Ο υπολογιστής με σκοτώνει ...

gs1992

Νεοφερμένος

Ο Γεράσιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μια καλη λυση θα ηταν να αρχισεις να περιοριζεις τις ωρες μπροστα στο pc σιγα σιγα.Δεν ειναι ευκολο να το κοψεις με τη μια.Αφαιρωντας καθε μερα απο 30' απο το χρονο που καθεσαι στον υπολογιστη θα βοηθουσε πιστευω.

Υπομονη 17 εβδομαδες εμειναν μεχρι τις Πανελληνιες.Ο χρονος περνα γρηγορα και θα ερθει καποια στιγμη στο μελλον που θα τα σκεφτεσαι αυτα και θα λες ποσο γρηγορα περασε ο καιρος...Ελπιζω να μην 'κοπανας το κεφαλι σου στον τοιχο' επειδη αφησες εναν υπολογιστη να σε βγαλει εκτος στοχων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Μια καλη λυση θα ηταν να αρχισεις να περιοριζεις τις ωρες μπροστα στο pc σιγα σιγα.Δεν ειναι ευκολο να το κοψεις με τη μια.Αφαιρωντας καθε μερα απο 30' απο το χρονο που καθεσαι στον υπολογιστη θα βοηθουσε πιστευω.

Υπομονη 17 εβδομαδες εμειναν μεχρι τις Πανελληνιες.Ο χρονος περνα γρηγορα και θα ερθει καποια στιγμη στο μελλον που θα τα σκεφτεσαι αυτα και θα λες ποσο γρηγορα περασε ο καιρος...Ελπιζω να μην 'κοπανας το κεφαλι σου στον τοιχο' επειδη αφησες εναν υπολογιστη να σε βγαλει εκτος στοχων...
οι ώρες στον υπολογιστή πιά είναι αρκετάααααααααααααα λίγες ....έχω κολλήσει κάτι μπροστά στην οθόνη που μου θυμίζει την σχολή και δεν κάθομαι χιχιχιχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Φίλε διάβασα το θέμα σου και το θεωρώ ιδιαίτερα σοβαρό.
Αμα δε σε αφήνει να διαβάσεις και σε τραβάει συνέχεια δώστου ενα πέταμα να ηρεμήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Φίλε διάβασα το θέμα σου και το θεωρώ ιδιαίτερα σοβαρό.
Αμα δε σε αφήνει να διαβάσεις και σε τραβάει συνέχεια δώστου ενα πέταμα να ηρεμήσεις...

τον έβγαλα και βρήκα την υγεία μου φίλε, πέταξα και τα καλώδια , τώρα μπαίνω από κανένα φίλου αν βρω έτσι για μισή ώρα και άντε γεια μετά, διάβασμα παιδιά.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tromos3

Νεοφερμένος

Ο Tromos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα μεχρι τον Γεναρη,αρχες-αρχες..
Ολη μερα ιντερνετ,φορουμ,φεισμπουκ,προ κλπ.

Πηρα βαθμους,τα πηγα χαλια (17.5),πηγα σπιτι,εβρισα,"αφεθηκα" λιγο,πηρα το πισι,το αποσυνδεσα,μαυρες σακουλες και πανω απτην ντουλαπα..
Ειχε προηγηθει και το κοψιμο του Ιντερνετ,που πραγματικα με προσγειωσε.
Τωρα,τον εχω επανασυνδεσει,καθομαι την ημερα που δεν εχω φροντιστηριο και την παρασκευη που ειμαι λιγο up(σαβατοκυριακο γαρ+χαριλαου),λιγο προ να στανιαρω και ειναι ολα οκ..

Τραβα το καλωδιο ακομα και αν πονεσει.Στην τελικη ωφελημενος θα βγεις.Μπορει να μην αυξησα ιδιαιτερα το διαβασμα μου,εφυγε ομως αυτος ο νταλκας απο μεσα μου.
Συν τοις αλλοις,ειναι το πρωτο βημα στον επαναπροσδιορισμο τροπου ζωης για του χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβαινω ΤΙ αλλο θα εκανα αμα εκλεινα το πισι.
Δεν καταλαβαινω τι κερδιζω αμα το κλεισω :Ο Ουτως η αλλος δεν προκειται να διαβασω, βαριεμαι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβαινω ΤΙ αλλο θα εκανα αμα εκλεινα το πισι.
Δεν καταλαβαινω τι κερδιζω αμα το κλεισω :Ο Ουτως η αλλος δεν προκειται να διαβασω, βαριεμαι :(

το pc πια σε πολλές περιπτώσεις έχει αντικαταστήσει την τηλεόραση...τσίχλα του μυαλού και τα 2. Εχεις συνηθίσει να μην σκέφτεσαι και να μην προσπαθείς να πετύχεις ένα στόχο, σε πληροφορώ λοιπόν ότι εσύ χάνεις. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θα σε ανταμείψει να περνάς τον χρόνο σου πιο δημιουργικά. Η πρώτη φράση σου τα λέει όλα. Εχεις χιλιάδες πράγματα να κάνεις αρκεί να βγεις απο την αδράνεια που βρίσκεσαι. Ξεκίνα με μικρά βήματα, πιάσε ένα βιβλίο, δες μια καλή ταινία, διάβασε πιο συστηματικά τα μαθηματά σου, το μυαλό το έχεις για να δουλεύει και όχι για να αποχαυνώνεται μπροστά σε μία οθόνη.τα ίδια και για το δημιουργό του θεματος που άρχισε να μπαινει σε ένα δρόμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου, η τεράστια διάδοση και ανάπτυξη του Internet σαν μέσο επικοινωνίας (facebook,chat,διαφημίσεις,μουσική,τσόντες κτλπ) αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας προς τον εαυτό της. Τους λόγους τους βλέπεις και τους καταλαβαίνεις από πρώτο χέρι. Χάνεις τον πολυτιμο χρόνο σου άσκοπα σερφάροντας στο internet. Δε σε συμβουλεύω να πετάξεις τον υπολογιστή σου. Απλά να διακόψεις την σύνδεση στο internet.
Είναι χίλιες φορές προτιμότερο να παίξεις κανά παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου, η τεράστια διάδοση και ανάπτυξη του Internet σαν μέσο επικοινωνίας (facebook,chat,διαφημίσεις,μουσική,τσόντες κτλπ) αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας προς τον εαυτό της. Τους λόγους τους βλέπεις και τους καταλαβαίνεις από πρώτο χέρι. Χάνεις τον πολυτιμο χρόνο σου άσκοπα σερφάροντας στο internet. Δε σε συμβουλεύω να πετάξεις τον υπολογιστή σου. Απλά να διακόψεις την σύνδεση στο internet.
Είναι χίλιες φορές προτιμότερο να παίξεις κανά παιχνίδι.
Νομίζω ότι είσαι υπερβολικός. Είχαμε πρόσφατα παρόμοια συζήτηση στην τάξη. Και όταν ανακαλύφθηκε το ραδιόφωνο, το τηλέφωνο και η τηλεόραση υπήρχαν κάποιοι που μίλαγαν για εγκλήματα και τέτοια. Στην αρχή πάντα υπάρχουν προβλήματα και υπερβολές. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να γυρίζουμε πίσω. Εμείς είμαστε η πρώτη γενιά που μεγαλώνει με το ίντερνετ και είναι φυσικό να μην το μεταχειριζόμαστε πάντα σωστά. Η κοινωνία όμως πάντα βρίσκει το δρόμο της και προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα της τεχνολογίας (αυτό το πήρα από την έκθεση). Για το παιχνίδι διαφωνώ ριζικά. Το να παίζεις μόνος σου γίνεσαι αντικοινωνικός. Τουλάχιστον με το ίντερνετ (όπως λέει και το ανέκδοτο) κάνεις και γνωριμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Νομίζω ότι είσαι υπερβολικός. Είχαμε πρόσφατα παρόμοια συζήτηση στην τάξη. Και όταν ανακαλύφθηκε το ραδιόφωνο, το τηλέφωνο και η τηλεόραση υπήρχαν κάποιοι που μίλαγαν για εγκλήματα και τέτοια. Στην αρχή πάντα υπάρχουν προβλήματα και υπερβολές. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να γυρίζουμε πίσω. Εμείς είμαστε η πρώτη γενιά που μεγαλώνει με το ίντερνετ και είναι φυσικό να μην το μεταχειριζόμαστε πάντα σωστά. Η κοινωνία όμως πάντα βρίσκει το δρόμο της και προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα της τεχνολογίας (αυτό το πήρα από την έκθεση). Για το παιχνίδι διαφωνώ ριζικά. Το να παίζεις μόνος σου γίνεσαι αντικοινωνικός. Τουλάχιστον με το ίντερνετ (όπως λέει και το ανέκδοτο) κάνεις και γνωριμίες.
Επειδή απεχθάνομαι πάσις φύσεως τσιτάτα, μπορείς σε παρακαλώ να αποσαφηνίσεις την πρόταση που έχω υπογραμμίσει και να φέρεις ορισμένα παραδείγματα που να φαίνεται διαχρονικά η προσαρμογή των ανθρώπινων κοινωνιών στα νέα δεδομένα της τεχνολογίας; Στο θέμα μας τώρα.
Καταρχήν εγώ δεν βάζω όλα τα μέσα στο ίδιο τσουβάλι. Με την έννοια αυτή δεν συγκρίνω το βιβλίο με το internet, ούτε καν την τηλεόραση με αυτό. Το internet έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που το διαφοροποιούν πλήρως από άλλα τεχνολογικά και μη επιτεύγματα. Ως εκ τούτου δεν τίθεται θέμα παραλληλισμού του με άλλα μέσα.
Είναι ένα διαδραστικό-πλουραλιστικό μέσο που έρχεται να καλύψει την ανάγκη του ανθρώπου για επικοινωνία, αναγνώριση και αυτοπροβολή γεγονός που το κάνει ιδιαίτερα ελκυστικό και εθιστικό ταυτόχρονα και επίσης περικλείει την ανωνυμία του χρήστη και την δυνατότητα κάλυψης των όποιων ελαττωμάτων του. Οπως λέει ένα γνωστός μου φιλόσοφος, "σε δύο μέρη όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι, ενώπιον του θεού και μέσα σε ένα chatroom".:D
Πόσο δίκιο πραγματικά έχει...Με βάση όλα αυτά που προείπα το internet αποτελεί για τους περισσότερους χρήστες του μια ελκυστική παράλληλη πραγματικότητα για την οποία οποία θα αφιερώσουν αρκετές ώρες.
Δεν ξέρω άμα ακούσατε στις ειδήσεις για την ακραία περίπτωση ενός ζευγαριού που μεγάλωνε το διαδικτυακό του μωρό και από τον εθισμό που τους προκάλεσε η ενασχόλησή τους, ξέχασαν να ταίσουν το πραγματικό τους μωρό που πέθανε από ασιτία....!!! Εχω και πολλά άλλα παραδείγματα φίλων μου που το internet τους κατέστρεψε, ρουφώντας κυριολεκτικά όλη την ενέργεια τους με αποτέλεσμα να εγκαταλείψουν το πανεπιστήμιο...Σε γενικές γραμμές λοιπόν θεωρώ ότι το internet έχει κάνει κακό σε περισσότερους ανθρώπους από όσους έκανε καλό. Για αυτό θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξει μορφή και να αποκτήσει έναν αυστηρά εκπαιδευτικό και λειτουργικό προσανατολισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
σίγουρα το ιντερνετ είναι ένα σπουδαίο εργαλείο, αν το χρησιμοποιείς σαν τέτοιο όμως. Όλα είναι θέμα χρήσης, καλό είναι όλοι να μένουμε στην καλή χρήση του ίντερνετ και όχι να αντικαθιστούμε άλλες υγιείς δραστηριότητες με αυτό. Τίποτα δεν θα αντικαταστήσει τη βόλτα, τη συναυλία, το διάβασμα την επαφή πρόσωπο με πρόσωπο κ.τ.λ. και μακριά απο online παιχνίδια ( πρώην καμμένος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Επειδή απεχθάνομαι πάσις φύσεως τσιτάτα, μπορείς σε παρακαλώ να αποσαφηνίσεις την πρόταση που έχω υπογραμμίσει και να φέρεις ορισμένα παραδείγματα που να φαίνεται διαχρονικά η προσαρμογή των ανθρώπινων κοινωνιών στα νέα δεδομένα της τεχνολογίας; Στο θέμα μας τώρα.......................................................................................
Δεν διαφωνώ με την ανάλυση που κάνεις. Το ζήτημα είναι ότι όταν κάποιο μέσο είναι καινούργιο γίνονται πάντα λάθη και υπερβολές. Αυτό συζητούσαμε και στην τάξη. Όταν ανακαλύφτηκε το τηλέφωνο υπήρχαν κάποιοι που το παράκαναν και μιλούσαν με αυτό ατέλειωτες ώρες παραμελώντας τις δουλειές τους. Μπορώ να φανταστώ και κάποιους γονείς τότε που άφηναν τα παιδιά τους νηστικά γιατί μιλούσαν στο τηλέφωνο. Υπήρχαν και τότε οι κινδυνολόγοι που ονόμασαν το τηλέφωνο μηχανή του διαβόλου και που το θεωρούσαν σαν "ένα από τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας απέναντι στον εαυτό της" γιατί θα κατέστρεφε τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων κλπ κλπ. Νομίζω ότι σήμερα αυτά φαίνονται αστεία. Το τηλέφωνο μπήκε στη ζωή μας και η κοινωνία προσαρμόστηκε σ' αυτό. Έπαψαν οι υπερβολές και νομίζω ότι η χρήση του τηλεφώνου έγινε λογική και χρήσιμη στην κοινωνία. Αυτά βέβαια για το σταθερό γιατί με τα κινητά είμαστε ακόμα στην αρχή όπως και με τους υπολογιστές. Η γενιά μας είναι η πρώτη γενιά που μεγαλώνει με τα κινητά και το ίντερνετ. Άρα είναι λογικό να κάνουμε λάθη στη χρήση τους και να φτάνουμε σε ακραίες καταστάσεις. Με απαγορέυσεις δεν γίνεται τίποτα. Πιστεύω ότι μετά από μερικά χρόνια θα πάψουν οι υπερβολές και το ίντερνετ θα γίνει κάπως όπως το προτείνεις. Αυτά εννοούσα και ελπίζω να τα εξέφρασα σωστά (δεν είμαι και τόσο καλός στην έκθεση). :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JunKa

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σπάστω να ησυχάσεις. :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DeanWinchester

Νεοφερμένος

Ο DeanWinchester αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
απλα βαζουν οι γονεις σου εναν κωδικο προσβασης στο πισι για να μην μπορεις να ξαναμπεις.:jumpy:


δεν το λεω με κακια η με περιφρονυση...αλλα υπαρχουν κεντρα απεξαρτησης...αληθεια..
ψαξε το λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Αντιμετωπισα και εγω αυτη την κατασταση.

Οι γονεις μου διεκοψαν το ιντερνετ αλλα κυριολεκτικα τρελαινομουν οταν ανοιγα το πισι και δν ειχα ιντερνετ.

Αλλα το κλειδι ειναι στο μυαλο. Να πεις μονος σου ΤΕΛΟΣ. Αντε στο διαλο κωλο μηχανημα θα σε απολαυσω μετα τις εξετασεις μου.

Πραγμα που εκανα εγω και πετυχε.

Αναρωτιεμαι τι σε μαγνητιζει τοσο? Παιζεις κανενα παιχνιδι? Εχεις facebook και κολλας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
έχω και φεισμπουκ και μσν και ολα , αλλά έκανα αυτό που είπες , έβγαλα τον υπολογιστή μέχρι που έφτασα ν τον ξανα βάλω και να βαριέμαι να πατήσω το κουμπί . το ξεπέρασα... όλα είναι στο μυαλό όπως είπες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top