Οικονομικό ΟΠΑ ή Οικονομικό ΣΣΑΣ;

sofia07

Νεοφερμένος

Η sofia07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα!Του χρόνου δίνω πανελλήνιες από το 4ο πεδίο και εδώ και 2 χρόνια έχω αποφασίσει πως θέλω να περάσω οικονομικά στο ΟΠΑ. Δεν ξέρω αν θα ήθελα να ασχοληθώ καθαρά με τα οικονομικά , πάντως σίγουρα στο μέλλον ευελπιστώ πως θα κάνω κάποιο μεταπτυχιακό. Θα μαρεσε γενικά να δουλεύω σε εταιρίες κλπ( καθόλου δημόσιο). Παρόλα αυτά η οικογένεια μου επιμένει να σκεφτώ το οικονομικό ΣΣΑΣ( έχω δυνατότητες πιστεύω να πιάσω τα μόρια) . Ποια σχολή λέτε να διαλέξω;
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γενικά στο ΣΣΑΣ περιορίζεσαι πολύ, και έχεις ένα ταβάνι μισθού. Και αν περάσουν τα χρόνια δεν είναι τόσο εύκολο να φύγεις, πρέπει να πληρώσεις.

Υπάρχουν πολλά παιδιά που χάθηκαν στις στρατιωτικές σχολές επειδή οι γονείς τους είχαν μικρές βλέψεις.
 

sofia07

Νεοφερμένος

Η sofia07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γενικά στο ΣΣΑΣ περιορίζεσαι πολύ, και έχεις ένα ταβάνι μισθού. Και αν περάσουν τα χρόνια δεν είναι τόσο εύκολο να φύγεις, πρέπει να πληρώσεις.

Υπάρχουν πολλά παιδιά που χάθηκαν στις στρατιωτικές σχολές επειδή οι γονείς τους είχαν μικρές βλέψεις.
Εμένα βασικά με πιέζουν επειδή ξέρουν ότι μπορώ να γράψω αυτά τα μόρια και λένε είναι κρίμα να πάω οπα με 1600+ μόρια ενώ θα μπορούσα να πιάσω ΣΣΑΣ. Αλλά εγώ τους έχω πει ότι και εξωτερικά θα ήθελα να πάω και γενικά θα μαρεσε να κάνω μεταπτυχιακό marketing ή κάτι παρόμοιο. Στο ΣΣΑΣ ξέρεις τι μπορείς να κάνεις; Αν μπορείς να δουλέψεις μόνος σου ή όχι;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,447 μηνύματα.
Νομίζω μπορείς και μόνος σου παράλληλα, όπως οι γιατροί, αλλά δεν είναι εύκολο. Σκέψου ότι θα έχεις μεταθέσεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Καλησπέρα!Του χρόνου δίνω πανελλήνιες από το 4ο πεδίο και εδώ και 2 χρόνια έχω αποφασίσει πως θέλω να περάσω οικονομικά στο ΟΠΑ. Δεν ξέρω αν θα ήθελα να ασχοληθώ καθαρά με τα οικονομικά , πάντως σίγουρα στο μέλλον ευελπιστώ πως θα κάνω κάποιο μεταπτυχιακό. Θα μαρεσε γενικά να δουλεύω σε εταιρίες κλπ( καθόλου δημόσιο). Παρόλα αυτά η οικογένεια μου επιμένει να σκεφτώ το οικονομικό ΣΣΑΣ( έχω δυνατότητες πιστεύω να πιάσω τα μόρια) . Ποια σχολή λέτε να διαλέξω;
Κοιτα να δεις τωρα ...να γραψεις 18500 μορια για να πας οικονομικο ΣΣΑΣ να κανεις μετα λογιστικη επαλ στην ταξιαρχια ...και να παιρνεις 1200 στα 40σου και να κρέμεται ενα τσεκουρι απο πανω σου γιατι ο αλλος στην στρατοπεδο κλεβει φετα? παιζει?
Ναι παιζει.... αν δεν εχεις τα χρηματα να σπουδασεις..εκει η ζωη ειναι ζωρικη μεν (ρομποτακια) αλλα ειναι δωρεαν και εχει και χατζιλικι.
Βεβαια πηγες ...μετα ετσι και δεν σου αρεσει...δεν μπορεις να φυγεις.. σε μπαστακωσαν.
Οι ωρες εργασιας ειναι πολλες στο στρατο και κανενα σαββατο..χωρις λευτα ε... βεβαια και στον ιδιωτικο ειναι πολλες και δυσκολη η ευρεση καλης εργασιας.
Ρωτησες αν μπορεις να εργαστεις και εξω παραλληλα..δεν το ξερω αυτο, αλλα αν κρινω απο τους γιατρους που τους επιτρεπουν ιατρειο εξω μαλλον ναι και σε σενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Καλησπέρα!Του χρόνου δίνω πανελλήνιες από το 4ο πεδίο και εδώ και 2 χρόνια έχω αποφασίσει πως θέλω να περάσω οικονομικά στο ΟΠΑ. Δεν ξέρω αν θα ήθελα να ασχοληθώ καθαρά με τα οικονομικά , πάντως σίγουρα στο μέλλον ευελπιστώ πως θα κάνω κάποιο μεταπτυχιακό. Θα μαρεσε γενικά να δουλεύω σε εταιρίες κλπ( καθόλου δημόσιο). Παρόλα αυτά η οικογένεια μου επιμένει να σκεφτώ το οικονομικό ΣΣΑΣ( έχω δυνατότητες πιστεύω να πιάσω τα μόρια) . Ποια σχολή λέτε να διαλέξω;
Κοίταξε να δεις πως έχει η κατάσταση : Οικονομικό ΟΠΑ είναι εξαιρετική σχολή που θα σου δώσει τρομερά εφόδια (ακαδημαικά) και θα σου παρέχει μια ευελιξία στις σπουδές ΑΛΛΑ για να δουλέψεις σε εταιρείες χρειάζεσαι ισχυρό networking με εργοδότες κλπ! Αν ΔΕΝ το έχεις και θεωρείς ότι η σχολή δεν μπορεί να στο δώσει ή θεωρείς ότι είναι δύσκολο να το φτιάξεις από το 0 τότε να πας στη ΣΣΑΣ...

Προσωπικά,εγώ ΟΠΑ θα επέλεγα (όπως θα επιλέξω και για το μάστερ που θα κάνω αν δεν το κάνω στο εξωτερικό)
Αλλά ειλικρινά στο λέω δεν έχω δει (εγω τουλάχιστον) άτομο δίχως γνωριμίες να μπαίνει σε εταιρείες απλά με ένα καλό βιογραφικό...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top