[Παλιό Σύστημα] Τεχνολογία Επικοινωνιών

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
και εμείς αυτά ακριβώς τα κεφάλαια έχουμε, ναι κι εγώ νομίζω 16 - 17 δεν παίζουν πολύ, μην αγχώνεστε γι' αυτά (από αυτά μας είπε να προσέξουμε τα είδη των κεραίων, μικροφώνων, τους ενισχυτές, τον ορισμό του ηλεκτρικού ρεύματος και επαγωγής, αυτεπαγωγής, αν και αυτά τα τελευταία πολύ απλοποίηση και γενίκευση φυσ. κατ. μου κάνει οπότε δε νομίζω...) κυρίως δώστε βάση στο 1ο (φαίνονται τα ΣΟΣ: ορισμοί έρευνας και ανάπτυξης, μέθοδος επίλυσης προβλημάτων, γενικά τα bold γράμματα βλ. καθολικό υπόδειγμα συστημάτων επικοινωνίας κ.λπ., το δεύτερο έχει επίσης πολύ ΣΟΣ ορισμούς (φηφιοποίηση, ενοποίηση, δεδομένα, αναφορά των αλλαγών στην επικοινωνία) και από το 3ο κυρίως κρίσεως ερώτηση,του στυλ "ποιες οι επιπτώσεις της τηλεόρασης στους επιμέρους τομείς" ή "τι πετυχαίνουμε με την αξιολόγηση της τεχνολογίας". Ακόμη απαντήστε σε όλες τις ερωτήσεις στο τέλος κάθε κεφαλαίου, είναι τα πιο σημαντικά σημεία του μαθήματος ( αλλά όχι και τα μόνα που μπαίνουν)
α! και από το 1ο καραΣΟΣ οι 7 βασικές έννοιες επικοινωνίας (σχεδιασμός, κωδικοποίηση...), μας λέει ότι έμπαιναν και στις πανελλήνιες (αναφορά και ανάλυση σε παράδειγμα, όπως μαγνητοσκόπηση ποδοσφαιρικού αγώνα ή αποστολή εικόνας από το σχεδιαστή στην εφημερίδα - παράδειγμα του βιβλίου)

μιλάω εκ πείρας γιατί μας έβαλε διαγώνισμα σχεδόν σε όλα τα κεφάλαια ο καλός μου...............................ελπίζω να βοήθησα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teko

Νεοφερμένος

Η Teko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αποστέλλω τα θέματα που έβαλα στην ΤΕ Παρασκευή 23/5/08..

Για να πάρετε μια ιδέα .. ελπίζω να σας βοηθώ! Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Ανακεφ_ΤΕ.pdf
    57.8 KB · Εμφανίσεις: 274

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ωχ, τι μου θυμήσατε τώρα? Αυτό το μάθημα μου έχει αφήσει ψυχικά τραύματα! Είναι απαίσιο, το βαριόμουν τρομερά και μου δημιουργούσε την αίσθηση ότι το ρολόι είχε παγώσει! Ίσως έφταιγε και το γεγονός ότι είχαμε έναν πολύ βαρετό καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δυστυχώς όμως δεν κάνεις καμία προπόνηση στο δεδομένο σύστημα με τις απαράδεκτες κατευθύνσεις με ένα άχρηστο μάθημα κατεύθυνσης. Καλύτερα να διδασκόμασταν ΑΕΠΠ στη δευτέρα και στην τρίτη να κάναμε μία γλώσσα. Και μετά λένε γιατί το επίπεδο της τεχνολογικής είναι πεσμένο. Μα, αφού τα μαθήματα είναι απαξιωμένα, όπως και να χει δεν μπορείς να τη συγκρίνεις με τη δυσκολία των σοβαρών μαθημάτων της Θετικής.
ΑΕΠΠ στην Β' Λυκείου και Pascal στην Γ' Λυκείου θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο για τους μαθητές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john71991

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για σας!!!! παιδιά εμάς ο καθηγητής μας στο 2ρο τετράμηνο μας έκανε αρχές προγραμματισμού γιατί όπως λέει (και είναι σωστό αυτό) ι Τ.Ε δεν μας προετοιμάζει για αυτό που έχουμε να περάσουμε την Γ΄ λυκείου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
σωστός !! μακάρι να μας έκανε και μας, κέρδος σας είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john71991

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Βέβαια είναι πολύ κάλος ο καθηγητής αλλά από την άλλη αν έφτιαχναν το βιβλίο τής Τ.Ε δηλαδή να το πέταγαν αυτό και να έβαζαν ένα πιο καινούργιο βιβλίο όχι την εκδοσή του 1991 που βγήκε αυτό και να λέει μέσα ότι σε λίγα χρόνια θα χρησιμοποιήσουμε οπτικούς δίσκους πού είναι τα λεγόμενα(CD) πιστεύω θα ήταν 1 πολύ καλό μάθημα!!!!!!

Υ.Π ξέχασα και το εμπλούτιζαν με γλώσσες προγραμματισμού βέβαια..!!! και όχι με ανόητα πράγματα!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gAnGsTa

Νεοφερμένος

Ο Random αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγω γράφω αυριο.Πιστεύω απο το 17 θα βάλει ποιο πολλά γιατί μας είχε πρήξει με αυτό.Και thx για τα θέματα:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ γράφω την τρίτη, σε μία εβδομάδα. Το μισώ το μάθημα.

Δεν ξέρω την τύφλα μου. Με τη φώτιση, όμως, των γειτόνων στο τμήμα, κάτι θα γίνει πιστεύω.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο ειναι παπαγαλία και έμπνευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Χαζός είναι αυτός που πάει και τραβιεται στη θετική, ενώ δεν γουστάρει τρελά 3ο πεδίο. ;)

Έχουμε το νέο ορισμό του "χαζού";:!:
Φίλε μου.... παρά να καθέσαι να κάνεις το μάθημα Τεχνολογία Επικοινωνιών που δε σου προσφέρει και τίποτα ιδιαίτερο, καλύτερα να πας θετική να μάθεις δυο πράγματα στη Χημεία...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Έχουμε το νέο ορισμό του "χαζού";:!:
Φίλε μου.... παρά να καθέσαι να κάνεις το μάθημα Τεχνολογία Επικοινωνιών που δε σου προσφέρει και τίποτα ιδιαίτερο, καλύτερα να πας θετική να μάθεις δυο πράγματα στη Χημεία...;)

Συμφωνώ. Για τη Β λυκείου φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικα δεν θα ηταν καλο τα μαθηματα κατευθυνσης της 2ας να ειναι ιδια με τις 3ης?
Ας πουμε να υπαρχει Βιολογια Κατευθυνσης και στην 2α...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, τα μαθήματα κατεύθυνσης στη Β' είναι τρία, όχι τέσσερα. Βέβαια ειδικά στην τεχνολογική, η ΤΕ θα μπορούσε να ήταν ΑΕΠΠ και στη θεωρητική η Φιλοσοφία να ήταν Ιστορία. Η Θετική είναι εντάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α σωστα συγνωμη....παντως για τεχνολογικη και θεωρητικη πρεπει να γινει η αλλαγη που ειπες..αφου τα μαθηματα δεν χρησιμευουν για το τελος..ουτε χρησιμευουν γενικα στην κατευθυνση καλυτερα να αλλαξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά η μεν ΤΕ είναι απαρχαιωμένη και η Φιλοσοφία υπερβολικά πολλή για να συζητιέται απο παιδιά Λυκείου 2 ώρες την εβδομάδα. Οι περισσότεροι τη μαθαίνουν παπαγαλία γιατι δε μπορούν καν να την κατανοήσουν. Είναι εκτός του πεδίου αντίληψης πολλών και πρέπει να μη διδάσκεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
εχει κανεις πληροφοριες, τιποτα σημειωσεις για αυτο το μαθημα? Ή αν υπαρχει κανενα e-book στο ιντερνετ? Θα παω Β Λυκειου και θελω να μαθω πληροφοριες για το μαθημα
Υ.Γ. τεχνολογια επικοινωνιων ηθελα να γραψω στον τιτλο αλλα τωρα δεν αλλαζει...
Υ.Γ.2) ευχαριστω που αλλαξατε τον τιτλο!!!

Μιας και δεν απαντησε κανεις εδω, αποφασισα να το ψαξω αλλου, στο στεκι των πληροφορικων, αν εχετε ακουστα. Και οφειλω να ομολογησω οτι ηταν παρα πολυ καλη λυση να απευθυνθω εκει. Ενας καθηγητης πληροφορικης ανεβασε το βιβλιο Τεχνολογια Επικοινωνιων και πολλα αλλα αρχεια του ιδιου μαθηματος μπορειτε να τα βρειτε εδω: https://users.sch.gr/alkisg/tosteki/index.php?topic=1456.0

Υ.Γ. δεν πιστευω να διαγραψετε το λινκ μιας και τα σχολικα βιβλια εφοσον διατειθενται δωρεαν δεν πιστευω οτι υποκεινται στον νομο 2121/1993 περι πνευματικων δικαιωματων, εξαλλου σ'αυτη τη χωρα η προσβαση στην εκπαιδευση ειναι δωρεαν με οποιον τροπο και αν διαδιδινται οι γνωσεις και οι πληροφοριες (ειτε μεσα απο τα σχολεια ειτε μεσα απο διαδικτυακη μαθηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Για την Τεχνολογία Επικοινωνιών,απλά έχω να πω πως το βιβλίο είναι σχετικά τεράστιο και όχι τόσο καλά γραμμένο(έτσι μου φάνηκε εμένα).Τώρα όποιος ασχολείται γενικά με πληροφορική,θα τα πάει καλά.Υπάρχουν και άτομα που δεν τη παλεύουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, μην βλέπεις που έχει 18 κεφάλαια. Στη διδακτέα ύλη είναι 5-6 και στην εξεταστέα ούτε 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, έχω την εντύπωση ότι τα τελευταία χρόνια έχει αφαιρεθεί το copyright από τα βιβλία του ΟΕΔΒ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top