Οικονομικά ή θετική;

Αλεξια

Νεοφερμένος

Η Αλεξια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα! Ειμαι μαθητρια που τωρα θα αρχισω την γ λυκειου και θα δωσω πανελληνιες και ειμαι πολυ διχασμενη σχετικα με την κατευθυνση που θελω να επιλεξω. Γενικα μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα, αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα ηθελα να περασω στο μαθηματικο γιατι περα απο την δυσκολια της σχολης,που θα περιορισει αρκετα απο οτι εχω ακουσει την φοιτητικη ζωη που θελω να εχω, δεν ξερω γενικα κατα ποσο θα ηθελα οντως να περασω στην σχολη αυτη. Επισης, οντας μαθητρια του 19, δεν τα παω και τοσο καλα με φυσικη και χημεια. Εχω κανει θερινα σε αυτα και εχω συνηδειτοποιησει πως παρολο που προηγουμενες χρονιες παντα διαβαζα για διαγωνισματα και εγραφα καλα, εστιαζα μονο στο να παρω εναν καλο βαθμο και μετα απο δυο μηνες ειχα ξεχασει αυτα που ειχα διαβασει, αρα δεν εδινα ουσιαστικη βαση κι ετσι νιωθω πως τωρα εχω καποια κενα. Εχω μιλησει με εναν καθηγητη μου στο φροντιστηριο ο οποιος μου εξεφρασε πως κατα την αποψη του δεν υπαρχει λογος να αλλαξω και να παω οικονομικα γιατι ειμαι καλη μαθητρια και δεν χρειαζεται να παω εκει λογω <<ευκολιας>>, και πως μπορω να περασω μαθηματικο και μετα να κανω καποιο μεταπτυχιακο. Απο την αλλη, ομως, σκεφτομαι και σχολες απο τα οικονομικα οπως το οικονομικο, λογιστικη κλπ, σχολες οι οποιες περιεχουν μαθηματικα που μου αρεσουν, παρολο που θεωρουνται πιο ΄ευκολες΄. Να προσθεσω πως γενικα θελω να βγω και εξωτερικο, γιατι η Ελλαδα δεν εχει τοσο μελλον απο επαγγελματικη αποκατασταση. Σκοπευω να κανω μεταπτυχιακο, σε οποια σχολη περασω. Αμα συνεχισω θετικη νιωθω πως παω λιγο στα τυφλα και δεν ειμαι καν σιγουρη αν θελω να περασω μαθηματικο η οχι, οποτε σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο η καταληξω να μην περναω η να εχω αλλαξει γνωμη και μετα να χρειαστει να συμβιβαστω με καποια αλλη σχολη η να ξαναδωσω εξετασεις απο τα οικονομικα. Ανησυχω επισης πως αμα αλλαξω τωρα κατευθυνση, εχοντας ηδη κανει θερινα στη φυσικη και τη χημεια, θα ειμαι αρκετα πισω στα αοθ και αεππ, αλλα πολλοι μου λενε πως ειναι σχετικα ευκολα μαθηματα, ειδικα σε σχεση με φυσικη και χημεια, οποτε αμα στρωθω και διαβασω θα προλαβω να φτασω μεχρι εκει που εχουν φτασει στο φροντιστηριο μου. Γενικα με προβληματιζει παρα πολυ αυτο το θεμα και εχω λιγο χρονο να αποφασισω τι θα κανω, οποτε θα ημουν πραγματικα ευγνωμων αν μου λεγατε την γνωμη σας σχετικα με ολο αυτο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top