Πάγωμα σπουδών

marina.marina

Νεοφερμένος

Η marina.marina αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αν περνάω σε κάποια σχολή, θέλω να γραφτώ για να τη δεσμεύσω αλλά και να δώσω ξανά πανελλαδικές για να πετύχω την πρώτη μου επιλογή, μπορώ να παγώσω τις σπουδές μου ώστε να μη βρεθώ εκτός αν δεν προλάβω να τελειώσω σε ν+2 έτη; Και για πόσο διάστημα μπορώ να παγώσω; Χρειάζεται κάποια δικαιολογία;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,525 μηνύματα.
Αν περνάω σε κάποια σχολή, θέλω να γραφτώ για να τη δεσμεύσω αλλά και να δώσω ξανά πανελλαδικές για να πετύχω την πρώτη μου επιλογή, μπορώ να παγώσω τις σπουδές μου ώστε να μη βρεθώ εκτός αν δεν προλάβω να τελειώσω σε ν+2 έτη; Και για πόσο διάστημα μπορώ να παγώσω; Χρειάζεται κάποια δικαιολογία;
Παγωμα σπουδων ( αναστολη σπουδων)
Γενικως
1) Καθε φοιτητητης εχει δικαιωμα να ζητησει παγωμα σπουδων για 4 εξαμηνα..ολα μαζι ή χωριστα ανα ενα ,δυο, τρια
2) Το παγωμα ειναι υπο την εγκριση της σχολης αναλογα τον λογο και τα δικαιλογητικα που υποβαλονται
3) Πρεπει να υπαρχει σοβαρος λογος..οπως φτωχια , αρωστια , στρατευση.κλπ
4) Η διαδικασια πρεπει να γινει πριν την δηλωση μαθηματων και την εκδοση βεβαιωσης.

Στην πραξη
1) Οποιος κανει αιτηση στην γραμματεια την παιρνει χωρις δικαιολογητικα.
2) Για τους νεους θελει προσοχη ... οταν η γραμματεια παιρνει τα χαρτια αρχες οκτωβρη προχωρα μονη της στην εγγραφη την δηλωση μαθηματων και μερικες και στην εκδοση βεβαιωσης φοιτησης ..
Οποτε πρεπει να υπαρχει επικοινωνια και να ζητηθει αμεσα με την καταθεση των αρχικων δικαιοληγητικων εγγραφης ... αν τα προχωρησουν τοτε σου λενε ..τωρα δεν γινεται τελος φεβρουαριου στο 2ο εξαμηνο. Στην περιπτωση παγωματος, βεβαιωση σπουδων δεν δινουν ουτε ταυτοτητα πασο
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,268 μηνύματα.
Αν περνάω σε κάποια σχολή, θέλω να γραφτώ για να τη δεσμεύσω αλλά και να δώσω ξανά πανελλαδικές για να πετύχω την πρώτη μου επιλογή, μπορώ να παγώσω τις σπουδές μου ώστε να μη βρεθώ εκτός αν δεν προλάβω να τελειώσω σε ν+2 έτη; Και για πόσο διάστημα μπορώ να παγώσω; Χρειάζεται κάποια δικαιολογία;
Ειχα κανει ακριβως αυτο που λες το 21. Να είσαι σε εγρήγορση καλο ειναι να παρεις τηλέφωνο γραμματεια ωστε να ξες ποτε πρεπει να τους στειλεις δηλωση/αιτηση με μειλ. Δεν ειχαν ζητησει κατι παραπανω, οκευ θα κανεις εγγραφη στο τμημα κανονικα και εκει μεσα σεπτεμβρη καλο ειναι να επικοινωνησεις να σου πουν οι ιδιοι,λογικα την αιτηση θα την στειλεις αρχες/μεσα Οκτωβρη. Εγω την ειχα παγωσει 2 εξαμηνα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top