Ου..... Διαβάσεις!

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
"να διαβασεις παλικαρι μου να γινεις μορφωμενος ανθρωπος!"......"μπραβο το καμαρι μου!!! ειδες αμα διαβαζεις.....αχ!"....τετοια μας λεγαν οι γιαγιαδες, μαμαδες, θειες και λοιποι οικογενιακοι που ονειρευονται να "προκοψουμε". μηπως τελικα το πολυ το διαβασμα κανει κακο (σας το λεω γιατι εχω διαβασει στη ζωη μου......αλυπητα!!) ??? εε??? μηπως δν ειναι και πολυ καλο να ξερεις, να αναλυεις συνεχεια κτλ????? θελω να πω καλα τα βιβλια και το διαβασμα και η παιδεια βεβαια αλλα μηπως το υπερβολικο διαβασμα και κυριως η αναγνωση βιβλιων ανωτερων του επιπεδου/ηλικιας μας μας κανει κακο???? οχι οτι εγω κανω κατι τετοιο, απλα μου ηρθε σαν ερωτημα.....εσεις ποσο θεωρειτε το ιδανικο διαβασμα, καθε ποσο και ποσα βιβλια (εξωσχολικα) ανα χρονο ξερω γω θεωρειτε ιδανικο.....ισως ηλιθιο το ερωτημα μου αλλα με βασανιζει τις τελευταιες μερες.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Παν μετρον άριστον
ακόμα και στο συγκεκριμένο θεμα
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ουκ εν τω πολλω το ευ
συμφωνω αρχαιε φιλοσοφε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Γιώργο, μάθε παιδί μου γράμματα...

Προσωπικά μου αρέσει το διάβασμα, αλλά με μέτρο. Περισσότερο μου αρέσει το διάβασμα εξωπανεπιστημιακών βιβλίων όπως η λογοτεχνία είτε ελληνόγλωσση είτε ξενόγλωσση. Το καλό βιβλίο παρέα με έναν καλοψημένο καφέ, είναι το απόλυτο χαλαρωτικό διάλειμμα...:D

...αρκετά με το pc και την χαζοτηλεόραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Tελειώνοντας την 3η λυκειου ομολογώ οτι ειχα αν οχι ταυτόσιμη,τουλαχιστον παρόμοια ερώτηση στο μυαλο μου..Αλλα τελικα εχω αντιληφθει πιστευω τι συμβαίνει..Πιστεψε με δεν ειναι το επίπεδο,ουτε το πλήθος των γνώσεων που σου δημιουργει όλη αυτη την αποστροφη..ειναι ο τρόπος με τον οποίο καλείσαι να τα αποτυπώσεις μεσα σου..ολο αυτό το μαθε μαθε μαθε ΑΠ ΕΞΩ ενδόμιχα σου καταστρατηγεί το δικαίωμα στην ελύθερη γνωση,και καπως ετσι προκύπτουν τα λεγόμενα ως <<καλούπια>>-συσκευασμένες γνωσεις που ειναι ανευ ουσίας..Εχουμε καταντήσει στο σημειο να περνάει καποιος δικηγόρος και κάποιος σε ΤΕΙ αποθηκεύσεων και να θεωρουμε τον πρώτο ως ανωτερο και σημαντικοτερο...ειναι κατ εμε ο μεγαλύτερος ρατσισμος και αξιοθρήνητος υποβιβασμός οχι μονο της ανθρώπινης αξίας διοτι χωρις τον ενα δεν υπάρχει ο αλλος..χωρις αυτο να σημαίνει οτι οδικηγόρος δε θα επιβραβευτεί για την ολη του προσπαθεια.

Το θεωρώ ευλογία να διδασκόμαστε ανωτέρου επιπέδου γνωσεις κα βιβλία,ελα ομως που δεν συμβαίνει κατι τετοιο...ζουμε ολοι με την υποθεση οτι "ΔΙΔΑΣΚΟΜΑΣΤΕ"κατι ανωτερο..στην πραγματικοτητα διδάσκεσαι κάτι δυσκολο,δυσνόητο το οποιο πρεπει να αποστηθήσεις..Διδασκαλία ειναι η πλουλαριστικη αποτύπωση απόψεων και γεγονότων προκειμένου ο διδασκόμενος μεσα απο κριτική ικανότητα να βγάλει αυτος το συμπερασμα του..

οσο εχει να κανει με τα εξωσχολικά βιβλία,εσυ αποφασίζεις τι θα διαβάσεις και πως.αν θεωρεις οτι διαβάζεις βιβλία υψηλού επιπέδου εξωσχολικά το μονο που κανεις ειναι να παινεύεις τον εαυτό σου..αν σ αρεσει κατι δεν το ψάχνεις..

Για να μην σας κουράζω αλλο.Διαβάστε οτι περναει απο το χέρι σας..οτι σας αρεσει και το αγαπάτε..Γιατι ενας ανθρωπος με γνώσεις και καλλιέργεια πνεύματος δεν αποτελει φερέφωνο κανενός και ειναι εξαιρετικά δύσκολα χειραγωγίσιμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αορ αυτο το ποστ το ευχαριστηθηκα παρα πολυ!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Tελειώνοντας την 3η λυκειου ομολογώ οτι ειχα αν οχι ταυτόσιμη,τουλαχιστον παρόμοια ερώτηση στο μυαλο μου..Αλλα τελικα εχω αντιληφθει πιστευω τι συμβαίνει..Πιστεψε με δεν ειναι το επίπεδο,ουτε το πλήθος των γνώσεων που σου δημιουργει όλη αυτη την αποστροφη..ειναι ο τρόπος με τον οποίο καλείσαι να τα αποτυπώσεις μεσα σου..ολο αυτό το μαθε μαθε μαθε ΑΠ ΕΞΩ ενδόμιχα σου καταστρατηγεί το δικαίωμα στην ελύθερη γνωση,και καπως ετσι προκύπτουν τα λεγόμενα ως <<καλούπια>>-συσκευασμένες γνωσεις που ειναι ανευ ουσίας..Εχουμε καταντήσει στο σημειο να περνάει καποιος δικηγόρος και κάποιος σε ΤΕΙ αποθηκεύσεων και να θεωρουμε τον πρώτο ως ανωτερο και σημαντικοτερο...ειναι κατ εμε ο μεγαλύτερος ρατσισμος και αξιοθρήνητος υποβιβασμός οχι μονο της ανθρώπινης αξίας διοτι χωρις τον ενα δεν υπάρχει ο αλλος..χωρις αυτο να σημαίνει οτι οδικηγόρος δε θα επιβραβευτεί για την ολη του προσπαθεια.

Το θεωρώ ευλογία να διδασκόμαστε ανωτέρου επιπέδου γνωσεις κα βιβλία,ελα ομως που δεν συμβαίνει κατι τετοιο...ζουμε ολοι με την υποθεση οτι "ΔΙΔΑΣΚΟΜΑΣΤΕ"κατι ανωτερο..στην πραγματικοτητα διδάσκεσαι κάτι δυσκολο,δυσνόητο το οποιο πρεπει να αποστηθήσεις..Διδασκαλία ειναι η πλουλαριστικη αποτύπωση απόψεων και γεγονότων προκειμένου ο διδασκόμενος μεσα απο κριτική ικανότητα να βγάλει αυτος το συμπερασμα του..

οσο εχει να κανει με τα εξωσχολικά βιβλία,εσυ αποφασίζεις τι θα διαβάσεις και πως.αν θεωρεις οτι διαβάζεις βιβλία υψηλού επιπέδου εξωσχολικά το μονο που κανεις ειναι να παινεύεις τον εαυτό σου..αν σ αρεσει κατι δεν το ψάχνεις..

Για να μην σας κουράζω αλλο.Διαβάστε οτι περναει απο το χέρι σας..οτι σας αρεσει και το αγαπάτε..Γιατι ενας ανθρωπος με γνώσεις και καλλιέργεια πνεύματος δεν αποτελει φερέφωνο κανενός και ειναι εξαιρετικά δύσκολα χειραγωγίσιμος...
Τέλειο πόστ!

Κάτι τέτοιο ετοιμαζόμουν να γράψω κι εγώ.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι,απλά θα μείνω στο διάβασμα των εξωσχολικών βιβλίων που για μένα είναι απίστευτα σημαντικό.
Είναι ζωτικής σημασίας θα έλεγα.

Το "υψηλού επιπέδου" είναι ένας -επιτρέψτε μου να το πώ- χαζούλικος τίτλος,μια ταμπέλα.
Δεν σημαίνει το ότι θα διαβάσεις κάτι "υψηλού επιπέδου" θα σε κάνει αυτόματα και πιο...έξυπνο/καλλιεργημένο άτομο.

Και κάτι που μπορείς να διαβάσεις σε ένα γκράφιτι στο δρόμο ή σε 2 στίχους από ένα ποίημα μπορεί να σου αλλάξει εντελώς τον τρόπο που βλέπεις τη ζωή.

Είναι θέμα του πως αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο γύρω σου.

Όπως επίσης και το να ακούει κάποιος μουσική,να ενδιαφέρεται για την τέχνη,για την ποίηση,για την γενικότερη καλλιέργεια του ως άτομο.

Απλά δεν μου αρέσει να βλέπω ως,εχμ πως να το πώ, να "διαφημίζουν"αυτές τις γνώσεις που έχουν.
Να μην μπείτε ποτέ σε αυτό το τρυπάκι.

Ο άνθρωπος που σκέφτεται διαφορετικά,φαίνεται..

Από μια συζήτηση που θα κάνεις μαζί του,θα καταλάβεις πολλά πράγματα.

Αντισταθείτε στο "πνεύμα" της εποχής που προάγει την ημιμάθεια,την ενασχόληση με κάθε είδους σκουπίδι που μπορεί να υπάρχει σε τούτο τον κόσμο.

Ακούστε την φωνή μέσα σας,ψαχτείτε,βρείτε τον ευατό σας ή και χάστε τον,δεν είναι πάντα τόσο κακό. :D


Ελπίζω να μην είμαι εντελώς Off-topic. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
και το δικο σου ποστ ειναι εξισου ελειο. ας πω κι εγω ομως μιας κι εθεσα το αρχικο ερωτημα.

ομως αν πχ ενα 12χρονο διαβαζει πλατωνα και γραμμικη αλγεβρα αυτα δν θεωρουνται επιπεδου ανωτερου (χωρις να σημαινει πως ωφελειται το παιδι απο αυτα ή βλαπτεται)??? συμφωνω σε οσα ειπατε και κυριως ειναπολυ σημαντικο το οτι διαβαζοντας σκεπτεσαι και ειναι πολυ σημανικο (ειδικα τη σημερον ημερα που παμε κατα διαολου) να σκεφτεσαι και να μπορεις να κρινεις τι ωφελει, τι οχι, τι ειναι σωστο, τι οχι κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Το διάβασμα όντως βοηθάει στον καλυτερο χειρισμό της γλώσσας, διευρύνει το νου και προσφέρει γνώσεις. Θα μου πείτε το ξέραμε αυτο, χαίρω πολύ.
Αλλά πιστεύω ότι σε μια τέτοια ηλικία όπως είναι η εφηβεία καλύτερα να μην αφιερωθείς αποκλειστικά σε αυτό
αλλά να κάνεις τις τρέλλες σου. Βέβαια υπάρχει και το άλλο ότι η ικανότητα μάθησης μέχρι τα 20 χρόνια
είναι καλύτερη.
Ασχετο αλλα κι εγω απο την ιδια περιοχη είμαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
οντως οι νεοι εχουν αυτο το προνομιο της ευκολης μαθησης....γιαυτο κι εγω διαβασα οσο μπορουσακι οσα ηθελα στην εφηβεια(χωρις να στερουμε τις τρελες, ερωτες κτλ) ελπιζω να μην εκανα λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top