ΟΔΕ ή Οικονομική Επιστήμη;

theofilos_k

Νεοφερμένος

Ο theofilos_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο forum κ θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με τα τμηματα της ασοεε οδε κ οικονομικης επιστιμης.ποιο θεωρητε καταλληλοτερο κ αυτο που θα μου προσφερει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση αργοτερα?σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από τι θέλεις ΕΣΥ να σπουδάσεις. Προτείνω ΟΔΕ πάντως. Οικονομικές επιστήμες υπάρχουν 10 στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
ποια ηδιαφορα οικονομικο ασοοε παπει και νομικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Και εγω ΟΔΕ προτεινω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
ποια ηδιαφορα οικονομικο ασοοε απο το οικονομικο του παπει και του οικονομικου της νομικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ας απαντησει ρε παιδια και κανενας που εχει να πει κατι παραπανω.
Με το να λετε απλως 'ΟΔΕ' δεν βοηθατε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ας απαντησει ρε παιδια και κανενας που εχει να πει κατι παραπανω.
Με το να λετε απλως 'ΟΔΕ' δεν βοηθατε...

Ενώ βοήθησες εσύ δηλαδή:P

ποιο θεωρητε καταλληλοτερο κ αυτο που θα μου προσφερει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση αργοτερα?σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Που θέλετε βρε παιδιά να ξέρω εγώ ποιο θεωρείται καταλληλότερο?! Με ποια κριτήρια δηλαδή? Τις διαφορές μεταξύ των σχολών μπορείς να τις καταλάβεις από τους οδηγούς σπουδών. Γενικά ΟΠΑ -> καλύτερο για οικονομικά
-----------------------------------------
ποια ηδιαφορα οικονομικο ασοοε απο το οικονομικο του παπει και του οικονομικου της νομικης

Το οικονομικό της νομικής, ποιο είναι?!
-----------------------------------------
Παράλληλα, μπορείτε να κάνετε και καμία αναζήτηση...: Οικονομικών επιστημών ή Διοίκηση επιχειρήσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο forum κ θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με τα τμηματα της ασοεε οδε κ οικονομικης επιστιμης.ποιο θεωρητε καταλληλοτερο κ αυτο που θα μου προσφερει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση αργοτερα?σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Τι ρωτάς βρε φίλε μου. Αν αναγκαστικά θες ένα από τα δύο τμήματα οικονομικών επιστημών. Στο ΟΔΕ ουσιαστικά δεν θα ξέρεις τίποτα. Θα αποφύγεις σχολές που είναι πανεύκολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Το οικονομικό της νομικής, ποιο είναι?!https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=47841

το οικονομικο του καποδιστριακου.

κοιτα κ αυτο φιλε μου
το μέλλον είναι η ειδίκευση. Είναι καλύτερα επαγγελματικά αν έχεις ΜΒΑ + μεταπτυχιακό στην λειτουργία αποθήκης ας πούμε, παρά πτυχίο οικονομικού + ΜΒΑ μεταπτυχιακό. (ΜΒΑ είναι η διοίκηση επιχειρήσεων). Σίγουρα βάζεις στο μηχανογραφικό το οικονομικό, χωρίς αμφιβολίες, αλλά εγώ προσωπικά αν έπρεπε να δώσω συμβουλή θα πρότεινα πρώτα όλα τα άλλα.

Εκτός βέβαια αν θες να γίνεις καθηγητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
το οικονομικο του καποδιστριακου.

κοιτα κ αυτο φιλε μου

Το πτυχίο στην Διοίκηση των επιχειρήσεων δεν σου προσφέρει τίποτα ουσιαστικό. Αυτό δείχνει μέχρι στιγμής η αγορά εργασίας στις οικονομικές εργασίες. Ακόμα και το ΜΒΑ είναι περισσότερο χρήσιμο να το κάνεις σε μεγάλη ηλικία και να στο πληρώνει η εταιρία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Το πτυχίο στην Διοίκηση των επιχειρήσεων δεν σου προσφέρει τίποτα ουσιαστικό. Αυτό δείχνει μέχρι στιγμής η αγορά εργασίας στις οικονομικές εργασίες.

ακριβως το αντιθετο μου εχουν πει τοσο οι καθηγητες(οικονομολογοι) οσο και φοιτητες στα οικονομικα τμηματα και τμηματα διοικησης επιχειρησεων(ΑΕΙ) αλλα και εκπεδευτικοι που αναλαμβανουν να καθοδηγησουν τα παιδια στο περασμα τους απο το λυκειο στην τριτοβαθμια(νομιζω υπαρχει ενα αντιστοιχο γραφειο σ καθε πολη).
Ε δεν μπορει να κανουν οοοολοι αυτοι λαθος!!!


βρισκομαι ακριβως στην τομη μεταξυ ΟΔΕ και Οικονομικων επιστημων και το εχω ψαξει οσο δε παει αλλο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
ακριβως το αντιθετο μου εχουν πει τοσο οι καθηγητες(οικονομολογοι) οσο και φοιτητες στα οικονομικα τμηματα και τμηματα διοικησης επιχειρησεων(ΑΕΙ) αλλα και εκπεδευτικοι που αναλαμβανουν να καθοδηγησουν τα παιδια στο περασμα τους απο το λυκειο στην τριτοβαθμια(νομιζω υπαρχει ενα αντιστοιχο γραφειο σ καθε πολη).
Ε δεν μπορει να κανουν οοοολοι αυτοι λαθος!!!


βρισκομαι ακριβως στην τομη μεταξυ ΟΔΕ και Οικονομικων επιστημων και το εχω ψαξει οσο δε παει αλλο το θεμα.

Αν έχεις γνωριμίες, και βοθρατζής στην Ομόνοια να σπουδάσεις, θα έχεις μια καλή δουλειά. Αφού είσαι τόσο σίγουρος για την επιλογή σου γιατί ρωτάς τότε εδώ. Αν δεν έχεις γνωριμίες, τα λέμε στο ταμείο τραπέζης (το οποίο τονίζω ότι είναι σχολείο για έναν που θέλει να μάθει). Και σε ρωτώ, γιατί να προσλάβει κάποιος σε καλό τμήμα, έναν που έχει τελειώσει ΟΔΕ; Και ας πούμε ότι χρειάζεται, γιατί να προσλάβει εσένα, όταν έχει 1000 αποφοίτους το χρόνο; Η αγορά εργασίας δεν είναι πυρηνική φυσική. Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Κάθε εποχή έχει τις δικές της ανάγκες. Πιστεύεις ότι δεν βρίσκουν αρκετούς με ΜΒΑ σήμερα; Το 1990 ήταν όντως καλό και πρωτότυπο πτυχίο.

Τέλος, μου μιλάς για εκπαιδευτικούς (δημοσίους υπαλλήλους) και φοιτητές. Δεν θα ήταν προτιμότερο να ακούσεις απόφοιτους ΟΠΑ οι οποίοι εργάζονται σε Οικονομικές - Διοικητικές - Εμπορικές θέσεις; Κανένας φοιτητής δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την αγορά εργασίας καλά, όπως επίσης και κανένας δημόσιος υπάλληλος που δεν έχει δουλέψει σε ανάλογες θέσεις στο παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
και γω ειμαι στην ιδια θεση...ειμαι σε απογνωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ο.Δ.Ε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Αφού είσαι τόσο σίγουρος για την επιλογή σου γιατί ρωτάς τότε εδώ.

δε ρωτησα εγω, αλλος ανοιξε το θεμα κι εγω απλα ποσταρα.


γιατί να προσλάβει κάποιος σε καλό τμήμα, έναν που έχει τελειώσει ΟΔΕ; Και ας πούμε ότι χρειάζεται, γιατί να προσλάβει εσένα, όταν έχει 1000 αποφοίτους το χρόνο; Η αγορά εργασίας δεν είναι πυρηνική φυσική. Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Κάθε εποχή έχει τις δικές της ανάγκες. Πιστεύεις ότι δεν βρίσκουν αρκετούς με ΜΒΑ σήμερα; Το 1990 ήταν όντως καλό και πρωτότυπο πτυχίο.

θα σου απαντησω με ερωτηση. για ποιο λογο καποιος να προσλαβει εναν αποφοιτο με πτυχιο Οικονομικων Επιστημων και οχι εναν αποφοιτητο με πτυχιο ΟΔΕ? αναφερω το πτυχιο των οικονομικων επιστημων γιατι αναμεσα σε αυτο και το πτυχιο ΟΔΕ γινεται η συγκριση. μηπως αν καποιος τελειωσει οδε, θα ειναι μαυρο προβατο και δεν θα μπορει να εργαστει σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα? ;)

Τέλος, μου μιλάς για εκπαιδευτικούς (δημοσίους υπαλλήλους) και φοιτητές. Δεν θα ήταν προτιμότερο να ακούσεις απόφοιτους ΟΠΑ οι οποίοι εργάζονται σε Οικονομικές - Διοικητικές - Εμπορικές θέσεις; Κανένας φοιτητής δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την αγορά εργασίας καλά, όπως επίσης και κανένας δημόσιος υπάλληλος που δεν έχει δουλέψει σε ανάλογες θέσεις στο παρελθόν.

μια απο τις περιπτωσεις ηταν τετοια. ατομο που δουλευε σε επιχειρησεις επι 10 χρονια πριν γινει καθηγητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
δε ρωτησα εγω, αλλος ανοιξε το θεμα κι εγω απλα ποσταρα.




θα σου απαντησω με ερωτηση. για ποιο λογο καποιος να προσλαβει εναν αποφοιτο με πτυχιο Οικονομικων Επιστημων και οχι εναν αποφοιτητο με πτυχιο ΟΔΕ? αναφερω το πτυχιο των οικονομικων επιστημων γιατι αναμεσα σε αυτο και το πτυχιο ΟΔΕ γινεται η συγκριση. μηπως αν καποιος τελειωσει οδε, θα ειναι μαυρο προβατο και δεν θα μπορει να εργαστει σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα? ;)



μια απο τις περιπτωσεις ηταν τετοια. ατομο που δουλευε σε επιχειρησεις επι 10 χρονια πριν γινει καθηγητης.

Εγώ δεν σου είπα πως το οικονομικών επιστημών είναι σχολή χωρίς ανεργία. Απλά ένας του οικονομικού μπορεί να πάει στις περισσότερες θέσεις. Του ΟΔΕ οι γνώσεις για κάποιον που βγαίνει στην αγορά εργασίας, είναι άχρηστες. Πιστεύεις ότι ψάχνουν Manager στα 23 χωρίς προυπηρεσία; Μπορεί ένας του ΟΔΕ να πάει σε πάσης φύσεως ανώτερης δυσκολίας χρηματοοικονομική θέση; Εδώ ένα μάθημα κάνουν με τόκους, (Μαθηματικά για ΔΕ) και το παίρνουν 5 άτομα κάθε χρόνο. Στο ξαναλέω όσο εισάγονται άτομα από Θεωρητική, όλο και θα μικραίνει το επίπεδο.

Όπως και να έχει αν το όνειρο σου είναι να σπουδάσεις ΔΕ, να πας χωρίς δεύτερη κουβέντα. Εγώ απλά αφού ρώτησες, οφείλω να είμαι ειλικρινής μαζί σου. Πρέπει να σπουδάζουμε αυτό που αγαπάμε, γιατί αλλιώς θα είμαστε δυστυχισμένοι. Κοίταξε και το ΔΕΤ πάντως φίλε μου. Έτσι όπως σε κόβω μπορεί να σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
τελικα ρε παιδια τι συμβουλευτετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_kelly_

Νεοφερμένος

Η _kelly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
τελικα πολλοι ειναι σε αυτο το διλημμα...
αν καποιος στοχευει για καθηγητης τι θα ηταν προτιμοτερο γενικα απο τις οικονομικες σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
τελικα ρε παιδια τι συμβουλευτετε;

Αν θες ΑΣΟΕΕ χωρίς να μπλέξεις σε πάρα πολλά μαθηματικά, ΔΕΤ είναι η μόνη σχολή που προς το παρόν σου ανοίγει πολλές πόρτες.

Αν δεν φοβάσαι τα μαθηματικά, το Στατιστικό επίσης προς το παρόν, έχει άριστες προοπτικές στην αγορά εργασίας.

Μιλάω για το 2010 και όπως φαίνονται τα πράγματα μέχρι το 2020 σίγουρα. Μετά δεν μπορεί να πει κανείς. Οι συνθήκες αλλάζουν.
-----------------------------------------
τελικα πολλοι ειναι σε αυτο το διλημμα...
αν καποιος στοχευει για καθηγητης τι θα ηταν προτιμοτερο γενικα απο τις οικονομικες σχολες?

Οικονομικών επιστημών χωρίς αμφιβολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top