Ο κύκλος του 99

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Πριν από λίγο καιρό διάβασα ένα βιβλίο του Χόρχε Μπουκάι(ο οποίος είναι ψυχολόγος) με τίτλο "Να σου πω μια ιστορία". Το βιβλίο περιλαμβάνει(όπως καταλαβαίνει κανείς και από τον τίτλο του) ιστορίες που σκοπό έχουν να σε βάλουν σε σκέψεις ή να σου διδάξουν κάτι. Μία από αυτές ονομάζεται "Ο κύκλος του 99". Για έναν περίεργο λόγο δεν μπορώ να βρω το βιβλίο, και έτσι δεν μπορώ να γράψω ακριβώς την ιστορία, παρ'όλα αυτά θα προσπαθήσω να μεταφέρω το νόημα της όσο καλύτερα μπορώ..

Ο ψυχολόγος λοιπόν λέει πως όλοι οι άνθρωποι είναι μέσα στον κύκλο του 99. Αυτό έχει να κάνει με τα υλικά αγαθά. Λέει δηλαδή ότι όλοι μας αναζητάμε πάντα αυτό το 100στό το οποίο θα ολοκληρώσει την ευτυχία μας, το οποίο θα μας κάνει να αισθανόμαστε πλήρεις, αυτό, το οποίο αν αποκτήσουμε, δεν θα μας λείπει τίποτα μετά. Ακόμα όμως και αν το αποκτήσουμε, θα βρούμε ένα άλλο 100στό για να ψάχνουμε καθώς δεν είμαστε ποτέ ευχαριστημένοι με αυτά που έχουμε. Έτσι, μια ζωή κυνηγάμε αυτό το 100στό με αποτέλεσμα ποτέ να μην καταφέρουμε να είμαστε πραγματικά ευτυχισμένοι, και ακόμα και αν είμαστε, δεν μπορούμε να το δούμε γιατί νιώθουμε ότι κάτι λείπει. Ως αποτέλεσμα, μια ζωή αναζητάμε να βρούμε κάτι παραπάνω ενώ μπορεί να τα έχουμε όλα...

Αυτό με έβαλε σε πολλές σκέψεις, και κατέληξα ότι συγκεκριμένα εγώ, είμαι, δυστυχώς, μέσα στον κύκλο του 99 και δεν ξέρω αν μπορώ να ξεφύγω. Νιώθω αχάριστη, γιατί τα έχω όλα, και πολλές φορές αισθάνομαι ότι μου λείπουν τόσα πολλά.
Οι δικές σας σκέψεις πάνω στο θέμα ποιες είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το ξέρω αυτό το βιβλίο!!Είναι με μικρές ιστοριούλες μέσα που τις λέει σε έναν φοιτητή του ε?
Πραγματικά μόλις εκλεισα το βιβλίο άρχισα να νιώθω παράξενα! Πόσο δίκιο είχε σε ότι έλεγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εγω πιστευω πως αυτος ο κυκλος εχει να κανει κυριως με την ευτυχια και μεσα απο τι ερχεται.....για εμενα η ευτυχια δεν μετριεται με το ποσα φουστανια εχω ή αν φοραω ρολοι swatch ή εταιριας κλαφτον ...η ευτυχια γραφεταο με Ε και οχι με το e του euro...


και για το καλο μας πρεπει να ασχοληθουμε κυριως με αλλα πραγματα μου ερχονται δωρεαν και δεν δινουμε δεκαρα.ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ,ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ,ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ,ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ....για το καλο μου :)https://www.youtube.com/watch?v=rUD0gUtdHts
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
"Τι είναι η ουτοπία;
-Κάτι που απέχει από σένα ένα βήμα.
΄Οταν την πλησιάζεις ένα βήμα, απομακρύνεται δύο.
΄Οταν την πλησιάζεις δύο, φεύγει τέσσερα...
... -Και τότε σε τι χρειάζεται η ουτοπία;
-Αυτή είναι που σε κάνει να περπατάς..."

Εκεί που ο ψυχολόγος έβαλε "υλικά αγαθά",εσύ βάλε στόχους για να το δεις καλύτερα.Τα υλικά αγαθά δεν είναι παρά ένας επιμέρους στόχος,που όταν ανάγονται σε αυτοσκοπό έχουμε μία εκφυλισμένη μορφή προόδου,υπό ενός πρίσματος συναισθηματικής ανωριμότητας,την απληστία.Και τι θα γίνει αν εκπληρώσεις και τους 100 στόχους σου,μετά τι θα κάνεις?Δε θα 'χεις άλλους στόχους στη ζωή σου.Δεν είναι ωραία στην κορυφή:γιατί από εκεί πας μόνο κάτω,αφού δεν έχει πιο πάνω,γι'αυτό είναι και κορυφή.Θα ζεις συνεχώς με το φόβο πως μπορεί να χάσεις αυτά που έχεις.Είναι έμφυτη τάση στον άνθρωπο,να θέτει συνεχώς νέους στόχους,να τους φτάνει και να στοχεύει ψηλότερα.Αυτό τον ωθεί μπροστά και οδηγεί την ανθρωπότητα σε πρόοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Δεν το ξερω το βιβλιο και το τοπικ μου κινει το ενδιαφερον να το διαβασω.

Γενικα δεν ειμαι αχαριστος ανθρωπος,οτι μου προσφερεται το εκτιμω και οτι αποκτω με κοπο το απολαμβανω.
Δεν ειμαι αχαριστη με τους ανθρωπους,ξερω ακριβως τι ζηταω και τι ψαχνω και οταν το βρισκω δεν το αφηνω να φυγει για κατι διαφορετικο,νομιζοντας πως ειναι καλυτερο. Νιωθω πληρης αυτη τη στιγμη απο συναισθηματα και απο ανθρωπους μου με νοιαζονται αληθινα,δεν θα ηθελα να τους αλλαξω για να εχω αυτο το παραπανω,γιατι τοτε δεν θα ηταν αυτοι που εχω αγαπησει και εχω αγαπηθει.

τωρα οσον αφορα τα υλικα αγαθα εκει συνηθως ζηταω περισσοτερα,δηλ μπορει να εχω τα πραγματα που θελω και να μην εχω στερηθει τιποτα αλλα αν δω κατι σε μια βιτρινα θα θελω να αποκτησω και εκεινο χωρις να το χρειαζομαι πραγματικα..ασχετα που τελικα δεν θα το αποκτησω λογω οικονομικων θεματων.

Οσοι ησαστε ή ησασταν τεχνολογικη κατευθυνση,θα ειχατε διαβασει για την πυραμιδα του Maslow:

Ο ανθρωπος προσπαθει να καλυψει τις αναγκες του,οταν τις καλυπτει παει στο επομενο επιπεδο,πολλες φορες μπορει να μην τις καλυπτει ολες ή να προσπαθει να καλυψει αναγκες 2 επιπεδων ταυτοχρονα.Το δυσκολοτερο ειναι να φτασει στην κορυφη της πυραμιδας,δηλαδη να αισθανθει οτι ειναι πληρης και ολοκληρωμενος απο καθε αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δεν είναι ωραία στην κορυφή:γιατί από εκεί πας μόνο κάτω,αφού δεν έχει πιο πάνω,γι'αυτό είναι και κορυφή.Θα ζεις συνεχώς με το φόβο πως μπορεί να χάσεις αυτά που έχεις.Είναι έμφυτη τάση στον άνθρωπο,να θέτει συνεχώς νέους στόχους,να τους φτάνει και να στοχεύει ψηλότερα.Αυτό τον ωθεί μπροστά και οδηγεί την ανθρωπότητα σε πρόοδο.
Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως όταν κάποιος καταφέρει "τα πάντα" δεν του αρέσει, και θέλει ακόμα περισσότερα? Μα έτσι ποτέ κανείς δεν θα είναι ικανοποιημένος...
Άσε που δεν πιστεύω ότι τα υλικά αγαθά έχουν να κάνουν με τους στόχους. Άλλο οι στόχοι που βάζουμε στην ζωή μας και άλλο η ανάγκη μας, ή μάλλον η θέληση μας να αποκτάμε όλο και πιο πολλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Νομίζω στο σχόλιό μου έκανα σαφή διαχωρισμό μεταξύ στόχων και υλικών αγαθών.Το τι έγραψε ο μεσσιέ psychologist δε με νοιάζει και ιδιαίτερα,τα ψέμματα δε μ'αρέσουν,την ψυχολογία δεν την έχω και σε μεγάλη εκτίμηση.
Όταν θα είμαστε ικανοποιημένοι ή όχι είναι αρκετά σχετικό,by doing this conversation βαδίζουμε σε φιλοσοφικά μονοπάτια,σ'ένα δρόμο που δε νομίζω πως θέλω να πάρω.Αλλά έστω ότι ισχύει,so?Who says that human nature is fair?Μπορεί να μην είναι δίκαιο να ζούμε με το damnation να είμαστε για πάντα ανικανοποίητοι,αλλά πολλά πράγματα στη ζωή δεν είναι δίκαια.Και δεύτερον,μπορεί αυτό να αντισταθμίζεται από άλλα οφέλη,όπως η πρόοδος και η δημιουργικότητα,that derive themselves from setting targets.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Όλοι μας θέλουμε πάντα κάτι παραπάνω είτε αυτό είναι υλικά αγαθά είτε στόχοι,έτσι είναι η φύση του ανθρώπου.Το θέμα είναι να μην γίνεται κανείς θύμα αυτου του φαύλου κύκλου,διότι είναι φαύλος κύκλος η συνεχής και ακράδαντη επιθυμία για το περισσότερο.Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να βολευτούμε με τα 99 αγαθά και ας κοιτάξουμε πως θα βελτιώσουμε τη ζωή μας μ'αυτά που έχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Τα έχει πει αυτά και ο Μaslow. Οι άνθρωποι πάντα επιθυμούν και επιθυμούν περισσότερα. Αυτά που επιθυμούν εξαρτώνται από αυτά που ήδη έχουν. Η προσπάθεια του ανθρώπου να ικανοποιήσει τις ανάγκες του είναι ατέλειωτη και συνεχίζεται για όλη του τη ζωή.

ΑΟΔΕ, σελ 131, τα υπογραμμισμένα με πράσινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα η ζωή μέχρι τώρα με δίδαξε το εξής ''όταν ψάχνεις τα πολλά χάνεις και τα λίγα'' και δεν αναφέρομαι σε υλικά αγαθά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top