Anamar

Νεοφερμένος

Η Anamar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λοιπον καλη μου Αnamar
Το ειπα ετσι πρακτικα στο παιδι παραπανω γιατι αν κοντραριστει με συνφοιτητη απθ εχουν περιπου τα ιδια μορια πανω κατω και παιζεται ποιος εχει τα παραπανω.
Ενω αν κοντραριστει με ενα παιδι της κοζανης σιγουρα εχει παραπανω μορια πανελληνιων..
Εδω διαχρονικα υπαρχει μια τρομερη στρεβλωση στην ισοβαθμια των μετεγγραφων...η οποια δεν μπορει να επιληθει με καταμερισμο των θεσεων γιατι ειναι λιγες.
Στην ιδια δεξαμενη μετεγγραφων μπαινουν παιδια με διαφορετικο ειδος μοριων
πχ.. Παιδια Γελ, επαλ,νυχτερινων γελ, νυχτερινων επαλ, 10% κλπ.
Οποτε καποια στιγμη συγκρουεται σε ισοβαθμια ενα παιδι γελ με ενα επαλ
και φυσικα το γελ χανει γιατι τα μορια επαλ ειναι πολυ περισσοτερα.
Τωρα (2019 και μετα) δεν υπαρχει καμια θεραπεια.... πριν υπηρχαν οι ενστασεις οπου ελεγες ..εγω εχω δυσκολοτερα μορια γιατι με συγκρινεις με ενα παιδι με ευκολοτερα μορια ?....και ετσι και οι δυο επαιρναν την μετεγγραφη.
Κατάλαβα τι λέτε. Απλά επειδή έχω 727 μόρια που περισσεύουν και πόνταρα σε αυτά σε περίπτωση ισοβαθμίας, τρόμαξα λιγάκι. Όλα καλά λοιπόν, ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Την Τρίτη λες να βγει η εγκύκλιος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
Κατάλαβα τι λέτε. Απλά επειδή έχω 727 μόρια που περισσεύουν και πόνταρα σε αυτά σε περίπτωση ισοβαθμίας, τρόμαξα λιγάκι. Όλα καλά λοιπόν, ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Την Τρίτη λες να βγει η εγκύκλιος;
Α οκ ...δεν θυμαμαι αν σου ειπα οτι μπορει να πεσουμε σε ισοβαθμια.
Κοιτα για την εγκυκλιο εχω δυο εικασιες .
1) Εχουν δειξει οτι εχουν καταλαβει οτι εκαναν πατατα ( γαι μενα παλιανθωπια ) και τρεχουν να δειξουν καλο προσωπο. ( εβγαλαν φεκ σαββατο)
Οποτε εικαζω οτι την εγκυκλιο την εχουν ετοιμη με αλλαγες που ηξεραν ηδη και ειναι και απλο κοπυ παστε .. οποτε την δινουν στο αερα την τριτη..
2) Η εγκυγκλιος ειναι θεμα του γενικου γραμματέα ... και οι δυο παλιος και τωρινος ηταν και οι δυο ντουβαρια... μπορει να πουνε ασε να βγει το φεκ και την γραφουμε μετα οποτε παμε τεταρτη πεμπτη ( οχι μετα)...αμα δεν τους κυνηγήσει ο πιερρακακης.
 

Anamar

Νεοφερμένος

Η Anamar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Α οκ ...δεν θυμαμαι αν σου ειπα οτι μπορει να πεσουμε σε ισοβαθμια.
Κοιτα για την εγκυκλιο εχω δυο εικασιες .
1) Εχουν δειξει οτι εχουν καταλαβει οτι εκαναν πατατα ( γαι μενα παλιανθωπια ) και τρεχουν να δειξουν καλο προσωπο. ( εβγαλαν φεκ σαββατο)
Οποτε εικαζω οτι την εγκυκλιο την εχουν ετοιμη με αλλαγες που ηξεραν ηδη και ειναι και απλο κοπυ παστε .. οποτε την δινουν στο αερα την τριτη..
2) Η εγκυγκλιος ειναι θεμα του γενικου γραμματέα ... και οι δυο παλιος και τωρινος ηταν και οι δυο ντουβαρια... μπορει να πουνε ασε να βγει το φεκ και την γραφουμε μετα οποτε παμε τεταρτη πεμπτη ( οχι μετα)...αμα δεν τους κυνηγήσει ο πιερρακακης.
Δεν μου είπατε για ισοβαθμία, απλά εγώ τα έχω όλα κατά νου μιας και όλα τα άλλαξαν τελευταία στιγμή, είναι απαράδεκτοι. Θα μπορούσαν να τα έχουν όλα αλλάξει τον Ιούλιο, έτσι ώστε όλα τα παιδιά να σκεφτούν πιθανές αλλάγές στις βάσεις και να κινηθούν ανάλογα. Απλά πέταξε μια ιδέα ο προθυπουργός στην έκθεση και έτσι μετά τις πιέσεις την συλλόγων έπρεπε να κάνουν κάτι. Εγώ αυτό πιστεύω. Και φυσικά, αν με ρωτάς, θα πω ναι, βοηθήστε όσο μπορείτε τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους. Και βηθήστε τους σοβαρά, όχι με ψιλομόρια από εδώ κι από εκεί λες και είναι ζητιάνοι. Αλλά όχι σε βάρος άλλων. Παίρνουν από κάπου για να δώσουν κάπου αλλού. Δηλαδή μια οικογένεια με δύο παιδιά και χαμηλό εισόδημα που χάνει αυτή τη στιγμή την μετεγγραφή του ενός παιδιού της δεν είναι σοβαρό θέμα; Κι αν αυτό το παιδί δεν μπορέσει να πάει σε άλλη πόλη, τι γίνεται; Πάει χαμένη όλη η προσπάθειά του. Δεν λέω για μένα, εγώ εξάλλου έχω μόνο δύο μόρια, αν και εγώ δύσκολα θα πάω γιατί δεν περισσεύουν. Και επίσης, άργησαν που άργησαν, δεν γίνεται να επισπεύσουν την διαδικασία; Ντροπή και μόνο ντροπή να παίζουν με την υπομονή μας. Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω, τι γίνεται με τυχόν εργαστήρια; Από ό,τι γνωρίζω δεν μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει και επίσης παίρνουν απουσίες. Μπορεί κάποιος που θα πάρει μετεγγραφή να γραφτεί σε μάθημα με εγαστήριο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
Δεν μου είπατε για ισοβαθμία, απλά εγώ τα έχω όλα κατά νου μιας και όλα τα άλλαξαν τελευταία στιγμή, είναι απαράδεκτοι. Θα μπορούσαν να τα έχουν όλα αλλάξει τον Ιούλιο, έτσι ώστε όλα τα παιδιά να σκεφτούν πιθανές αλλάγές στις βάσεις και να κινηθούν ανάλογα. Απλά πέταξε μια ιδέα ο προθυπουργός στην έκθεση και έτσι μετά τις πιέσεις την συλλόγων έπρεπε να κάνουν κάτι. Εγώ αυτό πιστεύω. Και φυσικά, αν με ρωτάς, θα πω ναι, βοηθήστε όσο μπορείτε τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους. Και βηθήστε τους σοβαρά, όχι με ψιλομόρια από εδώ κι από εκεί λες και είναι ζητιάνοι. Αλλά όχι σε βάρος άλλων. Παίρνουν από κάπου για να δώσουν κάπου αλλού. Δηλαδή μια οικογένεια με δύο παιδιά και χαμηλό εισόδημα που χάνει αυτή τη στιγμή την μετεγγραφή του ενός παιδιού της δεν είναι σοβαρό θέμα; Κι αν αυτό το παιδί δεν μπορέσει να πάει σε άλλη πόλη, τι γίνεται; Πάει χαμένη όλη η προσπάθειά του. Δεν λέω για μένα, εγώ εξάλλου έχω μόνο δύο μόρια, αν και εγώ δύσκολα θα πάω γιατί δεν περισσεύουν. Και επίσης, άργησαν που άργησαν, δεν γίνεται να επισπεύσουν την διαδικασία; Ντροπή και μόνο ντροπή να παίζουν με την υπομονή μας. Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω, τι γίνεται με τυχόν εργαστήρια; Από ό,τι γνωρίζω δεν μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει και επίσης παίρνουν απουσίες. Μπορεί κάποιος που θα πάρει μετεγγραφή να γραφτεί σε μάθημα με εγαστήριο;
Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες.
Ενα παιδι που του αναλογουν 3000€ το χρονο και 6 μορια εξισωνεται με ενα τριτεκνο παιδι που του αναλογουν 12.000€ το χρονο και 6 μορια (2+4) και ειναι καπακωνεται απο ενα πολυτεκνο παιδι που του αναλογουν παλι 12.000€ το χρονο και 6,5 μορια (2+4,5).
Και τουτο δεν το λες τον ιουνιο να κανει κανεις τον υπολογισμο του αλλα στο παραπεντε χωρις καμια δυνατοτητα αντιδρασης.

Τα εργαστηρια ειναι ενα θεμα..
Για να περασεις το εργαστηριο πρεπει να κανεις μαχ 20% απουσιες ( ως απουσια θεωρουν την ασκηση)... Δηλαδη αν εχει 10 ασκησεις εχεις δικαιωμα να παραληψεις 2.
Υπαρχουν σχολες που λες θα παρω μετεγγραφη και σε βαζουν απο την αρχη.
Πολιτικοι ΑΠΘ
Ημμυ Πατρα. ( οποτε τα σωζουμε)
Υπαρχουν αλλες που σε βαζουν μολις βγουν τα αποτελεσματα των μετεγγραφων. ( και εδω καπως σωζεται..με καποια επαναληψη ασκησεων στο τελος)
Και οι συντριπτικα περισσοτερες οταν παρεις κωδικους. ( εδω τα χασαμε)
Η επαρχια παντα ειναι πιο διαλακτικη.
Αν εξαιρεσεις τις χημειες τα φαρμακα και τις ιατρικες τα εργαστηρια στα θετικα τμηματα στο 1ο εξαμηνο ειναι ενα ...οποτε πολυ μικρη ζημια.
Το εργαστηριο ειναι κομμάτι μαθηματος μαζι με την θεωρια... οποτε δινεις εξαμηνο την θεωρια ... τον αλλο χρονο όντας 3ο εξαμηνο περνας το εργαστηριο και μετα παντρευουν τις δυο βαθμολογιες και τις δινουν στην γραμματεια για καταχωρηση .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
καλημερα φιλε
Ειναι δυσκολη η περιπτωση σου δυστηχως.
Οι ημμυ εμπ φαινεται οτι φετος θα γινει υποθεση τριτεκνων και θα ανεβει στα 6.5 μορια και πανω.
Εδω ειναι η διαχρονικη εικονα της σχολης .

View attachment 140676
View attachment 140675
Η προσωπικη μου εκτιμιση για το ποσοστο επιτυχια που ζητας ειναι κατω του 50% και εφοσον ο τελευταιος που θα κλεισει την πορτα δεν ειναι του απθ για να τον κερδισεις σε ισοβαθμια.
Για τον δρομο μεσω κατ εξαιρεση ο οποιος θα ανοιξει μετα τις κανονικες μετεγγραφες , οπου και θα κανεις αιτηση ...να πω οτι εχεις μηδενικες πιθανοτητες εκτος και εχεις καποιου ειδος ''σπρωξιμο''.
Το υπουργειο δεν τις αντιμετωπιζει ως χωρο αποκαταστασης απροβλεπτων και ανθρωπιστικων αδικιων οπως και θα επρεπε.
Τι λυσεις υπαρχουν?..συνεχιζεται στο επομενο
Και συνεχιζουμε με προτασεις.
Βασικα ζηταμε μια σοβαρη ενισχυση των 6 μοριων, να τα κανουμε 8 και να μπουμε σιγουρα.
Ζηταμε επισης μια πιο πιασαρικη δικαιολογια για να κανουμε κατ εξαιρεση μπας και πετυχει.
Η μονη διοδος που μπορει να εχουμε ειναι μεσω της ασθενειας της μαμας..
( Την δικη σου ψυχικη παρεκλιση δεν την λαμβανουν καθολου υπ οψιν διοτι εισαι νεος και θα ξεπεραστει).
Ζηταμε λοιπον η παθηση της μητερα να εναι μεσα στις 100+ παθησεις του νομου:
βε) (2) μόρια, για κάθε μέλος οικογένειας του αιτούντος/της αιτούσας (γονέα, τέκνο, αδελψό/η σύζυγο) έχει αναπηρία 67% και άνω, πιστοποιούμενη από Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) παθήσεις που αναψέρσνται παράρτημα υπ’ αρ. Φ.151/17897/ Β6/2014 (Β’ 358) κοινής υπουργικής απόψασης, όπως εκάστοτε ισχύει.)).
Εδω ειναι οι σχετικες παθησεις την οποια και θα μας γραψει ο γιατρος σε γνωματευση.


Αυτο δεν φτανει ομως θα πρεπει να κατατεθει και αιτηση τα χριστουγεννα στην 7μελη επιτροπη των νοσοκομειων για την τελικη αποφαση.
Με την αποφαση αυτη κανεις κατ εξαιρεση τον Μαιο και ελπιζεις περισσοτερο.
Αν τσακισει κανεις κανονικη τον επομενο οκτωβριο και την εχεις σιγουρη.
Τωρα να σου ελεγα να κανει αιτηση στα ΚΕΠΑ για αναπηρια 67% δεν λεει γιατι αν ηταν θα το ειχε ηδη κανει.Αυτη δεν την δινουν ευκολα γιατι εχει χρηματα απο πισω της.
 

barbaraischool

Νεοφερμένος

Η barbaraischool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις αναγνωρίσεις μαθημάτων στις μετεγγραφές στο 2ο έτος; Σπουδάζω στην Ιατρική Πατρών και αυτή τη στιγμή είμαι στο 2ο έτος. Προέρχομαι από τρίτεκνη οικογένεια με 2 αδέλφια στην ίδια ηλικία που σπουδάζουν Πληροφορική στο ΠΑ.ΜΑΚ στη Θεσσαλονίκη, ενώ η μόνιμη κατοικία μας είναι επίσης στη Θεσσαλονίκη. Πέρυσι δεν μπόρεσα να συγκεντρώσω τα μόρια με κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια για να έρθω με μετεγγραφή στην Ιατρική του ΑΠΘ (συγκέντρωνα 5,5 μόρια και η βάση ήταν 6). Φέτος με την νέα τροπολογία για τους τρίτεκνους υπολογίζω ότι θα έχω 7 μόρια και αυξημένες πλέον πιθανότητες να την πάρω. Σίγουρα η μετεγγραφή αποτελεί μια οικονομική ανάσα για τους γονείς μου που σπουδάζουν ακόμα 2 παιδιά ταυτόχρονα αλλά προβληματίζομαι ιδιαίτερα για το γεγονός ότι η αναγνώριση των μαθημάτων μου από την Ιατρική του ΑΠΘ είναι αμφίβολη. Στην Πάτρα έχω περάσει όλα τα μαθήματα του 1ου έτους και με καλό βαθμό και μια μετεγγραφή με χρωστούμενα μαθήματα και εργαστήρια (που ούτως ή άλλως από ότι φαίνεται θα αργήσει να ανακοινωθεί και στην περίπτωση που την πάρω δύσκολα θα προλάβω το εξάμηνο) μπορεί να με πάει πολύ πίσω. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω άμα έχει βρεθεί κάποιος στην θέση μου και να μου πει πώς να κινηθώ.
 

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Και συνεχιζουμε με προτασεις.
Βασικα ζηταμε μια σοβαρη ενισχυση των 6 μοριων, να τα κανουμε 8 και να μπουμε σιγουρα.
Ζηταμε επισης μια πιο πιασαρικη δικαιολογια για να κανουμε κατ εξαιρεση μπας και πετυχει.
Η μονη διοδος που μπορει να εχουμε ειναι μεσω της ασθενειας της μαμας..
( Την δικη σου ψυχικη παρεκλιση δεν την λαμβανουν καθολου υπ οψιν διοτι εισαι νεος και θα ξεπεραστει).
Ζηταμε λοιπον η παθηση της μητερα να εναι μεσα στις 100+ παθησεις του νομου:
βε) (2) μόρια, για κάθε μέλος οικογένειας του αιτούντος/της αιτούσας (γονέα, τέκνο, αδελψό/η σύζυγο) έχει αναπηρία 67% και άνω, πιστοποιούμενη από Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) παθήσεις που αναψέρσνται παράρτημα υπ’ αρ. Φ.151/17897/ Β6/2014 (Β’ 358) κοινής υπουργικής απόψασης, όπως εκάστοτε ισχύει.)).
Εδω ειναι οι σχετικες παθησεις την οποια και θα μας γραψει ο γιατρος σε γνωματευση.


Αυτο δεν φτανει ομως θα πρεπει να κατατεθει και αιτηση τα χριστουγεννα στην 7μελη επιτροπη των νοσοκομειων για την τελικη αποφαση.
Με την αποφαση αυτη κανεις κατ εξαιρεση τον Μαιο και ελπιζεις περισσοτερο.
Αν τσακισει κανεις κανονικη τον επομενο οκτωβριο και την εχεις σιγουρη.
Τωρα να σου ελεγα να κανει αιτηση στα ΚΕΠΑ για αναπηρια 67% δεν λεει γιατι αν ηταν θα το ειχε ηδη κανει.Αυτη δεν την δινουν ευκολα γιατι εχει χρηματα απο πισω της.
Γεια σου γιαννη,... Με 5 μορια (κοινωννικων κριτηριων) ποσες πιθανοτητες εχει κανεις για μεταγραφη ημμυ πατρας φετος (και απθ???) ?
 

Hased Babis

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης Παπαθανασίου αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 515 μηνύματα.
Γεια σου γιαννη,... Με 5 μορια (κοινωννικων κριτηριων) ποσες πιθανοτητες εχει κανεις για μεταγραφη ημμυ πατρας φετος (και απθ???) ?

Καλώς τον! Τελικά θα γίνεις παιδί του Tesla και του von Siemens, ε; :lol:

Ελπίζω να την πάρεις την μεταγραφή.

@giannis8krono Ναι εγώ! Αυτοπροσώπως.
 

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλώς τον! Τελικά θα γίνεις παιδί του Tesla και του von Siemens, ε; :lol:

Ελπίζω να την πάρεις την μεταγραφή.
εσυ εισαι αυτος που μιλησαμε περσυ για θεους και δαιμονες? ποιος ειναι ο βον σιμενς?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλώς τον! Τελικά θα γίνεις παιδί του Tesla και του von Siemens, ε; :lol:

Ελπίζω να την πάρεις την μεταγραφή.

@giannis8krono Ναι εγώ! Αυτοπροσώπως.
γιατι σου μπλοκαραν τα pm? τι αλητειες εκανες?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
Γεια σου γιαννη,... Με 5 μορια (κοινωννικων κριτηριων) ποσες πιθανοτητες εχει κανεις για μεταγραφη ημμυ πατρας φετος (και απθ???) ?
5 κοινωνικα ε? μπραβω ''πλουσιε''
Η πατρα ειναι λιβαδι θα την ''δαγκωσει'' το παδα φετο.
Καπου στα 4 μειον θα ειναι...μπορει και στο 0.

1730049578596.png

1730049500041.png

Για ΑΠΘ οχι θα ανεβει στα 6,5
1730049648037.png

1730049686964.png
 

Hased Babis

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης Παπαθανασίου αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 515 μηνύματα.
ποιος ειναι ο βον σιμενς?

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


γιατι σου μπλοκαραν τα pm? τι αλητειες εκανες?

Qui? Μου μπλόκαραν τα PM; το παιδί που θέλω και εγώ να αλλάξω κατεύθυνση είμαι.
 

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.


Qui? Μου μπλόκαραν τα PM; το παιδί που θέλω και εγώ να αλλάξω κατεύθυνση είμαι.
Ναι το καταλαβα, σου εχουν μπλοκαρει τα pm νομιζω ή εμενα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

5 κοινωνικα ε? μπραβω ''πλουσιε''
Η πατρα ειναι λιβαδι θα την ''δαγκωσει'' το παδα φετο.
Καπου στα 4 μειον θα ειναι...μπορει και στο 0.

View attachment 140695
View attachment 140694
Για ΑΠΘ οχι θα ανεβει στα 6,5
View attachment 140696
View attachment 140698
Το εννοεις θα την δαγκωσει , ευχαριστω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
Ναι το καταλαβα, σου εχουν μπλοκαρει τα pm νομιζω ή εμενα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το εννοεις θα την δαγκωσει , ευχαριστω.
Τι εννοω δαγκωσει?
Εννοω θα της φαει ολο το μεροκαματο.
Προσεξε η πατρα δεν εχει πολλους δικους της μετεγραφομενους... υπερχείλιση του ΕΜΠ παιρνει.
Φετος εχουμε και το Παδα στο παιχνιδι για να παρει μερος της υπερχειλισης αυτης..
Και μαλιστα οχι με την λογικη της μετεγγραφης που θα ειχε και ανταγωνισμο αλλα καλυτερα με την μορφη της μετακινησης σε αδεια σχολη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ThetikisMonster

Νεοφερμένος

Ο ThetikisMonster αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και συνεχιζουμε με προτασεις.
Βασικα ζηταμε μια σοβαρη ενισχυση των 6 μοριων, να τα κανουμε 8 και να μπουμε σιγουρα.
Ζηταμε επισης μια πιο πιασαρικη δικαιολογια για να κανουμε κατ εξαιρεση μπας και πετυχει.
Η μονη διοδος που μπορει να εχουμε ειναι μεσω της ασθενειας της μαμας..
( Την δικη σου ψυχικη παρεκλιση δεν την λαμβανουν καθολου υπ οψιν διοτι εισαι νεος και θα ξεπεραστει).
Ζηταμε λοιπον η παθηση της μητερα να εναι μεσα στις 100+ παθησεις του νομου:
βε) (2) μόρια, για κάθε μέλος οικογένειας του αιτούντος/της αιτούσας (γονέα, τέκνο, αδελψό/η σύζυγο) έχει αναπηρία 67% και άνω, πιστοποιούμενη από Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) παθήσεις που αναψέρσνται παράρτημα υπ’ αρ. Φ.151/17897/ Β6/2014 (Β’ 358) κοινής υπουργικής απόψασης, όπως εκάστοτε ισχύει.)).
Εδω ειναι οι σχετικες παθησεις την οποια και θα μας γραψει ο γιατρος σε γνωματευση.


Αυτο δεν φτανει ομως θα πρεπει να κατατεθει και αιτηση τα χριστουγεννα στην 7μελη επιτροπη των νοσοκομειων για την τελικη αποφαση.
Με την αποφαση αυτη κανεις κατ εξαιρεση τον Μαιο και ελπιζεις περισσοτερο.
Αν τσακισει κανεις κανονικη τον επομενο οκτωβριο και την εχεις σιγουρη.
Τωρα να σου ελεγα να κανει αιτηση στα ΚΕΠΑ για αναπηρια 67% δεν λεει γιατι αν ηταν θα το ειχε ηδη κανει.Αυτη δεν την δινουν ευκολα γιατι εχει χρηματα απο πισω της.
Λοιπόν σας είπα ένα μικρό ψέμα και αυτό είναι ένα πλάνο για του χρόνου , φέτος μπήκα στην 3η επιλογή μου Χημ Μηχ ΕΜΠ και έχω σκοπό του χρόνου 10% ΑΠΘ και μεταγραφή ΕΜΠ Ηλεκρολογους. Γενικά ποιο θα πρέπει να είναι το πλάνο μου γιατι έχω μπερδευτεί με συγχωρείς , ίσως να μη κάνω 10% ΑΠΘ εχω πιο πολλές πιθανότητες από άλλου ; Επίσης η μαμά έχει σκλήρυνση κατά πλάκας άρα είναι μέσα στις 100 παθήσεις μα και έχω πάσχω από σοβαρή ψύχωση ίσως μπορεί να αναφερθεί γιατί περνώ αγωγή φαρμάκων καιρό. Η δήλωση για την 7μελη επιτροπή πως γίνεται και αν δεν με δεχτούν με τη μεταγραφή μια φορά λες να ξανά δηλώσω του χρόνου (αναφέρομαι στο κομμάτι όπου λες αν δεν τσακίσει ξανά κανείς τον Οκτώβρη , τότε πως θα είναι σίγουρο ότι περνάω) ; Δεν σε καταλα φίλε συγνώμη. Αν μπορούσες να με βοηθήσεις να το οργανώσω και να το πετύχω θα με ικανοποιούσε και βοηθούσε άπειρα ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλήσπερα! Δυο ερωτήσεις Μετεγγραφή με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια μπορούν να πάρουν και φοιτητές που είναι 2ο,3οκλπ έτος ή μόνο Α κύκλου σπουδών που διάβασα στην τροπολογία (ή λάθος κατάλαβα εννοεί με τα αδέλφια μετεγγραφή). Επίσης στην περίπτωση που γίνεται ένας 2ο ετής να πάρει μετεγγραφή εγγράφεται στο αντίστοιχο 2ο έτος ή λειτουργεί όπως το 10%.
Ποια ειναι η εκτιμηση σας για Ιατρικη ΕΚΠΑ μετα την ανακοινωση της τροπολογιας;; σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
Καλήσπερα! Δυο ερωτήσεις Μετεγγραφή με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια μπορούν να πάρουν και φοιτητές που είναι 2ο,3οκλπ έτος ή μόνο Α κύκλου σπουδών που διάβασα στην τροπολογία (ή λάθος κατάλαβα εννοεί με τα αδέλφια μετεγγραφή). Επίσης στην περίπτωση που γίνεται ένας 2ο ετής να πάρει μετεγγραφή εγγράφεται στο αντίστοιχο 2ο έτος ή λειτουργεί όπως το 10%.
Ποια ειναι η εκτιμηση σας για Ιατρικη ΕΚΠΑ μετα την ανακοινωση της τροπολογιας;; σας ευχαριστω εκ των προτερων
Καλησπερα
Να πουμε οτι Α κυκλος σπουδων ονομαζεται το προπτυχιακο , Β κυκλος το μεταπτυχιακο και Γ κυκλος το διδακτορικο.
Με τα κοινωνικα και οικονομικα κριτηρια μπορεις να ζητας μετεγγραφη μεχρι και το 6ο ετος ( ν+2).
Με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια μπορεις να παρεις μετεγγραφη ειτε φοιτας για πρωτο ειτε για δευτερο πτυχιο.
Με την κατηγορια αδελφια μονο αν φοιτας για πρωτο πτυχιο και ο αδελφος παλι για πρωτο.
Οταν ενας 2ετης παρει μετεγγραφη γραφεται στο 3ο εξαμηνο και εχει αλλα 9 να τελειωσει.
Εχει ''προικα'' τα μαθηματα 1ου ετους απο την πρωτη σχολη και ζητα αναγνωριση αυτων απο την νεα σχολη.
Με το 10% γραφεται στο 1ο εξαμηνο και εχει αλλα 11 εξαμηνα μπροστα σου.
Αν εχει ''προικα'' μαθηματα παλι ζητα αναγνωριση.
Η ιατρικη αθηνων θα κοιμανθει μεταξυ 6.5 και 8 μοριων

1730067551515.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν σας είπα ένα μικρό ψέμα και αυτό είναι ένα πλάνο για του χρόνου , φέτος μπήκα στην 3η επιλογή μου Χημ Μηχ ΕΜΠ και έχω σκοπό του χρόνου 10% ΑΠΘ και μεταγραφή ΕΜΠ Ηλεκρολογους. Γενικά ποιο θα πρέπει να είναι το πλάνο μου γιατι έχω μπερδευτεί με συγχωρείς , ίσως να μη κάνω 10% ΑΠΘ εχω πιο πολλές πιθανότητες από άλλου ; Επίσης η μαμά έχει σκλήρυνση κατά πλάκας άρα είναι μέσα στις 100 παθήσεις μα και έχω πάσχω από σοβαρή ψύχωση ίσως μπορεί να αναφερθεί γιατί περνώ αγωγή φαρμάκων καιρό. Η δήλωση για την 7μελη επιτροπή πως γίνεται και αν δεν με δεχτούν με τη μεταγραφή μια φορά λες να ξανά δηλώσω του χρόνου (αναφέρομαι στο κομμάτι όπου λες αν δεν τσακίσει ξανά κανείς τον Οκτώβρη , τότε πως θα είναι σίγουρο ότι περνάω) ; Δεν σε καταλα φίλε συγνώμη. Αν μπορούσες να με βοηθήσεις να το οργανώσω και να το πετύχω θα με ικανοποιούσε και βοηθούσε άπειρα ευχαριστώ.
Λοιπον τα ψεματα σε μενα δεν κοστιζουν ..σε αυτους ναι..
Τωρα κατσε γιατι εχεις ριξει απειρα θεματα ως φιλολογος ... να τα βαλω σε σειρα μηχανικου για να τα απαντησουμε...ε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

ThetikisMonster

Νεοφερμένος

Ο ThetikisMonster αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα
Να πουμε οτι Α κυκλος σπουδων ονομαζεται το προπτυχιακο , Β κυκλος το μεταπτυχιακο και Γ κυκλος το διδακτορικο.
Με τα κοινωνικα και οικονομικα κριτηρια μπορεις να ζητας μετεγγραφη μεχρι και το 6ο ετος ( ν+2).
Με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια μπορεις να παρεις μετεγγραφη ειτε φοιτας για πρωτο ειτε για δευτερο πτυχιο.
Με την κατηγορια αδελφια μονο αν φοιτας για πρωτο πτυχιο και ο αδελφος παλι για πρωτο.
Οταν ενας 2ετης παρει μετεγγραφη γραφεται στο 3ο εξαμηνο και εχει αλλα 9 να τελειωσει.
Εχει ''προικα'' τα μαθηματα 1ου ετους απο την πρωτη σχολη και ζητα αναγνωριση αυτων απο την νεα σχολη.
Με το 10% γραφεται στο 1ο εξαμηνο και εχει αλλα 11 εξαμηνα μπροστα σου.
Αν εχει ''προικα'' μαθηματα παλι ζητα αναγνωριση.
Η ιατρικη αθηνων θα κοιμανθει μεταξυ 6.5 και 8 μοριων

View attachment 140710
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Λοιπον τα ψεματα σε μενα δεν κοστιζουν ..σε αυτους ναι..
Τωρα κατσε γιατι εχεις ριξει απειρα θεματα ως φιλολογος ... να τα βαλω σε σειρα μηχανικου για να τα απαντησουμε...ε?
Συγνώμη για το βομβαρδισμό από ερωτήσεις , περιμένω αν είναι δυνατόν να τα απαντήσουμε όλα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.

ThetikisMonster

Νεοφερμένος

Ο ThetikisMonster αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
οκ μη μου στεναχωριεσαι ολα θα τα βαλουμε σε ταξη.
Ευχαριστώ πολύ . Σας λέω την κατάσταση μου ώστε να διευκολύνω όσο μπορώ την κατάσταση. Είμαι πρωτοετής στους χημικούς μηχανικούς ΕΜΠ και επειδή η σχολή δεν μου ταιριάζει θέλω με το 10% να πάω στους ηλεκτρολόγους . Όμως διότι έχω 500 μορια διαφορά για την Αθήνα είπα να πάω στο ΑΠΘ και με μεταγραφή αμέσως μετά στην Αθήνα. Δικαιουμε 6 μόρια μεταγραφής από κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια και ίσως μπορώ να κάνω και την κατά εξαίρεση . Ελπίζω να ήμουν σαφής.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ . Σας λέω την κατάσταση μου ώστε να διευκολύνω όσο μπορώ την κατάσταση. Είμαι πρωτοετής στους χημικούς μηχανικούς ΕΜΠ και επειδή η σχολή δεν μου ταιριάζει θέλω με το 10% να πάω στους ηλεκτρολόγους . Όμως διότι έχω 500 μορια διαφορά για την Αθήνα είπα να πάω στο ΑΠΘ και με μεταγραφή αμέσως μετά στην Αθήνα. Δικαιουμε 6 μόρια μεταγραφής από κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια και ίσως μπορώ να κάνω και την κατά εξαίρεση . Ελπίζω να ήμουν σαφής.
Ναι σαφης εισαι
Ναι ενταξει ...με 500 διαφορα για ημμυ εμπ δεν μπαινεις ...αυτη πεφτει μονο 200 κατω ...αλλα το απθ και ολες οι αλλες ημμυ θα σε βαλουν σιγουρα μεσα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top