Παιδια καλησπερα ειμαι καινούριος εδω σχετικα και ηθελα να κανω καποιες αποριες για τις προφορικες εξετασεις παννεληνιων

petrosln

Νεοφερμένος

Ο petrosln αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αρχικά διαγνώστηκα με δυσγραφια και δυσπραξια από το ΚΕΑΣΥ από το 2017 (από παιδακι δηλαδη) και φέτος θα δώσω προφορικες είμαι 4ο επιστημονικό παιδιο αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι: Ότι στην έκθεση μετράει πιο πολυ το πως τα παρουσιαζεις η αν έχεις γράψει ακριβώς 350 λέξεις
2 στα μαθηματικά επειδή εχω απαλλαγή πράξεων μετράει πιο πολυ η τεχνική δηλαδή ο τρόπος που πρέπει να το λύσεις?
Επίσης στην έκθεση να πω πως κάνω πολλά χρόνια εξάσκηση και γνωρίζω να γράφω πολυ καλές εκθέσεις περιλήψεις κλπ μαθηματικα μπορώ κατευθείαν να καταλάβω τις τεχνικές είναι υπέρ μου όλα αυτά? Παρακαλώ οποίος έχει μια γνώση παραπάνω θα εκτιμούσα την απάντηση του Ευχαριστώ!
 

maril8na

Νεοφερμένος

Η maril8na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αρχικά διαγνώστηκα με δυσγραφια και δυσπραξια από το ΚΕΑΣΥ από το 2017 (από παιδακι δηλαδη) και φέτος θα δώσω προφορικες είμαι 4ο επιστημονικό παιδιο αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι: Ότι στην έκθεση μετράει πιο πολυ το πως τα παρουσιαζεις η αν έχεις γράψει ακριβώς 350 λέξεις
2 στα μαθηματικά επειδή εχω απαλλαγή πράξεων μετράει πιο πολυ η τεχνική δηλαδή ο τρόπος που πρέπει να το λύσεις?
Επίσης στην έκθεση να πω πως κάνω πολλά χρόνια εξάσκηση και γνωρίζω να γράφω πολυ καλές εκθέσεις περιλήψεις κλπ μαθηματικα μπορώ κατευθείαν να καταλάβω τις τεχνικές είναι υπέρ μου όλα αυτά? Παρακαλώ οποίος έχει μια γνώση παραπάνω θα εκτιμούσα την απάντηση του Ευχαριστώ!
350 λέξεις δεν γράφει σχεδόν κανεις ακριβώς μπορεί να πας 10 λέξεις κάτω 10 πάνω οποτε μην σε απασχολεί τόσο αυτό όπως καταλαβαινεις έχει περισσότερο σημασία ο τρόπος . Φυσικά και είναι υπερ σου όλα αυτά και θα τα πας πολύ καλά. Δεν έχω εγώ εμπειρία συγκεκριμένα καθώς δεν έχω κάποιο μαθησιακό γνωρίζω όμως κάποια πράγματα από τον αδελφό μου, επίσης μπορεί να υπάρξουν εξεταστές που δεν θα θέλουν να σε βοηθήσουν καθόλου ίσα ίσα θα σε δυσκολέψουν με την στάση τους να προσέξεις να είσαι συγκεντρωμένος και προσπάθησε να μην επηρεαστείς από τίποτα
 

petrosln

Νεοφερμένος

Ο petrosln αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ ! Επίσης ο αδερφός σου έδωσε προφορικες ? Και Αν ναι πως ήταν σαν εμπειρία επίσης αυτό με τους εξεταστές συμφωνώ είναι θέμα ανθρώπων παντα
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
στα μαθηματικά επειδή εχω απαλλαγή πράξεων
Δεν έχω ξανακούσει ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.

1681234780789.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

maril8na

Νεοφερμένος

Η maril8na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ ! Επίσης ο αδερφός σου έδωσε προφορικες ? Και Αν ναι πως ήταν σαν εμπειρία επίσης αυτό με τους εξεταστές συμφωνώ είναι θέμα ανθρώπων παντα
Ναι έδωσε ανάλογα το πως θα το διαχειριστής εσυ δηλαδή μπορείς να το δεις και θετικά από την άποψη ότι έχεις και την ευκαιρία των προφορικών που μπορείς να κερδίσεις βαθμούς μπορείς όμως να το δεις αρνητικά και να σκεφτείς ότι θα σου προσφέρει παραπάνω άγχος.. προσωπικά θα ήθελα να δίνω και εγώ προφορικά γιατί το βλέπω σαν μια παραπάνω ευκαιρία όπως είπα
 

petrosln

Νεοφερμένος

Ο petrosln αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όχι φίλε υφίσταται αναφέρομαι ξεκάθαρα στις μετέπειτα πράξεις τύπου δευτεροβαθμιες όχι σε βασικές γνώσεις φάση παραγωγούς γενικα μετρανε την στρατηγιικη επιλυσης όχι αν μπέρδεψες πρόσημα γιατί πάσχουμε από δυσαριθμησια κάποιοι πήγες κ ολας από εξεταστές φυσικών μαθημάτων στα μαθηματικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χαίρομαι έφαγε αναθαθμολογηση στην έκθεση? (Αν επιτρέπεται)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,287 μηνύματα.
Όχι φίλε υφίσταται αναφέρομαι ξεκάθαρα στις μετέπειτα πράξεις τύπου δευτεροβαθμιες όχι σε βασικές γνώσεις φάση παραγωγούς γενικα μετρανε την στρατηγιικη επιλυσης όχι αν μπέρδεψες πρόσημα γιατί πάσχουμε από δυσαριθμησια κάποιοι πήγες κ ολας από εξεταστές φυσικών μαθημάτων στα μαθηματικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χαίρομαι έφαγε αναθαθμολογηση στην έκθεση? (Αν επιτρέπεται)
Δηλαδή μισό να καταλάβω (τυχαίνει και είμαι του χώρου).

Αν σου ζητήσει να παραγωγίσεις μια συνάρτηση τύπου
1681300581318.png


Εσύ τι θεωρείς "πράξη" από την οποία απαλλάσσεσαι;

1681301113507.png


Εμένα όλα πράξεις μού φαίνονται. Εσύ που απαλλάσσεσαι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

petrosln

Νεοφερμένος

Ο petrosln αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όχι φίλε μου δεν έγινα κατανοητος δεν αναφέρομαι σε πράξεις βασικές τύπου παραγωγούς κλπ αναφέρομαι στις μετεπειτα πράξεις τύπου δευτεροβαθμιες κλπ γιατί όπως λέει και ο κανονισμός κοιτάνε τις γνώσεις όχι υπολογιστικες διαδικασιες επίσης τι εννοείς του χώρου έχεις εξεταστεί προφορικα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ισα ισα λεει ο κανονισμός ότι στην εξέταση θετικών επιστημών αξιολογείται η γνώση και η στρατηγικη και οι υπολογίστηκε διαδικασίες κλπ δεν στις ζητάνε η παρουσίαση μετράει σε μενα όπως προανέφερα σε όλα και το πως θα τα παρουσιάσεις
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,287 μηνύματα.
Όχι φίλε μου δεν έγινα κατανοητος δεν αναφέρομαι σε πράξεις βασικές τύπου παραγωγούς κλπ αναφέρομαι στις μετεπειτα πράξεις τύπου δευτεροβαθμιες κλπ γιατί όπως λέει και ο κανονισμός κοιτάνε τις γνώσεις όχι υπολογιστικες διαδικασιες επίσης τι εννοείς του χώρου έχεις εξεταστεί προφορικα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ισα ισα λεει ο κανονισμός ότι στην εξέταση θετικών επιστημών αξιολογείται η γνώση και η στρατηγικη και οι υπολογίστηκε διαδικασίες κλπ δεν στις ζητάνε η παρουσίαση μετράει σε μενα όπως προανέφερα σε όλα και το πως θα τα παρουσιάσεις
Μάλιστα. Ακόμη δεν σε καταλαβαίνω αλλά οκ. Ας πουν οι πιο έμπειροι.

Όταν λέω ότι είμαι "του χώρου" εννοώ έχω σπουδάσει μαθηματικά.
 

petrosln

Νεοφερμένος

Ο petrosln αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αν δε γίνομαι μπορείς να γραψεις πως εξετάζονται προφορικα οι υποψήφιοι προφορικα στις θετικές επιστήμες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έτσι ίσως καταλάβεις καλύτερα
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
Κατά την προφορική εξέταση στις πανελλήνιες, οι απαιτήσεις είναι ακριβώς ίδιες με αυτές των γραπτών εξετάσεων. Δεν υπάρχει "απαλλαγή πράξεων" ούτε στο περίπου απαντήσεων. Ο υποψήφιος πρέπει να απαντήσει μέχρι τέλους στα θέματα, συμπεριλαμβανομένων και όλων των πράξεων. Δηλαδή, δεν αρκεί η αναφορά στρατηγικής, αλλά απαιτείται πλήρης επίλυση των θεμάτων.
Παραθέτω και την εγκύκλιο των προφορικών εξετάσεων. Πουθενά δεν αναφέρεται "απαλλαγή πράξεων" ή κάτι παρόμοιο.

Εγκύκλιος:Τρόπος Πανελλαδικών Εξετάσεων υποψηφίων δυσλεξία, δυσγραφία, δυσαριθμησία, δυσαναγνωσία, δυσορθογραφία, φάσμα αυτισμού με προφορική εξέταση, κινητική αναπηρία μόνιμη ή προσωρινή | esos.gr

Υ.Γ. Προφανώς, αν κάποιος φτάσει μέχρι τη στρατηγική και όχι ως τους τελικούς υπολογισμούς, θα βαθμολογηθεί με μέρος των μορίων που αναλογούν στο θέμα.
1681306998441.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

petrosln

Νεοφερμένος

Ο petrosln αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φίλε μου δες παρακάτω τι λέει κατά την διάρκεια της προφορικης εξέτασης στα θετικά μαθήματα καταβάλλεται προσπάθεια να αξιοποιηθούν οι γνώσεις και η στρατηγική επιλυσης του προβλήματος πέραν των υπολογιστικων διαδικασιών δες στο τέλος τέλος μην διαβάζεις τα αρχικά μόνο η προφορικη εξεταση σε κάποια διαφέρει σε πολλά όχι πιο πολύ είναι πως τα λες όχι αν έγραψες 400 λέξεις δεν σου κοιτάνε το γραπτό αλλά εξαρτάται τι απαιτήσεις έχει το κάθε μάθημα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top