Πανελλήνιες 2008: Η υποκρισία της κοροϊδίας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ναι,σίγουρα αυτό..έτσι και αλλιώς,μετά απο 7 χρόνια,είναι λογικό να υπάρχει κάτι κοινό..δεν είναι ανεξάντλητη η ύλη..και μην ξεχνάμε,οτι για να "πέσει" ένα κείμενο,πρέπει να υπάρχουν και τα αντίστοιχα πραγματολογικά/ερμηνευτικά που θα το συνοδεύουν..οπότε,αμέσως αμέσως μειώνονται δραματικά τα κείμενα με τα "σοβαρά" ερμηνευτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τι έγινε στα αρχαία: το 2001 έβαλαν στο άγνωστο (νομίζω) αυτό που 'χε προτείνει ο ΟΕΦΕ εκείνη τη χρονιά!!!! Ο Ευθυμίου (ο τότε Υπ. Παιδείας) κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή δεν ακύρωσε την εξέταση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmoud

Νεοφερμένος

Ο dmoud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τι έγινε στα αρχαία: το 2001 έβαλαν στο άγνωστο (νομίζω) αυτό που 'χε προτείνει ο ΟΕΦΕ εκείνη τη χρονιά!!!! Ο Ευθυμίου (ο τότε Υπ. Παιδείας) κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή δεν ακύρωσε την εξέταση. :)

Aυτό που λες δεν έχει να κάνει με αυτό που συζητάμε. Το 2001 έπεσαν οι ίδιες ενότητες στο γνωστό (Ηθικά Νικομάχεια 7-8) με τις ίδιες ερμηνευτικές ερωτήσεις. Δηλαδή το γραπτό στο 40% του (για να μην πω στο 50, δεν ξέρω αν ήταν ίδια και η ερώτηση εισαγωγής) ήταν ίδιο με αυτό του 2001 και βέβαια πολλά σχολεία και φροντιστήρια το είχαν κάνει ως διαγώνισμα. Και εγώ όταν το είδα γέλαγα...

Πάντως δεν το βρίσκω κακό, από το να βάλουν άκυρες ενότητες ακατάλληλες για εξετάσεις, καλύτερα να βάζουν καλά αποσπάσματα και ερωτήσεις και ας έχουν ξαναεξεταστεί. Στη τελική η ύλη δεν είναι ανεξάντλητη, από πρωτότυπο είναι μόνο 24 ενότητες και υπάρχουν φορές που εξετάζονται δύο μαζί (όπως στη συγκεκριμένη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top