Νομική vs αγγλική φιλολογία

mikrh-zouzouna

Νεοφερμένος

Η Zo0Zo0nii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ρε παιδάκιααα...δεν ξέρω καθόλου τί να κάνωω.... :P
μου αρέσουν τα αγγλικά και γενικότερα θα ηθέλα να πάω πολύ αγγλική φιλολογία και να ασχοληθώ με αυτό...
όμως όλοι οι φίλοι μου μου λένε πώς πρέπει να πάω νομική γιατί ειμαι και καλά φτιαγμένη να κάνω μεγάλα πράγματα και να καταφέρω πολλά και πως άμα παω αγγλική φιλολογία θα χαραμιστώ και θα χαραμίσω το μυαλό μου...εμένα όμως μου αρέσει...
μπαίνω όμως και στη σκέψη γι αυτά τα <<μεγάλα πράγματα>>είναι δελεαστικό δεν μπορώ να πώ...
από την άλλη πάλι δεν έχω και <<βίσμα>> ή διασυνδέσεις γι αυτό το επάγγελμα(νομική) και φοβάμαι πως κυνηγώντας τα <<μεγάλα>>δεν καταφέρω τίποτα...;);););)
θα μου άρεσε η καριέρα(δικηγόρος) αλλά από την άλλη προτιμώ την ήρεμη ζωή(να κάνω τα μαθηματάκια μου και όλα καλα...ήρεμα πράγματα....)
άχχχχ.....τί να κάνωωω??:hmm::hmm::hmm::D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εμ, γιατί θεωρούν οι φίλοι σου ότι στην αγγλική θα χαραμιστείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikrh-zouzouna

Νεοφερμένος

Η Zo0Zo0nii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εμ, γιατί θεωρούν οι φίλοι σου ότι στην αγγλική θα χαραμιστείς?
γιατί λένε πώς είμαι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα και ότι η αγγλική φιλολογία μου πεφτει λίγη...
έτσι πιστεύουν...:worry::worry::worry::/::/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εγώ λέω να ακολουθήσεις αυτό που θέλεις και μην ακούς τόσο τους άλλους.. πως είσαι σίγουρη ότι θα γίνεις μια "μεγάλη" δικηγόρος; ξέρεις πόση ανεργία υπάρχει στον κλάδο; για να γίνει κάποιος δικηγόρος πρέπει να το θέλει πολύ γιατί τα μαθήματα της σχολής είναι πολύ δύσκολα και άνετα κάποιος που από την αρχή δεν είναι και τόσο σίγουρος για το επάγγελμα αυτό, μπορεί να τα παρατήσει..
επιπλέον η αγγλική φιλολογία έχει προοπτικές..ιδιαίτερα, φροντιστήριο..(αργότερα ανοίγεις και ένα δικό σου και γίνεσαι το αφεντικό)..επίσης μπορείς να γίνεις διερμηνέας αγγλικής-ελληνικής σε υπουργεία..μεταφράστρια βιβλίων...αυτά δηλαδή τι είναι; κατώτερα;
άμα το θέλεις καν'το γιατί η νομική δεν είναι παίξε-γέλασε και άμα πιεστείς και μπεις στη σχολή και σκέφτεσαι ακόμα τα αγγλικά, θα μετανιώσεις..
και αυτά στα λέει κάποια που θα δώσει του χρόνου αγγλική φιλολογία γιατί από λάθος επιλογές χτυπάει το κεφάλι της ....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
γνώμη μου είναι ότι μεγάλα πράγματα μπορείς να κάνεις από παντού, αρκεί να έχεις όρεξη.
τα δικά σου όνειρα, ποια είναι; αυτό πρέπει να ρωτήσεις,πρωτ' απ' όλα τον εαυτό σου και άσε τους άλλους.
πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου στο μέλλον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Κοιτα, καριερα και ηρεμη ζωη δεν συνδιαζονται.
Επειδη πολλοι διαλεγουν νομικη, υπαρχει η περιπτωση να μην περασεις, οποτε βαζεις αγγλικη δευτερη επιλογη, Εκτος αν τελικα αποφασισεις τι θελεις...

επιπλέον η αγγλική φιλολογία έχει προοπτικές..ιδιαίτερα, φροντιστήριο..(αργότερα ανοίγεις και ένα δικό σου και γίνεσαι το αφεντικό)..επίσης μπορείς να γίνεις διερμηνέας αγγλικής-ελληνικής σε υπουργεία..μεταφράστρια βιβλίων...αυτά δηλαδή τι είναι; κατώτερα;

Με τοσα φροντιστηρια λιγο δυσκολο να βρει πελατια, εκτος αμα παει σε κανα μικρο νησί η σε μικρο χωριο.. Και απο τι ξερω στα φροντιστηρια δεν πληρωνονται καλα. Βεβαια δουλεια βρισκεις πιο ευκολα απο δικηγορο, σε αυτο συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mikrh-zouzouna

Νεοφερμένος

Η Zo0Zo0nii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν είπα ποτέ ούτε ότι είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρω ως δικηγόρος(αντιθέτως...),ούτε ότι θεωρώ κατώτερη την αγγλική φιλολογία...
Δεν θα μπορούσα να συγκρίνω εξάλλου ανόμοια πράγματα...Εγώ θέλω αγγλική φιλολογία αλλά σας είπα τί λένε και οι φίλοι μου μπας και βγάλω καμιά ακρη....:P:P:P:P
Εγώ πιστεύω πως καλυτερη δουλειά μπορώ να βρω(πεισσότερη δηλαδη)σαν δασκάλα...τί λέτε?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
μην αφήνεις τρίτους να σε επηρεάζουν. σκέψου τον εαυτό σου, πώς θες να είσαι σε κάποια χρόνια από τώρα, για να μη χτυπάς το κεφάλι σου μετά. αν θέλεις αγγλική, πήγαινε αγγλική, και από εκεί έχεις προοπτικές, αρκεί να έχεις όρεξη.
η νομική δεν είναι μόνο δικηγορία, που είναι ένας κορεσμένος κλάδος, οπότε το που θα βρεις περισσότερη δουλειά είναι σχετικό. η νομική προσφέρει και αυτή αρκετές προοπτικές. το θέμα είναι εσύ τι θες πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top