[Πανελλήνιες 2024] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Entropy24

Νεοφερμένος

Ο Entropy24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
για εκεινη την περιοδο ναι ειναι μειωμενη...αλλα οσο ειναι.
το θεμα ειναι οτι εφοσον δινεις το αφμ τους η πλατφορμα σαρωνει την οποια δηλωση στην εφορια και την προσθετει . και να ειναι και σωστες αραγε?
Εμείς δεν καταθέτουμε καθόλου δικαιολογητικά? Γίνονται αυτόματα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.
Εμείς δεν καταθέτουμε καθόλου δικαιολογητικά? Γίνονται αυτόματα?
Στην πρωτη φαση πλατφορμας οχι... οτι κανεις κλικ.
Μετα που θα την παρεις την πρωτη εγκριση απο την πλατφορμα ... ναι θελει χαρτια που δινονται στην σχολη για την τελικη εγκριση..
Να δες ..ειναι για ολες τις κατηγοριες.

Β5) Απαιτούμενα δικαιολογητικά για μοριοδότηση οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων
Οι δικαιούχοι μετεγγραφής/μετακίνησης καλούνται από τα Τμήματα για τα οποία έχουν υποβάλει αίτηση μετεγγραφής/μετακίνησης να υποβάλουν τα κατωτέρω δικαιολογητικά, από τα οποία προκύπτει η συνδρομή των οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων για τα οποία έχουν μοριοδοτηθεί:
1. Εκτύπωση της οριστικοποιημένης ηλεκτρονικής αίτησης μετεγγραφής που φέρει αριθμό πρωτοκόλλου.
2. Βεβαίωση εγγραφής στο Τμήμα προέλευσης.
3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης το οποίο έχει εκδοθεί εντός του τρέχοντος έτους
4. Ληξιαρχική πράξη θανάτου του αποβιώσαντος γονέα, εάν ο φοιτητής έχει μοριοδοτηθεί ως ορφανός από τον ένα ή και από τους δύο γονείς.
5. Πιστοποιητικό αναπηρίας του αρμοδίου Κέντρου Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) στην περίπτωση που ο αιτών μοριοδοτείται λόγω αναπηρίας 67% και άνω των γονέων ή τέκνων ή αδελφών ή συζύγου του. Επισημαίνεται ότι στις περιπτώσεις όπου έχει χορηγηθεί πριν την 1.9.2011 επ’ αόριστον ποσοστό αναπηρίας, από τις Πρωτοβάθμιες Υγειονομικές Επιτροπές των Νομαρχιών, της Περιφέρειας ή των Φορέων Κοινωνικής Ασφάλισης, ή από Ανώτατες Υγειονομικές Επιτροπές Στρατού, Ναυτικού, Αεροπορίας και Ελληνικής Αστυνομίας, δεν απαιτείται εκ νέου εξέταση από τις 11 υγειονομικές επιτροπές του ΚΕ.Π.Α.
6. Ιατρική γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο, η οποία φέρει σφραγίδα συντονιστή Διευθυντή Κλινικής του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή από τον νόμιμα εκτελούντα χρέη συντονιστή Διευθυντή Κλινικής του Ε.Σ.Υ. ή από τον Διευθυντή Πανεπιστημιακής Κλινικής, στην περίπτωση που ο αιτών δηλώνει ότι έχει γονείς, τέκνα, αδέλφια ή σύζυγο οι οποίοι πάσχουν από παθήσεις, που αναφέρονται στο παράρτημα της υπ’ αριθμ. Φ. 151/17897/Β6/2014 (ΦΕΚ 358 Β΄) Κ.Υ.Α, όπως εκάστοτε τροποποιείται και ισχύει. Στην εν λόγω γνωμάτευση δέον όπως αναφέρεται επακριβώς η πάθηση όπως ορίζεται στην ανωτέρω Κ.Υ.Α..
7. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το οποίο αποδεικνύεται η ιδιότητα του τέκνου άγαμου γονέα.
8. Διαζευκτήριο σε περίπτωση που ο ίδιος ο φοιτητής είναι διαζευγμένος.
9. Αντίγραφο δικαστικής απόφασης για ανάθεση της επιμέλειας του τέκνου εφόσον οι γονείς είναι διαζευγμένοι.
10. Πιστοποιητικό της Ανώτατης Συνομοσπονδίας Πολυτέκνων Ελλάδος, το οποίο συνοδεύει το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για την απόδειξη της πολυτεκνικής ιδιότητας (παρ. 9 του άρθρου 67 του ν. 4316/2014).
 

Entropy24

Νεοφερμένος

Ο Entropy24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.
Αναφορικά με το τμήμα προέλευσης (Ηράκλειο), θα πρέπει να είμαι παρών στο τμήμα για να πραγματοποιηθεί η εγγραφή? Ή γίνεται και ηλεκτρονικά?
Μονο ηλεκτρονικα πλεον ..προ κοβιτ μονο με παρουσια και με παρακαλια για κουριερ..
Τα κοριτσια εκει στο ελμεπα ειναι συνεργασιμα ..ξερουν οτι εχουν να κανουν με αθηναιους.
Mερικα ανοιγουν και πλατφορμα να ανeβασεις τα εγγραφα (πχ εκπα παδα) αλλα με αποστολη email.
 

Entropy24

Νεοφερμένος

Ο Entropy24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μονο ηλεκτρονικα πλεον ..προ κοβιτ μονο με παρουσια και με παρακαλια για κουριερ..
Τα κοριτσια εκει στο ελμεπα ειναι συνεργασιμα ..ξερουν οτι εχουν να κανουν με αθηναιους.
Με άλλα λόγια, το κτίριο ούτε που με είδε.

Κάτι άλλο, υπάρχει περίπτωση να μετρήσει και βεβαίωση ανεργίας από την πλευρά της μητέρας μου?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.
Με άλλα λόγια, το κτίριο ούτε που με είδε.

Κάτι άλλο, υπάρχει περίπτωση να μετρήσει και βεβαίωση ανεργίας από την πλευρά της μητέρας μου?
ε ναι ναι ουτε που θα σε δει το πανεπιστημιο .... οχι η ανεργια δεν μετρα διοτι φαινεται στην δηλωση η οικονομικη αδυναμια... μετρα ομως στην αιτηση εστιας και στην σιτηση και αφοσον ειναι επιδοτουμενη..
σορρυ τελος για σημερα παω για υπνο.
 

Entropy24

Νεοφερμένος

Ο Entropy24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καληνύχτα, ευχαριστώ και για τις απαντήσεις. Έφυγε ένα μεγάλο κομμάτι απορίας από πάνω μου.
 

agg41

Νεοφερμένος

Ο agg41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Το οτι εισαι απο 4ο και η πατρα και τα ιωαννινα ειναι μονο στο 2ο δεν υπαρχει θεμα εφοσον ειναι αντιστοιχες..
Η μετεγγραφη σου με 4 μορια ειναι σχεδον σιγουρη για CEID πατρα
και σιγουρη για ιωαννινα.

View attachment 135028
View attachment 135029
Μαθηματα δεν χανεις τιποτα..απλα δεν πας σαμο... πας εκει που θα παιξει η μετεγγραφη και εκει θα δωσεις εξαμηνο.
Αποφάσισα να προσπαθήσω για μεταγραφή στο CEID Πάτρας(από μπες Σάμου) καθώς θα είναι πολύ πιο κοντά στο σπίτι μου(και αλλων διευκολύνσεων)

Με φοβίζει λίγο όμως οτι δεν ειναι και σίγουρη σίγουρη η μεταγραφή. Τι πιθανότητες υπάρχουν να την παίρνω? (Θυμίζω 4 μόρια κριτηρίων και 15556 κανονικά υπολογισμένα για το μπες)

Αξίζει σαν ρίσκο ή να παραμείνω απλά στην σχολή της Σάμου πού περνάω? (μου κανει σαν σχολή οπότε δεν με πειράζει)

Αν τυχών πάω Πάτρα και δεν την πάρω τελικά την μεταγραφή, μπορώ να παω απλά τότε στην Σάμο και να συνεχίσω? Ή θα έχω διαγράφει?

Ευχαριστω
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Αποφάσισα να προσπαθήσω για μεταγραφή στο CEID Πάτρας(από μπες Σάμου) καθώς θα είναι πολύ πιο κοντά στο σπίτι μου(και αλλων διευκολύνσεων)

Με φοβίζει λίγο όμως οτι δεν ειναι και σίγουρη σίγουρη η μεταγραφή. Τι πιθανότητες υπάρχουν να την παίρνω? (Θυμίζω 4 μόρια κριτηρίων και 15556 κανονικά υπολογισμένα για το μπες)

Αξίζει σαν ρίσκο ή να παραμείνω απλά στην σχολή της Σάμου πού περνάω? (μου κανει σαν σχολή οπότε δεν με πειράζει)

Αν τυχών πάω Πάτρα και δεν την πάρω τελικά την μεταγραφή, μπορώ να παω απλά τότε στην Σάμο και να συνεχίσω? Ή θα έχω διαγράφει?

Ευχαριστω
Αφού έχεις τόσα μόρια γιατί δεν πας κατευθείαν Πάτρα
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20240712-060959_Chrome.jpg
    Screenshot_20240712-060959_Chrome.jpg
    259.3 KB · Εμφανίσεις: 13

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.
Αφού έχεις τόσα μόρια γιατί δεν πας κατευθείαν Πάτρα
Καλημερα καλη μου Ναλα .. Ο ευελπης νεος θαραλεος και δυνατος ειναι του 4ου και η πατρα δεχεται 2ο..οποτε η μετεγγραφη απο σαμο ειναι εξαιρετικη τριπλα.
Καλε μου agg41..η μετεγγραφη στο ceid με 4 μορια και απειρα μορια πανελελε ειναι σχεδον σιγουρη... αυτο που πρεπει να αποφασισεις ειναι σαμο η πατρα... εγω τι να πω ..λατρευω την σαμο και μισω τα καραβια..οποτε ειμαι κακος συμβουλος.
Αν μετανοιωσεις τον νοεμβριο που βγαινουν τα αποτελεσματα απλα δεν στελνεις κανενα χαρτι και ακυρωνεται και συνεχιζεις σαμο...ευχομαι ομως να μην φας θεση απο αλλον.
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Καλημερα καλη μου Ναλα .. Ο ευελπης νεος θαραλεος και δυνατος ειναι του 4ου και η πατρα δεχεται 2ο..οποτε η μετεγγραφη απο σαμο ειναι εξαιρετικη τριπλα.
Καλε μου agg41..η μετεγγραφη στο ceid με 4 μορια και απειρα μορια πανελελε ειναι σχεδον σιγουρη... αυτο που πρεπει να αποφασισεις ειναι σαμο η πατρα... εγω τι να πω ..λατρευω την σαμο και μισω τα καραβια..οποτε ειμαι κακος συμβουλος.
Αν μετανοιωσεις τον νοεμβριο που βγαινουν τα αποτελεσματα απλα δεν στελνεις κανενα χαρτι και ακυρωνεται και συνεχιζεις σαμο...ευχομαι ομως να μην φας θεση απο αλλον.
Δηλαδή από μετεγγραφή τον δέχεται και ως πρώτη εγγραφή όχι? :dash1: :dash1:
Δεν υπάρχει αυτή η χώρα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.
Δηλαδή από μετεγγραφή τον δέχεται και ως πρώτη εγγραφή όχι? :dash1: :dash1:
Δεν υπάρχει αυτή η χώρα
Ετσι ετσι ..αχ πολυ μ'αρεσει... η γνωση δεν εχει ορια...φαντασου λεει να ερχοταν σε εσας ενα αστερι απο το 1ο και να σας πετουσε τα ματια εξω..
Ουστ.... πισω στην νομικη σου θα της λεγατε.
Πριν λιγο ενα κοριτσι αστερι... της νομικης ...ειθελε να παει ημμυ.. πω πω γουσταρω πορωση.
Η πατρα ceid και τα ιωαννινα ειναι μονο στο 2ο αλλα λογω αντιστοιχιας δεχονται μετεγγραφες 4ου.. Ε οκ εδω δεχονται επαλ... το 4ο τους πείραξε..? ε οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

agg41

Νεοφερμένος

Ο agg41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλε μου agg41..η μετεγγραφη στο ceid με 4 μορια και απειρα μορια πανελελε ειναι σχεδον σιγουρη... αυτο που πρεπει να αποφασισεις ειναι σαμο η πατρα... εγω τι να πω ..λατρευω την σαμο και μισω τα καραβια..οποτε ειμαι κακος συμβουλος.
Αν μετανοιωσεις τον νοεμβριο που βγαινουν τα αποτελεσματα απλα δεν στελνεις κανενα χαρτι και ακυρωνεται και συνεχιζεις σαμο...ευχομαι ομως να μην φας θεση απο αλλον.
Και εμένα μαρεσε τερμα η ιδέα της Σάμου, αλλά δυστυχώς θα είναι μεγάλη δυσκολία λόγω της απόστασης (και ειναι και οτι η μανα φοβάται να με στείλει μονο σε νησί:lol:)

Οπότε Πάτρα θέλω να παω, αφού είναι σχεδόν σίγουρο θα το προσπαθήσω λοιπόν. Να το μετανιώσω δεν πρόκειται,μην δεν την πάρω την μεταγραφή στην τελική φοβάμαι αλλά τοσο άτυχος δεν νομίζω να μαι μωρε..

Να σαι καλά με έχεις βοηθήσει τέρμα.
 

Entropy24

Νεοφερμένος

Ο Entropy24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλό μεσημέρι,

Κάτι άλλο. Εφόσον η μεταγραφή χαρακτήριστει επιτυχημένη, το πρώτο εξάμηνο θα γίνει στο τμήμα μεταγραφής ή στο τμήμα προέλευσης?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.
Καλό μεσημέρι,

Κάτι άλλο. Εφόσον η μεταγραφή χαρακτήριστει επιτυχημένη, το πρώτο εξάμηνο θα γίνει στο τμήμα μεταγραφής ή στο τμήμα προέλευσης?
Στο τμημα μετεγγραφης ( παρακολουθηση και εξετασεις εξαμηνου) ...ο χρονος στην σχολη προελευσης πιανεται ως μη γενομενος..
Το αναποδο εγινε μια φορα και σε πανεπιστημια αθηνας κυριως την εποχη του κοβιτ διοτι τα μετεγγραφομενα δεν ειχαν κωδικους να παρακολουθησουν τα κλειδωμενα μαθηματα εξ αποστασεως στην σχολη μετεγγραφης.
 

Entropy24

Νεοφερμένος

Ο Entropy24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στο τμημα μετεγγραφης ...ο χρονος στην σχολη προελευσης πιανεται ως μη γενομενος..
Το αναποδο εγινε μια φορα και σε πανεπιστημια αθηνας κυριως την εποχη του κοβιτ διοτι τα μετεγγραφομενα δεν ειχαν κωδικους να παρακολουθησουν τα κλειδωμενα μαθηματα εξ αποστασεως στην σχολη στοχος.
Κατανοητό. Ευχαριστώ
 

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Βασικα δεν πας καθολου εκει που περασες μονο γραφεσαι εξ εποστασεως ... απο 1 οκτωβριου εισαι στη νεα και απλα τα χαρτια κανουν βολτες.
Αν εισαι επαρχια απο αρχες δεκεμβρη εχεις κωδικους νεας σχολης και αν εισαι αθηνα αρχες ιανουαριου ..αλλα οκ δεν υπαρχει θεμα ..η διπλανη σου ειναι καλο κοριτσι και δινει σημειωσεις.
ξερεις αν υπαρχει μεριμνα στεγασης στις εστιες για τους φοιτητες που μεταγραφονται?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top