Οργανωμένοι φοιτητές ενάντια στις καταλήψεις

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Παιδιά όσοι είστε ενάντια στις καταλήψεις ελάτε και γράψτε εδώ να γίνουμε πολλοί!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Όταν λες οργανωμένοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Όταν λες οργανωμένοι?
Δημιούργησα αυτό το θέμα με σκοπό να τονίσω τη σημασία του να μην κάνουμε καταλήψεις προς όφελος μας και να εναντιωθούμε στα κομματοσκυλα που για πολιτικά συμφέροντα κάνουν καταλήψεις μηδενός κόμματος εξερουμένου. Είναι κάτι σαν εκστρατεία εναντίον των καταλήψεων για αυτό αναφέρω τη λέξη οργανομένοι...
-----------------------------------------
Ωραία γινόμαστε πολλοί σιγά σιγά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ver00lini

Νεοφερμένος

Η Βέρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Η ελληνική εκπαίδευση έχει ΜΕΓΙΣΤΑ προβλήματα και πιστεύω οι φοιτητές δεν μπορούν να το αμφισβητήσουν αυτό. Και αν δεν κάνουμε κάτι εμείς γι' αυτό με τα ελάχιστα μέσα που διαθέτουμε (πχ καταλήψεις) δεν θα δούμε ποτέ άσπρη μέρα. Θα μας εκμεταλλεύονται μια ζωή κι εμάς και τους γονείς μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valkyrie

Νεοφερμένος

Ο Valkyrie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εξαιτίας των καταλήψεων εχασα 2 μήνες την ενισχυτική με αποτέλεσμα η ύλη να βγει γρήγορα και βιαστικά με αποτέλεσμα να μην περάσω με την 1η σε σχολή :(Τελικά τα κομματόσκυλα πάνε την Ελλάδα πίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Η ελληνική εκπαίδευση έχει ΜΕΓΙΣΤΑ προβλήματα και πιστεύω οι φοιτητές δεν μπορούν να το αμφισβητήσουν αυτό. Και αν δεν κάνουμε κάτι εμείς γι' αυτό με τα ελάχιστα μέσα που διαθέτουμε (πχ καταλήψεις) δεν θα δούμε ποτέ άσπρη μέρα. Θα μας εκμεταλλεύονται μια ζωή κι εμάς και τους γονείς μας.
Συγγνώμη φίλτατη αλλα η καταλήψεις είναι η χειρότερη μορφή αγώνα. Είναι υποπροϊόν φασισμού που κατακερματίζει τις φιλοδοξίες των ποιο αφοσιωμένων φοιτητών γαλουχώντας στους νέους το αίσθημα της αναρχίας. Με τις καταλήψεις δίνουμε έδαφος στην κυβέρνηση να μας εκμεταλεύετε.
-----------------------------------------
Εξαιτίας των καταλήψεων εχασα 2 μήνες την ενισχυτική με αποτέλεσμα η ύλη να βγει γρήγορα και βιαστικά με αποτέλεσμα να μην περάσω με την 1η σε σχολή :(Τελικά τα κομματόσκυλα πάνε την Ελλάδα πίσω
Να ένα ζωντανό παράδειγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ver00lini

Νεοφερμένος

Η Βέρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω αυτό. Οι πορείες και οι καταλήψεις είναι ό,τι έχουμε. Και όσο για το ότι χάνετε μαθήματα το καταλαβαίνω αλλά ο αγώνας θέλει θυσίες. Αν δεν υπήρχαν κι αυτά τα "κομματόσκυλα" που λέτε κι αυτά τα λιγοστά δικαιώματα που έχουμε δεν θα μπορούσαμε να τα απολαμβάνουμε. Χρωστάτε πολλά στα "κομματόσκυλα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Η ελληνική εκπαίδευση έχει ΜΕΓΙΣΤΑ προβλήματα και πιστεύω οι φοιτητές δεν μπορούν να το αμφισβητήσουν αυτό. Και αν δεν κάνουμε κάτι εμείς γι' αυτό με τα ελάχιστα μέσα που διαθέτουμε (πχ καταλήψεις) δεν θα δούμε ποτέ άσπρη μέρα. Θα μας εκμεταλλεύονται μια ζωή κι εμάς και τους γονείς μας.

M******ς ...
Υπαρχουν πολλοι δημοκρατικοι τροποι που παρακάμπτονται για να ζητηθει κατι πριν φτασουμε στην καταληψη. Η καταληψη δεν ειναι το ελαχιστο μετρο που εχουμε ... και αυτοι που τις κανουν υποκεινουνται απο πολιτικα συμφεροντα διαφορων κομματων που αντιπρωσοπευουν ...
Η καταληψη ειναι το δραστικοτερο και (κανονικα) μη επιθυμητο μετρο για την επιλυση προβληματων και για να κανουμε την φωνη μας να ακουστει
Αλλα ειναι το πιο βολικο διοτι χανουμε μαθηματα και κοπροσκυλιαζουμε σαν μακακες ολοι μερα και υστερα λεμε στο εξωτερικο ειναι καλυτερα και η ελλαδα δεν ειναι ... ε πως στο καλο να ειναι μου λετε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω αυτό. Οι πορείες και οι καταλήψεις είναι ό,τι έχουμε. Και όσο για το ότι χάνετε μαθήματα το καταλαβαίνω αλλά ο αγώνας θέλει θυσίες. Αν δεν υπήρχαν κι αυτά τα "κομματόσκυλα" που λέτε κι αυτά τα λιγοστά δικαιώματα που έχουμε δεν θα μπορούσαμε να τα απολαμβάνουμε. Χρωστάτε πολλά στα "κομματόσκυλα".
κοίταξε να δεις ούτε το ΚΚΕ ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ ούτε το ΠΑΣΟΚ ούτε η ΝΔ δεν έχουν δικαίωμα να επιρεάζουν την φοίτηση μου και όλων των υπολοίπων. Εγώ έχω μεγάλους στόχους και θα τους υπερασπιστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ver00lini

Νεοφερμένος

Η Βέρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Και το ότι δεν πέρασες με την πρώτη σε σχολή Valkyrie σκέψου μήπως είναι πληγή της παιδείας που σε θέλει να κάνεις εξοντωτικές ενισχυτικές και πανάκριβα φροντιστήρια για να έχεις το δικαίωμα να μορφωθείς ενώ θα 'πρεπε να 'ναι αυτονόητο και ΔΩΡΕΑΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Η κατάληψη δυστυχώς έχει χάσει την αντικειμενική της αξία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ver00lini

Νεοφερμένος

Η Βέρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
M******ς ...
Υπαρχουν πολλοι δημοκρατικοι τροποι που παρακάμπτονται για να ζητηθει κατι πριν φτασουμε στην καταληψη. Η καταληψη δεν ειναι το ελαχιστο μετρο που εχουμε ... και αυτοι που τις κανουν υποκεινουνται απο πολιτικα συμφεροντα διαφορων κομματων που αντιπρωσοπευουν ...
Η καταληψη ειναι το δραστικοτερο και (κανονικα) μη επιθυμητο μετρο για την επιλυση προβληματων και για να κανουμε την φωνη μας να ακουστει
Αλλα ειναι το πιο βολικο διοτι χανουμε μαθηματα και κοπροσκυλιαζουμε σαν μακακες ολοι μερα και υστερα λεμε στο εξωτερικο ειναι καλυτερα και η ελλαδα δεν ειναι ... ε πως στο καλο να ειναι μου λετε????

Φυσικά, συμφωνώ ότι η κατάληψη οφείλει να είναι η ύστατη μέθοδος αγώνα. Τι να γίνει όμως όταν προσπαθούν να μας ξυπνήσουν να κατεβούμε σε καμιά πορεία να διεκδικήσουμε κι εμείς δεν βλέπουμε μπροστά μας. Τα προβλήματα της "Ελλάδας" όπως λες δεν είναι εθνικά, υπάρχουν σε όλες τις χώρες με παρόμοια συστήματα. Μέχρι να ξυπνήσουμε και να καταλάβουμε ότι πληρώνουμε για ΠΟΛΥ περισσότερα, τα οποία μάλιστα θα έπρεπε να θεωρούμε αυτονόητα, οι φοιτητές καλά θα κάνουν (όσο προβάλλουν φυσικά σοβαρά και απτά αιτήματα) να διαμαρτύρονται. Και ΝΑΙ τι να κάνουμε υπάρχει πολιτική παράταξη που ενδιαφέρεται και για τους φοιτητές και για τους μαθητές και για τους εργαζόμενους. Υποκίνηση δεν θα το έλεγα, αλλά πρωτοπορία μέσα στις σχολές, σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
βερουλινι το ξέρω και εγώ καλά πως η παιδεία περνά κρίση την εποχή μας αλλα μπορούμε με άλλους τρόπους να την ξεπεράσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ver00lini

Νεοφερμένος

Η Βέρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Αγώνας. Εγώ δεν ξέρω άλλον τρόπο. Δεν θα πληρώσει η οικογένειά μου την εκπαιδευτική κρίση σε χρήμα. Yours shouldn't either.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Και εγώ ενάντια στις καταλήψεις είμαι. Αυτό που πρέπει να καταλάβουν (όσοι τις κάνουν) είναι ότι με αυτόν τον τρόπο δε καταφέρνουν τίποτα απολύτως εκτός του ότι εμποδίζουν να γίνουν τα μαθήματα. Είδατε να αλλάζει τίποτα με τις καταλήψεις? Εγώ, πάντως, όχι! Αν θέλουν να διαμαρτυρηθούν να κατέβουν σε πορείες, να διαδηλώσουν ή να κάνουν ό,τι άλλο θέλουν αλλά εκτός σχολής. Δηλαδή γιατί θα πρέπει να χανουμε μαθήματα? Επειδή μερικοί βαριούνται? Ε, όχι! Αυτοί που οργανώνουν τις καταλύψεις, που είναι ως κατά το πλείστον πολιτικές παρατάξεις, θα πρέπει να εκδιώκονται από τους μαθητές που μπήκαν στην εκάστοτε σχολή με σκοπό να μάθουν κάποια πράγματα που θα τους βοηθήσουν στη μετέπειτα ζωή τους και πιστεύω είναι περισσότεροι από τους δήθεν πολιτικοποιημένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Η κατάληψη δυστυχώς έχει χάσει την αντικειμενική της αξία

Η καταληψη εχασε την αξια της οταν αρχισε να γινεται ανευ λογου και αιτιας ...
Γιατι για να φτασεις στην καταληψη που ειναι το πιο ακραιο μετρο διαμαρτυριας πρεπει να εχεις εναν πολυ σοβαρο λογο και να εισαι ετοιμος να υπερασπιστης τα αιτηματα σου μεχρι να ικανοποιηθουν ...
Απ'την στιγμη που αρχισαν να γινονται γιατι δεν εχουμε χαρτι στις τουαλετες και χωρις να γινονται πρωτα δημοκρατικες αιτησεις για την καλυτερευση της παιδειας επειδη η καταληψη ειναι βολικη διοτι χανουμε μαθημα, ε τοτε τι να καταλαβει ο αρμοδιος υπουργος απο σενα ε? τι να φοβηθει? αφου ξερει οτι κανεις χαβαλε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ver00lini

Νεοφερμένος

Η Βέρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Η καταληψη εχασε την αξια της οταν αρχισε να γινεται ανευ λογου και αιτιας ...
Γιατι για να φτασεις στην καταληψη που ειναι το πιο ακραιο μετρο διαμαρτυριας πρεπει να εχεις εναν πολυ σοβαρο λογο και να εισαι ετοιμος να υπερασπιστης τα αιτηματα σου μεχρι να ικανοποιηθουν ...
Απ'την στιγμη που αρχισαν να γινονται γιατι δεν εχουμε χαρτι στις τουαλετες και χωρις να γινονται πρωτα δημοκρατικες αιτησεις για την καλυτερευση της παιδειας επειδη η καταληψη ειναι βολικη διοτι χανουμε μαθημα, ε τοτε τι να καταλαβει ο αρμοδιος υπουργος απο σενα ε? τι να φοβηθει? αφου ξερει οτι κανεις χαβαλε ...

Σε αυτό συμφωνώ. Καταρχήν μ' αυτόν τον τρόπο γελοιοποιούνται τα πραγματικά μας αιτήματα.

Edit: Εκτός από το παρτ όπου ο τρόπος να ζητήσουμε δωρεάν παιδεία είναι με "δημοκρατικές αιτήσεις"
Έλεος δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
είμαι μαζί σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Και εγώ ενάντια στις καταλήψεις είμαι. Αυτό που πρέπει να καταλάβουν (όσοι τις κάνουν) είναι ότι με αυτόν τον τρόπο δε καταφέρνουν τίποτα απολύτως εκτός του ότι εμποδίζουν να γίνουν τα μαθήματα. Είδατε να αλλάζει τίποτα με τις καταλήψεις? Εγώ, πάντως, όχι! Αν θέλουν να διαμαρτυρηθούν να κατέβουν σε πορείες, να διαδηλώσουν ή να κάνουν ό,τι άλλο θέλουν αλλά εκτός σχολής. Δηλαδή γιατί θα πρέπει να χανουμε μαθήματα? Επειδή μερικοί βαριούνται? Ε, όχι! Αυτοί που οργανώνουν τις καταλύψεις, που είναι ως κατά το πλείστον πολιτικές παρατάξεις, θα πρέπει να εκδιώκονται από τους μαθητές που μπήκαν στην εκάστοτε σχολή με σκοπό να μάθουν κάποια πράγματα που θα τους βοηθήσουν στη μετέπειτα ζωή τους και πιστεύω είναι περισσότεροι από τους δήθεν πολιτικοποιημένους.

Θα το πω και παλι ...
Πρωτα ζητας! και μετα διαμαρτυρεσε γιατι δεν στο δωσαν ...
Οχι οταν θελουμε κατι να βγαινουμε στους δρομους ...
Τα φοιτητικα κομματα κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν για να μεταβιβαζουν τα αιτηματα των φοιτητων στα κομματα οχι για να κλεινουν τις σχολες και να αποπροσανατολιζουν τους φοιτητες απο τα μαθηματα τους και τα πραγματικα του προβληματα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top