γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Οκ η σχολη ειναι αγωγη κ φροντίδα πρωιμη παιδικη ηλικια, δεν χανω και κατι;
καλημερα
Οκ μιλαμε για την σχολη του παδα μαλλον...ε? Αν δεν πας παδα να παρακολουθησεις τοτε θα χασεις ..οποτε ξεχνα τα γιαννενα και πηγαινε αιγαλεω.
Κοιτα κανονικη εγγραφη στα γιαννενα.. κανονικοτατη ε?
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είδα σήμερα σε ένα άρθρο μία νέα προτεινόμενη τροπολογία για τους τρίτεκνους και πολύτεκνους η οποία αναφέρεται ότι δεν θα απαιτούνται εισοδηματικά και κοινωνικά κριτήρια και θα μεταφέρεσαι στο πλησιέστερο αντίστοιχο τμήμα απευθείας. Ναι αλλά κοιτάξτε και εγώ πολύτεκνος είμαι, συγκεντρώνω 7.5 μόρια και έχω γράψει 18.450 μόρια και προσπαθώ να περάσω στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ γιατί να υποχρεώσω να περάσω στην Πάτρα που είναι κοντινότερη στο τόπο κατοικίας μου, δηλαδή αυτό το πράγμα δεν είναι λίγο άδικο; Γιατί και εγώ να μην μοριοδοτηθώ; Απλά μακάρι να μην περάσει κάτι τέτοιο πραγματικά γιατί εντάξει το θεωρώ άδικο
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εκτός παιδιά αν εννοεί κάτι άλλο ο ποιητής με αυτή την τροπολογία, αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πραγματικά και αυτή την στιγμή είμαι στην τσίτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γιαννης_00 διαφώτισε με γιατί έχω μπερδευτεί τώρα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Νομίζω ότι μπορεί να λέω και χαζομάρες στο πρώτο μου μήνυμα… αλλά ο γιαννης_00 θα με βοηθήσει να καταλάβω
 

Entropy24

Νεοφερμένος

Ο Entropy24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είδα σήμερα σε ένα άρθρο μία νέα προτεινόμενη τροπολογία για τους τρίτεκνους και πολύτεκνους η οποία αναφέρεται ότι δεν θα απαιτούνται εισοδηματικά και κοινωνικά κριτήρια και θα μεταφέρεσαι στο πλησιέστερο αντίστοιχο τμήμα απευθείας. Ναι αλλά κοιτάξτε και εγώ πολύτεκνος είμαι, συγκεντρώνω 7.5 μόρια και έχω γράψει 18.450 μόρια και προσπαθώ να περάσω στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ γιατί να υποχρεώσω να περάσω στην Πάτρα που είναι κοντινότερη στο τόπο κατοικίας μου, δηλαδή αυτό το πράγμα δεν είναι λίγο άδικο; Γιατί και εγώ να μην μοριοδοτηθώ; Απλά μακάρι να μην περάσει κάτι τέτοιο πραγματικά γιατί εντάξει το θεωρώ άδικο
Έχω διαβάσει και εγώ την συγκεκριμένη τροπολογία. Δεν πιστεύω ότι θα μπει σε εφαρμογή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Νομίζω ότι μπορεί να λέω και χαζομάρες στο πρώτο μου μήνυμα… αλλά ο γιαννης_00 θα με βοηθήσει να καταλάβω
Καλημερα
Βοηθησε με να καταλαβω για να σου απαντησω..
Ποια ειναι και που ειναι αυτη η τροπολογια να την δω και να κρινω.
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 69 μηνύματα.

1. Αποκλειστικά τα τέκνα τρίτεκνων ή πολύτεκνων οικογενειών δύνανται εφόσον το επιθυμούν, να μετεγγραφούν απευθείας στο πλησιέστερο πανεπιστημιακό ίδρυμα από τον τόπο της μόνιμης διαμονής των γονιών τους, καθ’ υπέρβαση του ποσοστού....

Ακόμα και αν περάσει η τροπολογία, είναι ξεκάθαρο ότι δεν υποχρεούται κανένα παιδί να πάει στον τόπο διαμονής των γονιών του, μονο αν το επιθυμεί.
 

Entropy24

Νεοφερμένος

Ο Entropy24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλημερα
Βοηθησε με να καταλαβω για να σου απαντησω..
Ποια ειναι και που ειναι αυτη η τροπολογια να την δω και να κρινω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Ναι καταλαβα
Αυτη ειναι ενα παλιο αιτημα βουλευτων και ειναι για μαρκετινκ και για τα ματια.
Η τροπολογια αυτη μπορει να περασει αν το πει ο μητσοτακης για δικους του λογους διοτι οπως ξερεις δεν εχουμε δημοκρατια αλλα προβατοκρατια.

Δεν θα κατατεθει ομως γιατι ερχεται σε κοντρα με αποφαση του ΣτΕ ως αντισυνταγματικη.
Περισσοτερα το απογευμα οταν γυρισω ...τωρα παω συνεργειο να αλλαξω ρουλεμαν στις 9
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η αναφέρει επίσης ότι: "Επιπλέον η τροπολογία εξαιρεί τα τέκνα τρίτεκνων και πολύτεκνων οικογενειών από το 15% των μετεγγραφόμενων βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων αλλά και από τη συγκέντρωση των μορίων της βάσης μετεγγραφής στο Τμήμα στο οποίο θέλουν να μεταγραφούν." Δηλαδή μόνο οι οικογένειες με 1 και 2 παιδιά θα μοριοδοτούνται και οι υπόλοιποι θα περνάνε όπου θέλουν αυτό δεν έχω καταλάβει ακριβώς
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Η τροπολογία λεέι στην ουσία ότι, εφόσον είσαι τρίτεκνο/ πολύτεκνο παιδί, έχεις τη δυνατότητα να μετεγγραφεις στην πιο κοντινή σχολή της κατοικίας των γονιών σου (όχι όπου επιθυμείς), καθ’ υπέρβαση του ποσοστού 15%. Δηλαδή μια σχολή με 100 φοιτητές δέχεται έξτρα 15 φοιτητές από μετεγγραφές συν όποιο τρίτεκνο/ πολύτεκνο φοιτητή θελήσει και η σχολή είναι στον τόπο κατοικίας ή πιο κοντινή έστω στην κατοικία των γονιών.

Το 15% ποσοστό και οι μοριοδοτήσεις (ως εργαλείο κατάταξης μεταξύ των φοιτητών που αιτούνται μετεγγραφή) συνεχίζουν να ισχύουν για όλους τους υπολοίπους, όπως πριν. Δηλαδή, δεν βλάπτεται πουθενά η πιθανότητα μετεγγραφής σου, εφόσον δεν είσαι τρίτεκνο/ πολύτεκνο παιδί.
 

mysticfallsgirl12

Νεοφερμένος

Η mysticfallsgirl12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Και εγω το διαβασα αλλα δεν ειδα κατι διαφορετικο... τι να σας πω δεν νομιζω να στερησουν τις μετεγγαφες ( ελπιζω τουλαχιστον γιατι περιμενω και εγω μια)
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η τροπολογία λεέι στην ουσία ότι, εφόσον είσαι τρίτεκνο/ πολύτεκνο παιδί, έχεις τη δυνατότητα να μετεγγραφεις στην πιο κοντινή σχολή της κατοικίας των γονιών σου (όχι όπου επιθυμείς), καθ’ υπέρβαση του ποσοστού 15%. Δηλαδή μια σχολή με 100 φοιτητές δέχεται έξτρα 15 φοιτητές από μετεγγραφές συν όποιο τρίτεκνο/ πολύτεκνο φοιτητή θελήσει και η σχολή είναι στον τόπο κατοικίας ή πιο κοντινή έστω στην κατοικία των γονιών.

Το 15% ποσοστό και οι μοριοδοτήσεις (ως εργαλείο κατάταξης μεταξύ των φοιτητών που αιτούνται μετεγγραφή) συνεχίζουν να ισχύουν για όλους τους υπολοίπους, όπως πριν. Δηλαδή, δεν βλάπτεται πουθενά η πιθανότητα μετεγγραφής σου, εφόσον δεν είσαι τρίτεκνο/ πολύτεκνο παιδί.
Άρα εγώ σαν πολύτεκνος με βγάζει εκτός του 15% και με αναγκάζει να πάω στην πλησιέστερη πόλη του τόπου κατοικίας των γονιών μου και όχι στην πόλη που επιθυμώ να πάρω μετεγγραφή… αυτό καταλαβαίνω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Που έχεις περάσει αν επιτρέπεται, και που επιθυμείς να μετεγγραφείς (και που μένεις);

και αυτή είναι μια πρόταση, δεν έχει περάσει, μην πανικοβάλλεσαι. Αν περάσει, μπορεί να έχει και άλλες τροποποιήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ωραία... εφόσον όμως δεν επιθυμούν να μετεγγραφούν σε πλησιέστερο τμήμα στο τόπο κατοικίας τι ενέργειες κάνουν μετά;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Ναι καταλαβα
Αυτη ειναι ενα παλιο αιτημα βουλευτων και ειναι για μαρκετινκ και για τα ματια.
Η τροπολογια αυτη μπορει να περασει αν το πει ο μητσοτακης για δικους του λογους διοτι οπως ξερεις δεν εχουμε δημοκρατια αλλα προβατοκρατια.

Δεν θα κατατεθει ομως γιατι ερχεται σε κοντρα με αποφαση του ΣτΕ ως αντισυνταγματικη.
Περισσοτερα το απογευμα οταν γυρισω ...τωρα παω συνεργειο να αλλαξω ρουλεμαν στις 9
Συνεχιζοντας τον σχολιασμο της τροπολογιας εχω να πω.
1) Ζητα να μην ισχυσει ο κοφτη 2750 ( το ονομασαν ακαδημαικο κριτηριο)
Αυτο ειναι εκτος συνταγματος και τους το ειπε και το ΣτΕ χρονια πριν οταν ειχαν αλλες βασεις για πολυτεκνους και τις εκοψαν καπου το 2014 .
Τους το εχει πει και για τους αθλητες στα ΑΕΙ αλλα το εκανα γαργαρα απλα το πλεονεκτημα απο 23% ( πρωτη νικη) το κατεβασαν στο 10%
2) Ζητα οχι οικονομικα κρητηρια .
Και αυτο ειναι αντισυνταγματικο .. ηδη το εχουν βαλει στα αδελφια.
3)Ε και λοιπον ..τον ενδιαφερει το μητσοτακη το συνταγμα και το ΣτΕ?
Οχι δεν το ενδιαφερει το εχει ξεσκισει πολλες φορες και οποτε γουτσαρει.
Πλην ομως εχει μπροστα μια δυσκολη πολυ δυκολη περιπτωση με το ΣτΕ
της νομιμοποιησεις των ιδιωτικων οπου εχει πει ηδη το ΣτΕ οχι.
Οποτε δεν νομιζω να το ζορισει για τους πολυτεκνους..οι οποιοι ηδη ειναι καβαλα ολων στις μετεγγραφες ...αρχιζοντας οχι απο το μηδεν οπως οι αλλοι, αλλα απο το 3,5.
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Που έχεις περάσει αν επιτρέπεται, και που επιθυμείς να μετεγγραφείς (και που μένεις);

και αυτή είναι μια πρόταση, δεν έχει περάσει, μην πανικοβάλλεσαι. Αν περάσει, μπορεί να έχει και άλλες τροποποιήσεις.
Έχω περάσει ΗΜΜΥ ΑΠΘ με 18.450 μόρια και επιθυμώ να πάρω μετεγγραφή για ΗΜΜΥ ΕΜΠ. Συγκεντρώνω 7.5 μόρια από κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια. Η μόνιμη κατοικία των γονιών μου είναι στο Αγρίνιο.
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Συγχαρητήρια καταρχάς! Πάντως σαν τροπολογία, όπως είναι γραμμένη, δεν επιδρά στα υπόλοιπα άρθρα του σχετικού νόμου (Ν. 4692/2020), οπότε αν δεν επιθυμείς να γυρίσεις πιο κοντά στην πόλη σου, μπορείς να συμμετέχεις κανονικά στη διαδικασία μετεγγραφής, με μοριοδότηση οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων (με φουλ μόρια πολυτέκνου).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Έχω περάσει ΗΜΜΥ ΑΠΘ με 18.450 μόρια και επιθυμώ να πάρω μετεγγραφή για ΗΜΜΥ ΕΜΠ. Συγκεντρώνω 7.5 μόρια από κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια. Η μόνιμη κατοικία των γονιών μου είναι στο Αγρίνιο.
Μισο λεπτο ..πηδας κοφτη 2750 και εχεις και τα θεωρατα μορια του 7,5 για ημμυ εμπ και θες καπακι και τροπολογια? ε? δηλαδη πως την ειδες την δουλεια ..?
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μισο λεπτο ..πηδας κοφτη 2750 και εχεις και τα θεωρατα μορια του 7,5 για ημμυ εμπ και θες καπακι και τροπολογια? ε? δηλαδη πως την ειδες την δουλεια ..?
Η τροπολογία δεν ωφελεί εμένα αφού δεν επιθυμώ να περάσω κοντά στο τόπο κατοικίας. Εγώ απλά νόμιζα ότι μου στερεί την μοριοδότηση ως πολύτεκνο και έτσι αγχώθηκα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top