Πανελλήνιες στα 22. Πώς να κατευθυνθώ προς ΑΠΕ;

elenapdl

Νεοφερμένος

Η elenapdl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
καλησπερα...οπως καταλαβατε ειμαι 22 χρονων και αποφασισα να ξαναδωσω πανελληνιες..φοιτησα 2,5 χρονια στο τμημα διοικησης επιχειρησεων στο τει κρητης..συνειδητοποιησα πως δεν με εκφραζει το αντικειμενο και εφοσον ειχα συμφωνα με υπολογισμους σιγουρα ακομα γυρω στα 3 χρονια για το πτυχιο θεωρησα καλυτερο να ξαναπροσπαθησω απ την αρχη για κατι καλυτερο!οι στοχοι μου πλεον αρκετα υψηλοι και η κατευθυνση μου προς περιβαντολλογικες επιστημες!εχω σκεφτει να φυγω εξωτερικο για την ειδικοτητα του enviromental engineering αλλα η οικονομικη κατασταση δεν μου το επιτρεπει!:(..θα θελα να ασχοληθω με ΑΠΕ(Ανανεωσιμες Πηγες Ενεργειας) ομως δεν βρισκω ακρη με το απο ποια σχολη πρεπει να ξεκινησω και προς τα που να κατευθυνθω..συμφωνα με μια μικρη ερευνα που εχω κανει οι μηχανικοι περιβαλλοντος εχουν αρκετα προβληματα επαγγελματικων δικαιωματων και το οτι τα περισσοτερα τμηματα περιβαλλοντος και παρομοιων ειδικοτητων ειναι εκτος αθηνων με επηρεαζει πολυ καθως μετα απο 3 χρονια φοιτικης ζωης στην επαρχια εχουν στενεψει τα οικονομικα και οπωσ επισης θα προτιμουσα πλεον ενα πανεπιστημιο κ οχι Τει χωρις να θελω να υποβαθμισω κανεναν..αν υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να ριξει λιγο φως στο τουνελ θα το εκτιμουσα πολυ!!!:no1:ευχαριστω...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Για περιβαλλοντικές επιστήμες και δικαιωματα δεν ξέρω να σου πω αλλά με ΑΠΕ μπορείς να ασχοληθείς από τους μηχανολογους.Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο θα ήθελες να ακολουθήσεις αυτή τη σχολή.Διαφωτισέ μας παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapdl

Νεοφερμένος

Η elenapdl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
:)..δεν θα ειχα κανενα προβλημα να σπουδασω μηχανολογος αν οντως αυτο με οδηγουσε σ αυτο που θελω!βεβαια θελω συνολικα 7 χρονια (ΑΕΙ + μεταπτυχιακο) που σημαινει οτι στα 30 μου θα βγω...με προβληματιζει λιγο αλλα δεν το απορριπτω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
:)..δεν θα ειχα κανενα προβλημα να σπουδασω μηχανολογος αν οντως αυτο με οδηγουσε σ αυτο που θελω!βεβαια θελω συνολικα 7 χρονια (ΑΕΙ + μεταπτυχιακο) που σημαινει οτι στα 30 μου θα βγω...με προβληματιζει λιγο αλλα δεν το απορριπτω..
Αν ενδιαφερεσαι αποκλειστικά για περιβαλλοντικές επιστήμες ίσως να μην είναι και η καλύτερη επιλογή δεδομένου ότι θα κανείς πολλά μαθήματα που πιθανώς να μην σε ενδιαφέρουν,μαθήματα μηχανολογικα.Τώρα με ΑΠΕ μπορείς και από τει μηχανολογιας,πιο εύκολα.Ρώτα και για κάποια σχολή μηχανικών περιβάλλοντος.Δεν νομίζω να μην έχει ρυθμιστεί το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων μέσα στα επόμενα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapdl

Νεοφερμένος

Η elenapdl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν ενδιαφερεσαι αποκλειστικά για περιβαλλοντικές επιστήμες ίσως να μην είναι και η καλύτερη επιλογή δεδομένου ότι θα κανείς πολλά μαθήματα που πιθανώς να μην σε ενδιαφέρουν,μαθήματα μηχανολογικα.Τώρα με ΑΠΕ μπορείς και από τει μηχανολογιας,πιο εύκολα.Ρώτα και για κάποια σχολή μηχανικών περιβάλλοντος.Δεν νομίζω να μην έχει ρυθμιστεί το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων μέσα στα επόμενα χρόνια.
απ οτι ξερω κι ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος οτι οι μηχ.περιβαλλοντος ασχολουνται περισσοτερο με περιβαντολλογικες μελετες και δεν εχουν καλη καταρτιση στην λειτουργια και συντηρηση - εξελιξη των συστηματων Α.Π.Ε. κατι που με ενδιαφερει πολυ..αντιστοιχα οι μηχανολογοι οντως εχουν καλυτερη..
ποια ειναι η καλυτερη επιλογη λοιπον..?μονο μεσω μηχανολογιας μπορει καποιος να ασχοληθει σιγουρα με ΑΠΕ?υπαρχει καλυτερο μονοπατι?..αν υπαρχει καποιος που να ξερει...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
απ οτι ξερω κι ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος οτι οι μηχ.περιβαλλοντος ασχολουνται περισσοτερο με περιβαντολλογικες μελετες και δεν εχουν καλη καταρτιση στην λειτουργια και συντηρηση - εξελιξη των συστηματων Α.Π.Ε. κατι που με ενδιαφερει πολυ..αντιστοιχα οι μηχανολογοι οντως εχουν καλυτερη..
ποια ειναι η καλυτερη επιλογη λοιπον..?μονο μεσω μηχανολογιας μπορει καποιος να ασχοληθει σιγουρα με ΑΠΕ?υπαρχει καλυτερο μονοπατι?..αν υπαρχει καποιος που να ξερει...:no1:
Είπες τις λέξεις κλειδιά.Αν αυτό σε ενδιαφέρει πας σίγουρα για μηχανικός.Με ανανεώσιμες ασχολούνται οι μηχανολογοι και οι ηλεκτρολογοι.Περισσότερο οι μηχανολογοι.Δεν τους οδηγούς σπουδών των σχολών μηχανολογων μηχανικών για να δεις αν σου ταιριάζει κάτι τέτοιο.Αν δεν τα καταφέρεις για πολυτεχνειο μπορείς να πας σε τει μηχανολογιας.Μη τα φοβάσαι.Είναι δοκιμασμενα και κάποια πολύ καλά σε επίπεδο σπουδών και που με ένα σωστό και γερό διάβασμα μπορείς να το τελειωσεις στα 3.5 χρόνια και να κανείς κάποιο σχετικό μεταπτυχιακό.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapdl

Νεοφερμένος

Η elenapdl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
σ ευχαριστω για τις πληροφοριες σου..:)
βεβαια ειμαι αρκετα μπερδεμενη για το ποιος μηχανικος τελικα μπορει να ασχοληθει με την λεγομενη πρασινη ενεργεια..κι αν δεν ειναι μηχανικος ειναι περιβαλλοντολογος?...οπου κι αν ψαχνω δεν βρισκω καποια ουσιαστικη ακρη..:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μπορείς να ρωτήσεις και εδώ.Είναι φόρουμ σχετικά με τους μηχανικούς περιβάλλοντος.Σίγουρα θα σε διαφωτισουν καλυτερα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapdl

Νεοφερμένος

Η elenapdl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σ ευχαριστω..:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top