Παράρτημα Διπλώματος - Diploma Supplement

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ρε George! Και σε είχα για ξύπνιο άτομο!
Γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι και χαλάς τη ζαχαρένια σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,526 μηνύματα.
Ρε antis φτανει... Κουραζεις.
Σε κάθε ποστ σου τα ίδια και τα ίδια λες.
Δεν έχεις βαρεθεί να υποστηρίζεις τα τει συνέχεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Το θέμα κλειδώνεται για καθαρισμό. Θα σας παρακαλούσαμε να κρατάτε τις συζητήσεις σε ένα ήπιο τόνο χωρίς προσβολές. :lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Το Παράρτημα Διπλώματος ακολουθεί το υπόδειγμα που ανέπτυξε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, το Συμβούλιο της Ευρώπης και η UNESCO/CEPES. Στόχος του Παραρτήματος είναι να παράσχει επαρκή και ανεξάρτητα στοιχεία για την βελτίωση της διεθνούς «διαφάνειας» και τη δίκαιη ακαδημαϊκή και επαγγελματική αναγνώριση των τίτλων σπουδών (διπλώματα, πτυχία, πιστοποιητικά κ.λ.π.). Σχεδιάστηκε για να δίνει περιγραφή της φύσης, του επιπέδου, του υποβάθρου, του περιεχόμενου και του καθεστώτος των σπουδών, οι οποίες ολοκληρώθηκαν με επιτυχία από το άτομο που αναγράφεται ονομαστικά στο πρωτότυπο του τίτλου στον οποίο επισυνάπτεται αυτό το παράρτημα. Στο παράρτημα αυτό δεν θα κρίνεται η αξία και δεν θα υπάρχουν δηλώσεις ισοτιμίας ή προτάσεις σχετικά με την αναγνώριση. Θα υπάρχουν πληροφορίες και στα οκτώ τμήματα. Όπου δεν υπάρχουν πληροφορίες δίδεται η σχετική εξήγηση.
Το παράρτημα διπλώματος χορηγείται τόσο στην Ελληνική όσο και στην Αγγλική γλώσσα

Το παράρτημα διπλώματος περιέχει τις παρακάτω 8 ενότητες.

1. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΤΟΧΟΥ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ
1.1 Επώνυμο (α)
1.2 Όνομα (τα)
1.3 Ημερομηνία γεννήσεως (ημέρα / μήνας / έτος)
1.4 Αριθμός φοιτητικής ταυτότητας ή κωδικός

2. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ
2.1 Ονομασία του τίτλου σπουδών και ο συγκεκριμένος τίτλος
2.2 Κύριος τομέας σπουδών για την απόκτηση του τίτλου
2.3 Ονομασία και καθεστώς απονέμοντος Ιδρύματος
2.4 Ονομασία και καθεστώς του Ιδρύματος
2.5 Γλώσσα (-ες) διδασκαλίας/ εξετάσεων

3. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ
3.1 Επίπεδο του τίτλου
3.2 Επίσημη διάρκεια του προγράμματος
3.3 Απαιτήσεις εισαγωγής

4. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΥΧΘΗΚΑΝ
4.1 Τρόπος σπουδών
4.2 Απαιτήσεις του προγράμματος
4.3 Λεπτομέρειες του προγράμματος και οι ατομικοί βαθμοί / πιστωτικές μονάδες που ελήφθησαν
4.4 Σύστημα Βαθμολογίας και κλίμακα κατανομής των βαθμών
4.5 Γενική ταξινόμηση του τίτλου

5. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ
5.1 Πρόσβαση σε περαιτέρω σπουδές
5.2 Επαγγελματικό καθεστώς

6. ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
6.1 Συμπληρωματικές πληροφορίες
6.2 Άλλες πηγές πληροφοριών

7. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ
7.1 Ημερομηνία
7.2 Όνομα και Υπογραφή
7.3 Ιδιότητα
7.4 Επίσημη Σφραγίδα

8. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Το παράρτημα διπλώματος αν και δεδομένο πλέον στον χώρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ενδιαφέρον έχει ότι στην χώρα μας δεν έχει καθιερωθεί σε όλα τα τμήματα. Είναι δεδομένο ότι θα ζητηθεί από τους ενδιαφερομένους οι οποίοι θέλουν να εργαστούν ( να αναγνωρίσουν το πτυχίο τους ) ή να συνεχίσουν τις σπουδές τους στις χώρες της ΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ds label 2.jpg
    ds label 2.jpg
    9.8 KB · Εμφανίσεις: 661
Τελευταία επεξεργασία:

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Το παραρτημα διπλωματος υπαρχει δυνανοτητα να χορηγηθει σε καποιον πριν παρει τυπικα το διπλωμα του? Ξερω οτι ακουγεται χαζη ερωτηση, αλλα εχω το εξης προβλημα: Εχω μαζεψει ολα τα απαραιτητα χαρτια για αιτηση σε μεταπτυχιακο στην Γερμανια και μου ζητανε και ενα εγγραφο που να επεξηγει το συστημα βαθμολογησης ( ουσιαστικα να λεει οτι το 5 ειναι ο κατωτερος βαθμος με τον οποιον μπορεις να περασεις και το 10 ανωτερος).Το μονο επισημο εγγραφο ομως που να εχει αυτη την πληροφορια ειναι το παραρτημα διπλωματος.Εγω λοιπον που δεν εχω ορκιστει ακομα ( μενει 1 μαθημα και διπλωματικη για την ακριβεια) πως θα τους δωσω αυτο που θελουν?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το παραρτημα διπλωματος υπαρχει δυνανοτητα να χορηγηθει σε καποιον πριν παρει τυπικα το διπλωμα του? Ξερω οτι ακουγεται χαζη ερωτηση, αλλα εχω το εξης προβλημα: Εχω μαζεψει ολα τα απαραιτητα χαρτια για αιτηση σε μεταπτυχιακο στην Γερμανια και μου ζητανε και ενα εγγραφο που να επεξηγει το συστημα βαθμολογησης ( ουσιαστικα να λεει οτι το 5 ειναι ο κατωτερος βαθμος με τον οποιον μπορεις να περασεις και το 10 ανωτερος).Το μονο επισημο εγγραφο ομως που να εχει αυτη την πληροφορια ειναι το παραρτημα διπλωματος.Εγω λοιπον που δεν εχω ορκιστει ακομα ( μενει 1 μαθημα και διπλωματικη για την ακριβεια) πως θα τους δωσω αυτο που θελουν?:worry:

Στις αναλυτικές βαθμολογίες μας πάντως έχει μία σύντομη εξήγηση της βαθμολογικής κλίμακας! Ζήτα μία από την γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top