γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!


Τελικά μίλησα με έναν καθηγητή του Τμήματος οπότε και για άλλα παιδιά που ενδιαφέρονται για μετεγγραφή στο απθ να γνωρίζουν ότι πράγματι γίνονται στο τελος του εξαμήνου εντατικά εργαστήρια και όλοι παίρνουν τα συγγράμματα τέλη Νοεμβρίου-αρχές Δεκεμβρίου,όταν δηλαδή ολοκληρώνονται οι μετεγγραφές και οι μετακινήσεις.
Φοβαμαι οτι δεν στα ειπε καλα ή δεν τα καταλαβες καλα.
 

mezzettino15

Νεοφερμένος

Η mezzettino15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

xristos_k

Νεοφερμένος

Ο xristos_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, γνωρίζετε εαν κάποιος μαθητής ειναι στην διαδικασία της μεταγραφής μπορει να παρακολουθεί τα μαθήματα στο πανεπιστημιο το οποίο πρόκειται να φοιτήσει;
 

bigbubble18

Νεοφερμένος

Η bigbubble18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, γνωρίζετε εαν κάποιος μαθητής ειναι στην διαδικασία της μεταγραφής μπορει να παρακολουθεί τα μαθήματα στο πανεπιστημιο το οποίο πρόκειται να φοιτήσει;
απ οσο ξερω μπορεις να πηγαινεις κανονικα σρα θεωρητικα μαθηματα, απλα στα εργαστηρια πρεπει να παρεις αδεια για να μπορεις να παρακολουθησεις, αλλα πιστευω αφου εισαι για μετεγγραφη θα στη δωσουν
 

xristos_k

Νεοφερμένος

Ο xristos_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
απ οσο ξερω μπορεις να πηγαινεις κανονικα σρα θεωρητικα μαθηματα, απλα στα εργαστηρια πρεπει να παρεις αδεια για να μπορεις να παρακολουθησεις, αλλα πιστευω αφου εισαι για μετεγγραφη θα στη δωσουν
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία
 

panosT436

Νεοφερμένος

Ο panosT436 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά ξέρετε καμία φορά η έλλειψη σιγουριάς σε φοβίζει. Λοιπόν γράφτηκα στα Ιωάννινα ( ή τουλάχιστον έδωσα τα χαρτιά και σε λίγο θα γραφτώ) εγώ όμως θέλω να παρακολουθήσω Θεσσαλονίκη, απλά πηγαίνω έτσι στα μαθήματα που μπορώ να μπω ( όχι εργαστήρια κατάλαβα για αυτά) και παρακολουθώ; Είδα ότι έγιναν και δύο τμήματα οπότε απλά μπαίνω σε ένα οποιοδήποτε και βλέπω εκεί;
Ευχαριστώ και πάλι συγνώμη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά ξέρετε καμία φορά η έλλειψη σιγουριάς σε φοβίζει. Λοιπόν γράφτηκα στα Ιωάννινα ( ή τουλάχιστον έδωσα τα χαρτιά και σε λίγο θα γραφτώ) εγώ όμως θέλω να παρακολουθήσω Θεσσαλονίκη, απλά πηγαίνω έτσι στα μαθήματα που μπορώ να μπω ( όχι εργαστήρια κατάλαβα για αυτά) και παρακολουθώ; Είδα ότι έγιναν και δύο τμήματα οπότε απλά μπαίνω σε ένα οποιοδήποτε και βλέπω εκεί;
Ευχαριστώ και πάλι συγνώμη
ε καλημερα
Δεν εισαι εσυ ο ασταθης και ο φοβισμενος ...ολοι που στοχευουν σε μετεγγραφη ετσι αισθανονται.
Αν την εχεις ψιλοσιγουρεψει ..ξεχνας γιαννενα δεν σου ειναι χρησιμα ..τα ευχαριστουμε μεν... και πας θεσσαλονικη κανονικα σαν ολα τα αλλα παιδια .. κανεις δεν θα σου πει τιποτα... χρονια τωρα γινεται και οι καθηγητες το ξερουν. Αν δεν το κανεις δεν θα περασεις εξεταστικη 1ου.
Σημειωσεις καθηγητου μαθηματος παιρνεις απο την διπλανη σου αφου τις κατεβασει γιατι μπορει και θελει.
Εργαστηρια ειναι δυσκολο...εσυ θα πας να ζητησεις ομως..οτι πουν..αν εισουν πολιτικων μηχανικων θα σε εβαζαν απο αρχη.
 

panosT436

Νεοφερμένος

Ο panosT436 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ε καλημερα
Δεν εισαι εσυ ο ασταθης και ο φοβισμενος ...ολοι που στοχευουν σε μετεγγραφη ετσι αισθανονται.
Αν την εχεις ψιλοσιγουρεψει ..ξεχνας γιαννενα δεν σου ειναι χρησιμα ..τα ευχαριστουμε μεν... και πας θεσσαλονικη κανονικα σαν ολα τα αλλα παιδια .. κανεις δεν θα σου πει τιποτα... χρονια τωρα γινεται και οι καθηγητες το ξερουν. Αν δεν το κανεις δεν θα περασεις εξεταστικη 1ου.
Σημειωσεις καθηγητου μαθηματος παιρνεις απο την διπλανη σου αφου τις κατεβασει γιατι μπορει και θελει.
Εργαστηρια ειναι δυσκολο...εσυ θα πας να ζητησεις ομως..οτι πουν..αν εισουν πολιτικων μηχανικων θα σε εβαζαν απο αρχη.
Σε ευχαριστώ πολύ, αυτό για τα τμήματα που ανέφερα δεν τους επηρεάζει έτσι, αν και από αυτά που είπες από ότι κατάλαβα μάλλον οι καθηγητές δεν έχουν πρόβλημα 🙂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ, αυτό για τα τμήματα που ανέφερα δεν τους επηρεάζει έτσι, αν και από αυτά που είπες από ότι κατάλαβα μάλλον οι καθηγητές δεν έχουν πρόβλημα 🙂
Δεν ξερω τι τμημα θες αλλα οι καθηγητες δεν γνωρισουν καν τι εισαι εσυ που παρακολουθεις αν δεν τους το πεις. Και να το γνωριζουν προβλημα δεν εχουν.
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Έδωσα πανελλήνιες το 2023 και πέρασα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών στην Πάτρα. Φέτος έκανα 10% διότι πέρυσι καθυστερημένα αντιλήφθηκα την διαδικασία των μετεγγραφών(συγκεντρώνω συνολικά 7.5 μόρια από κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια) και πέρασα ΗΜΜΥ ΑΠΘ με 18.250 μόρια αλλά θα ήθελα να προσπαθήσω να πάρω μετεγγραφή για το αντίστοιχο τμήμα στο ΕΜΠ. Τι πιθανότητες υπάρχουν για φέτος δεδομένου ότι η βάσεις ήταν 6, 6,5, 6 και 6 από το 2020 και μετά;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Έδωσα πανελλήνιες το 2023 και πέρασα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών στην Πάτρα. Φέτος έκανα 10% διότι πέρυσι καθυστερημένα αντιλήφθηκα την διαδικασία των μετεγγραφών(συγκεντρώνω συνολικά 7.5 μόρια από κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια) και πέρασα ΗΜΜΥ ΑΠΘ με 18.250 μόρια αλλά θα ήθελα να προσπαθήσω να πάρω μετεγγραφή για το αντίστοιχο τμήμα στο ΕΜΠ. Τι πιθανότητες υπάρχουν για φέτος δεδομένου ότι η βάσεις ήταν 6, 6,5, 6 και 6 από το 2020 και μετά;
Η σχολη που λες ειναι τεραστια και μπορει να καπελωθει μονο απο τα τριτεκνα και αν.. Το 6.5 ειναι το ταβανι της. Τα πολυτεκνα δεν ειναι τοσο πολλα να την ανεβασουν.
100% σιγουρη και ανετη εισαι με τα 7.5 ...μεχρι και οι μπεκατσες θα βγουν απο το δασος εκει να σε υποδεχθουν... για τις αρκουδες παιζεται γιατι εκεινη την εποχη πανε να κοιμηθουν.
Σεβομαι παρα πολυ την πολυτεκνια αλλα αληθεια ασχημο δεν ειναι σε μια τοσο επιθυμητη σχολη να μπαινουν μονο πολυτεκνα και τριτεκνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η σχολη που λες ειναι τεραστια και μπορει να καπελωθει μονο απο τα τριτεκνα και αν.. Το 6.5 ειναι το ταβανι της. Τα πολυτεκνα δεν ειναι τοσο πολλα να την ανεβασουν.
100% σιγουρη και ανετη εισαι με τα 7.5 ...μεχρι και οι μπεκατσες θα βγουν απο το δασος εκει να σε υποδεχθουν... για τις αρκουδες παιζεται γιατι εκεινη την εποχη πανε να κοιμηθουν.
Σεβομαι παρα πολυ την πολυτεκνια αλλα αληθεια ασχημο δεν ειναι σε μια τοσο επιθυμητη σχολη να μπαινουν μονο πολυτεκνα και τριτεκνα.
Άρα δηλαδή αξίζει να αρχίσω να παρακολουθώ τις διαλέξεις στην Αθήνα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.

fyllidas

Νεοφερμένος

Ο fyllidas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα
Τους κωδικούς για να κάνουμε αίτηση μετεγγραφής τους παίρνουμε από την γραμματεία του τμήματος ή είναι αυτοί του ιδρυματικού μας λογαριασμού;
Και κάτι ακόμα γιατί έχω αγχωθεί ποιες είναι οι πιθανοτητες να πάρω την μετεγγραφή με 4 μόρια από το χημικό μηχανικό Κοζάνης σε αυτό του ΑΠΘ;
Επισης επειδή πέρσι δεν ήταν αντιστοιχο και δεν μπορουσα να κάνω αίτηση μετεγγραφής αποφάσισα να ξανά δώσω πανελλήνιες. Τα μόρια με τα οποία θα υπολογίσω το 2750 είναι αυτά που έγγραφα το 2023 ή φέτος;
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Καλησπέρα
Τους κωδικούς για να κάνουμε αίτηση μετεγγραφής τους παίρνουμε από την γραμματεία του τμήματος ή είναι αυτοί του ιδρυματικού μας λογαριασμού;
Και κάτι ακόμα γιατί έχω αγχωθεί ποιες είναι οι πιθανοτητες να πάρω την μετεγγραφή με 4 μόρια από το χημικό μηχανικό Κοζάνης σε αυτό του ΑΠΘ;
Επισης επειδή πέρσι δεν ήταν αντιστοιχο και δεν μπορουσα να κάνω αίτηση μετεγγραφής αποφάσισα να ξανά δώσω πανελλήνιες. Τα μόρια με τα οποία θα υπολογίσω το 2750 είναι αυτά που έγγραφα το 2023 ή φέτος;
Καλησπερα
Οι κωδικοι για την πλατφορμα μετεγγραφων ειναι αυτοι του ιδρυματικου λογαρισμου.
Τα μορια με τα οποια θα υπολογισεις την κοφτη 2750 ειναι τα φετινα... και τον περνας.
Εδω να πουμε οτι αποκλειστικος τροφοδοτης της σχολης αυτης του απθ ειναι η κοζανη η οποια περυσι ηταν εκτος αντιστοιχιας.
Οποτε φετος εχουμε δυο χρονιες που θα ζητησουν μετεγγραφη.
Παρακατω ειναι η εικονα της σχολης ( το 2023 μην το υπολογιζεις ) η οποια κλεινει στα 4 μορια .... Λογικα φετος θα παρουσιασει τασεις αυξησης ... Οποτε δεν ειμαι σε θεση να σου πω αν θα ειναι 4 ή 6 μορια.
Μακαρι να ειναι 4 και να κερδισεις σε ισοβαθμια.

1726930117994.png


Μεχρι εδω καλα και λογικα ..ναι αλλα οχι βολικα
Παμε τωρα να δουμε πισω απο την κουρτινα

εισαγωγες 2020 81/81 και μορια μετεγγραφης στο απθ 4
εισαγωγες 2021 90/90 και μορια μετεγγραφης στο απθ 2
εισαγωγες 2022 135/93 και μορια μετεγγραφης στο απθ 4
εισαγωγες 2023 145/30 οχι δικαιωμα μετεγγραφης στο απθ
εισαγωγες 2024 145/46 και μορια μετεγγραφης στο απθ αγνωστα

Βλεπουμε λοιπον οτι τα παιδια 2023 συν 2024 ειναι 76 και ειναι λιγοτερα απο τα παιδια των προηγουμενων ετων 20,21,22
Ε οποτε να μην περιμενουμε και εμεις κατι μεταξυ 2 και 4 μοριων μετεγγραφης ..κατι σε 3 να πουμε..?
Ναι να περιμενουμε και να ελπιζουμε..
αυτα
 

KwnnaPap

Νεοφερμένος

Η KwnnaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

DiKar

Νεοφερμένος

Ο DiKar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας! Έχω περάσει πολιτικών μηχανικών στις Σέρρες και θέλω να πάρω μετεγγραφή για το πολιτικών μηχανικών στη Πάτρα , λόγω ότι έχω 8,5 μόρια πιστεύω είναι σίγουρη , θέλω να ρωτήσω αν θα πάω από τη πρώτη μέρα και θα παρακολουθήσω μαθήματα, θα με αφήνουν οι καθηγητές να παρακολουθώ; Θα παίρνουν παρουσίες στα μαθήματα ; Μπορεί να λέω και βλακείες δε ξέρω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Γεια σας! Έχω περάσει πολιτικών μηχανικών στις Σέρρες και θέλω να πάρω μετεγγραφή για το πολιτικών μηχανικών στη Πάτρα , λόγω ότι έχω 8,5 μόρια πιστεύω είναι σίγουρη , θέλω να ρωτήσω αν θα πάω από τη πρώτη μέρα και θα παρακολουθήσω μαθήματα, θα με αφήνουν οι καθηγητές να παρακολουθώ; Θα παίρνουν παρουσίες στα μαθήματα ; Μπορεί να λέω και βλακείες δε ξέρω
Θα σε αφησουν να παρακολουθεις
Δεν παιρνουν απουσιες στα αμφιθεατρα ειστε ολοι οι 170 αγνωστοι για αυτους.
Δεν λες βλακειες ..ειναι φυσικες ανυσυχιες που πηγαζουν απο το μοτιβο του λυκειου...εδω τωρα ειμαστε στον αντιποδα..τελεια αδιαφορια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή πόσα μόρια πιστεύεις ότι θα είναι φέτος η βάση μετεγγραφής στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ;
Η σχολη αυτη του εμπ ειναι σταθερη εδω και χρονια στα 6 μορια ...
Οποτε και φετος εκει θα ειναι στα 6 ή στα 6,5 αν πανε πολλά τριτεκνα
 
Τελευταία επεξεργασία:

DiKar

Νεοφερμένος

Ο DiKar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να φανταστώ βιβλία και εργαστήρια μόλις έρθει η μετεγγραφή
 

dekfinkat

Νεοφερμένος

Η dekfinkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 60 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι μητέρα πρωτοετους φοιτήτριας στα Ιωάννινα.
Με το σύζυγο κατοικούμε και εργαζόμαστε στην Αθήνα.
ο μεγάλος μας γιος είναι τριτοετής φοιτητης στην Πάτρα.
Ξεπερναμε το κατά κεφαλήν εισοδημα που ορίζεται για μεταγραφή.
Τι κάνουμε;;;
Εννοείται ότι δεν μπορούμε να συντηρούμε τρία σπίτια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top