Πειρατεία

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι το αυτοκινητο μας ειναι αρκετα παλιο οποτε δεν ειμαι εξοικειωμενη με το να βαζουμε cd στα αυτοκινητα για να ξερω. Παντως, στα αυτοκινητα γονιων φιλων μου που βαζουν καμια φορα cd, αλλα οχι παντα αυθεντικα, ακουγονται πολυ καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
σε μας έχει θύρα για usb και βάζουμε φλασάκι με mp3s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
Όποιος κατεβάζει από το youtube μουσική καλύτερα να μη κατεβάζει καθόλου. Παλιότερα τα κατέβαζα όλα και δε πλήρωνα καθόλου. Οταν άρχισα να βγάζω τα πρώτα μου λεφτά σταμάτησα να κατεβάζω και πλέον για προσωικούς λόγους κατεβάζω παράνομα μόνο για to ps3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εχετε ακουσει το 'Η πειρατεια σωζει την τσεπη σας';
Οσο λαθος και αν ειναι να κατεβαζει καποιος παρανομα με αποτελεσμα οι δισκ. εταιριες να χανουν χρηματα, δεν θα σταματησω να κατεβαζω απο τι ιντερνετ. Απλα μπορω να εχω το ιδιο πραγμα τσαμπα και με 15 ευρω. Τι θα διαλεξω? Τα 15 αυτα ευρω μπορω να τα ξοδεψω με 15000 τροπους σε κατι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν και γενικά δεν έχω να λέω για την ηλεκτρονική δισκοθήκη μου ( ότι είναι το ακούω από youtube ) αν θέλω να έχω κάτι στο pc μου τότε φυσικά πειρατικά download. Προτιμώ να φάω τα λεφτά που θα δίνα σε εξόδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η μουσική βιομηχανία όντως, χάνει από την πειρατεία. Άλλο,όμως, να κατεβάζεις απευθείας από το ίντερνετ και άλλο να αγοράζεις από τους πλανώδειους, το δεύτερο είναι χειρότερο αφού συντηρείς ένα ολόκληρο κύκλωμα. Ο νόμος περί πνευματικών δικαιωμάτων νομίζω θα έπρεπε να έχει διαχωρίσει αυτά τα δύο. Δεν μπορεί να διώκονται με τον ίδιο τρόπο, ένας ο οποίος απλά κατέβασε από το internet ένα τραγούδι(αφού αυτός που το ανέβασε δεν είχε κέρδος), με αυτόν που διώκεται γιατί τα πωλεί παράνομα. Στη δεύτερη περίπτωση υπάρχει κέρδος, άρα άλλα συμφέροντα. πχ πάρτε το gamato και αυτούς που έχουν εταιρίες που αντιγράφουν cd.

Όμως τελευταία με το itunes έχουν περιορίσει λίγο το θέμα τους. Η ένστασή μου είναι στις ταινίες. Οι εταιρίες παραγωγής και διανομής ταινιών δε βλάπτονται τόοοσο οικονομικά από τα torrents ή τα direct downloads. Τα box office καλά κρατούν και βγάζουν δις (έξω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Friedrich

Νεοφερμένος

Η τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δεν με ενδιαφερει καν,εγω δεν εχω χρηματα αρα θα τα κατεβασω.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
μα το ότι δεν θα το κατεβάσεις δεν σημαίνει οτι θα το αγοράσεις κιόλλας,εγώ πχ αν μου άρεσε ένα τραγούδι δεν θα το αγόραζα,αν μπορούσα να το κατεβάσω θα το κατέβαζα αλλιώς δεν θα το άκουγα,για αυτό από εμένα τουλάχιστον δεν χάνουν κάτι αυτοί που παίρνουν τα λεφτά γιατί μπορούσα δε μπορούσα να τα κατεβάσω σίγουρα δεν θα τα αγόραζα :Ρ
γενικά το θεωρώ λίγο αφελές να αγοράσεις ένα CD με 10 ευρώ όσα λεφτά και να έχεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εγω κατεβαζω παρανομο υλικο αλλα κυριως για παιχνιδοκονσολες.Πιο πολυ παιχνιδακια για το ps3 και το xbox 360 που εχω.Και αυτο επειδη το καθε παιχνιδι εχει αρκετα υψηλες τιμες(50-60 ευρω)Ομως οτι παιχνιδι το αξιζει πραγματικα τοτε ναι θα πληροσω για να το αποκτησω και νομιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τα πάντα τα κατεβάζω δωρεάν (μουσική, παιχνίδια, ταινίες, etc υλικό) εκτός αν κάτι μου αρέσει πραγματικά και το θέλω original ή αν δεν υπάρχει στο internet. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Σιγουρα το να κατεβαζεις παιχνιδια απο το ιντερνετ δεν ειναι καλο... και οταν αγοραζεις ενα παιχνιδι (π.χ. gta iv ) μπορεις μετα να βαλεις και patch τα οποια τα κατεβαζεις απο την ιστοσελιδα της rockstar ενω αν ειναι κατεβασμενο το παιχνιδι απο το ιντερνετ δεν μπορεις. Αλλα αν δεν εχεις λεφτα δεν μπορεις να πας να αγορασεις και αναγκαστικα τα κατεβαζεις απο το ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Κι έρχομαι να ρωτήσω τώρα, γιατί βλέπω πολύ χρησιμοποιείται ως επιχείρημα, κατά πόσο δικαιούται κάποιος που δεν έχει λεφτά ή που αποφασίζει να ξοδέψει όσα μαζεύει σε κάτι άλλο να αποκτά όλα αυτά; Με το ίδιο σκεπτικό γιατί δεν κλέβετε ένα αυτοκίνητο; Έχετε λεφτά κι αν όχι γιατί δε μπαίνετε σε μια αντιπροσωπεία να πάρετε όποιο θέλετε χωρίς να πληρώσετε;

Εντάξει, μόνο σοβαρές απαντήσεις, OK; Όποια άλλη μαλακία θα αγνοηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
παντως οι μικροι καλλιτεχνες στην πλειοψηφια τους εχουν σταματησει να πουλανε τα cd τους αλλα τα δινουν δωρεαν στο ιντερνετ καθως ετσι γλυτωνουν πολλα
(μην ξεχνατε οτι τα περισσοτερα λεφτα τα τρωνε οι δισκογραφικες)

Εχετε ακουσει για το creative commons???
https://www.creativecommons.gr/
Ειναι οπως οι "αγανακτισμενοι" αλλα ειναι καλλιτεχνες
Η μεγαλυτερη μεχρι σημερα παραγωγη creativecommons στην Ελλαδα ειναι το documantaire "Debtocracy"

Επισης εχουν φτιαχτει και τρακερς ελευθερων αρχειων
στην ελλαδα ειναι ο https://hellenicwave.net/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κι έρχομαι να ρωτήσω τώρα, γιατί βλέπω πολύ χρησιμοποιείται ως επιχείρημα, κατά πόσο δικαιούται κάποιος που δεν έχει λεφτά ή που αποφασίζει να ξοδέψει όσα μαζεύει σε κάτι άλλο να αποκτά όλα αυτά; Με το ίδιο σκεπτικό γιατί δεν κλέβετε ένα αυτοκίνητο; Έχετε λεφτά κι αν όχι γιατί δε μπαίνετε σε μια αντιπροσωπεία να πάρετε όποιο θέλετε χωρίς να πληρώσετε;

Εντάξει, μόνο σοβαρές απαντήσεις, OK; Όποια άλλη μαλακία θα αγνοηθεί.

Είναι χιουμοριστικό,αλλά έχει ουσία:
https://www.comedylab.gr/video/155/5-mikeius-on-piracy
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αλλα αν δεν εχεις λεφτα δεν μπορεις να πας να αγορασεις και αναγκαστικα τα κατεβαζεις απο το ιντερνετ.
Δεν είναι θέμα οικονομικό. Απλά επιλέγω να διαθέτω χρήματα σε πιο ποιοτικά πράγματα (εκδρομές, εξόδους, διάφορα αντικείμενα κλπ). Α και μια που το έφερε η συζήτηση ... τις προάλλες στην πενθήμερη έτυχε να μπω στο Public. Πήγα στο manga section έτσι για να μου φύγει η περιέργεια.... 20+ευρώ τα 2-3 volumes (και δεν είχε και μεγάλη ποικιλία εκτός από FMA, Shaman King, Bleach και κάτι άλλες βλακείες που δε θυμάμαι πέρα από τα στάνταρ...). Δεν αξίζει, ενώ μπορώ κάλλιστα να βρω καλής ποιότητας scans online :/

Κι έρχομαι να ρωτήσω τώρα, γιατί βλέπω πολύ χρησιμοποιείται ως επιχείρημα, κατά πόσο δικαιούται κάποιος που δεν έχει λεφτά ή που αποφασίζει να ξοδέψει όσα μαζεύει σε κάτι άλλο να αποκτά όλα αυτά; Με το ίδιο σκεπτικό γιατί δεν κλέβετε ένα αυτοκίνητο; Έχετε λεφτά κι αν όχι γιατί δε μπαίνετε σε μια αντιπροσωπεία να πάρετε όποιο θέλετε χωρίς να πληρώσετε;
Καλά, αν το πάμε στο ποιος δικαιείται τί δε θα βγάλουμε άκρη. Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε ικανοποιήσει η απάντησή μου, όμως εγώ και ο οποιοσδήποτε άλλος "πειρατής" θα συνεχίσουμε να κάνουμε αυτό που κάνουμε επειδή δεν υπάρχει κάποια μορφή ποινής (αλίμονο αν ανακαλύψουν το IP σου...) Είναι πολύ πιο χρήσιμο, πολύ πιο γρήγορο, "η πειρατεία είναι έγκλημα" το ξέρουμε. Όταν έρθει η στιγμή που για να σερφάρεις στο internet θα πρέπει να πληρώνεις, τότε αναγκαστικά θα συμμορφωθούμε (ή όποιος θέλει να διαμαρτυρυθεί θα το παρατήσει altogether.) Και νομίζω ότι ένα απλό .mp3 δεν έχει την ίδια βαρύτητα με το παράδειγμα που έφερες.

ενω αν ειναι κατεβασμενο το παιχνιδι απο το ιντερνετ δεν μπορεις.
Τί λες! Αν ψάξεις λίγο μια χαρά θα διαπιστώσεις ότι κυκλοφορούν άπειρα cracks και patches δωρεάν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Κι έρχομαι να ρωτήσω τώρα, γιατί βλέπω πολύ χρησιμοποιείται ως επιχείρημα, κατά πόσο δικαιούται κάποιος που δεν έχει λεφτά ή που αποφασίζει να ξοδέψει όσα μαζεύει σε κάτι άλλο να αποκτά όλα αυτά; Με το ίδιο σκεπτικό γιατί δεν κλέβετε ένα αυτοκίνητο; Έχετε λεφτά κι αν όχι γιατί δε μπαίνετε σε μια αντιπροσωπεία να πάρετε όποιο θέλετε χωρίς να πληρώσετε;
Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς το ίδιο:hmm::hmm: Το αυτοκίνητο το κλέβεις από κάποιον. Δηλαδή το έχουν φτιάξει, έχουν χρησιμοποιήσει λεφτά και εσύ το παίρνεις. Η πειρατεία δεν είναι το ίδιο. Δηλαδή δεν κλέβεις ένα σιντι, αλλά κάποιος που το αγόρασε, το προσφέρει απλόχερα:hmm: Κάπως έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς το ίδιο:hmm::hmm: Το αυτοκίνητο το κλέβεις από κάποιον. Δηλαδή το έχουν φτιάξει, έχουν χρησιμοποιήσει λεφτά και εσύ το παίρνεις. Η πειρατεία δεν είναι το ίδιο. Δηλαδή δεν κλέβεις ένα σιντι, αλλά κάποιος που το αγόρασε, το προσφέρει απλόχερα:hmm: Κάπως έτσι?

Ακριβως ετσι, και δεν προκειται να σταματησει μεχρι οι κροισοι των μεγαλοεταιριων (sony BMG κτλ) να ριξουν τις τιμες
Ηδη οι ελληνικες εταιριες (ODEON κτλ) εχουν ριξει τις τιμες αλλα αυτο δεν φτανει...

Οταν πεσουν οι τιμες και φτασουμε στο σημειο να πληρωνουμε εστω το 200% απο το κοστος του CD/DVD γιατι τωρα πληρωνουμε τουλαχιστον 5-6 φορες πανω (500-600%)(δηλαδη ποτε), το ξανασυζηταμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Κι έρχομαι να ρωτήσω τώρα, γιατί βλέπω πολύ χρησιμοποιείται ως επιχείρημα, κατά πόσο δικαιούται κάποιος που δεν έχει λεφτά ή που αποφασίζει να ξοδέψει όσα μαζεύει σε κάτι άλλο να αποκτά όλα αυτά; Με το ίδιο σκεπτικό γιατί δεν κλέβετε ένα αυτοκίνητο; Έχετε λεφτά κι αν όχι γιατί δε μπαίνετε σε μια αντιπροσωπεία να πάρετε όποιο θέλετε χωρίς να πληρώσετε;

Εντάξει, μόνο σοβαρές απαντήσεις, OK; Όποια άλλη μαλακία θα αγνοηθεί.
γιατί αν κλέψεις ένα αυτοκίνητο ζημιώνεις τον άνθρωπο που το έχει ενώ αν κατεβάσεις ένα τραγούδι δεν τον ζημιώνεις,τι είχε τι έχασε(όλα αυτά απο τη στιγμή που δεν θα υπήρχε περίπτωση να το αγοράσεις) αλλά και πάλι πιστεύω πως και αυτοί που πουλάνε σιντί πάλι δεν πρέπει να το παίρνουμε έτσι άσχημα γιατί υπάρχει πολύ ρατσισμός σε σχέση με τους μαύρους και δεν τους παίρνουνε σε καμία δουλειά,τι να κάνουνε και αυτοί δεν τους αφήνουν και πολλές επιλογές,κάνουν το ίδιο με εμάς,κατεβάζουν τραγούδια απλά τα γράφουν σε σιντί και τα πουλάνε,καλύτερα θα ήταν να πάρουν αυτά τα λεφτά οι δισκογραφικές από έναν άνθρωπο που τα έχει ανάγκη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Από προγράμματα προσωπικά ό,τι χρειάζομαι το αγοράζω. Τώρα από μουσική το youtube μια χαρά κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top