[Πανελλήνιες 2024] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
δεν μου κόλλησε ας πανε και με Κοζάνη. Το βασικο να πανε και οι δυο σε μια πολη και σε σχολη που θέλουνε. Συνοψίζω, η μικρή δηλώνει βολο μηχανολόγους και Νοέμβριο και οι δυο ταυτόχρονα πατρα. Σωστά??
ε περιπου
η μικρη η αστεριτσα ( να της κανει καλο φαι) δηλωνει μηχανολογων βολου και εσυ πας και νοικιαζεις πατρα τωρα..καλα οχι και σημερα..μετα αποτελεσματων
1η οκτωβρη και τα δυο πατρα και στα θρανια της πατρας και τα χαρτια θα κανουν βολτες μεχρι να καταληξουν αρχες δεκεμβρη στην πατρα.
 

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
ε περιπου
η μικρη η αστεριτσα ( να της κανει καλο φαι) δηλωνει μηχανολογων βολου και εσυ πας και νοικιαζεις πατρα τωρα..καλα οχι και σημερα..μετα αποτελεσματων
1η οκτωβρη και τα δυο πατρα και στα θρανια της πατρας και τα χαρτια θα κανουν βολτες μεχρι να καταληξουν αρχες δεκεμβρη στην πατρα.
Καληνυχτα MVP, ευχαριστωωω :) :)
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 843 μηνύματα.
Υποθεση Σερρες
Το κοριτσι μπαινει Μηχανολογους Σερρες (μια χαρα σχολη ειναι)
Το αγορι κανει 10% για Ηλεκτρονικους υπολογιστες ΔΙΠΑΕ ( αναλογα πραματα με την σαμο) και ευκολα θα πετυχει.
Και οι δυο σχολες ειναι πολυ καλες και θα γινουν πολυτεχνικες ΤΕΕ.
Ειδικη και αναμενομενη περιπτωση
Αν την σχολη υπολογιστων την βαλουν φετος αντιστοιχη με την σαμο ( εχει παρει master) τοτε παει σαμο- σερρες με σιγουρη μετεγγραφη.
Το χαρτι αντιστοιχιων βγαινει τελος ιουνιου.

Γιαννο, θυμισε μου κατι. Ο κοφτης υπολογιζεται βασει των μοριων που ειχες συγκεντρωσει, σε συγκριση με τη βαση της σχολης που στοχευεις, αλλα μονο για τη χρονια που περασες, σωστα? Δηλαδη αν εκεινη τη χρονια δε μπορεις να αιτηθεις μετεγγραφη λογω κοφτη προς μια σχολη, δεν προκειται να αλλαξει κατι την επομενη χρονια, διοτι παντα υπολογιζεται ο κοφτης με τις βασεις της χρονιας που εδωσες μονο, ετσι?

Αν ομως τελικα προκυψει αντιστοιχια στις σχολες μηχανικων πληροφορικης πρωην ΤΕΙ με τις υπολοιπες, αυτο σημαινει οτι θα εχουν δικαιωμα μετεγγραφης και οι παλιοτεροι φοιτητες σε αυτες? Εγω πχ το 2020 δεν επιανα τον κοφτη στις 3 αντιστοιχες σχολες ΑΕΙ. Αν τωρα κανει αντιστοιχες και τις αλλες τρεις (πρωην ΤΕΙ), οι οποιες το 2020 επιανα τον κοφτη τους, θα μπορεσω να αιτηθω μετεγγραφη δηλαδη φετος? :hmm:


1719022132910.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Ναι ετσι ειναι ..περιπου δηλαδη
Τα μορια σου ( με συντελεστες σχολης που εισαι) + 2750 να ειναι μεγαλυτερο ή ισο απο την βαση της σχολης στοχος ζητας .
Λεγοντας βαση σχολης στοχος εννοουμε την βαση οπως συτη δημιουργηθηκε την ιδια χρονια που και εσυ μπηκες.
Και πιο καθαρα
μπηκες με 90% και η βαση στοχος με 90%
μπηκες με 6% και η βαση στοχος με 6%
μπηκες με 4% και η βαση στοχος με 4%

Μετεγγραφη κανεις οποτε θες μεσα στο πλαισιιο του ν+3..προφανως και οι σχολες που μπαινουν σε αντιστοιχια αργοτερα (πχ παδα) θα δεχθουν τις μετεγγραφες των παλαιοτερων.

Κωλο κατω δεν βαζεις.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Να ρωτήσω λίγο κάτι άκυρο γιατί όλο ψάχνω ψάχνω και δε καταλαβαίνω τίποτα. Στην περίπτωση της μεταγραφής με οικονομικά κριτήρια τι ακριβώς κοιτάω; Κατά κεφαλήν εισόδημα της χρόνιας;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Να ρωτήσω λίγο κάτι άκυρο γιατί όλο ψάχνω ψάχνω και δε καταλαβαίνω τίποτα. Στην περίπτωση της μεταγραφής με οικονομικά κριτήρια τι ακριβώς κοιτάω; Κατά κεφαλήν εισόδημα της χρόνιας;
χμ... θελει το κατακεφαλη εισοδημα μεσο ορο των 3 τελευταιων ετων ..φετινη δηλωση περσινή και προπερσινη.
Αμα δυσκολεύεσαι ειχα γραψει καπου αλλου ενα κατατοπιστικο ''σεντονι'' ... να το βρω
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Το είχα ξαναρωτήσει αλλά ακόμα μπερδευομαι. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι πρέπει να υπάρχει το πολύ απόκλιση 2750 και κάτι μορια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Το είχα ξαναρωτήσει αλλά ακόμα μπερδευομαι. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι πρέπει να υπάρχει το πολύ απόκλιση 2750 και κάτι μορια
Ναι σωστα η μεγιστη αποκλιση μοριων σου με την βαση σχολης στοχος να ειναι οχι μεγαλυτερη απο 2750.
Αλλα αυτη ειναι μια παραμετρος για να ξεκινησει η αιτηση..τα οικονομικα μορια μετεγγραφης που την κανουν δυνατη την μετεγγραφη ειναι αλλα.

Παμε να κανουμε δουλεια..δεν γνωριζω τιποτα απο την οικογενειακη σου κατασταση και μιλαω γενκως.

Θα ζητησεις απο το μπαμπα το εκκαθαριστικο το προπερσινο.
Θα προσθεσεις τα φορολογητεα εισοδηματα μπαμπα και μαμας ( αν εχει γραμμη που λεει ''εισοδηματα υπολογισμου εισφορας'' θα παρεις αυτα τα νουμερα)
Το κρατας
Μετα θα αναζητησεις καπου στο κεντρο ενα κωδικο 003..αυτος ειναι που λεει ποσα παιδια ειναι προστατευομενα , εστω οτι λεει 2.
Τωρα θα διαιρεσεις το εισοδημα που βρηκες με τον αριθμο 4 ( 2 γονεις + 2 παιδια) και θα βρεις ενα αριθμο που τον κρατας .

Μετα θα κανεις το ιδιο για το περσινο εκκαθαριστικο .
Μετα θα κανεις το ιδιο με το φετεινο εκκαθαριστικο

Τωρα εχεις 3 αριθμους τους οποιους προσθετεις και τους διαιρεις με το 3 ..τωρα εχεις βρει το κατακεφαλην εισοδημα που θελουν οι μετεγγραφες.

Ωραια...ναι ωραια..
Τωρα παμε στην λιστα των οικονομικων μοριων και συγκρινουμε.

  • 6 μόρια: 0 – 3.000€ ετήσιο κατά κεφαλήν εισόδημα
  • 4 μόρια: 3.001 – 6.000€ ετήσιο κατά κεφαλήν εισόδημα
  • 3 μόρια: 6.001 – 9.000€ ετήσιο κατά κεφαλήν εισόδημα
  • 2 μόρια: 9.000 – 12.000€ ετήσιο κατά κεφαλήν εισόδημα
  • 0 μορια και προβληματικα για εισοδημα ανω των 12.000€
Βρισκουμε λοπον τα οικονομικα μορια ....στα οποια προσθετουμε και αν υπαρχει και κατι απο κοινωνικα ( πχ γονεας ή αδελφι με αναπηρια 67%, μονογονεικοτητα)
Καλη τυχη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Πω πω τοσα πολλά; Ευχαριστώ πολύ πάντως
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Πω πω τοσα πολλά; Ευχαριστώ πολύ πάντως
Ε ενταξει ..με κομπουτερακι θα το τα κανεις.
Μετεγγραφη ειναι αυτη να μην θελει και λιγη δουλεια?

Καλα ενταξει ...υπαρχει και ευκολοτερος τροπος
Προσθετεις 6 νουμερα εισοδηματων που αφορουν τα 3 ετη και το διαιρεις με το 12..και τελος ...(12= 2 γονεις +2 παιδια χ 3 ετη)
 
Τελευταία επεξεργασία:

PanPan

Νεοφερμένος

Ο PanPan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω για τις κατ'εξαιρεσεις μετεγγραφές. Τος 17 Οκτωβρίου το 2023 έχασα τη μητέρα μου. Αρχικά επειδή ήμουν σε χάλια κατάσταση και μπερδεμένος δεν σκέφτηκα καθόλου να κάνω κατ'εξαιρεση μετεγραφη. Είμαι ιατρική Θεσσαλονίκης και θέλω να πάω ιατρική Αθήνας γιατί εκεί έχω συγγενείς που μπορούν να με φιλοξενήσουν και γενικά η όλη κατάσταση θα μου βγει πιο φθηνά. Επίσης ξέρω ότι για θάνατο α συγγενικά προσώπου δίνουν έγκριση για κατ' εξαίρεση μετεγραφη. Το πρόβλημα είναι οτι η αιτηση θα πρέπει να γίνει εντός ενός έτος από τότε που επήλθε ο θάνατος. Οπότε θεωρητικά θα πρέπει το αργότερα να κάνω αίτηση για κατ εξαίρεση μετεγραφη στις 17 Οκτωβρίου του 24. Πέρυσι ξεκίνησαν 10 Νοέμβρη. Αν πάρουμε ως δεδομένο ότι θα ξεκινήσουν και φέτος την ίδια περίπου ημερομηνία, θα είμαι εκτός "προθεσμίας" για 20 μέρες. Λέτε να την πάρω ή με τίποτα δε γίνεται?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω για τις κατ'εξαιρεσεις μετεγγραφές. Τος 17 Οκτωβρίου το 2023 έχασα τη μητέρα μου. Αρχικά επειδή ήμουν σε χάλια κατάσταση και μπερδεμένος δεν σκέφτηκα καθόλου να κάνω κατ'εξαιρεση μετεγραφη. Είμαι ιατρική Θεσσαλονίκης και θέλω να πάω ιατρική Αθήνας γιατί εκεί έχω συγγενείς που μπορούν να με φιλοξενήσουν και γενικά η όλη κατάσταση θα μου βγει πιο φθηνά. Επίσης ξέρω ότι για θάνατο α συγγενικά προσώπου δίνουν έγκριση για κατ' εξαίρεση μετεγραφη. Το πρόβλημα είναι οτι η αιτηση θα πρέπει να γίνει εντός ενός έτος από τότε που επήλθε ο θάνατος. Οπότε θεωρητικά θα πρέπει το αργότερα να κάνω αίτηση για κατ εξαίρεση μετεγραφη στις 17 Οκτωβρίου του 24. Πέρυσι ξεκίνησαν 10 Νοέμβρη. Αν πάρουμε ως δεδομένο ότι θα ξεκινήσουν και φέτος την ίδια περίπου ημερομηνία, θα είμαι εκτός "προθεσμίας" για 20 μέρες. Λέτε να την πάρω ή με τίποτα δε γίνεται?
Αν ακολουθούν την αρίθμηση με βάση τον ΑΚ και όχι ειδικότερο τρόπο υπολογισμού προθεσμίας, και λίγο αργότερα να βγει η προκήρυξη θα την πάρεις.

Καλό είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στην γραμματεία αρμόδια για τις μετεγγραφές και να το ξεκαθαρίσεις.
 

PanPan

Νεοφερμένος

Ο PanPan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αν ακολουθούν την αρίθμηση με βάση τον ΑΚ και όχι ειδικότερο τρόπο υπολογισμού προθεσμίας, και λίγο αργότερα να βγει η προκήρυξη θα την πάρεις.

Καλό είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στην γραμματεία αρμόδια για τις μετεγγραφές και να το ξεκαθαρίσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Kolokythiatoumpana

Νεοφερμένος

Η Kolokythiatoumpana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα, γρήγορη ερώτηση ανήκω σε μονογονεϊκή οικογένεια όμως στα χαρτιά υπάρχουν και τα εισοδήματα και των δύο γονέων και από Οκτώβρη θα μένω μόνη μου. Δικαιούμαι μεταγραφή χωρίς υπόλοιπα κριτήρια;
 

valentina¡

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τι γίνεται σε περίπτωση που πχ δίδυμα περνάει το ένα Ρέθυμνο και το άλλο Ηράκλειο; Υπάρχει περίπτωση να μένουν μαζί ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Καλησπέρα, γρήγορη ερώτηση ανήκω σε μονογονεϊκή οικογένεια όμως στα χαρτιά υπάρχουν και τα εισοδήματα και των δύο γονέων και από Οκτώβρη θα μένω μόνη μου. Δικαιούμαι μεταγραφή χωρίς υπόλοιπα κριτήρια;
Τα μονογονεικα παιδια εχουν και αυτα τα ιδια κριτηρια με τα αλλα και μια επιπλεον μοριοδοτηση.
Συνφωνα με τα γραφομενα σου εγείρονται καποια ερωτηματα:
1) πως αποδεικνύεις την μονογονεικοτητα?
2) γιατι οι γονεις σου κανουν κοινη φορολογικη δηλωση?
Το οτι θα μεινεις μονη..οκ..ολα τα παιδια προ μετεγγραφης μονα τους μενουν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Τι γίνεται σε περίπτωση που πχ δίδυμα περνάει το ένα Ρέθυμνο και το άλλο Ηράκλειο; Υπάρχει περίπτωση να μένουν μαζί ;
Ναι υπαρχει
Το ρεθυμνο εχει τα θεωρητικα και το ηρακλειο τα θετικα.
Πρεπει να βρουμε λοιπον μια πολη που να εχει και τα δυο ..πχ πατρα- Ιωαννινα.
Προυποθεσεις:
Να πηδανε τον κοφτη 2750
Να μην μενουν οι γονεις πατρα
Να εχουν κατα κεφαλην εισοδημα κατω απο 12500.
Αν εχουν κατα κεφαλην εισοδημα κατω απο 5000 τοτε μπορουν να πανε εκει που ειναι οι γονεις ( πχ αθηνα) αν ο κοφτης το επιτρεπει.
 

valentina¡

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ναι υπαρχει
Το ρεθυμνο εχει τα θεωρητικα και το ηρακλειο τα θετικα.
Πρεπει να βρουμε λοιπον μια πολη που να εχει και τα δυο ..πχ πατρα- Ιωαννινα.
Προυποθεσεις:
Να πηδανε τον κοφτη 2750
Να μην μενουν οι γονεις πατρα
Να εχουν κατα κεφαλην εισοδημα κατω απο 12500.
Αν εχουν κατα κεφαλην εισοδημα κατω απο 5000 τοτε μπορουν να πανε εκει που ειναι οι γονεις ( πχ αθηνα) αν ο κοφτης το επιτρεπει.
Οι αιτήσεις για μετεγγραφές πότε ακριβώς γίνονται; Επίσης αν τηρείς όλες τις προϋποθέσεις για μετεγγραφή είναι σίγουρα ότι θα πραγματοποιηθεί η μπορεί να πάει κάτι στραβά ; Ευχαριστώ για την απάντηση
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Οι αιτήσεις για μετεγγραφές πότε ακριβώς γίνονται; Επίσης αν τηρείς όλες τις προϋποθέσεις για μετεγγραφή είναι σίγουρα ότι θα πραγματοποιηθεί η μπορεί να πάει κάτι στραβά ; Ευχαριστώ για την απάντηση
Γινονται περιπου15+ οκτωβριου ..και αν γινει σωστα παντα εγκρινεται.
 

valentina¡

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top