Πειρατεία

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ μόνο βιβλία και manga αγοράζω, και αυτό γιατί είναι κουραστικα στο pc :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν κατεβάζω σχεδόν τίποτα παράνομα. Μέχρι και το φότοσοπ που έχω είναι αγορασμένο.

Από μαύρο? Γιατί να έδωσες τόσα λεφτά εσύ για photoshop το βλέπω δύσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εγώ έχω το cs4 τίμιο και καθαρό:D






























































(πειρατικό είναι:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Από μαύρο? Γιατί να έδωσες τόσα λεφτά εσύ για photoshop το βλέπω δύσκολο...

Μάλλον είναι του μπαμπά της.
Αν και πχ το student κάνει 187 ευρώ. Δεν είναι ακριβό.
To professional full το είδα "προσφορά" 700 ευρώ.
Και αυτά είναι για ένα PC. Αμαν αμαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
αν οι τιμες ηταν λογικες (για τα παιχνιδια κυριως) θα επαιρνα αυθεντικα...αλλα για τη μουσικη...δεν υπαρχει περιπτωση! η ευκολια που σου δινει το πειρατικο ειναι πολυ μεγαλυτερο κινητρο απο την τιμη (λεγοντας ευκολια εννοω οτι μολις θελησεις ενα τραγουδι το εχεις αμεσα,δεν εχεις περιορισμους DRM κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Σε πάρα πολλές περιπτώσεις υπάρχουν open source εναλλακτικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sstefoss

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παρ΄'ολο που εχω πολλα πειρατικα cd σπιτι μου,οταν μου δινεται η δυνατοτητα να παρω αυθεντικο ενα cd το παιρνω..το σιγουρο ειναι οτιτο σιγουρο ειναι οτι με την πειρατεια χανεται καθε ιχνος σεβασμου προς τους καλλιτεχνες(μιλαω για μουσικα cd).δυστυχως ομως πολλοι δεν εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Βασικά αυτό που λέει ο djohn. Απο την πειρατεία χάνουν κυρίως οι μικρές εταιρείες-επιχειρήσεις. Ουσιαστικά στηρίζοντας την πειρατεία στηρίζονται οι κολλοσοί του software (microsoft/adobe κτλ) που τα χρήματα που θα χάσουν δεν τους ενδιαφέρουν, απο την στιγμή που έστω και με πειρατικά θα εξαρτηθεί κόσμος απο τα προιόντα τους, με αποτέλεσμα να εξαλείψουν κάθε είδους ανταγωνισμό.
Μην νομίζετε και οτι η χασούρα τους κάνει μεγάλη ζημιά, το πολύ πολύ να κάνουν μερικές απολύσεις και τα καλύπτουνε πολύ άνετα και ρίχνουν και το μπαλάκι στην πειρατεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αφού τα προγράμματα τύπου limewire και Get Tube είναι δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
200GB περιπου εχω κατεβασει τους τελευταιους μηνες αν και το μtorrent δειχνει μονο 90 γιατι το εκανα απεγκατασταση και δεν εχει στα στατιστικα τα προηγουμενα κατεβασματα. με τα λεφτα που γλυτωνω πηρα κιθαρα, βιβλια, ηχεια, ενα gadget απο το ouaou.gr και πολλα αλλα.
παρανομο κατεβασμα:+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
200GB περιπου εχω κατεβασει τους τελευταιους μηνες αν και το μtorrent δειχνει μονο 90 γιατι το εκανα απεγκατασταση και δεν εχει στα στατιστικα τα προηγουμενα κατεβασματα. με τα λεφτα που γλυτωνω πηρα κιθαρα, βιβλια, ηχεια, ενα gadget απο το ouaou.gr και πολλα αλλα.
παρανομο κατεβασμα:+1

Παρόλο που άλλοι δούλεψαν πολύ για να φτιάξουν π.χ. ένα παιχνίδι σε δελεάζει πολύ γιατί γλιτώνεις όπως λες αρκετό χρήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skullbuster

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παρόλο που άλλοι δούλεψαν πολύ για να φτιάξουν π.χ. ένα παιχνίδι σε δελεάζει πολύ γιατί γλιτώνεις όπως λες αρκετό χρήμα...

Βασικά πρώτα τα κατεβάζω με .torrent και αν μου αρέσουν παο να τα αγοράσω αυθεντικά γιατί πλέον μονο το online part είναι το ωραίο. Κάτι σαν demo το έχω δηλαδή, μονο που είναι όλο το game
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
200GB περιπου εχω κατεβασει τους τελευταιους μηνες αν και το μtorrent δειχνει μονο 90 γιατι το εκανα απεγκατασταση και δεν εχει στα στατιστικα τα προηγουμενα κατεβασματα. με τα λεφτα που γλυτωνω πηρα κιθαρα, βιβλια, ηχεια, ενα gadget απο το ouaou.gr και πολλα αλλα.
παρανομο κατεβασμα:+1

Μπράβο συγχαρητήρια το ότι ο άλλος που δούλεψε μπορεί να απολυθεί και να μην έχει λεφτά να μεγαλώσει τα παιδιά του επειδή εσύ γράφεις στα @@ σου τον κόπο του δεν σου περνάει από το μυαλό έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skullbuster

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μπράβο συγχαρητήρια το ότι ο άλλος που δούλεψε μπορεί να απολυθεί και να μην έχει λεφτά να μεγαλώσει τα παιδιά του επειδή εσύ γράφεις στα @@ σου τον κόπο του δεν σου περνάει από το μυαλό έτσι?

εσύ πιστεύεις τώρα πως αν δεν δώσουμε τα 50-60 ευρώπουλα στην EA θα αρχίσουν να απολύουν προσωπικό?? Έτσι πιστεύεις η κατάλαβα λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
το 10-20% να παει στο πρωσοπικο που δουλεψε τα αλλα στην εταιρεια(το ιδιο ισχυει και με τις δισκογραφικες εταιρειες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
εσύ πιστεύεις τώρα πως αν δεν δώσουμε τα 50-60 ευρώπουλα στην EA θα αρχίσουν να απολύουν προσωπικό?? Έτσι πιστεύεις η κατάλαβα λάθος

Υπολόγισε πόσα παιχνίδια έχει βγάλει η EA και πόσοι δεν τα έχουν πληρώσει κατεβάζοντάς τα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
εσύ πιστεύεις τώρα πως αν δεν δώσουμε τα 50-60 ευρώπουλα στην EA θα αρχίσουν να απολύουν προσωπικό?? Έτσι πιστεύεις η κατάλαβα λάθος

Όχι,

Η εταιρία θα τους απολύσει έτσι και αλλιώς αν τα κέρδη δεν είναι τα αναμενόμενα, αλλα η πειρατεία θα είναι ένα τα άλλοθι τους.

Τα games δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης για να λέμε <<δεν μπορώ να το αγοράσω, άρα θα το κλέψω>>. Είδη πρώτης ανάγκης είναι για παράδειγμα τα (πανάκριβα στην Ελλάδα) τρόφιμα όπως γάλα, φρούτα, κρέας, αλλα δεν βλέπω πολλούς να τα κλέβουν.

Απλά πολύ απλά, σαν κλασσικοί ελληνάρες, κάνουμε την πονηριά μας όπου μπορούμε αφού ξέρουμε οτι δεν θα πληρώσουμε (και βέβαια κατακρίνουμε τους άλλους για αυτό)

Τέλως πάντων, έχω αναλύσει πολλές φορές τη γνώμη μου για την πειρατεία στο αντίστοιχο thread, όποιος θέλει μπορεί να πάει να το δει, εδώ είναι offtopic.

(Δεν λέω οτι εγώ δεν έχω πειρατικά παιχνίδια - ούτε οτι έχω - αλλα δεν προσπαθώ να βρώ δικαιολογίες :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skullbuster

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Όχι,

Η εταιρία θα τους απολύσει έτσι και αλλιώς αν τα κέρδη δεν είναι τα αναμενόμενα, αλλα η πειρατεία θα είναι ένα τα άλλοθι τους.

Τα games δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης για να λέμε <<δεν μπορώ να το αγοράσω, άρα θα το κλέψω>>. Είδη πρώτης ανάγκης είναι για παράδειγμα τα (πανάκριβα στην Ελλάδα) τρόφιμα όπως γάλα, φρούτα, κρέας, αλλα δεν βλέπω πολλούς να τα κλέβουν.

Απλά πολύ απλά, σαν κλασσικοί ελληνάρες, κάνουμε την πονηριά μας όπου μπορούμε αφού ξέρουμε οτι δεν θα πληρώσουμε (και βέβαια κατακρίνουμε τους άλλους για αυτό)

Τέλως πάντων, έχω αναλύσει πολλές φορές τη γνώμη μου για την πειρατεία στο αντίστοιχο thread, όποιος θέλει μπορεί να πάει να το δει, εδώ είναι offtopic.

(Δεν λέω οτι εγώ δεν έχω πειρατικά παιχνίδια - ούτε οτι έχω - αλλα δεν προσπαθώ να βρώ δικαιολογίες :P )

δν προσπα8ω να δικαιολογη8ω. Απλως σου λεω την δικη μου γνωμη. αμα 8ελεις ακολου8εις αν δεν 8ες μην ακολου8εις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Όχι,

Η εταιρία θα τους απολύσει έτσι και αλλιώς αν τα κέρδη δεν είναι τα αναμενόμενα, αλλα η πειρατεία θα είναι ένα τα άλλοθι τους.

Τα games δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης για να λέμε <<δεν μπορώ να το αγοράσω, άρα θα το κλέψω>>. Είδη πρώτης ανάγκης είναι για παράδειγμα τα (πανάκριβα στην Ελλάδα) τρόφιμα όπως γάλα, φρούτα, κρέας, αλλα δεν βλέπω πολλούς να τα κλέβουν.

Απλά πολύ απλά, σαν κλασσικοί ελληνάρες, κάνουμε την πονηριά μας όπου μπορούμε αφού ξέρουμε οτι δεν θα πληρώσουμε (και βέβαια κατακρίνουμε τους άλλους για αυτό)

Τέλως πάντων, έχω αναλύσει πολλές φορές τη γνώμη μου για την πειρατεία στο αντίστοιχο thread, όποιος θέλει μπορεί να πάει να το δει, εδώ είναι offtopic.

(Δεν λέω οτι εγώ δεν έχω πειρατικά παιχνίδια - ούτε οτι έχω - αλλα δεν προσπαθώ να βρώ δικαιολογίες :P )

Ενώ στο εξωτερικό δεν υπάρχει πειρατεία σε ποσοστά άνω του 80% :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ενώ στο εξωτερικό δεν υπάρχει πειρατεία σε ποσοστά άνω του 80% :P

Ε, σε πιο εξωτερικό λες;
Και τι εκφράζει το ποσοστό;

Το "κλασσικοί ελληνάρες" το έβαλα γιατί δεν περιοριζόμαστε εκεί. Αν είναι να κάνουμε την πονηριά μας και να την γλιτώσουμε θα την κάνουμε. Βλ πχ στους δρόμους, στα πανεπιστήμια, παντού :P Απλά είναι κάτι το στάνταρντ.

@Skullbuster

Και εγώ την γνώμη μου παρέθεσα + κάποια facts που απορρέουν απο την δική σου γνώμη, just to make it clear.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top