FNC_Sophia

Νεοφερμένος

Η FNC_Sophia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν νομίζω να καθυστερήσουν ιδιαίτερα μιας και από ότι φαίνεται μόνο η μοριοδότηση θα αλλάξει. Άλλωστε μέχρι Τρίτη 15/10 περιμένουμε το 2%. Μετά από αυτό θα έρθει και το ΦΕΚ των μετεγγραφών. Οπότε όπως όλα δείχνουν το αργότερο μέχρι 21/10 θα έχει ανοίξει και η πλατφόρμα.
Μακάρι το αργότερο που θα ανοίξουν να είναι μέχρι τις 21/10 δεν γίνεται να περιμένουμε τόσους μήνες :((. Να αναρωτιόμαστε αν αξίζει να ξαναδώσουμε ή να νοικιάσουμε εν τέλη σπίτι εκεί που περάσαμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εμ..βασικα παραπαιουν..
Αν το κανει ..και αν το κανει με νομο ( νομιζω οτι εχει δικαιωμα να παιζει μονος του με τα κριτηρια... αλλα δεν εχω δυναμη τωρα να διαβασω το μεγαλο νομο)..τοτε παμε πισω πολυ πισω .
Μεσα νοεμβριου η ανακοίνωση εναρξης και μαλλον χαμενο το εξαμηνο ή στο παραπεντε για αθηνα.. ( υπομονη να δουμε).
Θα κάνω ένα τάμα στον Θεό και θα προσευχηθώ
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τόσο καιρό στο υπουργείο μέσα τι κάνανε…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί οι αλλαγές πρέπει να γίνουν για τις φετινές μετεγγραφές και όχι για του χρόνου. Ας μας τις λέγανε τις προθέσεις τους πιο πριν και όχι στα μέσα Οκτωβρίου
 
Τελευταία επεξεργασία:

FNC_Sophia

Νεοφερμένος

Η FNC_Sophia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τόσο καιρό στο υπουργείο μέσα τι κάνανε…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί οι αλλαγές πρέπει να γίνουν για τις φετινές μετεγγραφές και όχι για του χρόνου. Ας μας τις λέγανε τις προθέσεις τους πιο πριν και όχι στα μέσα Οκτωβρίου
Ναι πολυ σωστο αυτο που λες.Ηθελα να ηξερα τι κανανε ολοκληρο τον Σεπτεμβρη και τον Οκτωμβρη.Γιατι να την πληρωσουμε εμεις και να χασουμε το εξαμηνο?
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τι να πω ρε παιδιά και εγώ ηλπιζα να ανοίξει μέχρι την Τρίτη ή Τετάρτη η πλατφόρμα
 

kate45

Νεοφερμένος

Η kate45 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπέρα. Γνωρίζουμε αν αυτή η τροπολογία θα επηρεάσει τις απλές μετεγγραφες??(εννοώ εκείνες που δεν υπάρχει τριτεκνια ή πολυτεκνια).
 

GV221

Νεοφερμένος

Ο GV221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα όποιος ξέρει ας μου απαντήσει. Το κατά κεφαλήν εισόδημα αφορά το μέσο όρο τριετίας ή μόνο το τελευταίο έτος;Γιατί το 2021 και το 2022 ήμουν μέσα στο εισοδηματικό όριο και το 2023 το ξεπερνάω για λίγο.Τελικα δικαιούμαι μεταγραφή;
*μεταγραφή μέσω αδερφού φοιτητή
 

Anamar

Νεοφερμένος

Η Anamar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα όποιος ξέρει ας μου απαντήσει. Το κατά κεφαλήν εισόδημα αφορά το μέσο όρο τριετίας ή μόνο το τελευταίο έτος;Γιατί το 2021 και το 2022 ήμουν μέσα στο εισοδηματικό όριο και το 2023 το ξεπερνάω για λίγο.Τελικα δικαιούμαι μεταγραφή;
*μεταγραφή μέσω αδε

Καλησπέρα όποιος ξέρει ας μου απαντήσει. Το κατά κεφαλήν εισόδημα αφορά το μέσο όρο τριετίας ή μόνο το τελευταίο έτος;Γιατί το 2021 και το 2022 ήμουν μέσα στο εισοδηματικό όριο και το 2023 το ξεπερνάω για λίγο.Τελικα δικαιούμαι μεταγραφή;
*μεταγραφή μέσω αδερφού φοιτητή
Το μέσο όρο των τριών τελευταίων ετών.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,785 μηνύματα.
Καλησπέρα όποιος ξέρει ας μου απαντήσει. Το κατά κεφαλήν εισόδημα αφορά το μέσο όρο τριετίας ή μόνο το τελευταίο έτος;Γιατί το 2021 και το 2022 ήμουν μέσα στο εισοδηματικό όριο και το 2023 το ξεπερνάω για λίγο.Τελικα δικαιούμαι μεταγραφή;
*μεταγραφή μέσω αδερφού φοιτητή
Τωρα οπως το θετεις πως να το απαντησουμε..?
Κατ αρχη θελουμε μεσο ορο τριετιας... εισοδηματα 2021-2022-2023.
Ας το δουμε με παραδειγμα.
Απο τα αντιστοιχα εκκαθαριστικα υπολογιζουμε.
2021... κατα κεφαλην εισοδημα 11.700 ...ειμαστε κατω απο το οριο των 12.500
2022... κατα κεφαλην εισοδημα 12.100...ειμαστε κατω απο το οριο των 12.500
2023... κατα κεφαλην εισοδημα 12.900...ειμαστε πανω απο το οριο των 12.500
Τα προσθετουμε και διαιρουμε με το 3
11.700+12.100+12.900 =36.700/3 = 12.233,33 οποτε οκ ειμαστε κατω απο το οριο και δικαιουμαστε μετεγγραφη
 
Τελευταία επεξεργασία:

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Να ρωτήσω… αυτή την τροπολογία που θέλουν να περάσουν τώρα με τι θα έχει να κάνει(ότι έχει καταλάβει ο καθένας)
 

Ramon

Νεοφερμένος

Ο Ramon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Να ρωτήσω… αυτή την τροπολογία που θέλουν να περάσουν τώρα με τι θα έχει να κάνει(ότι έχει καταλάβει ο καθένας)
Θα αφορά τους τρίτεκνους αρχικά. Θεωρητικά αυτό που ζητάνε οι αρμόδιοι είναι ελεύθερες μετεγγραφές σε αυτούς τους φοιτητές. Δεν θα ισχύσει κάτι τέτοιο λογικά, παρά μόνο προσπέραση των οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων. Δηλαδή θα ισχύει κανονικά η βάση μετεγγραφής 2.750 μορίων. Δεν θα αλλάξει κάτι ουσιαστικό αν δεν καταργηθεί η βάση. Θα το μάθουμε στην Βουλή σε λίγες ημέρες.
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μόνο τους τρίτεκνους; Πολύτεκνους όχι;
 

Entropy24

Νεοφερμένος

Ο Entropy24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Βγήκαν τα αποτελέσματα αναφορικά με την στέγαση των πρωτοετών στο ΕΛΜΕΠΑ και είδα το ΑΜ μου μέσα στην λίστα (ήμουν προκατειλημένος ότι δεν θα μου έδιναν). Πιστεύετε αξίζει να παραλάβω το δωμάτιο μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα των μεταγραφών? Επίσης, παίζει και το σενάριο της επινοικίασης?
 

Ramon

Νεοφερμένος

Ο Ramon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Anamar

Νεοφερμένος

Η Anamar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μόνο τους τρίτεκνους; Πολύτεκνους όχι;
Μα είναι δυνατόν να δώσουν πεισσότερα προνόμια στους τρίτεκνους σε σχέση με τους πολύτεκνους; Αυτό που πιστεύω εγώ πως θα κάνουν είναι να δώσουν 2 μόρια στους τρίτεκνους αντί 1,5 που ισχύει ως σήμερα. Με άλλα λόγια να εξομοιώσουν τους τρίτεκνους με τους πολύτεκνους. Και ίσως να μην ισχύει το 12.500. Ίσως όμως. Δεν νομίζω θα αλλάξει κάτι άλλο φέτος.
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Φαντάζομαι και τους πολύτεκνους. Εσύ για ποιό τμήμα ενδιαφέρεσαι αν επιτρέπεται;
Κοίτα εγώ ΗΜΜΥ ΑΠΘ έχω περάσει και ενδιαφέρομαι για ΗΜΜΥ ΕΜΠ, έχω 7.5 μόρια(3.5 από πολυτεκνία και 4 από οικονομικά) απλά ειμαι λιγο στην τσίτα τώρα… καταλαβαίνεις υποθέτω
 

Entropy24

Νεοφερμένος

Ο Entropy24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κοίτα εγώ ΗΜΜΥ ΑΠΘ έχω περάσει και ενδιαφέρομαι για ΗΜΜΥ ΕΜΠ, έχω 7.5 μόρια(3.5 από πολυτεκνία και 4 από οικονομικά) απλά ειμαι λιγο στην τσίτα τώρα… καταλαβαίνεις υποθέτω
Σε νιώθω. Και εγώ κοιτάω με 4.5 μόρια για ΠΑΠΕΛ από ΕΛΜΕΠΑ. Απλά αυτή η αναμόνη σου δημιουργεί ένα άγχος (αν και διαχειρίσιμο)
 

Ramon

Νεοφερμένος

Ο Ramon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μα είναι δυνατόν να δώσουν πεισσότερα προνόμια στους τρίτεκνους σε σχέση με τους πολύτεκνους; Αυτό που πιστεύω εγώ πως θα κάνουν είναι να δώσουν 2 μόρια στους τρίτεκνους αντί 1,5 που ισχύει ως σήμερα. Με άλλα λόγια να εξομοιώσουν τους τρίτεκνους με τους πολύτεκνους. Και ίσως να μην ισχύει το 12.500. Ίσως όμως. Δεν νομίζω θα αλλάξει κάτι άλλο φέτος.
Κάτι τέτοιο που λες θα παιχτεί ναι. Έτσι όπως έχουν πάει οι τιμές γενικά για ενοίκια και βασικά αγαθά θα πρεπε τρίτεκνοι και πολύτεκνοι να μεταγράφονται ελεύθερα αλλά δεν το κόβω..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίτα εγώ ΗΜΜΥ ΑΠΘ έχω περάσει και ενδιαφέρομαι για ΗΜΜΥ ΕΜΠ, έχω 7.5 μόρια(3.5 από πολυτεκνία και 4 από οικονομικά) απλά ειμαι λιγο στην τσίτα τώρα… καταλαβαίνεις υποθέτω
7.5 μιλάμε για άνετη μετεγγραφή. Την διαφορά 2.750 την έχεις;;
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Κάτι τέτοιο που λες θα παιχτεί ναι. Έτσι όπως έχουν πάει οι τιμές γενικά για ενοίκια και βασικά αγαθά θα πρεπε τρίτεκνοι και πολύτεκνοι να μεταγράφονται ελεύθερα αλλά δεν το κόβω..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


7.5 μιλάμε για άνετη μετεγγραφή. Την διαφορά 2.750 την έχεις;;
18.250 μόρια έχω γράψει και η βάση ΗΜΜΥ ΕΜΠ είναι 18.490
 

Ramon

Νεοφερμένος

Ο Ramon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

fgk

Νεοφερμένος

Η fgk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα,
ψάχνοντας στο διαδίκτυο σχετικά με τις μετεγγραφές , έπεσα πάνω στο συνημμένο. Τα περισσότερα παιδιά που θα υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής δεν έχουν ζητήσει έκδοση Πάσο. Καταλαβαίνει κανείς ότι για να υποβάλλουμε αίτηση θα πρέπει να έχουμε αιτηθεί Πάσο ή μόνο εγώ παθαίνω κρίση πανικού?
 

Συνημμένα

  • Προετοιμασία-μετεγγραφές-2024-2025.pdf
    238.8 KB · Εμφανίσεις: 21

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top