Πειρατεία

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν το κάνω για μένα, για τη φουκαριάρα τη σχολή μου το κάνω...
Κυρίως λογισμικό, γιατί δν παλεύεται με τέτοιες τιμές, και πείτε αν έχετε αντίρρηση. Άντε και κάνα δυο άλμπουμ που βαριέμαι να τρέχω να αγοράσω, και καμμιά ταινία που έχω ήδη δει στο cinema και μου άρεσε, οπότε δεν πιάνεται για παράνομο, το αντίτιμό μου το έχω πληρώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μια χαρά πιάνεται για παράνομο :P

Στη σχολή δυστυχώς θα τα πληρώσεις αργότερα όταν θα αναγκαστείς να τα αγοράσεις για τη δουλειά σου (εκτός αν το έχει η εταιρία σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Νομικα ναι, θεωρητικά όχι, γιατί η εταιρεία παραγωγης τα έβγαλε τα λεφτά της απο μένα.

Για τη σχολή παρέχονται κάποια από αυτά δωρεάν, αλλά είναι μόνο για τα πρωτα 5 χρονια, και δν βολεύει γενικά. Έπειτα, δν νομίζω ότι μόλις βγω στην αγορά θα ανοίξω δική μου επιχείρηση, οπότε μάλλον θα μου τα παρέχει το γραφείο που θα βρω δουλειά...

Απαιτώ να παρέχονται ελεύθερα σπασμένα προγράμματα στους φοιτητές! Και το απαιτώ με το δικαίωμα του ότι θα το αγοράσω αναγκαστικά το λογισμικό σε 6-7 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ θα ήταν τόσο έξυπνη κίνηση να δίνεται δωρεάν όλο το πακέτο με όσα θα χρειαστούμε για τα πρώτα 5 χρόνια. Προς το παρόν στη σχολή δίνουν το Autodesk, αλλά έχει ένα κάρο άλλα που χρειαζόμαστε και τα βρίσκουμε πλαγίως.
Αλλά θα μου πείτε είναι τόσο διαδεδομένα τα προγράμματα που αναγκαστικά θα τα χρησιμοποιήσεις, δεν χρειάζεται παραπάνω διαφήμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Βασικά θα έπρεπε να δίνονται δωρεάν μέχρι να πάρεις το πτυχίο σου, αφού έτσι κι αλλιώς θα σου είναι απαραίτητα από 'κει και πέρα. Τι νόημα έχει αν το πάρεις σε 5 ή 6 χρόνια? Τα υπόλοιπα 50 τουλάχιστον θα το χρειάζεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
σωζει τσεπες...ενοειται...πχ κατεβασα το αβαστ μια χαρα λειτουργει και θα το εχω και για 4 χρονια :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ένα ωραίο αρθράκι που βρήκα, και λέει πάνω κάτω αυτά που γράφω και εγώ κατα καιρούς εδώ και εξηγεί γιατί η πειρατεία λογισμικού στο τέλος, αυτό που υποστηρίζει είναι τις μεγάλες εταιρείες παραγωγής (adobe, microsoft) και γιατί στην τελική βλάπτει τους χρήστες.

https://linuxologist.com/linuxobservations/do-commercial-software-companies-make-money-from-pirates/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Εγώ έχω πάθει ένα μπέρδεμα...:

- Το να αγοράσω ένα πρόγραμμα και να το εγκαταστήσω και σε άλλους υπολογιστές που μόνο εγώ έχω πρόσβαση (πχ το λάπτοπ μου, το ντέσκτοπ μου κτλ) ενώ έχω αγοράσει μόνο για ένα PC License είναι παράνομο?

-Το να βγάλω φωτοτυπίες μερικές σελίδες από ένα βιβλίο που έχω ήδη αγοράσει απλά δεν θέλω να το κουβαλάω συνέχεια είναι παράνομο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το πρώτο εξαρτάται από την άδεια χρήσης του προγράμματος. Νομίζω ότι συνήθως επιτρέπεται τυπικά να έχεις μια ενεργή εγκατάσταση ανά άδεια χρήσης.

Το δεύτερο, πάλι εξαρτάται από την άδεια χρήσης που σου παρέχει η αγορά του βιβλίου. Συνήθως γράφουν ότι η αναπαραγωγή του υλικού με οποιονδήποτε τρόπο δεν επιτρέπεται, οπότε ναι είναι παράνομο. Δες τι γράφει στις πρώτες σελίδες σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εγώ έχω πάθει ένα μπέρδεμα...:

- Το να αγοράσω ένα πρόγραμμα και να το εγκαταστήσω και σε άλλους υπολογιστές που μόνο εγώ έχω πρόσβαση (πχ το λάπτοπ μου, το ντέσκτοπ μου κτλ) ενώ έχω αγοράσει μόνο για ένα PC License είναι παράνομο?

Αυτό που λέει ο Άναρκι. Γενικά νομίζω οτι μπορείς όπου θες να το βάλεις αλλα με την προυπόθεση να χρησιμοποιείς μόνο μια εγκατάσταση τη φορά.
Πχ παίρνεις το Maya και το βάζεις σε 3 υπολογιστές σπίτι σου, αυτό νομίζω είναι νόμιμο απο την στιγμή που δεν το χρησιμοποιείς εσύ στο Desktop και η Ξαδέρφη σου στο laptop ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έτυχε να το φέρει η κουβέντα και μου λέει η αδερφή μου πριν μέρες μπορεί να 'σαι ο μόνος που αγοράζει μουσική. Well, ο μόνος δεν είμαι αλλά θέλω να δω τι παίζει γενικά. Γιατί εντάξει, ακούω κυρίως game soundtracks και πέρα από την ιδεολογία θέλω να έχω τα πακέτα τους μαζί με όλη τη nerdiness που κουβαλάνε (artbooks, special packaging, composers' notes etc) οπότε ίσως έχω κι ένα επιπλέον κίνητρο. Με τον κόσμο τι γίνεται όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ποτε δεν αγοραζα cd και ουτε αγοραζω. Θυμαμαι παντα οταν κοιταγα εκανε γυρω στα 20 ευρω το καθε cd. Απο την στιγμη που τα βρισκω σε καλυτερη ποιοτητα δωρεαν δεν εχω καμια ορεξη ουτε να τρεχω να ψαχνω, ουτε να δινω τζαμπα λεφτα οταν δεν εχω και τοσα λεφτα να διαθεσω

Επισης, αμα το συνδυασεις με το γεγονος οτι δεν εχω κολλημα με συγκεκριμενους καλλιτεχνες/μπαντες κ.λπ. δεν θα με βολευε, αφου ακουω τραγουδια διασπαρτα και απο διαφορα ειδη.

Στην περιπτωση των anime soundtracks ή κατι τετοιο αν ειχα και παραπανω λεφτα ισως αγοραζα, οποτε καταλαβαινω καπως γιατι εσυ θελεις να εχεις τα αυθεντικα και να τα συγκεντρωνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
κατεβάζουμε γιατί λεφτά γιοκ :P άλλωστε όταν θες ενα τραγούδι, γιατί να παίρνεις όλο το cd? δεν λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
κατεβάζουμε γιατί λεφτά γιοκ :P άλλωστε όταν θες ενα τραγούδι, γιατί να παίρνεις όλο το cd? δεν λεει
Ναι συμφωνώ!
Προσωπικά έχω πάαααρα πολλά τραγούδια κατεβασμένα απ'το ίντερνετ εκ των οποίων ζήτημα 3-4 να είναι απ'τους ίδιους τραγουδιστές-συγκροτήματα.
Αν και κατεβάζω συνέχεια τραγούδια, είμαι κατά της Πειρατείας, ειρωνικό θα έλεγα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@ Χαρουλινι(^^): Ε ναι, μπαίνεις μέσα όντως, ειδικά όταν σε συντηρούν ακόμα οι γονείς σου. Χρωστάω κέρασμα σε δύο φίλους για ένα στοιχηματάκι και δεν έχω λεφτά currently :P. Ειδικά με τα soundtracks είναι μερικά με κάτι γαμάτες special editions που λες εντάξει, δε λέει να τις χάσω ακόμα κι αν καταλήξω να δανειστώ από δεξιά κι αριστερά. It always pays off at least.

Κατά τα άλλα καλό το point με το κόλλημα ή έστω καλή δικαιολογία.

@ living_doll: Χωρίς να έχω ψάξει τίποτα πάνω στα music services διαθέσιμα στην Ελλάδα, αν υπήρχε κάτι οργανωμένο σαν το amazon ας πούμε, θα αγόραζες επιλεκτικά ή πάλι downloads;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Επισης, ενα ενα αλλο που θελω να αναφερω για την περιπτωση μου ειναι οτι εγω ακουω πολυ γιαπωνεζικη μουσικη. Τι να κανω να ψαχνω σε ιντερνετ και site μπας και βρω και αμα βρω και να ξημερωβραδιαζομαι; Και amazon λιγο δυσκολο να βρεις. Το πολυ να βρεις μερικα standar και πολυ γνωστα. Μετα αμα παρεις απο Ιαπωνια λογικα θα σου βγει ο κουκος αηδονι συν του οτι θα πρεπει να περιμενεις ποσο καιρο για να αποκτησεις ενα τραγουδι ή περισσοτερα το οποιο σου εχει κολλησει τωρα και θες να το ακουσεις αυτη τη στιγμη, αλλα και ενα σημαντικο drawback ειναι οτι δεν ξερω να μιλαω γιαπωνέζικα. Αντε να μιλαω ξερω αρκετα, αλλα οχι και να γραφω. Επειτα, ειναι και η αξιοπιστια. Αντε, το amazon το εμπιστευεσαι αλλα οπως ανεφερα προηγουμενως δυσκολο να βρεις εκει αυτο που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
https://www.play-asia.com/

Περισσότερο τους εμπιστεύομαι από το amazon πάντως. Πρώτη του μηνός ήρθαν παραγγελίες και από τα δύο, όλα ΟΚ. Το estimate για αυτή από το playasia ήταν 20 Ιουνίου (την παραγγελία την έκανα 24 Μαϊου). Απλά δεν παίζονται οι άνθρωποι, πρέπει να γράψω ένα καλό review για να τους συγχαρώ. :P

Υπόψη ότι τα λεφτά για τα δύο παιχνίδια που ήρθαν από εκεί δεν έφταναν ούτε για το ένα εδώ. Μαζί με τα μεταφορικά. Κι όλο το handling της παραγγελίας δηλαδή, κουτιά, προστασία και λοιπά, δεν το έχω συναντήσει σε άλλο μαγαζί στην Ελλάδα. Το ίδιο και για το amazon βέβαια που αν και δεν του το 'χα τα έστειλε μια χαρά.

Από το playasia είχα παραγγείλει πέρσι πριν τις εξετάσεις και μερικά OSTs. Πάλι, η ίδια ποιότητα και προσοχή αν και τότε πήρε κοντά στις 15-20 μέρες. Honestly though, αν κάτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να μην αγοράσεις από αυτά τα δύο stores αυτό δεν είναι η τιμή ή η αξιοπιστία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Shadowfax, παίρνω κι εγώ δίσκους που και που όταν πρόκειται για πολύ αγαπημένους καλλιτέχνες και γενικά όταν μου αρέσει η πλειονότητα των τραγουδιών. Υπάρχουν, ας πούμε, συγκροτήματα ή καλλιτέχνες που επιμελούνται πολύ τους δίσκους τους (στίχοι, λίγα λόγια για τους ακροατές, ωραίο εξώφυλλο,κλπ) και τότε νομίζω ότι αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω. Αφού μου δίνουν κάτι προσεγμένο και δουλεμένο, δίνω κι εγώ κάτι σαν ανταμοιβή ας πούμε για τον κόπο τους. Π.χ η Sadahzinia έχει πολύ προσεγμένους δίσκους αισθητικά και σαν περιεχόμενο.

Χαρουλίνι, μπορεί να συμφέρει οικονομικά το download αλλά δεν έχει την ίδια ποιότητα με τον δίσκο. Εγώ σκόρπια κομμάτια κατεβάζω από youtube και ναι μεν στο mp3 είναι μια χαρά, στο αυτοκίνητο η ποιότητα του ήχου δεν είναι πάντα η καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Χαρουλίνι, μπορεί να συμφέρει οικονομικά το download αλλά δεν έχει την ίδια ποιότητα με τον δίσκο. Εγώ σκόρπια κομμάτια κατεβάζω από youtube και ναι μεν στο mp3 είναι μια χαρά, στο αυτοκίνητο η ποιότητα του ήχου δεν είναι πάντα η καλύτερη.

Ναι ρε συ σιγουρα, απλα σε υπολογιστη και κινητο μου ακουγονται πολυ καλα οποτε δεν εχω προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγώ θέλω ν' ακούω και στο αυτοκίνητο στα ταξίδια...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top