Οργάνωση και Διοίκηση επιχειρήσεων vs Οικονομικές Επιστήμες ΠΑ.ΜΑΚ.

NatashaNS

Νεοφερμένος

Η Natasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μηχανιώνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ποιο ειναι καλυτερο? Με ποιο εχω περισσοτερες δυνατοτητες επαγγελματικα? Ας με βοηθησει οποιος μπορει......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Λοιπον στην ιδια κατασταση ημουν και γω οταν βγηκαν οι βαθμοι των εξετασεων.Εγω τελικα επελεξα την ΟΔΕ.Μιλησα με πολλους φοιτητες και των δυο τμηματων και μου ειπαν ΟΔΕ,λογω καλυτερης οργανωσης του τμηματος,καθηγητων αλλα και επαγγελματικης αποκαταστασης.Σκεψου οτι στην Ελλαδα υπαρχουν παρα πολλα τμηματα οικονομικων επιστημων σε σχεση με την ΟΔΕ.Τελικα οτι και να επιλεξεις να ξερεις οτι τη διαφορα θα την κανει το μεταπτυχιακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου και τα 2 εχουν καλες επαγγελματικες προοπτικες.Κι εγω φετος σκεφτομαι για οικονομικα στο παμακ.Απο την αλλη μπορεις να σπουδασεις οικονομικα και μετα να κανεις ενα μεταπτυχιακο στην διοικηση επιχειρησεων.Αυτο θα σου δωσει ενα επιπλεον πλεονεκτημα στην αγορα εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Θα μπορουσε ομως να σπουδασει κατευθειαν διοικηση επιχειρησεων και μετα να κανει ενα μεταπτυχιακο π.χ στη χρηματοοικονομικη,στη διαχειρηση κινδυνων η ακομη και στην πληροφορικη.Απλως ιδεες λεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
H ΟΔΕ εχει γινει πολυ της μοδας τελευταια ... απ'οτι ακουω εχει καλη αποκατασταση
Το οικονομικων επιστημων δεν ξερω ... πολυ γενικο και θεωρητικο τμημα πανω στα οικονομικα ... και η ΟΔΕ ειναι θεωρητικο αλλα εξειδικευμενο πραγμα που πιστευω την καθιστα σαφως καλυτερη του οικονομικου ...
Για πιο πρακτικο τμημα πανω στα οικονομικα και απ'οτι μου ειπαν στο ΠΑ.ΜΑΚ οι ψωνισμενοι δευτεροετης(και βαλε) η ελιτ του πανεπιστημιου ειναι η Λ/Χ ...
Επισης μην πονταρατε απο τωρα στο μεταπτυχιακο ... δεν λεω οτι δεν παιζει ρολο το μεταπτυχιακο στην ευρεση εργασια και στη αμοιβη αλλα δεν ξερετε τι γινεται μεχρι τοτε ... επισης το μεταπτυχιακο δεν δινει επαγγελματικα δικαιωματα πραγμα ισως αδιαφορο οσο αναφορα τα οικονομικα αλλα να το εχετε στο μυαλο σας ...
Για να συνοψισουμε ... αν εισαι πιο πολυ παιδι της θεωριας πηγαινε ΟΔΕ ... αν εισαι της πρακτικης πηγαινε Λ/Χ ... και ασε το οικονομικων επιστημων για περιπτωση που δεν πιανεις τα αλλα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaNS

Νεοφερμένος

Η Natasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μηχανιώνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι καθηγητες μου, μου ειπαν να παω για ΟΔΕ.... Σκεφτομουν ομως οτι ισως το ΟΔΕ δεν ειναι τοσο καλο, η ισως οτι ειναι πιο πρακτικο (τυπου λογιστικης) σε σχεση με το Οικονικων Επιστημων.... Δηλαδη δεν υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα? Ειναι και τα δυο εξισου καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
H ΟΔΕ εχει γινει πολυ της μοδας τελευταια ... απ'οτι ακουω εχει καλη αποκατασταση
Το οικονομικων επιστημων δεν ξερω ... πολυ γενικο και θεωρητικο τμημα πανω στα οικονομικα ... και η ΟΔΕ ειναι θεωρητικο αλλα εξειδικευμενο πραγμα που πιστευω την καθιστα σαφως καλυτερη του οικονομικου ...
Για πιο πρακτικο τμημα πανω στα οικονομικα και απ'οτι μου ειπαν στο ΠΑ.ΜΑΚ οι ψωνισμενοι δευτεροετης(και βαλε) η ελιτ του πανεπιστημιου ειναι η Λ/Χ ...
Επισης μην πονταρατε απο τωρα στο μεταπτυχιακο ... δεν λεω οτι δεν παιζει ρολο το μεταπτυχιακο στην ευρεση εργασια και στη αμοιβη αλλα δεν ξερετε τι γινεται μεχρι τοτε ... επισης το μεταπτυχιακο δεν δινει επαγγελματικα δικαιωματα πραγμα ισως αδιαφορο οσο αναφορα τα οικονομικα αλλα να το εχετε στο μυαλο σας ...
Για να συνοψισουμε ... αν εισαι πιο πολυ παιδι της θεωριας πηγαινε ΟΔΕ ... αν εισαι της πρακτικης πηγαινε Λ/Χ ... και ασε το οικονομικων επιστημων για περιπτωση που δεν πιανεις τα αλλα ...
Βασικα πιστευω πως αυτα που αναφερεις εχουν σημασια κατα τη διαρκεια της φοιτησης.Το καλο με τον κλαδο των οικονομικων ειναι οτι εχουν πολλες διεξοδους.Ειμαι σιγουρος οτι ο αποφοιτος της Λ/Χ δε θα εχει καποια ειδικη μεταχειρηση στο μελλον εναντι των αποφοιτων αλλων τμηματων οπως βεβαια και το αντιθετο.Απλως το μεταπτυχιακο ειναι αυτο που θα σε κανει να ξεχωρισεις εναντι των αλλων στην αγορα εργασιας.Χωρις αυτο δυσκολα τα πραγματα.Για το αλλο που λες,εχεις δικιο, η ΟΔΕ ειναι αρκετα θεωρητικο τμημα χωρις αυτο βεβαια να σημαινει απαραιτητα κατι κακο,και αυτο εχει καποια πρακτικα μαθηματα,οπως φυσικα και η Λ/Χ εχει καποια θεωρητικα.Τελος,για το τελευταιο που ειπες συμφωνω,αν πιανεις τα αλλα δυο ασε το οικονομικων επιστημων στην ακρη.(Δεν το υποτιμαω σε καμια περιπτωση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaNS

Νεοφερμένος

Η Natasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μηχανιώνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ΟΚ ευχαριστω πολυ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Εγω στο μηχανογραφικο τα εβαλα με την εξης σειρα
1)Λ/Χ(ατιμα μαθηματικα,τι μπορει να κανει μια λαθος πραξη)
2)ΟΔΕ(εδω περασα,που το ηθελα και αυτο)
3)Οικονομικων επιστημων
-----------------------------------------
ΟΚ ευχαριστω πολυ...:)
Nα σε ρωτησω...θεωρητικη εισαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaNS

Νεοφερμένος

Η Natasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μηχανιώνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ναι... αλλα εχω καλες σχεσεις με τα μαθηματικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ναι...να σου πω την αληθεια δε θα σου προτεινα οικονομικη σχολη.Ξερω καποια ατομα που πηγαν οικονομικα και δυσκολευονται πολυ.Οι ενστασεις μου εχουν να κανουν κυριως με τιν διαφορικο και ολοκληρωτικο λογισμο που οσο να ναι δεν θα εχεις καλες σχεσεις.Βεβαια αν το θες πολυ μπορεις να τα καταφερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaNS

Νεοφερμένος

Η Natasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μηχανιώνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως ειμαι ακομα λιγο μπερδεμενη... και δεν ειμαι 100% σιγουρη για το αν τα οικονομικα ειναι αυτο που θελω να κανω στη ζωη μου.... αλλα σιγουρα η οικονομια με ενδιαφερει πολυ σαν τομεας.... και θελω να ασχοληθω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Βασικα πιστευω πως αυτα που αναφερεις εχουν σημασια κατα τη διαρκεια της φοιτησης.Το καλο με τον κλαδο των οικονομικων ειναι οτι εχουν πολλες διεξοδους.Ειμαι σιγουρος οτι ο αποφοιτος της Λ/Χ δε θα εχει καποια ειδικη μεταχειρηση στο μελλον εναντι των αποφοιτων αλλων τμηματων οπως βεβαια και το αντιθετο.Απλως το μεταπτυχιακο ειναι αυτο που θα σε κανει να ξεχωρισεις εναντι των αλλων στην αγορα εργασιας.Χωρις αυτο δυσκολα τα πραγματα.Για το αλλο που λες,εχεις δικιο, η ΟΔΕ ειναι αρκετα θεωρητικο τμημα χωρις αυτο βεβαια να σημαινει απαραιτητα κατι κακο,και αυτο εχει καποια πρακτικα μαθηματα,οπως φυσικα και η Λ/Χ εχει καποια θεωρητικα.Τελος,για το τελευταιο που ειπες συμφωνω,αν πιανεις τα αλλα δυο ασε το οικονομικων επιστημων στην ακρη.(Δεν το υποτιμαω σε καμια περιπτωση).

Κατα κυριο λογο ναι. Αλλα και στην αγορα εργασιας ... αναλογα βεβαια και με τι ακριβως θα ασχοληθεις οταν βγεις απο τη σχολη ...
---------------------
Ισως αλλα οι εξειδικευμενοι περνουν καλυτερους μισθους παντα
---------------------
Φυσικα ρε συ ... Γι'αυτο ειπα κατι ψωνισμενοι δευτεροετης ... αλλωστε ο καθενας στο κλαδο του
---------------------
Πραγματι εδω θα συμφωνησω

Εγω στο μηχανογραφικο τα εβαλα με την εξης σειρα
1)Λ/Χ(ατιμα μαθηματικα,τι μπορει να κανει μια λαθος πραξη)
2)ΟΔΕ(εδω περασα,που το ηθελα και αυτο)
3)Οικονομικων επιστημων
-----------------------------------------

Nα σε ρωτησω...θεωρητικη εισαι;

Και εγω μια ασκηση στη φυσικη εχασα ΗΜΜΥ ξανθης ... τεσπα τωρα θα διαπιστωσω αν ισχυει το ρητο "Καθε εμποδιο για καλο"

ναι... αλλα εχω καλες σχεσεις με τα μαθηματικα....

Και παλι μπορει να δυσκολευτεις παραπανω αλλα απ'οτι εχω ακουσει το ΠΑ.ΜΑΚ ειναι γεματο με θεωρητικους ... δεν ξερω αν ισχυει ομως

Ναι...να σου πω την αληθεια δε θα σου προτεινα οικονομικη σχολη.Ξερω καποια ατομα που πηγαν οικονομικα και δυσκολευονται πολυ.Οι ενστασεις μου εχουν να κανουν κυριως με τιν διαφορικο και ολοκληρωτικο λογισμο που οσο να ναι δεν θα εχεις καλες σχεσεις.Βεβαια αν το θες πολυ μπορεις να τα καταφερεις.

Αν θελει οικονομικα ας παει και ας δυσκολευτει και λιγο ... θα γινει καλυτερη επαγγελματιας αν κανει αυτο που θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Λοιπον περιμενε τα αποτελεσματα και μετα αποφασιζεις...καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaNS

Νεοφερμένος

Η Natasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μηχανιώνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπον περιμενε τα αποτελεσματα και μετα αποφασιζεις...καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις!

thanks.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Tασο αυτα που λες θα τα διαπιστωσουμε(βασικα εγω θελω να εχει πολλους θεωρητικους,βασικα θεωρητικιες):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και εγω στην θεση σου βρισκομουν πριν απο κατι μηνες και μετα οταν εψαξα καποια πραγματα τελικα επελεξα οικονομικων επιστημων!!και δεν το μετανιωνω καθολου!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Tασο αυτα που λες θα τα διαπιστωσουμε(βασικα εγω θελω να εχει πολλους θεωρητικους,βασικα θεωρητικιες):D

δεν ξερω για θεωρητικιες ... αλλα ξερω οτι απο το λυκειο μου στο πα.μακ περασα εγω και αλλες 4 κοπελες εκ των οποιων οι 2 ειναι φιλες μου αλλα ηταν ολες τεχνολογικη ...
Μακαρι η αναλογια να ειναι αντιστοιχη απο καθε γελ ... δεν συμφωνεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Συμφωνω,μια χαρα θα ειμαστε ετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyoni

Νεοφερμένος

Η alkyoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αν κ κάπως καθστερημένα θα πω κ εγώ τη γνώμη μου :D

έχω τελειώσει την ΟΔΕ στο Παμακ κ νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα όικονομικά τμήματα.

το συγκεκριμένο τμήμα έχει για καθηγητή στη λογιστική έναν από τους πιο κορυφαίους σε όλη την ελλάδα. κ το λέω αυτό γιατί η λογιστική είναι βασικό κομμάτι για 1 οικονομολόγο με ότι κ αν επιλέξει να ασχοληθεί αργότερα. (πχ. μαρκετινγκ κλπ). Όλα αυτά τα λέω από εμπειρία.

Τώρα όσον αφορά τα τμήματα των οικονομικών επιστημών είναι πολύ θεωρητικά τμήματα με αδύναμο πρόγραμμα σπουδών. ( π.χ. διδάσκονται πολύ λίγη λογιστική). Αλλά είναι πιο εύκολα από την ΟΔΕ.

Αυτή φυσικά είναι η δική μου γνώμη χωρίς να σημαίνει ότι είναι κ η σωστή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top