Οργανωμένοι φοιτητές ενάντια στις καταλήψεις

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λες πάντως η αδερφή μου ήταν πολυ ευχαριστημενη απο την παράταξη της και έμαθε πολλά εκει μέσα...


Ρε, πλακα κανει η κοπελα, τωρα το'πιασα!:D
Ειπα κι'εγω, ειναι δυνατον να τα πιστευει κανεις ολα αυτα?

Lol, οντως εχει πλακα το trolling.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Ρε, πλακα κανει η κοπελα, τωρα το'πιασα!:D
Ειπα κι'εγω, ειναι δυνατον να τα πιστευει κανεις ολα αυτα?

Lol, οντως εχει πλακα το trolling.


Δεν ξέρω ακόμα παιδιά δεν έχω πάει εγω η ίδια σε πανεπιστήμιο...θα δω και μετα θα μπορω να μιλήσω στα σίγουρα...μπορεί να είναι και όπως τα λέτε και απλά η αδερφούλα μου να τα έβλεπε τόσο ρόδινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
θα απαντησω με αυτη τη φραση
απο τη στιγμη που ολοι σας/μας ενδιαφερεστε/ομαστε για το αν θα βγαλετε τη σχολη, αν θα πιασετε μια καλη δουλεια, αν θα βγαλετε εναν καλουτσικο μισθο(και αν ειναι λιγο παραπανω με καμια παρατυπια, ποιος νοιαζεται) να πετυχουμε μια καλη κοπελα για συζηγο, μερικες φορες μια, επισης, καλη ερωμεν και, τελος, με την φραση-κλειδι "στην ελλαδα ειμαστε, δεν θα γινει κατι", δεν προκειται να γινει κατι ουσιαστικο. γιατι; γιατι κοιτατε/κοιταμε μονο το προσωπικο μας συμφερων, ή εστω, κοιτατε/με μόνο την εκπληρωση δικων σας/μας βραχυπροθεσμων επιθυμιων, χωρις να σας/μας νοιαζει η επιπτωση στο κοινωνικο συνολο.

συγγνωμη για το μακροπεριοδο λογο μου

Έλα μωρέ τώωωωωωωωωρα που γίνονται αυτά στην Ελλάδα... :P


Στο ischool υπήρξε ένα θέμα σχετικά με τα "think tanks" των ΔΑΠιτών και των ΠΑΣΠιτών κ.ο.κ. Παρακαλώ ας το βρει κάποιος που το έχει και υπ' όψιν του γιατί εγώ βαριέμαι. :P
-----------------
https://www.megatv.com/erevna/default.asp?catid=13083&subid=2&pubid=2257740

Ο Παύλος Τσίμας (ένας από τους καλύτερους δημοσιογράφους κατά τη γνώμη μου) ασχολήθηκε με αυτό που λες. Για πάρε να σου στείλουν την εκπομπή του να τη δεις γιατί απ' ό,τι βλέπω "Βρήκα ζωήηηηη, στα μαύρα τα μεσάνυχτα"...

Δεν ξέρω τι λες πάντως η αδερφή μου ήταν πολυ ευχαριστημενη απο την παράταξη της και έμαθε πολλά εκει μέσα...

Ευχαριστημένος είναι και ο ναρκομανής που παίρνει έκσταση.
Δηλαδή πας σε μία πολιτική ομάδα για να ευχαριστηθείς;
Τι να πω...
Δεν πας για να μάθεις, αλλά να προσφέρεις τις γνώσεις σου για το καλό του Πανεπιστημίου.
Για να μάθεις πας στο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
θα απαντησω με αυτη τη φραση
απο τη στιγμη που ολοι σας/μας ενδιαφερεστε/ομαστε για το αν θα βγαλετε τη σχολη, αν θα πιασετε μια καλη δουλεια, αν θα βγαλετε εναν καλουτσικο μισθο(και αν ειναι λιγο παραπανω με καμια παρατυπια, ποιος νοιαζεται) να πετυχουμε μια καλη κοπελα για συζηγο, μερικες φορες μια, επισης, καλη ερωμεν και, τελος, με την φραση-κλειδι "στην ελλαδα ειμαστε, δεν θα γινει κατι", δεν προκειται να γινει κατι ουσιαστικο. γιατι; γιατι κοιτατε/κοιταμε μονο το προσωπικο μας συμφερων, ή εστω, κοιτατε/με μόνο την εκπληρωση δικων σας/μας βραχυπροθεσμων επιθυμιων, χωρις να σας/μας νοιαζει η επιπτωση στο κοινωνικο συνολο.

...και πιστεύεις ότι εσύ και πέντε άλλοι ψωροχιλιάδες καναπεδάνθρωποι τύποι που θα αγωνιστείτε συμβολικά και όχι ουσιαστικά (π.χ. απεργία πείνας μπροστα στο ΥΠΕΠΘ ή στην Βουλή) θα σταματήσετε την λαίλαπα μέτρων της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή των μεγάλων αφεντικών με το προσωπείο του πεντακομματικού πολιτικού συστήματος;

Υ.Σ.: Προσωπικά, δεν είμαι λάτρης του εαυτούλη μου ούτε παρτάκιας (όλα για μένα). Αλλά ξέρεις τι βλέπω; Ότι όλοι οι άλλοι τους οποίους εκλέγω με την ψήφο μου, ως αντιπροσώπους μου (μέσω δημοκρατικών διαδικασιών), κοιτάνε πως θα εξασφαλίσουν το εργασιακό και οικονομικό μέλλον των ν-σέγγονών τους, όπου ν=3,4,5,...άπειρο. Ας λέμε τα σύκα σύκα...

Όταν θέλουμε να βρούμε εργασία, και προκυρήσσεται μια εργασιακή θέση, εκεί μας πιάνουν κοινωνικές ευαισθησίες για το κοινωνικό σύνολο (ύπολοιποι ενδιαφερόμενοι) ή κοιτάμε πως θα πιάσουμε εμείς την θέση; (μου έχει κάνει εντύπωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σε ποια μαθήματα μπορεί να κρύβονται ύπουλα μηνύματα; Στη Φυσική; Στη Χημεία; Στα Μαθηματικά; Στη Γυμναστική; Στην Αισθητική αγωγή;

Μόνο σε 2 μαθήματα: την Ιστορία και τα Θρησκευτικά.
εγω υποστηριζω οτι γινεται σε ολα. δεν προσφερεται ουσιαστικη γνωη ουτε στα μαθηματικα, ουτε στη φυσικη με το να παπαγαλιζεις τυπους, χωρις να καταλαβαινεις ορισμενες βασεις. δεν οδηγησαι πουθενα αν δεν μπορεις να κατανοησεις το μεγαλυτερο δωρο που μπορουν να σου δωσουν τα μαθηματικα, δηλαδη, την ικανοτητα να κρινεις, την ικανοτητα να αναλυεις.
αυτα το σχολειο σε ελαχιστες περιπτωσεις το προσφερει.
τελος, ρολος του σχολειου ειναι και η παιδεια, η οποια δεν προσφερεται απο το σχολειο. μαθηματα οπως η οικιακη οικονομια, που μπορουν να γινουν με εργαστηρια, δεν γινονται. μαθηματα, οπως η φιλοσοφια( εδω οι πατριωτες του φορουμ θα πρεπει να συμφωνησουν, καθως αποτελει κληρονομια μας) ειναι μαθημα κατευθυνσης, αλλα δευτερευον, στη δευτερα, μονο, λυκειου. οχι, δεν θεωρω οτι η μορφωση/παιδεια που μας δινεται ειναι επαρκης, χωρις να σημαινει οτι επειδη υπαρχουν ατομα που δεν εχουν προσβαση σε αυτη, πρεπει να μην προσβλεπουμε σε κατι ποιοτικοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχουν!! Τους περιγράφει πολύ καλά ο Μπρεχτ ως το μικροαστικό τμήμα της κοινωνίας μας (δάσκαλοι, μηχανικοί κλπ), που εν ολίγοις.... ενώ τα συμφέροντά τους ανήκουν στην ίδια σφαίρα με αυτά της εργατικής τάξης, εκείνοι «αντιδρούν» έχοντας αστική ιδεολογία.

Νah, μην παραφρατεις τα λεγόμενά μου. Αυτα που περιγραφεις ειναι τα ψαρακια που το παιζουν καρχαριες.

Εγω μιλουσα για τους λαικιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Ευχαριστημένος είναι και ο ναρκομανής που παίρνει έκσταση.
Δηλαδή πας σε μία πολιτική ομάδα για να ευχαριστηθείς;
Τι να πω...
Δεν πας για να μάθεις, αλλά να προσφέρεις τις γνώσεις σου για το καλό του Πανεπιστημίου.
Για να μάθεις πας στο Πανεπιστήμιο.[/quote]


ναι συμφωνώ με αυτό που λες απλά εννοώ οτι επειδη ήταν μόνη της η αδερφή μου στο παν/μιο και πήγε πολυ χαμένη και δεν είχε άποψη για τίποτα, μου έχει πει πως ενημερωθηκε για πολλά ζητηματα κλπ...αυτο μόνο...δεν πάω να πω πως ειμαι εγω η ιδια υπερ κάποιας παράταξης απλά γιατι δεν έχω ιδέα τι παιζει στα παν/μια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Θα το ξαναπω για να απαντησω σε οσους μιλησαν πιο πανω:

Διαβαστε τους λογους που γινονται καταληψεις πορειες και κινητοποιησεις, για τη συνθηκη της Μπολονια και τις αλλαγες που θελουν να κανουν καθως και το τι εχει γινει απο το '99 μεχρι τωρα με το φοιτητικο κινημα και ελατε να συζητησουμε. Ολα αυτα για τα κομματοσκυλα ειναι γενικολογιες και ειναι σαν να εθελοτυφλειτε. Ναι υπαρχουν καφροι, βλακες, κομματοσκυλα κτλ, ουτε εγω συμφωνω με το να μπουκαρουν ετσι, ,αλλα το να πιανεστε απο τετοιες περιπτωσεις και να εφησυχαζεστε νομιζοντας οτι τιποτα δεν τρεχει και δεν υπαρχει λογος για να συμβαινουν αυτα χωρις να εχετε ενημερωθει για το τι παει να γινει για σας χωρις εσας ειναι καταστροφικο και διαιωνιζει την κατασταση. Δε σας λεω σωνει και καλα να γινετε υπερ των καταληψεων αλλα τουλαχιστον ενημερωθειτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
εγω υποστηριζω οτι γινεται σε ολα. δεν προσφερεται ουσιαστικη γνωη ουτε στα μαθηματικα, ουτε στη φυσικη με το να παπαγαλιζεις τυπους, χωρις να καταλαβαινεις ορισμενες βασεις. δεν οδηγησαι πουθενα αν δεν μπορεις να κατανοησεις το μεγαλυτερο δωρο που μπορουν να σου δωσουν τα μαθηματικα, δηλαδη, την ικανοτητα να κρινεις, την ικανοτητα να αναλυεις.
αυτα το σχολειο σε ελαχιστες περιπτωσεις το προσφερει.
τελος, ρολος του σχολειου ειναι και η παιδεια, η οποια δεν προσφερεται απο το σχολειο. μαθηματα οπως η οικιακη οικονομια, που μπορουν να γινουν με εργαστηρια, δεν γινονται. μαθηματα, οπως η φιλοσοφια( εδω οι πατριωτες του φορουμ θα πρεπει να συμφωνησουν, καθως αποτελει κληρονομια μας) ειναι μαθημα κατευθυνσης, αλλα δευτερευον, στη δευτερα, μονο, λυκειου. οχι, δεν θεωρω οτι η μορφωση/παιδεια που μας δινεται ειναι επαρκης, χωρις να σημαινει οτι επειδη υπαρχουν ατομα που δεν εχουν προσβαση σε αυτη, πρεπει να μην προσβλεπουμε σε κατι ποιοτικοτερο

Σίγουρα δεν είναι επαρκής και ουσιαστική παιδεία αλλά ούτε και δεν πρέπει να μην προσπαθούμε για το καλύτερο.
Όμως για σύγκρινε την παιδεία στο Ιράν με αυτήν που έχουμε εδώ.
Αυτό θέλω να πω χωρίς να σημαίνει ότι έχεις άδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
...και πιστεύεις ότι εσύ και πέντε άλλοι ψωροχιλιάδες καναπεδάνθρωποι τύποι που θα αγωνιστείτε συμβολικά και όχι ουσιαστικά (π.χ. απεργία πείνας μπροστα στο ΥΠΕΠΘ ή στην Βουλή) θα σταματήσετε την λαίλαπα μέτρων της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή των μεγάλων αφεντικών με το προσωπείο του πεντακομματικού πολιτικού συστήματος;

ευχαριστω για τον χαρακτηρισμο, αλλα νομιζω οτι εσυ, τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα, τον αξιζεις. δεν θεωρω οτι η μαζικη πορεια ειναι συμβολικη. δεν θεωρω παλι οτι δρασεις οπως καταληψεις δημοσιων αχρησιμοποιητων χωρων και δημιουργιες παρκων ειναι συμβολικες. για μενα ειναι ουσιαστικες. το προβλημα ειναι οτι δεν ειμαστε ψωροχιλιαδες, αλλα αρκετα λιγοτεροι.
θεωρω, παντως, οτι αν ειμαστε καποια ψωροεκατομυρια τοτε θα μπορουσαμε να ανταγωνιστουμε τα μετρα, ιδιαιτερα αν υπηρχαν αντιπροτασεις(που υπαρχουν. ω ναι, αλλα δεν προωθουνται απο τα μιντια).

η ψηφος, οσο και αν μας το παρουσιαζουν με αυτο τον τροπο, δεν ειναι ουτε το μοναδικο, ουτε το σημαντικοτερο δικαιωμα μας σε ενα δημοκρατικο πολιτευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ρε παιδια στην νομικη τα κομματοσκυλα,διοτι αυτος ειναι ο ορος που τους αρμοζει ,μαχαιρωνονται,οι ιδιοι οι φοιτητες φοβουνται να πανε γιατι σε συχνα πυκνα παιζουνε ξυλο
αρμοζει αυτο σε ''ανοιχτομυαλους'' ανθρωπους που φοιτουν σε πανεπιστημια?
μηπως αυτοι συντησρουν τελικα ο,τι ολοι εμεις αφηνουμε πισω μας (κομματικοποιηση,βολεμα)?

οι αγωνες δεν τελειωνουν ποτε!καθε μερα ,καθε ωρα πρεπει να παλευεις για τα ιδανικα σου,οχι ομως για το βολεμα και την αρπαχτη σου,δεν εχω παει ακομα στο πολυτεχνειο να δω τι παιζει,αλλα θα γυρισω την πλατη σε οσους τρεξουν να με ''καλωσορισουν''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι επαρκής και ουσιαστική παιδεία αλλά ούτε και δεν πρέπει να μην προσπαθούμε για το καλύτερο.
Όμως για σύγκρινε την παιδεία στο Ιράν με αυτήν που έχουμε εδώ.
Αυτό θέλω να πω χωρίς να σημαίνει ότι έχεις άδικο.

αυτη την αναλογια ομως τη θεωρω αρκετα λανθασμενη, αν καταλαβαινεις τι εννοω. δυστυχως στο Ιραν επισης υπαρχουν προβληματα. δυστυχως, υπαρχουν και εδω προβληματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
krou έχεις υπόψιν σου ότι με τις κυβερνήσεις Πασόκ και την ευγενική χορηγεία των υπόλοιπων 3 κομμάτων (πριν το 2004) κινδυνεύσαμε να φτάσουμε στο σημείο να μην μας αναγνωστούν τα πτυχία των Πανεπιστημίων μας στην Ε.Ε.; Ξέρεις τι θα σήμαινε αυτό, άμα συνέβαινε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
αυτη την αναλογια ομως τη θεωρω αρκετα λανθασμενη, αν καταλαβαινεις τι εννοω. δυστυχως στο Ιραν επισης υπαρχουν προβληματα. δυστυχως, υπαρχουν και εδω προβληματα

Ναι μόνο που εκεί δεν επιτρέπονται πολιτικές εκφράσεις αντίθετες της παρούσας κυβέρνησης αλλά εδώ υπάρχουν. Ακόμα και σε αυτόν τον βαθμό, σε αυτήν την προβληματική παιδεία, υπάρχει πλουραλισμός εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ευχαριστημένος είναι και ο ναρκομανής που παίρνει έκσταση.
Δηλαδή πας σε μία πολιτική ομάδα για να ευχαριστηθείς;
Τι να πω...
Δεν πας για να μάθεις, αλλά να προσφέρεις τις γνώσεις σου για το καλό του Πανεπιστημίου.
Για να μάθεις πας στο Πανεπιστήμιο.


ναι συμφωνώ με αυτό που λες απλά εννοώ οτι επειδη ήταν μόνη της η αδερφή μου στο παν/μιο και πήγε πολυ χαμένη και δεν είχε άποψη για τίποτα, μου έχει πει πως ενημερωθηκε για πολλά ζητηματα κλπ...αυτο μόνο...δεν πάω να πω πως ειμαι εγω η ιδια υπερ κάποιας παράταξης απλά γιατι δεν έχω ιδέα τι παιζει στα παν/μια![/quote]

διαφωνω, δεν πας μονο για να μαθεις, αλλα θεωρω οτι και αυτη ειναι μιια σημαντικη προσφορα. ομως θεωρω οτι η μεγαλυτερη προσφορα ειναι αυτη στην κοινωνια, πας για να προσφερεις στην κοινωνια. το πανεπιστημιο ειναι ενας χωρος διαδοσης/μεταδωσης τοσο επιστημονικων, οσο και πολιτικων/ φιλοσοφικων ιδεων. ειναι απλα γενικευση να βαζεις οσους στηριζουν καταληψεις στο σακι των κομματοσκυλων. υπαρχουν πολλοι ανεξαρτητοι που ενδεχομενως θα επιλεξουν να συμμετασχουν στην καταληψη, οπως επισης ειναι γεγονος οτι οι περισσοτερες παραταξεις θα εναντιωθουν στις καταληψεις.

δεν θεωρω τις παραταξεις κατ'αναγκην κατι κακο, αν και θα προτιμουσα να συμμετειχαν ολοι οι φοιτητες, χωρις να μπαινουν ταμπελες κομματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι μόνο στην ελλάδα δεν έχουν περάσει αυτά τα μέτρα.Αντίθετα σε άλλες χώρες πχ ΗΠΑ και Ηνωμένο Βασίλειο έχουν την καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης παγκοσμίως έχουν σε κάποιο βάθμο ιδιοτικοποιημένη παιδεία και δεν χρειάστηκαν τα παιδιά του λαού για να φτάσουν σε αυτό το σημείο.Αγνοώ πολλά σε αυτό το τομέα αλλά η κοινή λογική εκεί καταλήγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
krou έχεις υπόψιν σου ότι με τις κυβερνήσεις Πασόκ και την ευγενική χορηγεία των υπόλοιπων 3 κομμάτων (πριν το 2004) κινδυνεύσαμε να φτάσουμε στο σημείο να μην μας αναγνωστούν τα πτυχία των Πανεπιστημίων μας στην Ε.Ε.; Ξέρεις τι θα σήμαινε αυτό, άμα συνέβαινε... :P


Αν μου το λες γιατι νομιζεις οτι υποστηριζω καποιο κομμα κανεις λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι μόνο στην ελλάδα δεν έχουν περάσει αυτά τα μέτρα.Αντίθετα σε άλλες χώρες πχ ΗΠΑ και Ηνωμένο Βασίλειο έχουν την καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης παγκοσμίως έχουν σε κάποιο βάθμο ιδιοτικοποιημένη παιδεία και δεν χρειάστηκαν τα παιδιά του λαού για να φτάσουν σε αυτό το σημείο.Αγνοώ πολλά σε αυτό το τομέα αλλά η κοινή λογική εκεί καταλήγει.

ξανασκεψου τι ειπες. στην αμερικη και στην αγγλια ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου δεν εχει ουσιαστικη προσβαση στην εκπαιδευση..
η κοινη λογικη σου απλα ειναι προβληματικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι μόνο στην ελλάδα δεν έχουν περάσει αυτά τα μέτρα.Αντίθετα σε άλλες χώρες πχ ΗΠΑ και Ηνωμένο Βασίλειο έχουν την καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης παγκοσμίως έχουν σε κάποιο βάθμο ιδιοτικοποιημένη παιδεία και δεν χρειάστηκαν τα παιδιά του λαού για να φτάσουν σε αυτό το σημείο.Αγνοώ πολλά σε αυτό το τομέα αλλά η κοινή λογική εκεί καταλήγει.

Την καλυτερη ποιοτητα εκπαιδευσης... για τους λιγους...14% αγραμματοσυνη στην Αμερικη. Στην Ελλαδα εχουμε κατω απο 2.5%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
ευχαριστω για τον χαρακτηρισμο, αλλα νομιζω οτι εσυ, τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα, τον αξιζεις.

Τουλάχιστον το παραδέχομαι. Ξέρεις τι λέει μια παροιμία; Αν μπορείς να φτιάξεις τον εαυτό σου τέλειο, τότε φτιάξε και την κοινωνία τέλεια. Αν μπορέσεις, θα σε ακολουθήσω...:)

θεωρω, παντως, οτι αν ειμαστε καποια ψωροεκατομυρια τοτε θα μπορουσαμε να ανταγωνιστουμε τα μετρα, ιδιαιτερα αν υπηρχαν αντιπροτασεις(που υπαρχουν. ω ναι, αλλα δεν προωθουνται απο τα μιντια).

Γιατί όμως; Και να φανταστείς ότι και ο τύπος (ΜΜΕ) είναι το κύτταρο της Δημοκρατίας. Μήπως να φιμώσουμε τα ΜΜΕ για να ακούγονται οι αντιπροτάσεις των αγωνιστών (με τις πιστωτικές κάρτες); Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε; Μήπως βαρεθήκαμε αυτήν την Δημοκρατία που με τόσο Αίμα και Κοινωνικούς Αγώνες την αποκτήσαμε; Ξέρεις είναι πολύ εύκολο να γκρεμίζεις κάτι που έφτιαξαν κάποιοι άνθρωποι με πολύ κόπο και εσύ απλά το γεύεσαι....:)

η ψηφος, οσο και αν μας το παρουσιαζουν με αυτο τον τροπο, δεν ειναι ουτε το μοναδικο, ουτε το σημαντικοτερο δικαιωμα μας σε ενα δημοκρατικο πολιτευμα

Σε παλιότερες εποχές, το δικαίωμα του εκλέγειν-εκλέγεσθαι στην ψωροκώσταινα χώρα μας, ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Τώρα που έχουμε κατοχυρώσει ένα τόσο ύψιστο δημοκρατικό δικαίωμα (εδώ και κάτι πολλά χρόνια) γιατί το κακοχρησιμοποιούμε; Μήπως, δεν μας ταιριάζει το Δημοκρατικό πολίτευμα, αυτού του τύπου; Συμφωνώ ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντίδρασης (δημοκρατικά δικαιώματα)...αλλά στην χώρα μας, ρε παιδί μου, γίνονται στα λόγια...χτίζω ανώγεια και κατώγεια. Από την στιγμή που δεν υπάρχει αξιοπρέπεια και αξιοκρατία κλάφ'τα Χαράλαμπε...
-----------------------------------------
Αν μου το λες γιατι νομιζεις οτι υποστηριζω καποιο κομμα κανεις λαθος...

σου το λέω, καθαρά ενημερωτικά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top