Οικονομικές Σπουδές με μεταπτυχιακό. Γενικό - Ειδικό ή Ειδικό - Ειδικό;

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Τί είναι καλύτερο όσον αφορά τις οικονομικές σπουδές?

Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου είναι καλύτερο να βγάλει κανείς μια γενική σχολή όπως της Οικονομικής Επιστήμης
και να εξειδικευτεί μετά σε ένα Μάστερ σε αυτό που του αρέσει περισσότερο.

Δεν ενδιαφέρομαι για ακαδημαική καριέρα.

Όπως το βλέπω τώρα, χωρίς να ξέρω όμως καλά τι εστί ο κάθε κλάδος οικονομικών, νομίζω ότι θα μου άρεσαν τα χρηματοοικονομικά.

Σε τι υπερτερεί λοιπόν κάποιος που έχει σπουδάσει χρηματοοικονομικά κ' έχει κάνει και μάστερ σε αυτά έναντι κάποιου που έχει
σπουδάσει Οικονομική Επιστήμη με μάστερ στα χρηματοοικονομικά (στην δημόσια-ιδιωτική αγορά εργασίας)?

Στο μυαλό μου ο καλύτερος τρόπος απ' όλα ακούγεται Στατιστική ΟΠΑ με μάστερ Χρηματοοικονομικών, αξίζει όμως η διαφορά απ' τ' άλλα ώστε να λιώσω τον εγκεφαλό μου στο Στατιστικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,088 μηνύματα.
Αν ξεκινήσεις με βάση τα «όνειρα» με πεδίο εφαρμογής τα 10 χρόνια μετά και τι δουλειά θα κάνεις...μάλλον ξεκίνησες λάθος. Η δουλειά δεν έχει καμία σχέση με το πτυχίο. Για την εύρεση δουλειάς παίζουν άλλοι παράγοντες ρόλο (και το πτυχίο). Όμως όχι αυτό καθεαυτό το πτυχίο. Αν δεν σου αρέσει αυτό που σπουδάσεις και δεν δοθείς σε αυτό κυριολεκτικά, τότε δεν έχει νόημα να ονειρεύεσαι «δουλειές». Η πλειοψηφία των Ελλήνων φοιτητών καταλήγει να μην της αρέσει αυτό που σπουδάζει (αφού δεν διαβάζει όσο πρέπει λόγω απέχθειας, βαρεμάρας, λουσάτης φοιτητικής ζωής,...κ.α.), με την πάροδο του χρόνου, γι' αυτό και τα απαίσια αποτελέσματα στην εξεταστική...και στο χαμηλό γνωσιακό επίπεδο των αποφοίτων. Μια μειοψηφία αποφοίτων (αυτοί που έθεσαν ως στόχο την επιστήμη αυτήν καθεαυτήν και όχι την δουλειά) είναι οι σοβαροί επιστήμονες και οι οποίοι δεν προορίζονται μόνο για ακαδημαϊκοί.

Πολλοί λένε ότι θα κάνω εκείνο, θα κάνω το άλλο...αλλά το ίδιο το Τμήμα επιφυλάσσει εκπλήξεις (παθογένειες, κακοί καθηγητές, δύσκολα μαθήματα, κακοδιδαγμένη ύλη, σημειώσεις του 1960,...κ.α.) και τα όνειρα καταρρίπτονται. Αν κατορθώσεις και τα διατηρήσεις μέχρι το 4ο ή 5ο έτος σπουδών σου, θα είσαι από το 10% που είναι η καλή πάστα φοιτητών ενός Πανεπιστημιακού Τμήματος. Βέβαια, θα δεις και καθηγητές που θα έχουν όρεξη για μάθημα και θα σε οδηγήσουν στα μονοπάτια της γνώσης (μειοψηφία). Συνήθως αυτοί «κρύβονται» σε μαθήματα μέσου προς τέλους σπουδών. Αυτό σε γενικές γραμμές ισχύει στα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Εξάλλου στην Ελλαδιστάνα ζούμε, οπότε διδακτικές διαδικασίες επιπέδου ΜΙΤ δεν θα βρεις πουθενά. :P Εξάλλου, για προσωπικούς λόγους, μπορεί να μην σου αρέσει η επιστήμη (και ας πιστεύεις τώρα λόγω άγνοιας) ότι θα σου αρέσει. Πολλοί την πάτησαν έτσι και τώρα το φυσάνε και δεν κρυώνει, έγιναν αιωνόβιοι φοιτητές, έχασαν την μπάλα,...κ.α. Οπότε, μην έχεις μεγάλη χαρά εξ' αρχής, για να μην σου κοπεί απότομα μετά. Σκέψου ότι θα παίξεις ρουλέτα ή κάποιο τυχερό παίγνιο με πιθανότητα επιτυχίας 50% (να σου αρέσει) και πιθανότητα αποτυχίας 50%. Έτσι είναι όλες οι επιστήμες, για όσους δεν έχουν ιδέα λόγω φυσιολογικης άγνοιας. :D Όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο. Για παράδειγμα, όταν πέρασα στην σχολή μου, είχα μεγάλη αγάπη να επιλέξω μαθήματα στατιστικής και επιχειρησιακής έρευνας. Όταν τα είδα...έφριξα. Ξενέρωσα αμέσως, επειδή σαν στατιστική είχα αυτήν του λυκείου και όχι αυτήν που είδα και βλέπω (στατιστική συμπερασματολογία, γραμμικά μοντέλα,...κ.α.) με αποτελέσμα, να καταλήξω ύστερα από εκ νέου ψάξιμο (στο internet) σε άλλον κλάδο της επιστήμης μου και να αφοσιωθώ εκεί για τα καλά πλέον (με έχει γοητεύσει πάρα πολύ). Οπότε, με αυτό θέλω να σου πω εντελώς φιλικά και συναδελφικά, ότι έχε υπόψιν, πιθανή αναθεώρηση απόψεων και προτιμήσεων. Πάντως και το στατιστικό, είναι αρκετά ενδιαφέρον και πολύ δυνατό χαρτί ιδιαίτερα αν συνδυαστεί με πτυχίο μαθηματικών! Οικονομικά βρωμάει ο τόπος. Και η κουτσή Μαρία και η Μαρία η άσχημη, οικονομικά σπουδάζει σε κάποιο Τμήμα (ΤΕΙ, ΑΕΙ, ΙΕΚ,...κ.α.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Τί είναι καλύτερο όσον αφορά τις οικονομικές σπουδές?

Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου είναι καλύτερο να βγάλει κανείς μια γενική σχολή όπως της Οικονομικής Επιστήμης
και να εξειδικευτεί μετά σε ένα Μάστερ σε αυτό που του αρέσει περισσότερο.

Δεν ενδιαφέρομαι για ακαδημαική καριέρα.

Όπως το βλέπω τώρα, χωρίς να ξέρω όμως καλά τι εστί ο κάθε κλάδος οικονομικών, νομίζω ότι θα μου άρεσαν τα χρηματοοικονομικά.

Σε τι υπερτερεί λοιπόν κάποιος που έχει σπουδάσει χρηματοοικονομικά κ' έχει κάνει και μάστερ σε αυτά έναντι κάποιου που έχει
σπουδάσει Οικονομική Επιστήμη με μάστερ στα χρηματοοικονομικά (στην δημόσια-ιδιωτική αγορά εργασίας)?

Στο μυαλό μου ο καλύτερος τρόπος απ' όλα ακούγεται Στατιστική ΟΠΑ με μάστερ Χρηματοοικονομικών, αξίζει όμως η διαφορά απ' τ' άλλα ώστε να λιώσω τον εγκεφαλό μου στο Στατιστικό?

και εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου,έτσι ακριβώς σκέφτηκα και εγώ και επέλεξα τη σχολή μου.
έτσι θα έχεις τη δυνατότητα να "χωνέψεις" την επιστήμη σου να δεις 5-6 πράγματα και να αποφασίσεις πιο συγκροτιμένα τώρα για τη στατιστική που λες,δεν μπορούμε να σου πούμε από εδώ είναι καθαρό δικό σου θέμα.
προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και το θεωρώ απλά αναγκαίο κακό μιας και δεν θέλω να ασχοληθώ με το κομάτι της έρευνας οπότε όλα τα μοντέλα υπάρχουν σε προγράματα που μπορείς να χρησημοποιήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top