[Πανελλήνιες 2024] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,216 μηνύματα.
Συμφωνα με τις περσινες βασεις αυτη στο ηρακλειο ειχε 16.000, η πληροφορικη στην κερκυρα 10.300. Υπαρχει μεγαλη αποκλιση και ξεπερναει τον κοφτη των 2.750 μοριων
Εδω ειπα μλκια τωρα το καταλαβα (η δυναμικ με εχει κάψει σορρυ)😂ειχα ξεχασει οτι υπολογιζουμε τα δικα μας μορια για τον κοφτη🤦‍♀️ οντως μπορεις να πας και πληροφορικη κερκυρα που εγραψες και γενικα σε ολες τις αντιστοιχες που βρίσκονται απο κατω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Εδω ειπα μλκια τωρα το καταλαβα (η δυναμικ με εχει κάψει σορρυ)😂ειχα ξεχασει οτι υπολογιζουμε τα δικα μας μορια για τον κοφτη🤦‍♀️ οντως μπορεις να πας και πληροφορικη κερκυρα που εγραψες και γενικα σε ολες τις αντιστοιχες που βρίσκονται απο κατω
Μια χαρα τα ειπες.... αφου εισαι κοριτσι των οριων.
 

fotisnik

Νεοφερμένος

Ο fotisnik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα βάσει των κοινωνικών κριτηρίων έχω 4 μονάδες (πολύτεκνοι και τα αδέρφια μου είναι κάτω των 25). Ήθελα να ρωτήσω εγώ θέλω να περάσω ιστορικό αρχαιολογικό στο ΑΠΘ, άμα δεν γράψω τα 14.100 που θέλει λχ αλλά γράψω αρκετά ώστε να είμαι μέσα στα 2.750 και περάσω στα Ιωάννινα για παράδειγμα, άμα κάνω αίτηση για μεταγραφή υπάρχουν πιθανότητες ή χρειάζονται κονέ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Καλησπέρα βάσει των κοινωνικών κριτηρίων έχω 4 μονάδες (πολύτεκνοι και τα αδέρφια μου είναι κάτω των 25). Ήθελα να ρωτήσω εγώ θέλω να περάσω ιστορικό αρχαιολογικό στο ΑΠΘ, άμα δεν γράψω τα 14.100 που θέλει λχ αλλά γράψω αρκετά ώστε να είμαι μέσα στα 2.750 και περάσω στα Ιωάννινα για παράδειγμα, άμα κάνω αίτηση για μεταγραφή υπάρχουν πιθανότητες ή χρειάζονται κονέ?
Το λογισμικο ''Κονε'' στις μετεγγραφες δεν το εχουν ενεργοποιηση ακομα..
Αφηνουν το απλο λογισμικο να κανει την δουλεια του χωρις παρεμβαση.
Συμφωνα με την προιστορια της σχολης εισαι μεσα και χωρις να εχεις μορια μετεγγραφης, καθοτι μενουν κενες θεσεις.

1717590259387.png
 

Συνημμένα

  • 1717590223096.png
    1717590223096.png
    38.1 KB · Εμφανίσεις: 9

Vasiliki Geo

Νεοφερμένος

Η Vasiliki Geo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Γονιός Φοιτητή και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! σχετικά με τις μετεγγραφές με αδέρφια! Το ένα παιδί είναι στο ΑΠΘ το άλλο στην Ξάνθη οι γονείς μόνιμοι κάτοικοι Χαλκιδικής αλλά υπάρχει πλήρη κυριότητα σε σπίτι στην Θεσσαλονίκη με ποσοστό 33,3 τις εκατό! μεταγραφή γίνεται για όχι?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! σχετικά με τις μετεγγραφές με αδέρφια! Το ένα παιδί είναι στο ΑΠΘ το άλλο στην Ξάνθη οι γονείς μόνιμοι κάτοικοι Χαλκιδικής αλλά υπάρχει πλήρη κυριότητα σε σπίτι στην Θεσσαλονίκη με ποσοστό 33,3 τις εκατό! μεταγραφή γίνεται για όχι?
Η υποθεση σας κινηται στις παρυφες του νομου.
Ο νομος λεει οτι το παιδι στην θεσσαλονικη αν εχει σπιτι δικο του ....ειναι σαν να ειναι στο σπιτι των γονιων... οποτε δεν εχει δικαιωμα να αποποιηθει μετεγγραφη και να βοηθησει το αλλο αδελφι.
Οκ ναι... αλλα εδω δεν εχουμε πλήρη κυριοτητα...εχουμε μονο κομματι της ( Μηπως το υπολοιπο το εχετε εσεις ή το αλλο παιδι?)
Το συστημα θα σας δωσει την μετεγγραφη και μετα θα το κρινει η σχολη οταν θα δει τα Ε9
Η αποψη μου ειναι να το επιχειρησετε αν δεν εχεται αλλο δρομο.
Βασικη προυποθεση το παιδι στην ξανθη να ειναι ''φρεσκο'' πρωτο εξαμηνο.
 

ειδήμων

Νεοφερμένος

Ο ειδήμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση
Σε περίπτωση που χάσω κάποιον εκ των 2 γονιών μου και πάρω κατ εξαίρεση μετεγγραφή σε μεγαλύτερο έτος φοίτησης όπως για παράδειγμα το τρίτο , θα καταφέρω να τη λάβω;
Επιπλέον θα μου αναγνωριστούν τα μαθήματα από τα προηγούμενα χρόνια φοίτησης ή θα χρειαστεί να επαναλάβω τη σχολή ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση
Σε περίπτωση που χάσω κάποιον εκ των 2 γονιών μου και πάρω κατ εξαίρεση μετεγγραφή σε μεγαλύτερο έτος φοίτησης όπως για παράδειγμα το τρίτο , θα καταφέρω να τη λάβω;
Επιπλέον θα μου αναγνωριστούν τα μαθήματα από τα προηγούμενα χρόνια φοίτησης ή θα χρειαστεί να επαναλάβω τη σχολή ;
Ε τωρα τι με λες? Ναι υπαρχει προβλεψει για κατ'εξαιρεση μετεγγραφη για τον λογο αυτο..αχρειαστη να ειναι.
Απο μαθηματα θα αναγνωρισουν μπολικα αν οχι ολα ωστε να το παλαιψεις στην νεα σχολη.
Εσυ εχεις το δικαιωμα να ζητησεις αναγνωριση ..οι καθηγητες εχουν το δοκαιωμα στο τι θα αναγνωρισουν και τι θα απορριψουν.
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ρε παιδιά λέτε να κάνουν το χημικό Καβάλας ισάξιο με τα άλλα χημικά για μετεγγραφές αυτόν τον χρόνο ή δύσκολα τα πράγματα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Ρε παιδιά λέτε να κάνουν το χημικό Καβάλας ισάξιο με τα άλλα χημικά για μετεγγραφές αυτόν τον χρόνο ή δύσκολα τα πράγματα;
Υπομονη σε 15 μερες θα ξερεις (μαλλον θα γινει..δημοκρίτειο γαρ) . Η ενωση χημικων το εχει για ισο παντως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MallonFoithths

Νεοφερμένος

Ο MallonFoithths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα, δινω δευτερη φορα. Δικαιουμαι μετεγγραφή? Αν ναι, τι ισχυει για τα οικονομικα μορια αν εργαζομουν και εγω κατα την διαρκεια της σχολικης χρονιας?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Καλησπερα, δινω δευτερη φορα. Δικαιουμαι μετεγγραφή? Αν ναι, τι ισχυει για τα οικονομικα μορια αν εργαζομουν και εγω κατα την διαρκεια της σχολικης χρονιας?
Δηλαδη ποτε εργαζοσουν ?..τι νομιμα πηρες ?.. ηταν κανονικα προσληψη με εργανη?
 

Antonia Alexandra

Νεοφερμένος

Η Antonia Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
τελεια! την επιμελεια την εχουν κ οι δυο, αρα υποθετω δεν εχει καποιο ρολο. επειδη δε γνωριζω περι αυτου ουτε εγω ουτε η μητερα μου υποθετω, το εισοδημα της μητερας καθ του πατερα αναγραφονται σε ξεχωριστα "χαρτια"?
Καλησπερα επειδη εκανα μετεγγραφη για τη κορη μου το 2023.
Χρειάζεται να υπαρχει οπωσδήποτε δικαστικη αποφαση.Δεν ξερω ποτε χωρισαν οι γονεις σου.
Συνηθως η επιμελεια δινεται σε αυτον οπου τα τεκνα διαμενουν μαζι του κι αυτο το οποιο ασκειται απο κοινου ειναι η γονικη μεριμνα.
Οποτε κανε το κοπο κι διαβασε την αποφαση.
Εαν η μητερα σου(υποθετω οτι μαζι της μεινατε μετα το διαζυγιο) εχει την επιμελεια εκεινη υπολογιζεις μονο τα δικα της εισοδηματα οχι και του μπαμπα σου μαζι γιατι αλλαζεις κλιμακα για το ποσα μορια θα παρεις.
Επισης ρολο παιζει και το ποτε χωρισαν..θελει το εισοδημα των 3 τελευταιων ετων οποτε εαν εχουν χωρισει αρκετά χρονια υπολογιζεις μονο της μαμας σίγουρα
 

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλους και καλα αποτελέσματα! Θα ήθελα τη γνώμη σας για την εξής περίπτωση: Αδελφός φοιτητής MHX/KΩN ΠΛHP/KΩN & EΠIK/KΩN ΣYΣTHMATΩN (ΣAMOΣ), εισαγ. 2022, μ.ο 11,18, μόρια 11.245, η αδελφή του έδωσε φέτος και ''υπολογίζει'' ότι περνάει Πάτρα μηχανολόγους. Υπάρχει σενάριο που να φέρνει και τα δυο παιδιά στην Πάτρα η σε μια πόλη τέλος πάντων?? Επιθυμία να φύγει από τη Σάμο ο μεγάλος. Κατά κεφαλή εισόδημα 10.200, κατοικία Πειραιάς.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλους και καλα αποτελέσματα! Θα ήθελα τη γνώμη σας για την εξής περίπτωση: Αδελφός φοιτητής MHX/KΩN ΠΛHP/KΩN & EΠIK/KΩN ΣYΣTHMATΩN (ΣAMOΣ), εισαγ. 2022, μ.ο 11,18, μόρια 11.245, η αδελφή του έδωσε φέτος και ''υπολογίζει'' ότι περνάει Πάτρα μηχανολόγους. Υπάρχει σενάριο που να φέρνει και τα δυο παιδιά στην Πάτρα η σε μια πόλη τέλος πάντων?? Επιθυμία να φύγει από τη Σάμο ο μεγάλος. Κατά κεφαλή εισόδημα 10.200, κατοικία Πειραιάς.
ερωτηση πριν την απαντηση..το αγορι ειναι του 4ου πεδιου?
 

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Συγχαρητηρια στον βαζελο για το πρωταθλμημα..αν και για ατους τους δυο δεν εχει και πολυ νοημα καθως ως πρωταθλημα εννοούν αυτο της ευρωπης.
Ξεφτιλα η ΕΟΚ ντενεκεδενιο κυπελο του εδωσε.

Στο θεμα μας
Αρχικα να πουμε οτι τα μορια μετεγγραφης σας ειναι 2 και δεν εχεται το δικαιωμα ταυτοχρονης μετεγγραφης και των δυο παιδων διοτι ειστε πανω απο 5.000€ κατα κεφαλην.
Κοφτης = τα μορια μας στην σχολη που ειμαστε +2750 πρεπει να ειναι ισα ή περισσοτερα απο την βαση στης σχολης ( την βαση της χρονιας που και εμεις μπηκαμε) που ζηταμε .

Υποθεση πατρα
Το κοριτσι μπαινει μηχανολογους
Το αγορι δεν μπορει να ζητησει μετεγγραφη για ceid πατρας λογω κοφτη..θα επρεπε να ειχε 12.003 μορια.. 10% δεν μπορει να κανει για εκει ,διοτι δεν φτανουν τα μορια.

Υποθεση Παδα Αθηνα
Το κοριτσι μπαινει μηχανολογους ή σε αλλη πολυτεχνικη του παδα
Το αγορι δεν μπορει να ζητησει μετεγγραφη για υπολογιστες παδα λογω κοφτη.. 10% δεν μπορει να κανει για εκει ,δεν φτανουν τα μορια.


Υποθεση Χανια
Το κοριτσι μπαινει ΗΜΜΥ ή Χημικους Μηχανικους Πολυτεχνειου Χανιων (μια χαρα ειναι)
Το αγορι κανει 10% για Ηλεκτρονικους Μηχανικους Ελμεπα ( αναλογα πραματα με την σαμο) και μαλλον μπαινει σιγουρα.
Εχει εμπειρια απο σαμο ..τα Χανια ειναι πιο ζωρι αλλα θα το βοηθησεις με φροντ.
Και οι δυο σχολες ειναι πολυ καλες πολυτεχνικες και ΤΕΕ

Υποθεση Σερρες
Το κοριτσι μπαινει Μηχανολογους Σερρες (μια χαρα σχολη ειναι)
Το αγορι κανει 10% για Ηλεκτρονικους υπολογιστες ΔΙΠΑΕ ( αναλογα πραματα με την σαμο)
αλλα πολυ πολυ δυσκολα να πετυχει.
Και οι δυο σχολες ειναι πολυ καλες και θα γινουν πολυτεχνικες ΤΕΕ.
Ειδικη και αναμενομενη περιπτωση
Αν την σχολη υπολογιστων την βαλουν φετος αντιστοιχη με την σαμο ( εχει παρει master) τοτε παει σαμο- σερρες με σιγουρη μετεγγραφη.
Το χαρτι αντιστοιχιων βγαινει τελος ιουνιου.

Αυτα μπορω να σκεφτω ως συνδιασμο πολυτεχνικων σχολων
Αν σκεφτεστε κατι αλλο πεστε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
:clover: Το σενάριο το κορίτσι Βολο μηχ. και απο εκεί και οι δυο Πατρα?? η σαμος και το Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής είναι αντίστοιχα και το 2022 είχε βάση 13.896. Επειδή είδα αυτό, το λεω:

4. Είμαι φοιτητής μεγαλύτερου έτους. Ο αδελφός μου είναι πρωτοετής σε άλλη πόλη. Μπορώ να αιτηθώ μετεγγραφή σε αντίστοιχο Τμήμα στην πόλη του αδελφού μου μέσω της διαδικασίας Μετεγγραφών αδελφών φοιτητών?
Σύμφωνα με το την παρ. 1 του άρθρου 76 του Ν.4692/2020, αίτηση για μετεγγραφή με τη διαδικασία των αδελφών προπτυχιακών φοιτητών μπορούν να υποβάλουν μόνο οι πρωτοετείς φοιτητές . Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση της από κοινού μετεγγραφής σε τρίτη πόλη, κατά την οποία ο πρωτοετής φοιτητής και ο αδελφός σε μεγαλύτερο έτος υποβάλουν και δύο αίτηση για μετεγγραφή σε τρίτη περιφερειακή ενότητα, εκτός Αθήνας ή Θεσσαλονίκης. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που η κλίμακα του κατά κεφαλήν εισοδήματος είναι μικρότερη των 5000 Ευρώ, οπότε ο πρωτοετής αδελφός και ο αδελφός μεγαλύτερου έτους μπορούν να υποβάλουν αίτηση μετεγγραφής από κοινού στην περιφερειακή ενότητα μόνιμης κατοικίας των γονέων. Τονίζεται όμως ότι ακόμα και στην περίπτωση της από κοινού μετεγγραφής σε Τρίτη πόλη ή στην περιφερειακή ενότητα μόνιμης κατοικίας των γονέων (λόγω οικονομικής δυσχέρειας), ο ένας από τους αδελφούς που αιτούνται πρέπει να είναι πρωτοετής.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top