Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

katigko

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
κιθαρα...πιανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackmyrto

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Κιθάρα - αρμόνιο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εδω και πολλα χρονια, περιπου 7 κλασσικη κιθαρα. Αυτοδιδακτη ηλεκτρικη, στο τσακιρι κεφι παιζω ντραμς(ξερω κατι βασικα μπιτακια), ξερω μπασο(επισης τα βασικα), πιανο 3 μελωδιες και παιζω πολυ καλα και το αλλο το γνωστο σσλκψ'σδψ.ω3λ΄τφποςειρφ.

*censored*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Notis

Νεοφερμένος

Ο Notis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής ΤΕΕ Β' κύκλου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
13 χρόνια πιάνο/synthesizers, 5 χρόνια τρομπέτα, 2 χρόνια ηλ. κιθάρα και τώρα αυτοδίδακτος.
Μουσικό είδος.. ξεκίνησα κλασικό και μετά στην jazz η οποία πρέπει να αναφέρω οτι είναι ίσως το πιο δύσκολο είδος. Η μάθηση είναι δια βίου! Και οι σπουδές στο εξωτερικό είναι must!

Δυστηχώς που χρόνος όμως, τελευταία χρονιά φέτος, παίζω που και που ότι και όταν μου κάνει κέφι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ξέρω Βυζαντινή Μουσική.
Όργανο δεν είναι, αλλά είναι μουσική.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikel0uko

Νεοφερμένος

Η mikela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Λάρισα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εγω παιζω ντραμς 5 χρονια κ υποχρεοτικο πιανο για αρμονια ξερεις για ενα διαστιμα παιζαμε μαζι στην ορχηστρα της νικαιας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Piano :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
εγω παιζω ντραμς 5 χρονια κ υποχρεοτικο πιανο για αρμονια ξερεις για ενα διαστιμα παιζαμε μαζι στην ορχηστρα της νικαιας....

Hello Μιχαέλα:D

Ο Μιχάλης ο τρομπετίστας εδώ:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ναι πιανο!!!εδω και 5 χρονια!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikii

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα ξεκινησω απο τα χριστουγεννα ακουστικη κιθαρα!!!!ανυπομωνω να μπω στον κοσμο σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROFESSORE

Νεοφερμένος

Ο PROFESSORE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μπουζούκι 5 χρόνια...ο Ερωτας της ζωής μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabbath

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ναι κόντρα μπάσο - κιθάρα - ηλεκτρικό μπάσο, λίγο πιάνο και ελάχιστα frums.....Η μουσική είναι η ζωή μου....Με το που τελειώσω με πανελλήνιες!!!! Σαξόφωνο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bicoolini

Νεοφερμένος

Η bicoolini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ παίζω πιάνο 7 χρόνια αλλά ακόμα αγχώνομαι πάαααρα πολύ στις συναυλίες και στις εξετάσεις...(μέχρι πρόπερσι με έπιαναν τα κλάμματα κιόλας...)Αλλά το αξίζει!!Η αίσθηση του να βγάζεις ένα κομμάτι καλά πρώτη φορά είναι καταπληκτική!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginak

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Παίζω εδώ και έξι χρόνια σαξόφωνο! Είμαι αρκετά καλή, πιστεύω! Βέβαια χρειάζομαι εξάσκηση έτσι ώστε να βελτιωθώ! Υστερώ λίγο στον αυτοσχεδιασμό, αλλά πού θα μου πάει, θα τα καταφέρω!

:):):):)!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
πιανο και τωρα αρχισα και βιολι!!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ebe

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
εγω παίζω 5 χρόνια κοντά κιθάρα κ λέω φέτος να πάρω κ κανα μπάσο...παλιά έπαιζα κ πιάνο αλλά δεν ήταν κ στο στύλ μου....μήπως παίζει κανείς απο εδώ μπάσο για να μου πεί πως περίπου είναι...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Οι αποστάσεις στην ταστιέρα είναι πολύ μεγαλύτερες απο οτι στην κιθάρα και οι χορδές είναι πιο χοντρές, πράγμα που σημαίνει οτι είναι καλό να έχεις αρκετά μακριά και δυνατά δάχτυλα, αλλιώς μπορεί να δυσκολευτείς λίγο. Συνήθως παίζεται με τα δάχτυλα και όχι με πένα, αν και κάποιοι παίζουν με πένα είτε επειδή τους φαίνεται πιο εύκολο είτε επειδή θέλουν να βγάλουν λίγο διαφορετικό ήχο. Έχει κάπως διαφορετική φιλοσοφία στο παίξιμο απο την κιθάρα, σπάνια παίζει κανείς συγχορδίες στο μπάσο για παράδειγμα.
Αν θες τίποτα άλλο πες μου, οχι οτι είμαι ο πλέον ειδικός, αλλά έχω ασχοληθεί λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
εγω παίζω 5 χρόνια κοντά κιθάρα κ λέω φέτος να πάρω κ κανα μπάσο...παλιά έπαιζα κ πιάνο αλλά δεν ήταν κ στο στύλ μου....μήπως παίζει κανείς απο εδώ μπάσο για να μου πεί πως περίπου είναι...?

Αφου παιζεις κιθαρα θα ειναι ευκολο να παιξες μπασο.
Σχετικα με την ταστιερα εχει δικιο ο Anarki, αλλα δεν ειναι δυσκολο να προσαρμοστεις. Η βασικη διαφορα του μπασου σε σχεση με την κιθαρα ειναι οτι παιζει στο κλειδι του φα, οχι σολ.
Απο εκει και περα εξαρτατε και πως θες να παιξεις.. Αν θες απλα να παιζεις μερικα κομματια, απο μια ταμπλατουρα, δεν ειναι τιποτα... Θα σου φανει βαρετα ευκολο, αν παλι θες να γινεις μπασιστας, και οχι ενας κιθαριστας που παιζει μπασο, θα πρεπει να δουλεψεις λιγο, αλλα σιγουρα θα ου φανει πιο ευκολο απο οτι αν ητανε το πρωτο σου οργανο, αν και στην αρχη θα δυσκολευτεις λιγο να αφησεις πισω καπιες ιδιοτροπιες τις κιθαρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
πολυ θα το θελα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αν εννοείς ότι παίζεις κλασσική κιθάρα 5 χρόνια, τότε είναι ίσως η καλύτερη μετάβαση που μπορείς να κάνεις στο μπάσσο, γιατί γνωρίζεις ήδη fingerpicking και οι αποστάσεις των χορδών δε θα σου φανούν τόσο μεγάλες, ούτε οι χορδές τόσο χοντρές(δεδομένου ότι η κλασσική θα έχει ένα 12αρι - 13αρι πάνω). Γνωρίζω άτομα που με σπουδές στην κλασσική κιθάρα πιάσανε μπάσσο και σιγά σιγά και χωρίς μαθήματα γίνανε αρκετά καλοί παίκτες. Το θέμα που έθιξε ο dark_kronos πάντως είναι σημαντικό, γιατί οι περισσότεροι κιθαρίστες που πιάνουν μπάσσο έχουν αυτό που λέμε "το σύνδρομο του κιθαρίστα" δηλαδή προσπαθούν να εφαρμόσουν licks και γενικά φρασεολογία της κιθάρας στο μπάσσο, ενώ στην ουσία το μπάσσο θέλει μια διαφορετική προσέγγιση. Το παραπάνω το παθαίνουν βέβαια κυρίως εκείνοι που παίζουν ηλεκτρική κιθάρα.

Πάντως ένα πολύ καλό στοιχείο με το μπάσσο είναι ότι αν μάθεις σχετικά καλά, τότε θα βρίσκεις εύκολα μπάντα να παίξεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top