Νομική vs παιδαγωγικό

kathrinnas

Νεοφερμένος

Η kathrinnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μου αρέσουν και τα δυο και ειμαι σε διλλημα. Η νομικη εχει προοπτικες εξελιξης αλλα θελω δικαστκος που εχει παρα πολυ διαβασμα. τα παιδαγωγικα ειναι ευχαριστα και θα εχω ελευθερο χρονο για να ασχοληθω με το πιανο που με ενδιαφερει αλλα φοβαμαι τον διορισμο και μηπως το επαγγελμα αποδειχτει βαρετο. Τι να διαλεξω;
Ευχαριστω εκ των προτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μιας και είσαι σε τέτοιο δίλημμα εγώ θα σου έλεγα να γράψεις πρώτα να δεις τι πιάνεις και μετά να προβληματιστείς.Μερικές φορές πιάνω τον εαυτό μου να πέφτει σε τέτοια διλήμματα που δεν είναι της παρούσης:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kathrinnas

Νεοφερμένος

Η kathrinnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Απλα θελω να επικεντρωθω σε ενα στοχο να ξερω δλδ τι θελω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Θυμάμαι πως οι καθηγητές μας, όταν είχαμε τέτοιους προβληματισμούς, μας έλεγαν να σκεφτούμε τον εαυτό μας σε λίγα χρόνια... Εσύ τι σκέφτεσαι? Να είσαι δικηγόρος / δικαστής ή να διδάσκεις σε παιδιά δημοτικού? Την απάντηση μόνο εσύ την ξέρεις... Δεν μπορούμε εμείς να σε κατευθύνουμε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μιας και είσαι σε τέτοιο δίλημμα εγώ θα σου έλεγα να γράψεις πρώτα να δεις τι πιάνεις και μετά να προβληματιστείς.Μερικές φορές πιάνω τον εαυτό μου να πέφτει σε τέτοια διλήμματα που δεν είναι της παρούσης:P

Πολύ σωστός ο παίκτης!:no1:
Έτσι να σκέφτεστε παιδιά,γράψ'τε όσο καλύτερα μπορείτε και κάνετε στο τέλος "ταμείο"...

Όσο για το συγκεκριμένο δίλημμα,βασικό σημείο αποτελεί ο χαρακτήρας σου...πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου τι θέλει να κάνει και που θέλει να φτάσει μια μέρα!Έχεις υψηλές φιλοδοξίες και είσαι πρόθυμη να κάνεις θυσίες;Τότε Νομική με κλειστά μάτια!
-----------------------------------------
Η νομικη εχει προοπτικες εξελιξης αλλα θελω δικαστκος που εχει παρα πολυ διαβασμα.

Εδώ να κάνω ένα σχόλιο βάσει των εμπειριών μου...
Ναι μεν το διάβασμα σε αυτές τις περιπτώσεις απαιτεί τεράστια αφοσίωση,ΟΜΩΣ παραμένει απλά...διάβασμα!:P
Τι εννοώ...
Εγώ ας πούμε που ασχολούμαι με το εμπόριο (έστω και σε μικρή κλίμακα και "στηρίζοντας" για την ώρα) ακόμη και αυτή τη στιγμή που γράφω στο ischool σκέφτομαι τι κινήσεις πρέπει να κάνω την αυριανή μέρα,πότε να πάρω τηλέφωνο τον "Χ" πελάτη,πότε και πως να κάνω το καθετί!Αυτό με έχει οδηγήσει πολλές φορές σε αυπνίες!:jumpy:Ένας λάθος χειρισμός μπορεί να μου κοστίσει...

Από το να εργάζεσαι λοιπόν κατά αυτό τον τρόπο,δεν είναι πιο απλό να διαβάσεις αυτά που πρέπει;:)
Σκέψου πόσο απλό είναι: κλείνεσαι μέσα,ανοίγεις τα βιβλία που πρέπει (ξέρεις τι και πως να το διαβάσεις),διαβάζεις και αφομοιώνεις αυτά που πρέπει και μετά πας και εξετάζεσαι (γνωρίζοντας πάνω σε τι θα εξεταστείς;)) και φυσικά άμα έχεις προετοιμαστεί σωστά έχεις πετύχει!So simple!:D

"Κόπος" και ο μεν,"κόπος" και ο δε...όμως ο "κόπος" του διαβάσματος δεν πάει ποτέ χαμένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Απλα θελω να επικεντρωθω σε ενα στοχο να ξερω δλδ τι θελω

Kαι τα 2 είναι υψηλόβαθμα οπότε δεν αλλάζει κάτι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Απο τη β λυκειου προβληματιζεσαι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
Μου αρέσουν και τα δυο και ειμαι σε διλλημα..
Αν δεν τρελαίνεσαι για τα νομικά διάλεξε παιδαγωγικά. Έχουν αυτό που δεν υπάρχει αλλού: βρίσκεις αμέσως δουλειά!!! Κάπου διάβαζα ότι υπάρχουν τρομερες ελλείψεις σε δασκάλους που θα μεγαλώσουν ακόμα. Σε σχολεία βάζουν νηπιαγωγούς και ιδιωτικά παιρνουν μαθηματικούς και φολόλογους! Όποιος τελειώνει παιδαγωγικά διορίζεται αμέσως!! Από τη νομική είναι δύσκολα τα πράγματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
To ότι αναφέρεσαι σε ένα επάγγελμα που έχει να κάνει με παιδιά και πως η απόφαση της αν θα το ακολουθήσει πιθανόν θα χαρακτηρίσει κάμποσους μικρούς ανθρώπους το σκέφτεσαι? Ρε παιδιά τα παιδαγωγικά είναι ένα επάγγελμα που θα έπρεπε να το βλέπετε με αλτρουισμό και να το διαλέγετε μόνο αν είστε σίγουροι πως το αγαπάτε. Όταν θα βγεις να δουλέψεις θα βασανίζεις παιδάκια μόνο και μόνο για τα λεφτά? Χώρια τι μπορεί να κάνει στα νεύρα σου ένα τέτοιο επάγγελμα αν δεν το αγαπάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
To ότι αναφέρεσαι σε ένα επάγγελμα που έχει να κάνει με παιδιά και πως η απόφαση της αν θα το ακολουθήσει πιθανόν θα χαρακτηρίσει κάμποσους μικρούς ανθρώπους το σκέφτεσαι? Ρε παιδιά τα παιδαγωγικά είναι ένα επάγγελμα που θα έπρεπε να το βλέπετε με αλτρουισμό και να το διαλέγετε μόνο αν είστε σίγουροι πως το αγαπάτε. Όταν θα βγεις να δουλέψεις θα βασανίζεις παιδάκια μόνο και μόνο για τα λεφτά? Χώρια τι μπορεί να κάνει στα νεύρα σου ένα τέτοιο επάγγελμα αν δεν το αγαπάς
Πάρα πολύ καλή παρατήρηση. Μάλιστα πρώτη φορά την ακούω.
Ωστόσο dias. Από την νομική άμα βγεις δικηγοράκος και ξυπνάς κάθε πρωί στις 7 τότε ναι θα έχεις πρόβλημα. Αλλά αν βγεις ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ και δουλεύεις μετά τις δώδεκα το βράδυ δεν νομίζω να πεινάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
Ωστόσο dias. Από την νομική άμα βγεις δικηγοράκος και ξυπνάς κάθε πρωί στις 7 τότε ναι θα έχεις πρόβλημα. Αλλά αν βγεις ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ και δουλεύεις μετά τις δώδεκα το βράδυ δεν νομίζω να πεινάσεις.
Δεν το έπιασα. Τι θα κάνει ένας δικηγόρος μετά τις 12 το βράδι? Εννοείς κάτι παράνομο? Αν θέλεις εξηγείς.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δεν το έπιασα. Τι θα κάνει ένας δικηγόρος μετά τις 12 το βράδι? Εννοείς κάτι παράνομο? Αν θέλεις εξηγείς.

Ε... Δεν είναι και άγιοι όλοι οι δικηγόροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ε... Δεν είναι και άγιοι όλοι οι δικηγόροι.
κανουν βιζιτες ... πχ για τον κουγια δεν λενε τσαμπα πως ειναι κWL0FarDQS με τετοιες καλες υποθεσεις ...

περα απο την πλακα . νομικη γιατι εχεις μελλον ... και εξαλλου μπορεις μετα να κατευθυνθεις παλι στα παιδαγωγικα και στην διδασκαλια , το αντιθετο μαλλον θα σε δυσκολευε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Μου αρέσουν και τα δυο και ειμαι σε διλλημα. Η νομικη εχει προοπτικες εξελιξης αλλα θελω δικαστκος που εχει παρα πολυ διαβασμα. τα παιδαγωγικα ειναι ευχαριστα και θα εχω ελευθερο χρονο για να ασχοληθω με το πιανο που με ενδιαφερει αλλα φοβαμαι τον διορισμο και μηπως το επαγγελμα αποδειχτει βαρετο. Τι να διαλεξω;
Ευχαριστω εκ των προτερων...
Πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω, επειδη απ'οτι φαινεται αγαπας εξισου και τα δυο επαγγελματα!! Εισαι ισως η μονη που δε γραφει το γνωστο πια ποιηματακι: "θελω να μπω στο παιδαγωγικο μονο και μονο για τη γρηγορη αποκατασταση"... Εγω σαν φοιτητης του παιδαγωγικου, οφειλω να σε ενημερωσω για τα παρακατω... Το παιδαγωγικο σα σχολη πολλες φορες γινεται οντως βαρετη, αλλα μπορει να γινει και τρομερα δημιουργικη, αρκει να εχεις βεβαια θεληση και αγαπη γι αυτο που κανεις!! Αυτο που θελω να πω, ειναι πως μπορεις να συνδιασεις καλλιστα τη μουσικη με το λειτουργημα του δασκαλου, τοσο μεσα στο σχολιο, οσο και στον ελευθερο χρονο σου... Το εχω ψαξει πολυ το θεμα, επειδη και μενα με ενδιαφερει το θεατρο, και εκπληκτος διαπιστωσα πως τα περισσοτερα κειμενακια της γλωσσας μπορουν να υποστουν καλλιστα μια μουσικοδραματικη επεξεργασια!! Ετσι και το μαθημα θα γινει περισσοτερο ενδιαφερον προς τους μαθητες και θα μπορεσεις να συνδιασεις τις 2 μεγαλες σου αγαπες:)... Οσο για τη Νομικη, ειναι και αυτο ενα τρομερα ενδιαφερον επαγγελμα, αλλα και αρκετα ανταγωνιστικο!! Θα πρεπεθ λοιπον να σκεφτεις αν εχεις την αντοχη και τις ικανοτητες να ακολουθησεις αυτο το δρομο και αν δεις πως μπορεις, τοτε γιατι οχι:)!??! Το σημαντικοτερο ομως ειναι να ανακαλυψεις τι ειναι αυτο που σε γεμιζει περισσοτερο!!

To ότι αναφέρεσαι σε ένα επάγγελμα που έχει να κάνει με παιδιά και πως η απόφαση της αν θα το ακολουθήσει πιθανόν θα χαρακτηρίσει κάμποσους μικρούς ανθρώπους το σκέφτεσαι? Ρε παιδιά τα παιδαγωγικά είναι ένα επάγγελμα που θα έπρεπε να το βλέπετε με αλτρουισμό και να το διαλέγετε μόνο αν είστε σίγουροι πως το αγαπάτε. Όταν θα βγεις να δουλέψεις θα βασανίζεις παιδάκια μόνο και μόνο για τα λεφτά? Χώρια τι μπορεί να κάνει στα νεύρα σου ένα τέτοιο επάγγελμα αν δεν το αγαπάς
Συμφωνω απολυτα:no1::no1:!! Αυτο ειναι που βροντοφωναζω απο τη στιγμη που εγινα μελος στο ischool και αυτη ειναι η απαντηση μου σε οσους με θεωρουν βολεμενο δασκαλακο... Ασε που δε μπορεις να ξερεις πως θα ειναι τα πραγματα σε λιγα χρονια, οποτε θελει διπλη σκεψη:)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
εγω θα σου ελεγα νομικη.....νομιζω οτι ειναι πιο ενδιοαφερον απο τα παιδαγωγικα αν κια τα παιδαγωγικα εχουν πιο αμμεση επαγγελματικη αποκατασταση.....μπορεις να περασεις νομικη και μετα να ξανα δωσεις εξετασεις για παιδαγωγικο....εμενα η περσινη καθηγητρια μου στο φροντηστηριο ειχε τελειωσει ενα χρονο πριν απο την φιλολογια και ξανα εδωσε εξετασεις και περασε παιδαγωγικα.....και τωρα σπουδαζει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kathrinnas

Νεοφερμένος

Η kathrinnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. μηπως θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει πιο αναλυτικα για το επαγγελμα του δικαστη; υπαρχει ελευθερος χρονος στην καθημερινοτητα ενος δικαστη (ιδιως της γυναικας) η το τρελο διαβασμα ειναι μονο μεχρι να φτασεις να γινεις δικαστης;
-----------------------------------------
εμενα η περσινη καθηγητρια μου στο φροντηστηριο ειχε τελειωσει ενα χρονο πριν απο την φιλολογια και ξανα εδωσε εξετασεις και περασε παιδαγωγικα.....και τωρα σπουδαζει :)
θα προτιμουσα να μη μπω σε αυτη τη διαδικασια, να αλλαζω δηλαδη σχολες γι αυτο και προβληματιζομαι απο τωρα για να μη μετανιωσω για την επιλογη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,933 μηνύματα.
Ας παραθέσω και εγώ κάποια πράγματα για το επάγγελμα του Δικαστή βάσει των όσων γνωρίζω ως απόφοιτος Νομικής, αλλά και από φίλους που υπηρετούν στο Σώμα.
Καταρχήν, πέρα από τα ομολογουμένως θετικά που έχει να προσφέρει το επάγγελμα αυτό (sorry, λειτούργημα ήθελα να πω), όπως ικανοποιητικές αποδοχές (ο Πρωτοδίκης λαμβάνει περίπου 3000 ευρώ μηνιαίως), ασφάλεια και αυξημένη κοινωνική αναγνώριση, θα πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν και τα αρνητικά, τα οποία είναι τα εξής:
1) Τιτάνια προσπάθεια για να πετύχεις στις εξετάσεις, οι οποίες είναι πολύ δύσκολες και απαιτούν μελέτη που όμοιά της δεν έχει κάνει ποτέ ο φοιτητής Νομικής.
2) Αναμονή μέχρι τα 28, που αποτελεί και το ηλικιακό όριο συμμετοχής στο διαγωνισμό, συνεπώς ως τότε αναγκαστικά θα υπολειτουργείς ως Δικηγόρος, αφού το επάγγελμα αυτό θα αποτελεί μια προσωρινή λύση μέχρι να μπεις στο Δικαστικό.
3) Ο φόβος της αποτυχίας πάντα να σε ακολουθεί. Δεν είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που κάποια άτομα περνούν τη δοκιμασία αυτή 3 ή και 4 φορές μέχρι να επιτύχουν και το να είσαι στα 30, κατ΄ουσίαν μαθητής (σχεδόν η πλειοψηφία των υποψηφίων κάνει φροντιστήριο με αρκετά υψηλά δίδακτρα) και ακόμη οικονομικό βάρος στην οικογένειά σου δεν είναι και το πιο ευχάριστο.
Η μετά την εισαγωγή σου, ζωή ως Δικαστικός Λειτουργός:
Φοιτάς για 1,5 έτος στην Σχολή, που βρίσκεται στην Καλαμαριά στην Θεσ/κη. Πληρώνεσαι ήδη έναν πολύ ικανοποιητικό μισθό. Μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ των σπουδαστών για να τελειώσουν με όσο το δυνατόν καλύτερη σειρά (παίζει ρόλο για το ποιοι θα πάνε για Εισαγγελείς-αν είσαι στην πολιτική και ποινική κατεύθυνση-και ποιοι θα καβατζώσουν θέσεις στο ΣτΕ και στο Ελ. Συν- αν είσαι στην διοικητική κατεύθυνση. Μετα διορίζεσαι οπουδήποτε στην Επικράτεια, ακόμη και βαρβάτη επαρχία (π.χ Σάμος , δεν ακούγεται και ιδιαίτερα δελεαστικό για χειμώνα, ε;). Μετατίθεσαι κάθε ένα ή δύο χρόνια. Και άντε μετά ξενοίκιασε, ψάξε σπίτι στη νέα σου πόλη κλπ.
Ο φόρτος εργασίας: Μεγάλος! Ναι παιδιά, ο Δικαστής έχει τρελό διάβασμα για μια ζωή! Όσοι είναι έστω ασκούμενοι δικηγόροι μπορούν να καταλάβουν.(Σε αυτό το σημείο να κάνω μια διευκρίνιση. Αναφέρομαι κυρίως στους Πολιτικούς-Ποινικούς Δικαστές, των οποίων η εργασία είναι πολύ απαιτητική. Τολμώ να πω πως ίσως δεν αξίζει καν τα λεφτά της. Οι Διοικητικοί Δικαστές είναι σε σαφώς καλύτερη μοίρα, αν και τα πράγματα έχουν αρχίσει να δυσκολεύουν και γι' αυτούς. Αχ αυτή η δικομανία των Ελλήνων!)
Ο τρόπος ζωής σου: Συντηρητικός! Αν είσαι τέτοιος τύπος, οκ! Πάσο... Αλλιώς, μάλλον θα καταπιεστείς αρκετά. Διότι όπως και να το κάνουμε, δε θα μπορείς ποτέ δημόσια να συμπεριφερθείς απολύτως ελεύθερα...
Εν κατακλείδι θα ήθελα να επισημάνω πως το παρόν κείμενο δεν έχει επ' ουδενί σκοπό να αποτρέψει κάποιον, που έχει στόχο το Δικαστικό από τα μην το επιχειρήσει, αλλά τουναντίον να του τονώσει το αίσθημα ευθύνης που θα πρέπει να τον ακολουθεί στην ομολογουμένως δύσκολη αποστολή που θα του αναθέσει η Πολιτεία.
Καλή επιτυχία σε όλους όσους το σκέφτονται σοβαρά!!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kathrinnas

Νεοφερμένος

Η kathrinnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πραγματικα, δεν ξερω αν θα ηθελα να ειμαι ετσι μια ζωη. Και η νομικος στο σχολειο μας τα ιδια πανω κατω μου ειπε. Και εκεινη για δικαστικος το πηγαινε αλλα δε θελει να διαβαζει ολη μερα και τωρα προτιμα να διδασκει δικαιο.. Εσυ fireflower τι σκοπευεις να κανεις τωρα που τελειωσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,933 μηνύματα.
Ο Θεός και η ψυχή μου... δεν ξέρω ακριβώς τί θα κάνω... μικρός σχετικά είμαι ακόμη (24) οπότε το ψάχνω.Προς το παρόν εργάζομαι ως ασκούμενος και κάνω και μεταπτυχιακό. Πάντως η Νομική σίγουρα σου παρέχει ένα ευέλικτο πτυχίο, το οποίο σου δίνει ένα κάποιο αβαντάζ για να ασχοληθείς με συγγενικούς τομείς (πχ δημοσιογραφία, διδασκαλία σε σχολεία-οι πτυχιούχοι Νομικής έχουν το δικαίωμα να δώσουν μέσω ΑΣΕΠ για να διδάσκουν πολιτική αγωγή (ή όπως αλλιώς το λένε σήμερα τέλος πάντων). Για την ώρα κλίνω προς το να δώσω εξετάσεις για συμβολαιογράφος. Είναι διαγωνισμός αναλόγου επιπέδου με αυτόν των Δικαστών αλλά το επάγγελμα καίτοι είναι επίσης κουραστικό, έχει άλλα στοιχεία που ταιριάζουν περισσότερο στο χαρακτήρα μου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι και αν αποφασίσεις και αν έχεις άλλες απορίες, ρώτα με ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Ο Θεός και η ψυχή μου... δεν ξέρω ακριβώς τί θα κάνω... μικρός σχετικά είμαι ακόμη (24) οπότε το ψάχνω.Προς το παρόν εργάζομαι ως ασκούμενος και κάνω και μεταπτυχιακό. Πάντως η Νομική σίγουρα σου παρέχει ένα ευέλικτο πτυχίο, το οποίο σου δίνει ένα κάποιο αβαντάζ για να ασχοληθείς με συγγενικούς τομείς (πχ δημοσιογραφία, διδασκαλία σε σχολεία-οι πτυχιούχοι Νομικής έχουν το δικαίωμα να δώσουν μέσω ΑΣΕΠ για να διδάσκουν πολιτική αγωγή (ή όπως αλλιώς το λένε σήμερα τέλος πάντων). Για την ώρα κλίνω προς το να δώσω εξετάσεις για συμβολαιογράφος. Είναι διαγωνισμός αναλόγου επιπέδου με αυτόν των Δικαστών αλλά το επάγγελμα καίτοι είναι επίσης κουραστικό, έχει άλλα στοιχεία που ταιριάζουν περισσότερο στο χαρακτήρα μου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι και αν αποφασίσεις και αν έχεις άλλες απορίες, ρώτα με ελεύθερα.


Ακριβώς! Η νομική είναι επιστήμη. Η δικηγορία είναι μόνο μία (από τις πιο βασικές φυσικά) επαγγελματικές προοπτικές του πτυχίου της. Υπάρχουν, όμως, και άλλες πολλές. Δεν είναι σωστό να ταυτίζεται τόσο απόλυτα η νομική με τη δικηγορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top