Νυχτερινό και Μαθηματικός

Amarena1

Νεοφερμένος

Η Amarena1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλημερα
δεν ξερω αν βαζω το θεμα μου στην σωστη θεση -συγνωμη αν κανω λαθος.

Ειμαι μαθητρια νυχτερινου λυκειου στην Α ακομα βεβαια αλλα ξερω πως θελω να γινω μαθηματικος.
Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ιδεα για το πως γινεται αυτο :)

Στο σχολειο μου δεν υπαρχει Θετικη κατευθυνση.Μονο θεωριτικη και τεχνολογικη. Θα χρειαστει να αλλαξω σχολειο αργοτερα ωστε να παρακολουθησω την Θετικη? ¨η μπορω και απο την τεχνολογικη να δωσω ?
2) Τι ειναι ωρομισθιος και τι αναπληρωτης καθηγητης?
Ειναι αναγκη να περασεις απο αυτα τα σταδια για να διοριστεις μονιμα?
3) Μπορουν να σε διορισουν ή να σε στειλουν οπου θελουν ? Και αν εχεις οικογενεια και παιδια?Λαμβανετε υπ'οψιν οτι δεν μπορει ολη η οικογενεια να μετακινητε?
4) Με οσο πιο απλα λογια ..τι ειναι ο ασεπ? Αν δηλαδη θελω να διοριστω μαθηματικος..δινω μονο μαθηματικα ετσι? οχι κι αλλα μαθηματα?
5)Θα διοριστω ποτε? ή ...θα τυλιγω σουβλακια?? :worry::)

Ευχαριστω εκ των προτερων!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina K.

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα - Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
1)Και απο τεχνολογικη μπορεις να γινεις μαθηματικος
2)Νομιζω για να διοριστεις μονιμα πρεπει ν α κανεις κι ενα χρονο σε επαρχια ...δεν ειμαι σιγουρη θα σε γελασω
4)Ειναι εξετασεις που ελεγχουνε τις ικανοτητες σου και τις γνωσεις σου και απο εκει επιλεγεται ενας συγκεκριμενος αριθμος ανθρωπων οι οποιοι θα διοριστουν ο οποιος ειναι πολυ μικρος σε σχεση με αυτους που δινουν ..(δεν ξερω αν δινεις μονο μαθηματικα..)
5)Αν εισαι πολυ καλη και διαβασεις πολυ και περασεις (μεχρι τοτε εχεις καιρο...) γιατι να μη διοριστεις...;

Τεσπα ελπιζω να βοηθησα λιγο,γιατι δεν ξερω και πολλα πανω στον τομεα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amarena1

Νεοφερμένος

Η Amarena1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!!!!! Να σαι καλα!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
2) Τι ειναι ωρομισθιος και τι αναπληρωτης καθηγητης?
Ειναι αναγκη να περασεις απο αυτα τα σταδια για να διοριστεις μονιμα?
Ωρομίσθιος καθηγητής είναι αυτός ο οποίος διδάσκει συγκεκριμένες διδακτικές ώρες και πληρώνεται σύμφωνα με τις ώρες αυτές. Πχ. μπορεί να χρειάζεται κάποιο σχολείο σε ένα μόνο τμήμα 2 ώρες τη βδομάδα να διδάξει κάποιο μάθημα.

Αναπληρωτής είναι αυτός που έχει πλήρες ωράριο (πχ. αναπληρώνει κάποιον μόνιμο που βρίσκεται σε άδεια λόγω ασθένειας/εγγυμοσύνης/σπουδών κτλ) αλλά διδάσκει μόνο μια συγκεκριμένη χρονιά και όχι κάθε χρονιά.

Αναγκαστικά νομίζω δεν περνάς από αυτά τα στάδια, αλλά αν δεν κάνω λάθος το να έχεις δουλέψει είτε ως αναπληρωτής είτε ως ωρομίσθιος παίρνεις μόρια που σε βοηθάνε να πετύχεις μόνιμο διορισμό.
3) Μπορουν να σε διορισουν ή να σε στειλουν οπου θελουν ? Και αν εχεις οικογενεια και παιδια?Λαμβανετε υπ'οψιν οτι δεν μπορει ολη η οικογενεια να μετακινητε?
Δηλώνεις προτιμήσεις Περιοχής από όσο ξέρω.
4) Με οσο πιο απλα λογια ..τι ειναι ο ασεπ? Αν δηλαδη θελω να διοριστω μαθηματικος..δινω μονο μαθηματικα ετσι? οχι κι αλλα μαθηματα?
ΑΣΕΠ=Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού. Είναι ένας ανεξάρτητος φορέας (θεωρητικά αδιάβλητος) που εκτός των άλλων αναμβάνει τη διεξαγωγή εξετάσεων για την επιλογή καθηγητών, τη διόρθωση/βαθμολόγηση των γραπτών και ακολούθως την σύνταξη των πινάκων επιτυχόντων. Έχει και ιστοσελίδα www.asep.gr
5)Θα διοριστω ποτε? ή ...θα τυλιγω σουβλακια?? :worry::)
Αν διαβάσεις και περάσεις με καλή σειρά στις εξετάσεις του ασεπ... γιατί όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amarena1

Νεοφερμένος

Η Amarena1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση ! Δεν εχω προβλημα με το διαβασμα ισα-ισα μ αρεσει πολυ γι αυτο και σκεφτομαι να γινω εκπαιδευτικος.
Με ανησυχει ομως η επαγγελματικη αποκατασταση .Σκεφτομουν πως ισως ΚΑΙ εκει χρειαζεται να εχεις μεσον! Λογικα ομως αυτο κανει ο ΑΣΕΠ - οι πιο αξιοι ..περνανε!! Αυτο ειναι καλο μου φαινεται!! :)
Απ την αλλη με προβληματιζε το να ειμαι αναπληρωτρια επιδη εχω εναν γιο..αλλα μεχρι τοτε ο γιος μου θα ειναι τουλαχιστον 15-16 ετων! Αρα μαλλον δεν υπαρχει προβλημα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top