Πίσω στα θρανία στα...43 για Ιταλική φιλολογία

Queeva

Νεοφερμένος

Η Queeva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Σκέφτομαι σοβαρά να ξαναδώσω Πανελλήνιες με σκοπό να περάσω Ιταλική φιλολογία. Απόφαση - βόμβα για τα 43 έτη-χιλιόμετρα που έχω γράψει στη γη και όντας επαγγελματίας γραφίστρια τα τελευταία 20 χρόνια, με 8ωρη καθημερινή απαιτητική εργασία, πτυχίο Ιταλικών Β1 ΑΛΛΑ παλιό παιδί Α δέσμης... Όρεξη για διάβασμα έχω, χρόνο θα βρω αλλά χρειάζομαι απόψεις από οσους έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο.
Κύριο μέλημα μου είναι αν θα κάνω καλή κίνηση να ξαναδώσω το '24 και αν θα χρειαστώ εντατικό φροντιστήριο ή όχι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Neiromai

Νεοφερμένος

Η Αίμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Σκέφτομαι σοβαρά να ξαναδώσω Πανελλήνιες με σκοπό να περάσω Ιταλική φιλολογία. Απόφαση - βόμβα για τα 43 έτη-χιλιόμετρα που έχω γράψει στη γη και όντας επαγγελματίας γραφίστρια τα τελευταία 20 χρόνια, με 8ωρη καθημερινή απαιτητική εργασία, πτυχίο Ιταλικών Β1 ΑΛΛΑ παλιό παιδί Α δέσμης... Όρεξη για διάβασμα έχω, χρόνο θα βρω αλλά χρειάζομαι απόψεις από οσους έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο.
Κύριο μέλημα μου είναι αν θα κάνω καλή κίνηση να ξαναδώσω το '24 και αν θα χρειαστώ εντατικό φροντιστήριο ή όχι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Πόσο χάρηκα που το διάβασα αυτό! Η γνώση δεν σταματάει πραγματικά ποτέ. Φέτος έδινα πανελλήνιες και 2 θρανία πάρα πέρα έδινε πανελλήνιες μαζί μου ένας άντρας 50 χρόνων, και ο ίδιος για ιταλική φιλολογία αν θυμάμαι καλά παρεπιπτόντως , που ήταν όλος κέφι και ζωντάνια χωρίς να νιώθει καμία ντροπή η τύψη που είναι ανάμεσα σε 17-18χρονα. Κυνηγήστε τα όνειρα σας ότι και να λένε οι άλλοι! Κατά την γνώμη μου ένα φροντιστήριο θα ήταν αναγκαίο στην περίπτωση σας, κυρίως επειδή πλέον η ύλη είναι αρκετά διαφορετική όπως και η δομή των απαντήσεων στις εξετάσεις.. Εντατικά ίσως όχι αν έχετε ήδη θεμελιώδες γνώσεις πάνω στα μαθήματα, αλλά σίγουρα για επίλυση αποριών που σίγουρα θα προκύψουν και για την καλύτερη προσαρμογή στο νέο σύστημα των εξετάσεων. Σας εύχομαι τα καλύτερα!
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Σκέφτομαι σοβαρά να ξαναδώσω Πανελλήνιες με σκοπό να περάσω Ιταλική φιλολογία. Απόφαση - βόμβα για τα 43 έτη-χιλιόμετρα που έχω γράψει στη γη και όντας επαγγελματίας γραφίστρια τα τελευταία 20 χρόνια, με 8ωρη καθημερινή απαιτητική εργασία, πτυχίο Ιταλικών Β1 ΑΛΛΑ παλιό παιδί Α δέσμης... Όρεξη για διάβασμα έχω, χρόνο θα βρω αλλά χρειάζομαι απόψεις από οσους έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο.
Κύριο μέλημα μου είναι αν θα κάνω καλή κίνηση να ξαναδώσω το '24 και αν θα χρειαστώ εντατικό φροντιστήριο ή όχι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλημέρα! Ο άντρας μου έδωσε το 2019, στα 44 για ιταλική. Βασικά, εγώ τον έπεισα καθώς ήθελα να δώσω κι εγώ γαλλική και όλο το ανέβαλα, οπότε το είδα σαν ευκαιρία να διαβάζουμε μαζί, μιας και ήξερα ότι ήθελε να πάρει ένα δεύτερο πτυχίο. Επίσης, κι εκείνος από ΤΕΙ άσχετης κατεύθυνσης, δεν γνώριζε τίποτα από φιλολογικά παρά μόνο ιστορία που του αρέσει γενικότερα. Από διάβασμα τώρα, Λατινικά του έκανα εγώ που είμαι φιλόλογος. Ήταν το μόνο μάθημα με το οποίο ασχολήθηκε εντατικά από το καλοκαίρι του 18. Αρχαία λίγο εισαγωγικά, λίγο τα κείμενα, κάποια ερμηνευτικά από το βιβλίο, καθόλου γραμματική. Δηλαδή, με το άγνωστο δεν πολυασχοληθηκε ούτε στις εξετάσεις. Ιστορία διάβασε λίγο μόνος του 2-3 αναγνώσεις, όχι κάτι το φοβερό και έκθεση κάναμε καμία βδομάδα πριν λίγα συνώνυμα - αντώνυμα. Ακόμα να αναφέρω ότι στα ιταλικά είχε Α2 όχι Β1 όπως εσύ και τα πήγε πολύ καλά, από όσο θυμάμαι ένα 17,7. Γενικά, πιστεύω ότι αν δώσεις βάρος στα λατινικά και στην ιστορία, κοιτάξεις κάποια θέματα έκθεσης και στα αρχαία κυρίως ο,τι έχει να κάνει με το γνωστό και λιγάκι γραμματική-συντακτικο αν θες να πιάσεις και κάτι από άγνωστο , δεν θα έχεις θέμα. Βέβαια, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί λόγω ΕΒΕ, αλλά τότε εκείνος ήξερε ότι με μέτριο βαθμό στα λατινικά και πολύ καλό στα ιταλικά και ό,τι μόρια πιάσει από τα άλλα μαθήματα έχει μπει κι έτσι έγινε. Τώρα για ένα χαμηλόβαθμο τμήμα, όπως η ιταλική, θεωρώ πεταμένα λεφτά αυτά του φροντιστηρίου. Καλύτερα, πιστεύω να έβρισκες έναν καθηγητή όπως είπα κυρίως στα λατινικά και στα υπόλοιπα να σε καθοδηγούσε ανα διαστήματα και να καθορίσετε εσύ τις ώρες που θέλεις. Βέβαια, αυτό είναι δική σου απόφαση.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,321 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σού εύχομαι!

Με έναν ψιλοκαλό βαθμό στα Ιταλικά (θεωρώ δεδομένη μια καλή απόδοση εκ μέρους σου καθώς έχεις ήδη σχετικό πτυχίο) είναι σχεδόν βέβαιο πως περνάς σε όλα τα τμήματα.

Αν σε απασχολεί η ηλικία, να ξέρεις ότι είναι άνευ αντικειμένου. Εφόσον το θες, πρέπει να το κάνεις.
 

Queeva

Νεοφερμένος

Η Queeva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πόσο χάρηκα που το διάβασα αυτό! Η γνώση δεν σταματάει πραγματικά ποτέ. Φέτος έδινα πανελλήνιες και 2 θρανία πάρα πέρα έδινε πανελλήνιες μαζί μου ένας άντρας 50 χρόνων, και ο ίδιος για ιταλική φιλολογία αν θυμάμαι καλά παρεπιπτόντως , που ήταν όλος κέφι και ζωντάνια χωρίς να νιώθει καμία ντροπή η τύψη που είναι ανάμεσα σε 17-18χρονα. Κυνηγήστε τα όνειρα σας ότι και να λένε οι άλλοι! Κατά την γνώμη μου ένα φροντιστήριο θα ήταν αναγκαίο στην περίπτωση σας, κυρίως επειδή πλέον η ύλη είναι αρκετά διαφορετική όπως και η δομή των απαντήσεων στις εξετάσεις.. Εντατικά ίσως όχι αν έχετε ήδη θεμελιώδες γνώσεις πάνω στα μαθήματα, αλλά σίγουρα για επίλυση αποριών που σίγουρα θα προκύψουν και για την καλύτερη προσαρμογή στο νέο σύστημα των εξετάσεων. Σας εύχομαι τα καλύτερα!
Ευχαριστώ πολύ!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημέρα! Ο άντρας μου έδωσε το 2019, στα 44 για ιταλική. Βασικά, εγώ τον έπεισα καθώς ήθελα να δώσω κι εγώ γαλλική και όλο το ανέβαλα, οπότε το είδα σαν ευκαιρία να διαβάζουμε μαζί, μιας και ήξερα ότι ήθελε να πάρει ένα δεύτερο πτυχίο. Επίσης, κι εκείνος από ΤΕΙ άσχετης κατεύθυνσης, δεν γνώριζε τίποτα από φιλολογικά παρά μόνο ιστορία που του αρέσει γενικότερα. Από διάβασμα τώρα, Λατινικά του έκανα εγώ που είμαι φιλόλογος. Ήταν το μόνο μάθημα με το οποίο ασχολήθηκε εντατικά από το καλοκαίρι του 18. Αρχαία λίγο εισαγωγικά, λίγο τα κείμενα, κάποια ερμηνευτικά από το βιβλίο, καθόλου γραμματική. Δηλαδή, με το άγνωστο δεν πολυασχοληθηκε ούτε στις εξετάσεις. Ιστορία διάβασε λίγο μόνος του 2-3 αναγνώσεις, όχι κάτι το φοβερό και έκθεση κάναμε καμία βδομάδα πριν λίγα συνώνυμα - αντώνυμα. Ακόμα να αναφέρω ότι στα ιταλικά είχε Α2 όχι Β1 όπως εσύ και τα πήγε πολύ καλά, από όσο θυμάμαι ένα 17,7. Γενικά, πιστεύω ότι αν δώσεις βάρος στα λατινικά και στην ιστορία, κοιτάξεις κάποια θέματα έκθεσης και στα αρχαία κυρίως ο,τι έχει να κάνει με το γνωστό και λιγάκι γραμματική-συντακτικο αν θες να πιάσεις και κάτι από άγνωστο , δεν θα έχεις θέμα. Βέβαια, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί λόγω ΕΒΕ, αλλά τότε εκείνος ήξερε ότι με μέτριο βαθμό στα λατινικά και πολύ καλό στα ιταλικά και ό,τι μόρια πιάσει από τα άλλα μαθήματα έχει μπει κι έτσι έγινε. Τώρα για ένα χαμηλόβαθμο τμήμα, όπως η ιταλική, θεωρώ πεταμένα λεφτά αυτά του φροντιστηρίου. Καλύτερα, πιστεύω να έβρισκες έναν καθηγητή όπως είπα κυρίως στα λατινικά και στα υπόλοιπα να σε καθοδηγούσε ανα διαστήματα και να καθορίσετε εσύ τις ώρες που θέλεις. Βέβαια, αυτό είναι δική σου απόφαση.
Καλησπέρα. Στο σχολείο, είχα καλό βαθμο επειδή διάβαζα γιατί από κατανόηση ντιπ... Δεν με φοβίζει το διάβασμα οσο το να κατανοώ τι διαβάζω. Δηλ γραμματική, συντακτικό κτλ. Οσον αφορά το φραντιστήριο, το εχω ακούσει και απο άλλους αυτό του λες ( πεταμενα λεφτα κτλ.) Επεισης εκτος του ότι λατρεύω τα Ιταλικά, ειναι και ενα τμημα που δεν θέλει δια ζωσης παρακολουθηση.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,321 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καλησπέρα. Στο σχολείο, είχα καλό βαθμο επειδή διάβαζα γιατί από κατανόηση ντιπ... Δεν με φοβίζει το διάβασμα οσο το να κατανοώ τι διαβάζω. Δηλ γραμματική, συντακτικό κτλ. Οσον αφορά το φραντιστήριο, το εχω ακούσει και απο άλλους αυτό του λες ( πεταμενα λεφτα κτλ.) Επεισης εκτος του ότι λατρεύω τα Ιταλικά, ειναι και ενα τμημα που δεν θέλει δια ζωσης παρακολουθηση.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση
Θέλει πρόγραμμα. Τίποτα άλλο.

Μια ενασχόληση με το αντικείμενο σε κάνει να κάνεις κλικ από μόνη σου μακροπρόθεσμα.
 

olympea ragnar

Νεοφερμένος

Η olympea ragnar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έδωσα το 2019 και με ελάχιστο διάβασμα πέρασα ιταλική στο ΑΠΘ. Τώρα στα 41 μου τελειώνω με το καλό τη σχολή. Θα σε συμβούλευα να δουλέψεις όσο πιο πολύ μπορείς τα ιταλικά σου, να γράψεις καλά στο ειδικό μάθημα και μετά τα υπόλοιπα παλεύονται, άλλωστε είναι ένα χαμηλόβαθμο τμήμα, μην αγχώνεσαι ακόμα και με μέτριο διάβασμα περνάς. Προσωπικά, διάβασα την ιστορία γιατί μου άρεσε και δεν το έβλεπα σαν αγγαρεία, λατινικά έμαθα μόνο τις μεταφράσεις και αρχαία ότι ήξερα από το λύκειο και πέρασα μέσα στους πρώτους με επίπεδο Γ1 ιταλικά. Καλή σου επιτυχία!
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Έδωσα πανελλαδικές πριν έναν χρόνο στα 39 μου για να αλλάξω επάγγελμα και καριέρα. Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα. Ζούμε σε μια εποχή που οι εξελίξεις τρέχουν και πρέπει να προσαρμοζόμαστε. Αν αυτό ποθεί η ψυχή και η καρδιά σου η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι εννοείται το κάνεις!!!!!Μην μασάς, μην έχεις δεύτερες σκέψεις και μην ακούς τι λέει η κοινωνία.Αυτός που θα σου πεί: Μα καλά στα 43? Είναι ο ίδιος που θα σου πεί μπράβο όταν σηκώσεις το πτυχίο Προχώρα και δώστα όλα!!!!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 870 μηνύματα.
Μην μασάς, μην έχεις δεύτερες σκέψεις και μην ακούς τι λέει η κοινωνία.Αυτός που θα σου πεί: Μα καλά στα 43? Είναι ο ίδιος που θα σου πεί μπράβο όταν σηκώσεις το πτυχίο

Ακριβως αυτο συμβαινει, γι αυτο δεν πρεπει να δινεις καμμια σημασια σε οτι λενε οι γυρω σου. Να ξερες τι εχω ακουσει ολα αυτα τα χρονια που επελεξα να ξανασχοληθω με τα θρανια... :/:

Αυτο που λεω στον εαυτο μου οταν με παιρνει απο κατω, αλλα και σε οσους αναφερουν κατι σαν τα παραπανω ειναι οτι οπως και να χει, ειτε σπουδασεις ειτε οχι, ο χρονος αυτος θα περασει, οποτε θες σε 4-5 χρονια να εισαι στα ιδια με τωρα ή να εισαι σε αλλο level τελικα?

Τόλμησε το και δε θα χασεις! :beer:
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,970 μηνύματα.
Αυτο που λεω στον εαυτο μου οταν με παιρνει απο κατω, αλλα και σε οσους αναφερουν κατι σαν τα παραπανω ειναι οτι οπως και να χει, ειτε σπουδασεις ειτε οχι, ο χρονος αυτος θα περασει, οποτε θες σε 4-5 χρονια να εισαι στα ιδια με τωρα ή να εισαι σε αλλο level τελικα?
Αυτό είναι κάτι που λέω κι εγώ στον εαυτό μου. Ξεκινώ με το νέο έτος σπουδές στο χημικό στα 26 μου ( οκ, δεν με πήραν και τα χρόνια) κι όταν με παίρνει από κάτω και νιώθω ότι άντε..φτου κι από την αρχή, σκέφτομαι αυτό που λες ακριβώς. Σε κάνει να στέκεσαι ξανά στα πόδια σου με ψηλά το κεφάλι!
 

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
για τετοιες χαμηλοβαθμες σχολες δεν θες φροντιστηριο. περασα πριν 10 χρονια ισπανικη, χωρις φροντ με 3 μηνες διαβασμα. πιασε το σιγα σιγα απο σεπτεμβριο οκτωβριο ομως για να μην αγχωθεις. μην ασχοληθεις με αγνωστο, απλα δεν αξιζει. εκθεση διαβασε να μπορεις να απαντας στα πρωτα θεματα. ε ιστορια βεβαια οχι παπαγαλια, αλλα διαβασμα θελει. εμενα λατινικα με βοηθησε το study4exams αν και δυστυχως τωρα δεν εχει ολη την υλη γιατι μου αρεσε πολυ να βλεπω τα βιντεακια. με β2 ειχα γραψει 19.8 ή 19.9 στα ισπανικα, αρα και απο την γλωσσα μαζευεις ανετα μορια, ουσιαστικα με το υπαρχον συστημα το μονο εμποδιο που εχεις να ξεπερασεις ειναι η εβε και μπηκες

κανα βοηθημα ισως χρειαστεις, εννοειται υπαρχει υλικο ονλαιν, αλλα εγω σαν παλια προτιμω το χαρτι
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.
Παλιό μέλος i-school... εν συντομία η ιστορία μου σχετικά: είχα δώσει το 1993 με δέσμες στα 18 μου (πέρασα, 1η Δέσμη) και το 2020 στα 45 (!) μου στο 3ο Πεδίο (αδιάβαστος, με ο,τι ήξερα, ξανά πέρασα στην 1η επιλογή μου όχι σε υψηλόβαθμο Τμήμα και στον ιδιο "τομέα" με το πρωτο πτυχίο του 1993).

Και τις δύο φορές έδωσα σε ΓΕΛ χωριού (μένω επαρχία). Στα 45 μου ήμουν σε αίθουσα με 8 άτομα όλα και όλα... μαζί με έναν 35αρη και μια 32αρα τότε (αμφότεροι για αλλαγή καριέρας). Άρα, ποτέ δεν είναι αργά και δεν είστε οι μόνοι!

Υ.γ. τώρα είμαι 3ετης και χρωστάω 0 μαθήματα (σε τμήμα με φουλ υποχρεωτικά εργαστήρια)! Έχω και οικογένεια και δουλεύω, παράλληλα... άμα το θες, όλα γίνονται!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top