Πειθαρχική συμπεριφορά

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σε εκεινο το διαγωνισμα και στα επομενα 2-3, μαλλον οχι, αλλα στο μελλον θα το ξανακανε. Επισης, ετσι κοπηκαν τα φτερα και των αλλων που ισως να βοηθουσαν. Πολλες φορες τρωει κανεις σκληρες τιμωριες για παραδειγματισμο οχι μονο του ιδιου αλλα και των υπολοιπων.


Δε νομίζω να κόπηκαν τα φτερά του. Θα το κάνει πιο έξυπνα την άλλη φορά ή θα βρει άλλους τρόπους ή στρατηγηκές. Άσε που μάλλον θα έγινε ήρωας στους συμμαθητές του και κέρδισε τη συμπάθειά των περισσοτερων.

Και αυτό θα ενισχύσει τις επιλογές του και τις βελτιωμένες πια στρατηγικές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Νομιζω αγαπητη Βασιλικη πως δεν ειναι ισοδυναμο το παραδειγμα αυτο...
Πολλες φορες η σκληροτητα ειναι απαραιτητη.Επισης, το ατομο αυτο οχι μονο θα παρει βαθμο που δεν αξιζει, αλλα θα προσπερασει και ατομα σαν και αυτον που ομως εκτασαν και διαβασαν. Ετσι δεν βλαπτει μονο ενα ατομο αυτος που βοηθαει αλλα περισσοτερα...Ετσι, κανεις αλλος απο κεινη την ταξη δεν θα ξανακανει κατι τετοιο...
Πολλες φορες καποιος τιμωρειται για ξενα παραπτωματα μαζι με τα δικα του... Ενας φιλος μου εφαγε ποινολογιο επειδη εβαλα μπαλα απο χαρτι σε συμμαθητη...Ενω αυτοι του εριχναν επι 30 λεπτα...

Θα το κάνει πιο έξυπνα την άλλη φορά ή θα βρει άλλους τρόπους ή στρατηγηκές.
Ναι αλλα παντα θα φοβαται και θα δισταζει.Επισης θα αργησει πολυ μεχρι να ξαναπροσπαθησει. Το λεω απο προσωπικη εμπειρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Νομιζω αγαπητη Βασιλικη πως δεν ειναι ισοδυναμο το παραδειγμα αυτο...
Πολλες φορες η σκληροτητα ειναι απαραιτητη.Επισης, το ατομο αυτο οχι μονο θα παρει βαθμο που δεν αξιζει, αλλα θα προσπερασει και ατομα σαν και αυτον που ομως εκτασαν και διαβασαν. Ετσι δεν βλαπτει μονο ενα ατομο αυτος που βοηθαει αλλα περισσοτερα...Ετσι, κανεις αλλος απο κεινη την ταξη δεν θα ξανακανει κατι τετοιο...
Πολλες φορες καποιος τιμωρειται για ξενα παραπτωματα μαζι με τα δικα του... Ενας φιλος μου εφαγε ποινολογιο επειδη εβαλα μπαλα απο χαρτι σε συμμαθητη...Ενω αυτοι του εριχναν επι 30 λεπτα...

Ναι αλλα παντα θα φοβαται και θα δισταζει.Επισης θα αργησει πολυ μεχρι να ξαναπροσπαθησει. Το λεω απο προσωπικη εμπειρια...

Καλά ίσως να ήταν λίγο άστοχο (:p) αλλά σκέψου πως ο μηδενισμός είναι η εσχάτη των λύσεων. Δε λέω πως η μαθήτρια δεν έπρεπε να επιπληχθεί αλλά ο μηδενισμός της κόλλας της ήταν τουλάχιστον υπερβολικός (και αντιπαιδαγωγικός αλλά δε στέκομαι σε αυτό). Θα μπορούσε να της κάνει μία παρατήρηση με εντονότατο ύφος, να την απειλήσει με μηδενισμό (επίσης αντιπαιδαγωγικό αλλά το παραβλέπουμε κι αυτό). Πιστεύεις πως με όλα τα παραπάνω δε θα παραδειγματιζόταν; Δε θα σταματούσε μπροστά στον ενδεχόμενο μηδενισμό της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Αυτό που με στενοχωρεί είναι πως οι μαθητές είναι πιο αυστηροί στις επιλογές τους από τους παιδαγωγούς και σίγουρα αρκετούς καθηγητές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Πιστεύεις πως με όλα τα παραπάνω δε θα παραδειγματιζόταν; Δε θα σταματούσε μπροστά στον ενδεχόμενο μηδενισμό της;
Οχι...Θα σταματουσε προσωρινα. Επισης, αντιπαιδαγωγικο ή οχι, αυτη δεν προκειται να ξανακανει κατι τετοιο...Εγω τουλαχιστο δεν θα ξανακανα μετα απο αυτο. Ενω τις απειλες μαλλον θα τις περιφρονουσα. Αλλα παντως για να αντιδρασει ετσι ο επιτηρητης επρεπε να ειχαν προηγηθει πολλες παρατηρησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Οχι...Θα σταματουσε προσωρινα. Επισης, αντιπαιδαγωγικο ή οχι, αυτη δεν προκειται να ξανακανει κατι τετοιο...Εγω τουλαχιστο δεν θα ξανακανα μετα απο αυτο. Ενω τις απειλες μαλλον θα τις περιφρονουσα. Αλλα παντως για να αντιδρασει ετσι ο επιτηρητης επρεπε να ειχαν προηγηθει πολλες παρατηρησεις.

Καλά. Γνώμη σου είναι αυτή αλλά δεν μπορείς να ξέρεις ποια είναι τα όρια του καθενός και είναι κρίμα να δρας βάσει των δικών σου.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Οχι...Θα σταματουσε προσωρινα.

μόνο λίγο καιρό ξαποστένει και ξανά προς τη δόξα τραβά:P

Αλλα παντως για να αντιδρασει ετσι ο επιτηρητης επρεπε να ειχαν προηγηθει πολλες παρατηρησεις.

κι αν δεν είχαν;:)


Υ.Γ Κάποιο λάθος έκανα για να κάνω παράθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
κι αν δεν είχαν;:)
Να θυμωσει τοσο πολυ και να επιβαλλει τιμωρια παραδειγματισμου υπολοιπων τοσο ευκολα;;Αν ναι, πρεπει μαλλον να αλλαξει επαγγελμα.

Γνώμη σου είναι αυτή αλλά δεν μπορείς να ξέρεις ποια είναι τα όρια του καθενός και είναι κρίμα να δρας βάσει των δικών σου.
Εδω μαλλον εχεις δικιο:D...Παντως κανενας τοσο παρατολμος ωστε να γραψει σε χαρτι καταληξεις δεν φοβαται τοσο ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Να θυμωσει τοσο πολυ και να επιβαλλει τιμωρια παραδειγματισμου υπολοιπων τοσο ευκολα;;Αν ναι, πρεπει μαλλον να αλλαξει επαγγελμα.
Τώρα νομίζω ότι είσαι λίιιιιιίγο αυστηρός με τον καθηγητή:) Αλλά συμφωνούμε περισσότερο από πριν
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Η σκληρες τιμωριες ειναι μεν απαραιτητες αλλα μεχρι ενος σημειου! Απο εκει και περα πρεπει να καταλαβεις οτι αλλο να εκπαιδευεις καταδρομεις και αλλο να διδασκεις στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σίγουρα. Αλλά στην περίπτωσή μας καταδρομέας ήταν αυτός που επέβαλλε τέτοια ποινή χωρίς καν να προηγηθεί παρατήρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Και παλι νομιζω οτι εξαρταται και απο αλλους παραγοντες που δεν γνωριζουμε οπως το αν ειχε ξανασυμβει, κτλ. Επισης, παροτι οι καθηγητες πρεπει να υποτασσουν το θυμο τους και να συμπεριφερονται αντικειμενικα πρεπει να θυμηθουμε οτι ειναι και αυτοι ανθρωποι... Αποκλειεις το ενδεχομενο να γινοταν συστηματικα κατι τετοιο απο αλλους, ο καθηγητης να ειχε φωναξει και φοβερισει και εκεινη τη στιγμη να ηταν εκτος εαυτου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Το αρχικό μου μήνυμα ήταν: ότι θεωρώ ότι σε βοηθά να κατανοήσεις καλύτερα το χρωματίζω με κόκκινο

Στην ώρα των Αρχαίων της τρίτης Γυμνασίου η μαθήτρια που τυχαίνει να είναι αριστούχος υπέκυψε στην έντονη πίεση και στις παρακλήσεις του συμμαθητού της που ζητούσε τη βοήθειά της για μία άσκηση.

Συμπλήρωσε το χαρτάκι που της είχε στείλλει ο συγκεκριμένος μαθητής με τις καταλήξεις της άσκησης που ζητούσε. Έτυχε της προσοχής της επιτηρήτριας η οποία δεν αντέδρασε. Τα παιδιά ούτε κατάλαβαν ότι αυτή τους πρόσεξε. Ο δε μαθητής άρχισε προφανώς να αντιγράφει από το χαρτάκι τις καταλήξεις. Η επιτηρήτρια βγήκε από την αίθουσα λίγα λεπτά μετά και ειδοποίησε την υπεύθυνη του μαθήματος, Αποτέλεσμα - μηδενίστηκαν και ο μαθητής που αντέγραψε αλλά και η μαθήτρια που επέστρεψε συμπληρωμένο το χαρτάκι.

Αυτό μου το διηγήθηκε η μητέρα της εν λόγω μαθήτριας. Πως κρίνετε αυτή την ποινή; από την πλευρά των καθηγητών; Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η γνώμη σας γιατί είστε μαθητές. Δεν ξέρω αν είχατε ανάλογη εμπειρία. Εμένα μου φαίνεται ανήκουστο αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς την άποψη των μαθητών.

Στην ερώτησή σου
Αποκλειεις το ενδεχομενο να γινοταν συστηματικα κατι τετοιο απο αλλους, ο καθηγητης να ειχε φωναξει και φοβερισει και εκεινη τη στιγμη να ηταν εκτος εαυτου;

Δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτα. Η εξιστόριση έγινε από τη μητέρα της μαθήτριας. Δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά το τι ακριβώς συνέβη στην τάξη. Εγώ ζήτησα να κρίνουμε την απόφαση με βάση αυτή την εκδοχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top