Ξεκινάω Γαλλικά!

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Ξεκινάω Γαλλικά με την μαμά μου (είναι καθηγήτρια)και πάω τρίτη γυμνασίου..Βέβαια όπως καταλαβαίνετε δεν θα έχω πρόβλημα ούτε με τις ώρες ούτε με τίποτα...Θα κάνω και το καλοκαίρι έτσι ώστε να δώσω κάποια στιγμή...Είναι εύκολα τα Γαλλικά;;;
Εγώ στο σχολείο κάνω Γερμανικά (τα λετρεύω).
Μπορείτε να μου πείτε πώς είναι;;;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνονται πιο εύκολα τα γαλλικά από τα ιταλικά ή τα ισπανικά. Πχ στα προφορικά μπορείς να ξεφύγεις (σε πολλές περιπτώσεις) αν πεις ένα επίθετο στο αρσενικό ή θηλυκό πχ ultime (γιατί είναι το ίδιο) ενώ στα ισπανικά ή ιταλικά αλλάζει και στο αρσενικό και στο θηλυκό αλλά και στον πληθυντικό αριθμό. δηλ γίνεται ultimo - ultima - ultimos - ulitimas κτλ.

Στα γαλλικά αλλάζει μόνο στον πληθυντικό αλλά φωνητικά είναι το ίδιο και για τις 4 περιπτώσεις.

Γενικότερα, τα γαλλικά -κυρίως στη σύνταξη - μου θυμίζουν περισσότερο αγγλικά παρά ιταλικά ή ισπανικά. Εγώ λατρεύω κυρίως λατινογενείς γλώσσες. Ακόμα και τα ρουμανικά.:)

Ακόμα και στα προφορικά τα γαλλικά μου φαίνονται ευκολότερα από όλες τις γνωστές γλώσσες γιατί όλες οι λέξεις τονίζονται στη λήγουσα. Και όταν μπαίνει κάπου βαρεία - το e της επόμενης συλλαβής δεν προφέρεται. Πανεύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Είναι καταπληκτική γλώσσα! Κάνω 5 χρόνια Γαλλικά και κυριολεκτικά τα λατρεύω. Και γενικώς λατρεύω το γαλλικό πολιτισμό και τα πάντα γύρω από τη χώρα. Σαν γλώσσα είναι αρκετά εύκολη, με πανέμορφη προφορά (το καλύτερο κατά τη γνώμη μου) ,απλή (σχετικά) γραμματική ,αρκετό λεξιλόγιο -θα σε βοηθήσει πολύ αν ξέρεις Αγγλικά σε επίπεδο lower και πάνω. Είναι λίγο δύσκολο όσον αφορά την ακουστική κατανόηση αλλά γενικά είναι βατά. Τα προφορικά είναι απόλαυση ! Μακάρι να είχα κι εγώ σαν εσένα κάποιον να μιλάει άπταιστα Γαλλικά για να εξασκούμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana13

Νεοφερμένος

Η Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
πλακα εχουν τα γαλλικα!!!κανω απο την πεμπτη δημοτικου και τωρα το μαιο θα δωσω το Sorbonne C2!!!η προφορα ειναι δυσκολη αλλα θα τη μαθεις.καποιες λεξεις δε ειναι αστειες!!!και η γραμμματικη ειναι λιγακι αλλα θα τα μαθεις ολα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Είναι ίσως η πιο όμορφη γλώσσα του κόσμου - μετά τα ελληνικά βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κι εδώ μια λάτρης των γαλλικών. Οτιδήποτε μας αρέσει, είναι εύκολο. Ή μας φαίνεται εύκολο. Θέλω να πω πως εάν έχεις θετική διάθεση και όρεξη να μάθεις θα σ'αρέσουν και δεν θα σε δυσκολέψουν. Δύσκολα μας φαίνονται τα πράγματα που δεν μας αρέσουν :P

Είναι μια πανέμορφη γλώσσα (όντως όχι τόσο δύσκολη όπως προείπαν) και κρύβει από πίσω της έναν υπέροχο πολιτισμό, δεν θα χάσεις. (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
καλούτσικη γλωσσίτσα... αλλά πραγματικά μισώ το τουπέ που έχουν οι γάλλοι απέναντι μας... μην τρελένεστε για τον πολιτισμό δεν χάνετε και τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
καλούτσικη γλωσσίτσα... αλλά πραγματικά μισώ το τουπέ που έχουν οι γάλλοι απέναντι μας... μην τρελένεστε για τον πολιτισμό δεν χάνετε και τίποτα...

Όταν δεν διαβάζεις ένα πεζό ή ένα ποίημα στην γλώσσα που έχει γραφτεί, χάνεις πάρα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλή γλώσσα πράγματι. By the way, το περασμένο Σάββατο ήταν η Παγκόσμια Ημέρα Γαλλοφωνίας, και το γαλλικό ινστιτούτο αποφάσισε να διεξαγάγει την ''εκδήλωση'' εδώ με τη συνεργασία δύο ιδιωτικών σχολείων και του Γαλλικού Σπιτιού. Εγώ φυσικά, ως επίτιμος προσκεκλημένος :P, παρεβρέθηκα και ομολογώ πως έμαθα αρκετά πράγματα για τη γαλλική τα οποία δε γνώριζα (έσφιξα και το χέρι της αντιπροσώπου του γαλλικού ινστιτούτου και σύμβουλου της γαλλικής πρεσβείας! :P). Μακάρι να μπορούσαν να έρθουν και άλλα άτομα μιάς και ήταν μια ενδιαφέρουσα ''γιορτή''.

Anyway, τέρμα το showing off. Πραγματικά, αξίζει να ασχοληθεί κανείς με τη γαλλική. Όμορφη και εύχρηστη ως γλώσσα. Καλή διαδρομή σου εύχομαι. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Καλή γλώσσα πράγματι. By the way, το περασμένο Σάββατο ήταν η Παγκόσμια Ημέρα Γαλλοφωνίας, και το γαλλικό ινστιτούτο αποφάσισε να διεξαγάγει την ''εκδήλωση'' εδώ με τη συνεργασία δύο ιδιωτικών σχολείων και του Γαλλικού Σπιτιού. Εγώ φυσικά, ως επίτιμος προσκεκλημένος :P, παρεβρέθηκα και ομολογώ πως έμαθα αρκετά πράγματα για τη γαλλική τα οποία δε γνώριζα (έσφιξα και το χέρι της αντιπροσώπου του γαλλικού ινστιτούτου και σύμβουλου της γαλλικής πρεσβείας! :P). Μακάρι να μπορούσαν να έρθουν και άλλα άτομα μιάς και ήταν μια ενδιαφέρουσα ''γιορτή''.

Anyway, τέρμα το showing off. Πραγματικά, αξίζει να ασχοληθεί κανείς με τη γαλλική. Όμορφη και εύχρηστη ως γλώσσα. Καλή διαδρομή σου εύχομαι. :bye:


Μηπως την ελεγαν Patricia Χονδρού την κυρια αυτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Καλή γλώσσα πράγματι. By the way, το περασμένο Σάββατο ήταν η Παγκόσμια Ημέρα Γαλλοφωνίας, και το γαλλικό ινστιτούτο αποφάσισε να διεξαγάγει την ''εκδήλωση'' εδώ με τη συνεργασία δύο ιδιωτικών σχολείων και του Γαλλικού Σπιτιού. Εγώ φυσικά, ως επίτιμος προσκεκλημένος :P, παρεβρέθηκα και ομολογώ πως έμαθα αρκετά πράγματα για τη γαλλική τα οποία δε γνώριζα (έσφιξα και το χέρι της αντιπροσώπου του γαλλικού ινστιτούτου και σύμβουλου της γαλλικής πρεσβείας! :P). Μακάρι να μπορούσαν να έρθουν και άλλα άτομα μιάς και ήταν μια ενδιαφέρουσα ''γιορτή''.

Anyway, τέρμα το showing off. Πραγματικά, αξίζει να ασχοληθεί κανείς με τη γαλλική. Όμορφη και εύχρηστη ως γλώσσα. Καλή διαδρομή σου εύχομαι. :bye:


Μήπως μπορείς να μας πεις εν περιλήψει 2-3 πράγματα που σας είπαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Θα τους είπαν ότι οι γαλλόφωνες χώρες είναι γύρω στο ένα δισεκατομμύριο αθροιστικά, ότι είναι διεθνής γλώσσα, γλώσσα εργασίας με παρουσία κομματιών της Γαλλίας σε όλες τις ηπείρους. Διαπολιτισμική γλώσσα για να γνωρίσεις πολλούς πολιτισμούς και νέες συνεργασίες με την Ελλάδα. Υποθέτω σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ξεκινάω Γαλλικά με την μαμά μου (είναι καθηγήτρια)και πάω τρίτη γυμνασίου..Βέβαια όπως καταλαβαίνετε δεν θα έχω πρόβλημα ούτε με τις ώρες ούτε με τίποτα...Θα κάνω και το καλοκαίρι έτσι ώστε να δώσω κάποια στιγμή...Είναι εύκολα τα Γαλλικά;;;;););)


Τελικά τι έγινε; Πως τα βρήκες; Δε μας είπες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θυμασαι και συ ρε παιδι μου κατι πράγματα τα οποια εχουν γινει εδω και πολύ καιρό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ειναι μια εξαιρετικη γλωσσα!ελπιζω να την απολαυσεις!εγω τα λατρευω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Την απολαμβανει εδω και 5-6 μήνες αν δεν απατομαι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Που το ξέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
κι εγώ λατρεύω αυτή τη γλώσσα!!!

Όμως κατά τη γνώμη μου πολύ βασικό ρόλο παίζει το να έχεις καλό καθηγητή.Αν δε σ'ενοχλεί το γεγονός πως καθηγήτρια θα είναι η μαμά σου(γενικά μιλάω αλλά ταιριάζει και στην περίπτωση της φίλης μας...)τότε κανένα πρόβλημα,θα τα λατρέψεις.Αν πάλι σε ''χαλάει'' να ξέρεις πως υπάρχει περίπτωση να τα μισήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,930 μηνύματα.
Νονίζω ότι μας σνομπάρει λίγο. Δεν απαντά. Εκτός αν δεν το είδε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Στα μέλη που έχουν διαβάσει το θέμα τις τελευταίες 14 μέρες δεν είναι το όνομά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top