Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ vs ΠΑΠΕΙ

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Μπορεί κανείς με γνώσεις να μου αναφέρει διαφορές μεταξύ των δύο?

Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα της μιας έναντι της άλλης σε οποιονδήποτε τομέα.

Έχω διαβάσει τα αντίστοιχα προηγούμενα τόπικ με παρόμοιο θέμα και δεν με έχουν καλύψει πλήρως.

Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,088 μηνύματα.
Δεν γίνεται Πανεπιστημιακό Τμήμα και να μειονεκτεί. Έχω βαρεθεί να διαβάζω «πορίσματα» του στυλ ποιος την έχει καλύτερη (την σχολή). Πουθενά δεν γίνεται αυτό στο εξωτερικό. Απλά, το κάθε Τμήμα στην ίδια επιστήμη (π.χ. οικονομικές επιστήμες) δίνει σε διαφορετικό προσανατολισμό (επιστημονικό κλάδο) έμφαση (ακαδημαϊκή, ερευνητική, επαγγελματική), κάτι που είναι ρεαλιστικά λογικό, με βάση την εξειδικευμένη επιστημονική κατάρτηση του Διδακτικού-Ερευνητικού Προσωπικού (του συγκεκριμένου Τμήματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ναι, κι εγώ προφανώς αναφέρομαι σε αυτές τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ των δύο συγκεκριμένων τμημάτων. Ως προς οποιοδήποτε τομέα.
Όπως πχ ποιά απ' τις δύο επικεντρώνεται περισσότερο στην θεωρία και ποιό λιγότερο.
Θα ήθελα να σπουδάσω Οικονομική Επιστήμη κάνοντας όσο περισσότερα μαθηματικά/στατιστική γίνεται κατα τη διάρκεια των σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,088 μηνύματα.
...και η θεωρία έχει την γλύκα της και την σημασία της. Αν θες να είσαι Οικονομικός επιστήμονας με @@@@ θα πρέπει να επιδιώξεις να μάθεις τα πάντα (από θεωρία μέτρου και ολοκλήρωσης, στατιστική, στοχαστικά μαθηματικά,...κ.α. ωραία μαθηματικά + την οικονομική επιστήμη). Η συβουλή μου, απορρέει από προσωπική διαπίστωση, ύστερα από τις μίζερες απόψεις πολλών φίλων συμφοιτητών μου...οι οποίοι θέλουν την επιστήμη στα μέτρα τους! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αlloc έχεις δει τους οδηγούς σπουδών? Ψάξε στις σελίδες των αντίστοιχων τμημάτων και σύγκρινε. Μπορείς να δεις από μόνος σου αν καλύπτουν αυτό που χρειάζεσαι. Για ΑΣΟΕΕ να ξέρεις πως γίνονται και προσκλήσεις μαθητών ώστε να παρουσιαστούν τα τμήματα της, οπότε μπορεί να υπάρχει και σε ΕΚΠΑ,ΠΑΠΕΙ κάτι αντίστοιχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ναι, έχω κοιτάξει οδηγούς σπουδών και έχω καταλήξει ότι το ΕΚΠΑ δείχνει να είναι καλύτερο για εμένα απο το ΠΑΠΕΙ. Ωστόσο ήθελα να ακούσω και γνώμες άλλων. Επίσης το ΕΚΠΑ μου φαίνεται να έχει περισσότερες επιλογές ποσοτικοποίησης του τμήματος προσφέροντας κατευθύνσεις που έχουν ώς αντικείμενο τα μαθηματικά οικονομικά. Παρόλ' αυτά ακούγεται τριγύρω ότι η Οικονομικών Επιστημών της Νομικής είναι περισσότερο θεωρητικής φύσεως από την Οικονομικής Επιστήμης ΠΑΠΕΙ και ήθελα να καταλάβω τι ακριβώς εννοούν και πού το στηρίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Την ΑΣΟΕΕ πώς και την απέρριψες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Η ΑΣΟΕ θα είναι η πρώτη μου επιλογή λογικά εάν βγάλω τα μόρια.

Το πρόβλημα μου είναι στο να αποφασίσω αν μετά την ΑΣΟΕ θα ακολουθήσει ΕΚΠΑ ή ΠΑΠΕΙ.

ΑΣΟΕΕ είναι η καλύτερη και θα την επιλέξω πρώτη αν και το ωρολόγιο πρόγραμμα της που είναι ψιλοκώλος με τα άπειρα κενά σε σχέση με ΕΚΠΑ/ΠΑΠΕΙ μου την δίνει >.<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
από άποψη προγράμματος και το κατά πόσο ακουλειθήτε δεν μπορείς να το ξέρεις εκτός αν έχεις γνωστούς από εκεί για να σου πουν στο πρακτικό του θέματος πως είναι.
από όσα μπορώ εγώ να ξέρω μπορώ να σου πω ότι το παπει είναι από τα πιο ανοργάνωτα τμήματα του τομέα σε οποιοδήποτε επίπεδο και δεν θα το συνιστούσα όπως επίσεις και την πάντειο όπου έχει καθαρά θεωρητική βάση και αυτή κάπως πιο soft για τα όσα λες;)

αλλά βασικά προσπάθησε να βρεις κάποιον από μέσα για να τον ρωτήσεις σαφώς πιο συγκεκριμένα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PRG

Νεοφερμένος

Η PRG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι, έχω κοιτάξει οδηγούς σπουδών και έχω καταλήξει ότι το ΕΚΠΑ δείχνει να είναι καλύτερο για εμένα απο το ΠΑΠΕΙ. Ωστόσο ήθελα να ακούσω και γνώμες άλλων. Επίσης το ΕΚΠΑ μου φαίνεται να έχει περισσότερες επιλογές ποσοτικοποίησης του τμήματος προσφέροντας κατευθύνσεις που έχουν ώς αντικείμενο τα μαθηματικά οικονομικά. Παρόλ' αυτά ακούγεται τριγύρω ότι η Οικονομικών Επιστημών της Νομικής είναι περισσότερο θεωρητικής φύσεως από την Οικονομικής Επιστήμης ΠΑΠΕΙ και ήθελα να καταλάβω τι ακριβώς εννοούν και πού το στηρίζουν.

Είναι όντως πιο θεωρητικό το οικονομικών επιστημών από το οικονομικής επιστήμης! Το οικονομικών επιστημών έχω ακούσει να αποκαλείται και ως νομικό οικονομικό! Αν θες καθαρά οικονομικά η γνώμη μου είναι να επιλέξεις την οικονομική επιστήμη! Και επειδή είμαι φοιτήτρια στο παπει θεωρώ είναι ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια. Εγώ είμαι ικανοποιημένη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Φυσικά,στα μαθηματα κορμού το παπει είναι πιο πρακτικό απο το εκπα (του οποίου τα μαθήματα μοιάζουν με της ΑΣΟΕΕ και είναι πολύ ενδιαφέροντα--)...αλλά το εκπα έχει πολύ πιο ενδιαφέρουσες κατευθύνσεις ΚΑΙ όνομα πτυχίου!
Στα rankings έρχεται το οικονομικό του ΕΚΠΑ , μετά απο την ΑΣΟΕΕ!
Εγώ προσωπικά μετά την ΑΣΟΕΕ (ΟΔΕ και Οικονομικό) και μετα απο το Χρηματοοικονομικό του ΠΑΠΕΙ ,έχω βάλει ΕΚΠΑ (απο το οποίο είμαι +900 μόρια)!
Επίσης,το ΠΑΠΕΙ αν μένεις Αθηνα είναι αρκετά μακριά (αντικίνητρο για καθημερινή παρακολούθηση) και επίσης το ΠΑΠΕΙ είναι πολύ ανοργάνωτο!!
Τονίζω φυσικά ότι το οικονομικό του ΕΚΠΑ δεν είναι νομικού περιεχομένου (κάτι που είναι εμφανές απο το πρόγραμμα σπουδών) ... απλώς ονομάζεται οικονομικό της νομικής γιατί :

Η διδασκαλία της πολιτικής οικονομίας ξεκίνησε με την ίδρυση του Πανεπιστημίου Αθηνών, στην αντίστοιχη έδρα της Νομικής Σχολής. Πρώτος καθηγητής στην έδρα αυτή που διατήρησε μέχρι το θάνατο του ήταν ο Ιωάννης Αλεξ. Σούτσος (1804-1890). Μαθητής του φιλελεύθερου οικονομολόγου Pelegrino Rossi, ο Σούτσος προτιμούσε τον όρο «πλουτολογία» για την πολιτική οικονομία. Άλλοι διασημοι καθηγητές πολιτικής οικονομίας και δημόσιας οικονομικής στη Νομική Σχολή ήταν ο Ανδρέας Μ. Ανδρεάδης (1876 - 1935) του οποίου τον επικήδειο στην Economic Journal έγραψε ο John Maynard Keynes, ο Άγγελος Αγγελόπουλος (1904-1995), ο Ξενοφών Ζολώτας (1904-2004 ), ο Κυριάκος Βαρβαρέσσος (1884- 1957) και ο Γιάγκος Πεσμαζόγλου (1918 - 2003).

Από το 1926 έως το 1967 εξειδικευμένα μαθήματα οικονομικής επιστήμης προσφέρονταν στο πλαίσιο της Νομικής Σχολής. Μετά από τρία έτη κοινών μαθημάτων, οι φοιτητές είχαν την δυνατότητα να επιλέξουν στο τέταρτο έτος των σπουδών τους μεταξύ δύο κατευθύνσεων: νομική ή οικονομική.
Το 1967, οι δύο αυτές κατευθύνσεις οδήγησαν στην ίδρυση, εντός της Νομικής Σχολής, δύο νέων τμημάτων: Το Τμήμα Νομικής και το Τμήμα Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών στο οποίο τα πρώτα τρία έτη ήταν κοινά ενώ οι φοιτητές επέλεγαν μεταξύ των Πολιτικών και των Οικονομικών Επιστημών στο τέταρτο έτος των σπουδών τους. Εν τέλει, το 1972, η Σχολή πήρε την σημερινή της μορφή, καθώς το Τμήμα Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών διαιρέθηκε στα Τμήματα Οικονομικών Επιστημών και Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης.

Από τότε, το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών λειτουργεί ανεξάρτητα ως ένα από τα τρία τμήματα τής Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών. Απαρτίζεται από 47 μέλη Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού και απονέμει περίπου 350 πτυχία ετησίως. Οι εγγεγραμμένοι εν ενεργεία φοιτητές το ανέρχονται σε περίπου 3.500 προπτυχιακούς και 140 μεταπτυχιακούς φοιτητές, ενώ κάθε έτος εισάγονται περίπου 350 φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PRG

Νεοφερμένος

Η PRG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σ'ένα πράγμα θα συμφωνήσω εν μέρει όμως. Για την οργάνωση που ανέφερες ισχύει πως υστερεί σε κάποια θέματα όπως στο να ενημερώσει εγκαίρως ότι θα ακυρωθεί κάποιο μάθημα εξαιτίας απουσίας του καθηγητή. Όμως όσον αφορά,παραδείγματος χάριν, τα βιβλία ίσως είναι από τα λίγα πανεπιστήμια που τα δίνουν από την αρχή του εξαμήνου. Όπως και διάφορα σεμινάρια που γίνονται κατά τακτά χρονικά διαστήματα. Θ συμφωνήσω πως η απόσταση αποτελεί ένα σημαντικό μειονέκτημα ειδικά έτσι όπως έχει γίνει η συγκοινωνία που θες 1μισή ώρα για να φτάσεις. Όσο για τις πιο ενδιαφέρουσες κατευθύνσεις είναι αναλόγως και με το τι θες να ακολουθήσεις. Και, τέλος, για το όνομα του πτυχίου επέτρεψε μου να έχω αντίθετη άποψη τόσο από συζητήσεις που έχουμε κάνει με άτομα που έχουν βγάλει τη σχολή αλλά και με εργοδότες για την αναγνώριση του πτυχίου.(βέβαια εγώ δεν έχω βγει ακόμα στην αγορά εργασίας για να έχω περισσότερα επιχειρήματα να στηρίξω τη μία ή την άλλη άποψη)
*(η διαφορά του οικονομικού της ΑΣΟΕΕ και του ΠΑΠΕΙ είναι πως της ΑΣΟΕΕ έχει περισσότερο θεωρητικά μαθήματα από το ΠΑΠΕΙ που έχει περισσότερο πρακτικά)
Αν όμως θες να πάρεις μία πιο αντικειμενική άποψη για όλα τα παραπάνω θέματα καλύτερα συζήτησε με κάποιον που έχει κάποια άποψη σχετικά με το οικονομικό και που αυτή τη στιγμή δε φοιτεί κάπου και είναι ήδη στην αγορά εργασίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top