Παιδιά χωρισμένων γονιών

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Και για να μην συνεχισω να σας τα πρηζω..
Πιστευω οτι οταν δεν τραβαει αλλο το πραγμα, τα παιδια ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα απο οταν ηταν μαζι οι γονεις τους.
Οχι μουτρα, οχι χαλια ψυχολογια απο τσακωμους, οχι εντασεις, οχι νευρα.

Ποιο το κακο;
Μην μου πειτε την γνωστη μαλαγκια "Μαα.. θα τους λειπει ο πατερας τους..:/"
Μαλαγκιες τουμπανα.
Δεν θα τους λειπει.

Αυτή είσαι. Ακριβώς το ίδιο.

Και για μένα ο χωρισμός είναι καλύτερος από τις εντάσεις στο σπίτι 24 ώρες το 24ωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δε θα τους λειπει ο πατερας/μητερα τους αν ειναι αρκετα ωριμοι ωστε τα παιδια να βλεπουν και τους δυο γονεις.
η απωλεια ενος εκ των δυο γονεων ειναι εξισου ασχημη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

busted

Νεοφερμένος

Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Οι γονεις μου χωρισαν 2 χρονια (νομιζω) αφου γεννηθηκα και πραγματικα ειμαι ευγνωμων στη μητερα μου που χωρισε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω ευτυχως δεν εχω ζησει ποτε εντασεις στο σπιτι μεταξυ των γονιων μου (εχω ζησει εντασεις με την αδερφη μου και τους γονεις μου, αλλα οι γονεις μεταξυ τους σπανιοτατα μαλωνουν :P). Ακομα και τωρα να χωριζαν, η οταν φτασω σε μεγαλη ηλικια, θα στεναχωριωμουν πολυ. Οχι επειδη θα εμενα μονος μου η κατι τετοιο, αλλα θεωρω οτι θα ειναι κριμα να χωρισουν (μιας και δεν ειχαν ποτε σοβαρα προβληματα, τουλαχιστον εγω δεν εχω δει κατι τετοιο).

Αν υπηρχαν καυγαδες μεσα στο σπιτι (και γενικα ασχημη κατασταση μεταξυ των γονιων), νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι το διαζυγιο. Δεν ειναι ανωδυνη, αλλα αργα η γρηγορα ερχεται η "λυτρωση" και οι εντασεις σταματουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εμένα οι γονείς μου είναι εντάξει και δεν τσακώνονται. Απλά λογομαχούν σπανιότατα.
Έχω πολλά παιδιά φίλους που οι γονείς τους ή είναι χωρισμένοι ή δε τα πάνε καλά μεταξύ τους και απλά δε δίνουν σημασία ο ένας στον άλλο. Απλοί συγκάτικοι. Αυτό δε σημαίνει ότι τα παιδιά είναι προβληματικά. Αντίθετα πολλά από αυτά είναι πιο ώριμα από άλλα παιδιά της ίδιας ηλικίας. Δεν είναι πάντα κακό. Κακό είναι όταν οι γονείς τσακώνονται συνέχεια και δεν βρίσκουν δραστικές λύσεις που δε θα ταλαιπωρήσουν τα παιδιά τους. Και στο κάτω κάτω ας πρόσεχαν. Απτη στιγμή που κάναν το λάθος οφείλουν να προσέξουν τα παιδιά τους και όχι να τσακώνονται ολημερίς για λόγους δικούς τους και συχνά χαζούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
εμενα καθε μηνα τσακωνονται αλλα αρχιζω και φωναζω και εγω και σταματανε χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
;)! ¨Ετσι! Να κάνεις αισθητή την παρουσία σου!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
την καλυτερη κατ'εμε συμπεριφορα την ειχε μαμα μιας φιλης μου. ηταν παντρεμενη (χωρις παιδια) και καποια στιγμη ερωτευτηκε αλλον (τον μπαμπα της φιλης μου) το ειπε στο συζυγο της και της ειπε και αυτος οτι ηθελε αλλη και χωρισανε ειρηνικα... μετα κανανε παιδια και βαφτισαν ο ενας του αλλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Δεν ειμαι παιδι χωρισμενω γονιων και θα με πειραζε να γινω αλλα γνωριζω περιπτωση γνωστου συγκεκριμενα που ο χωρισμος των γονιων του τον εκανε να λαλησει στην κυριολεξια και απο εκει καταλαβα τι επιπτωσεις εχει η ολη κατασταση...
Το παιδι ειναι στα 15 του και η μητερα του μετα τον χωρισμο βρηκε αλλον και πηγε και εμεινε στο σπιτι του νεου ''αντρα'' της παιρνοντας και το παιδι μαζι.
Το παιδι επρεπε να προσαρμοστει στο νεο περιβαλλον,εχασε τον βιολογικο του πατερα,επρεπε να συνηθισει οτι ο νεος του πατερας ειναι αυτος και επιπλεον πως απο εδω και περα θα εχει 2 αδερφια που ητανε τα παιδια του νεου ''αντρα'' της μανας του γιατι και αυτος ητανε χωρισμενος...
Επειδη τυχαινει το συγκεκριμενο παιδι να ειναι ξαδερφος και τον γνωριζω απο μικρο η συμπεριφορα του εγινε αγνωριστη...
Τσιγαρα,μεθυσια,τσακωμοι,κακη επιδοση στο σχολειο,παρανομιες...

Η νεα του εικονα πραγματικα με χαλασε πολυ...:(

Εξαρταται το ατομο βεβαια..αλλοι αντιμετωπιζουνε χαλαρα τον χωρισμο.....αλλα καταρρεουν και ξεσπανε σε επιπολαιες πραξεις και συμπεριφορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγω δεν πιστευω πως επιρεαζει πολυ τον χαρακτηρα, αλλα καλομαθαινουν τα παιδια γιατι οι γονεις παιρνουν πιο πολλα δωρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
την καλυτερη κατ'εμε συμπεριφορα την ειχε μαμα μιας φιλης μου. ηταν παντρεμενη (χωρις παιδια) και καποια στιγμη ερωτευτηκε αλλον (τον μπαμπα της φιλης μου) το ειπε στο συζυγο της και της ειπε και αυτος οτι ηθελε αλλη και χωρισανε ειρηνικα... μετα κανανε παιδια και βαφτισαν ο ενας του αλλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό είναι το καλύτερο που έχω ακούσει!!!
Μπράβο τους!
:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Εγω δεν πιστευω πως επιρεαζει πολυ τον χαρακτηρα, αλλα καλομαθαινουν τα παιδια γιατι οι γονεις παιρνουν πιο πολλα δωρα :P

Πες και καμια μαλακια.
-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δεν πιστευω πως υπαρχουν αρνητικα... Ισως το μοναδικο αρνητικο για τα μικροτερα παιδια σε ηλικια ειναι το οτι δεν εχουν και τους δυο γονεις μαζι... Εμενα αρχικα μονο αυτο με πειραζε! Αλλα μετα το ξανασκεφτηκα και καταλαβα πως αντι να τους εχω μπροστα μου να τρωγονται σαν τον σκυλο με την γατα καλυτερα να ειναι χωρισμενοι! Τωρα για τα δωρα..... Εξαρταται απο τους γονεις αυτο. Δεν περνουν παντα περισσοτερα δωρα, μονο αν εννοειται στα γενεθλεια που αντι να παρουν ενα και απο τους δυο γονεις , περνουν ενα απο την μητερα και ενα απο τον πατερα. Αυτο ομως μπορει να συμβαινει και στην περιπτωση που οι γονεις ειναι ακομα μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Πως δεν υπάρχουν αρνητικά..;

Εμένα χώρισαν ,οταν ήμουν περίπου τεσσάρων χρονών.Το αρνητικό είναι οτι δεν έβλεπα καθόλου τον πατέρα μου.Είχε πολύ δουλειά(έχει ακόμα βέβαια)και τον έβλεπα μια φορά τον μήνα και αν..Πριν ένα χρόνο είχε έρθει μάλιστα για πρώτη φορά στο σπίτι μας..

Αυτά νομίζω πως είναι αρνητικά φαινόμενα για ένα παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
υπαρχουν τοοοοοοοσες πολλες περιπτωσεις που δεν ειναι δυνατον να πουμε αν τελικα ειναι αρνητικο η θετικο...αλλα απο ο,τι εχω ακουσε να λενε,καλυτερα ενα πατυχημενο διαζυγιο παρα ενας αποτυχημενος γαμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia xD

Νεοφερμένος

Η Marilia xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με όσους έχω μιλήσει (φίλους και γνωστούς) κατηγορούν αφάνταστα τους γονείς που χωρίζουν...!!! Λένε πως δεν σκέφτοντε τα παιδιά τους και την ψυχολογία που θα αποκτήσουν μετά από έναν χωρισμό...!!! Είμαι κι εγώ παιδί χωρισμένων γονιών και καταλαβαίνω...!!! Κατ' εμέ είναι πολύ άδικο να κατηγορούν τους γονείς...!!! Ναι μεν αυτοί φταίνε αλλά να μένουν μαζί και να παιρνάνε μια ζωή σκατά... δεν είναι καλό ούτε για το παιδί τους και πανω απ' όλα για τους ίδιους...!!! Οι έξυπνοι γονείς που δεν θέλουν να έχουν τα παιδιά τους ψυχολογικά θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί πότε και πως τσακώνονται γιατί τα παιδιά καταλαβαίνουν από μικρή ηλικία όπως κι εγώ τότε...!!! Και πάνω απ' όλα να δώσουν στο παιδί τους να καταλάβει πως όλοι οι άνθρωποι δεν ταιριάζουν μεταξύ και θα είναι άδικο να μένουν μαζί και να χαραμίζουν τη ζωή τους...!!! Οι συνέπειες των παιδιών εξαρτούνται από τους γονείς και πως θα είναι το κλίμα μέσα στο σπίτι...!!! Ένας άγριος τσακωμός δεν θα πρέπει να γίνεται μπροστά στο παιδί...!!! Εμένα οι γονείς μου το τηρούσαν, αλλά όχι πάντα...!!! Ψυχολογικά προβλήματα δεν θα έλεγα πως έχω...!!! Στην αρχή είχα και κάθε βράδυ έκλαιγα, αλλά όλα αντιμετωπίζονται με την θέληση των γονιών...!!! Εκεί φαίνεται και πόσο ενδιαφέρονται...!!! Αν και ξέφυγα λιγάκι από το κύριο θέμα αυτές είναι οι απόψεις μου έτσι όπως τις βίωσα! Αν κάποιος ανέφερε τα ίδια ζητώ συγνώμη, γιατί δεν διάβασα όλες τις σελίδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top