Πανελλαδικες - βοηθεια στην εκθεση

Alexandros.Kourtis

Νεοφερμένος

Ο Alexandros.Kourtis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα,
Ειμαι καινουργιος εδω, χιλια συγνωμη αν δεν εγραψα το μηνυμα αυτο στην καταλληλη κατηγορια.

Χρειαζομαι βοηθεια στην εκθεση. Δεν πηγαινω φροντιστηριο ουτε κανω ιδιαιτερα, δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα. Ειμαι αποφοιτος λυκειου εδω και καποια χρονακια αρα δεν εχω επαφη με δασκαλους/καθηγητες.
Εχω προβλημα στο μαθημα της εκθεσης. Δε ξερω πως να προετοιμαστω για να γραψω αριστα. Στα μαθηματικα, αοθ, αεππ, ειμαι οκ και ξερω πως να δωσω τον καλυτερο μου εαυτο. Στην εκθεση ομως οχι. Μπορω να προσπαθησω να κανω μια περιληψη ή και να γραψω μια εκθεση, αλλα ετσι οπως ειναι η αξιολογηση των γραπτων στις πανελλαδικες αμφιβαλλω αν θα πιασω πανω απο 12-13, και ιδανικα θα ηθελα να στοχευω για τουλαχιστον ενα 16-17... Ουσιαστικα η ερωτηση μου ειναι η εξης: πως μπορω να οργανωσω το διαβασμα μου χωρις καποιον να μου διορθωνει τα γραπτα?

Φχαριστω...
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Σίγουρα πρέπει να μάθεις θεωρία ώστε να γράψεις καλα 3ο 4ο θεμα. Με τη βοήθεια κάποιου βοηθήματος μπορείς να μα΄θεις θετικα ,αρνητικα, συνέπειες, τρόπους αντιμετώπισης των διαφόρων θεματικών ώστε να πάρεις ιδέες και γενικά να μάθεις τον τρόπο που γράφονται άρθρα περιλήψεις ομιλίες κλπ. Βέβαια χωρίς φροντιστήριο απ'τη δική μου οπτική γωνία το βρίσκω λίγο δύσκολο χωρις να έχεις κάποιον να ελέγχει τις εκθέσεις σου όμως σίγουρα θα υπάρχουν κάποια σαιτ με βοηθητικό υλικό. Τώρα το 16-17 είναι λίγο μεγάλο αλλά όχι απαραίτητα ακατόρθωτο, καθώς η έκθεση δεν είναι σχεδόν καθόλου αντικειμένική και έχει μεγάλη συνέπεια στη βαθμολογία σου ποιους βαθμολογητές θα τύχεις και τα ανάλογα ψυχολογικά τους...
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 579 μηνύματα.
Καλησπερα,
Ειμαι καινουργιος εδω, χιλια συγνωμη αν δεν εγραψα το μηνυμα αυτο στην καταλληλη κατηγορια.

Χρειαζομαι βοηθεια στην εκθεση. Δεν πηγαινω φροντιστηριο ουτε κανω ιδιαιτερα, δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα. Ειμαι αποφοιτος λυκειου εδω και καποια χρονακια αρα δεν εχω επαφη με δασκαλους/καθηγητες.
Εχω προβλημα στο μαθημα της εκθεσης. Δε ξερω πως να προετοιμαστω για να γραψω αριστα. Στα μαθηματικα, αοθ, αεππ, ειμαι οκ και ξερω πως να δωσω τον καλυτερο μου εαυτο. Στην εκθεση ομως οχι. Μπορω να προσπαθησω να κανω μια περιληψη ή και να γραψω μια εκθεση, αλλα ετσι οπως ειναι η αξιολογηση των γραπτων στις πανελλαδικες αμφιβαλλω αν θα πιασω πανω απο 12-13, και ιδανικα θα ηθελα να στοχευω για τουλαχιστον ενα 16-17... Ουσιαστικα η ερωτηση μου ειναι η εξης: πως μπορω να οργανωσω το διαβασμα μου χωρις καποιον να μου διορθωνει τα γραπτα?

Φχαριστω...
Οι συμβουλές της Helen06 είναι καλες. Υλικό αρκετό υπάρχει στο διαδίκτυο.Το θέμα είναι ότι όσο και να οργανώσεις το διάβασμα χρειάζεται κάποιος να εντοπίσει τα λάθη σε ορθογραφία, έκφραση, σύνταξη κλπ. Στην γλώσσα αρκετές μονάδες χάνονται από αυτά. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται εξάσκηση, να λύνεις τουλάχιστον ένα πλήρες διαγώνισμα την εβδομάδα με χρονομέτρηση.
 

manosz

Νεοφερμένος

Ο manosz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ποσο ειχες γραψει στην εκθεση οταν ειχες δωσει πανελληνιες αν επιτρεπεται?
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 755 μηνύματα.
Εγώ είχα πάρει το βοήθημα του χατζηθωμα κ είχα βγάλει τη θεωρία πολλές φορές,δίνοντας έμφαση στον τρόπο με τον οποίο διατύπωνε τις απαντήσεις.Επισης από Γενάρη κ ύστερα έγραφα ολόκληρο κριτήριο αξιολόγησης σχεδόν κάθε δεύτερη μέρα,από ένα σημείο κ μετά καταλαβαίνεις πως πρέπει να απαντάς κ να γράφεις.Παραγραφους δε μάθαινα ποτέ όπως έκαναν κάποιοι,ωστόσο κατέγραφα χρήσιμες(όχι πολύπλοκες) λέξεις ή φράσεις σε ένα τεράδιο κ τις διάβαζα συχνά,συνήθως είναι λέξεις ή φράσεις που είναι ήδη γνωστές αλλά ξεχνάω να τις χρησιμοποιώ στην έκθεση όταν γράφω...πχ η περιθωριοποίηση αποτελεί μάστιγα της σύγχρονης κοινωνίας εξαιτίας των απρόσωπων κ επιδερμικών σχέσεων μεταξυ των ανθρωπω κτλ
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Αρχικά χρειάζεσαι ένα βοήθημα. Προτείνω του Χατζηθωμά:

kentriko_gia_site_2022-2.jpg


Όπως βλέπεις το ένα βιβλίο έχει κριτήρια με κείμενα και ασκήσεις για να εξασκηθείς στο γράψιμο και για να αντλείς ιδέες. Το δεύτερο βιβλίο έχει την θεωρία της έκθεσης. Πολύ σημαντικό είναι να προσπαθήσεις να μάθεις όσο πιο καλά μπορείς στάνταρ ερωτήματα που έχουν θέμα π.χ. Την πρόθεση του συγγραφέα με τον τάδε τρόπο ανάπτυξης, σημεία στίξης, αναφορική/μεταφορική λειτουργία της γλώσσας, το ύφος κ.ο.κ. Το πακέτο θα σου έρθει και με ένα πιο μικρό βιβλιαράκι με όλες τις απαντήσεις. Μην φοβηθείς να το ανοίξεις και να βλέπεις από εκεί πως έχει συνθέσει η συγγραφική ομάδα τις απαντήσεις γιατί μπορεί να σε βοηθήσει στο πως να δομείς εσύ τις απαντήσεις σου.

Παρόλο αυτά, η επιτυχία δεν είναι ποτέ σίγουρη (όπως και η αποτυχία). Η έκθεση γενικότερα βαθμολογείται με τον ποιο υποκειμενικό τρόπο και ο μαθητής βρίσκεται πάντα στο έλεος της "κρίσης" του διορθωτή.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα παραπάνω μέλη, το κλειδί για την Έκθεση είναι η συνεχής εξάσκηση. Στο διαδίκτυο κυκλοφορούν αρκετά κατατοπιστικές ενδεικτικές απαντήσεις για τα θέματα των Πανελληνίων. Αφού πιάσεις το στύλ μετά το μόνο που θα έχεις να κάνεις είναι να γράψεις πολλά διαγωνίσματα.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Και γω θα συμφωνήσω με όσα ειπώθηκαν. Σίγουρα πιστεύω πρέπει να μάθεις απ'έξω θεωρία για β θέματα που είναι στάνταρ και πρέπει να τα ξέρεις για να απαντήσεις(πχ ρηματικά πρόσωπα, σημεία στίξης, τροπικότητες, πρόθεση αφηγητή, πειθώ κλπ) που είναι κάποια συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει να γράψεις σε κάθε ερώτηση και δεν είναι τόσο ελεύθερο όσο τα άλλα θέματα.
 

Alexandros.Kourtis

Νεοφερμένος

Ο Alexandros.Kourtis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Καλησπερα,
Ειμαι καινουργιος εδω, χιλια συγνωμη αν δεν εγραψα το μηνυμα αυτο στην καταλληλη κατηγορια.

Χρειαζομαι βοηθεια στην εκθεση. Δεν πηγαινω φροντιστηριο ουτε κανω ιδιαιτερα, δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα. Ειμαι αποφοιτος λυκειου εδω και καποια χρονακια αρα δεν εχω επαφη με δασκαλους/καθηγητες.
Εχω προβλημα στο μαθημα της εκθεσης. Δε ξερω πως να προετοιμαστω για να γραψω αριστα. Στα μαθηματικα, αοθ, αεππ, ειμαι οκ και ξερω πως να δωσω τον καλυτερο μου εαυτο. Στην εκθεση ομως οχι. Μπορω να προσπαθησω να κανω μια περιληψη ή και να γραψω μια εκθεση, αλλα ετσι οπως ειναι η αξιολογηση των γραπτων στις πανελλαδικες αμφιβαλλω αν θα πιασω πανω απο 12-13, και ιδανικα θα ηθελα να στοχευω για τουλαχιστον ενα 16-17... Ουσιαστικα η ερωτηση μου ειναι η εξης: πως μπορω να οργανωσω το διαβασμα μου χωρις καποιον να μου διορθωνει τα γραπτα?

Φχαριστω...
Ακραίο αλλά..chatGPT . See if you can do magic with it .
 

manosz

Νεοφερμένος

Ο manosz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Κοιτα...

Ειναι προαπαιτουμενο να γνωριζεις τη θεωρια, οποτε τσιμπας βοηθημα και οπως ειπαν και τα παιδια το πιο σημαντικο ειναι η συνεχης εξασκηση. Ενα κριτηριο την εβδομαδα ειναι απαραιτητο και αν νιωθεις οτι δεν αρκει, χτυπα κι αλλο, διοτι στην εξεταση υπαρχει και η πιεση του χρονου, οποτε εχεις να διαχειριστεις πολλες πληροφοριες και να γραψεις οσα χρειαζονται.
Ομως η εξασκηση δεν αρκει αν δεν ξερεις τα λαθη σου. Δηλαδη ναι, μπορει να τα κατανοησεις και μονος σου αλλα δε θα μπορεις να το ξερεις χωρις καθοδηγηση.
Οποτε θα ηταν καλο να απευθυνθεις σε καποιο καθηγητη, αφου ομως δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα, εγω θα πηγαινα σε καποιο κοινωνικο φροντιστηριο απλα και μονο για σχολιασμο απαντησεων στα κριτηρια. Αλλιως, ακομη καλυτερα θα πηγαινα στο σχολειο που φοιτουσα και θα ζητουσα απο τους διδασκοντες της εκθεσης το ιδιο, δλδ διορθωση των γραπτων μου, μια φορα ανα δυο βδομαδες. Δε νομιζω να δειξουν αδιαφορια σε ενα παιδι που θελει να μαθει, και αν το κανουν πηγαινε σε αλλο σχολειο, δεν ειναι ντροπη, το κανεις για σενα, για να μη χασεις μορια τζαμπα και βερεσε, αφου κανεις που κανεις την προσπαθεια.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,461 μηνύματα.
Πάρε ένα βοήθημα για να μάθεις τη θεωρία και επίσης τα εξής:

2 τόμοι είναι. Διάβασε αυτά πάρα πολύ καλά, και το 17+ το έχεις δεδομένο
 

Alexandros.Kourtis

Νεοφερμένος

Ο Alexandros.Kourtis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ακραίο αλλά..chatGPT . See if you can do magic with it .
καλη ιδεα!!! το chatgpt εντωμεταξυ το χρησιμοποιώ καθε μερα για τα παντα!! 😁😁 ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σας ευχαριστω ολους! Θα ακουσω τις συμβουλες σας και θα κανω οτι καλυτερο.
 
Top