Νομική και επαγγελματική αποκατάσταση

aphie

Νεοφερμένος

Η aphie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Θέλω να ασχοληθώ με τη νομική, αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι έχω ακούσει από πολλούς ότι αυτός ο κλάδος είναι κορεσμένος και ότι έχουμε πάρα πολλούς δικηγόρους,νομικούς σύμβουλους . Επιπλέον, δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για την πρακτική άσκηση. Είμαι αρκετά προβληματισμένη και δεν ξέρω τι να κάνω.

Σας ευχαριστώ.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
Άμα κολλάς σε αυτά τα εντελώς τυπικά και αξιολογικής υφής στοιχεία, μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθείς με τη νομική.

Φιλικά πάντα.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Άμα κολλάς σε αυτά τα εντελώς τυπικά και αξιολογικής υφής στοιχεία, μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθείς με τη νομική.
Γτ δεν είναι σοβαρός ο προβληματισμός για την επαγγελματική αποκατάσταση ενός κλάδου?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
Γτ δεν είναι σοβαρός ο προβληματισμός για την επαγγελματική αποκατάσταση ενός κλάδου?
Γιατί φίλε μου η άσκηση είναι ουσιώδης τύπος τού να πάρεις άδεια επαγγέλματος.

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, δεν υπάρχει νόημα να μιλάμε.

Σα να λέμε ότι γιατρός φοβάται την ειδικότητα.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Γιατί φίλε μου η άσκηση είναι ουσιώδης τύπος τού να πάρεις άδεια επαγγέλματος.

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, δεν υπάρχει νόημα να μιλάμε.

Σα να λέμε ότι γιατρός φοβάται την ειδικότητα.
Συμφωνώ, αλλά κι αυτό με τη νομική έχει παραγίνει.. Και τι δεν έχω ακούσει για την άσκηση.. Ότι κάθονται τα παιδιά και ανέχονται κάθε ψωνισμένο μεγαλοδικηγόρο για εξευτελιστικούς μισθούς.

Επαγγελματικές συνθήκες για το μετά την άσκηση? Είναι τυχαίο που τεράστιο ποσοστό αποφοίτων νομικής τρέχουν να πάρουν μέρος σε προκηρύξεις για να δουλέψουν οπουδήποτε με σίγουρο μισθό? Ένας φίλος μου τελείωσε νομική Θεσσαλονίκης, έκανε μεταπτυχιακό στο ποινικό και τελικά διορίστηκε στην εφορία. Μισεί τη δουλειά του, το μόνο θετικό είναι ότι έχει ειδικό μισθολόγιο. Κι άλλα παιδιά που τελείωσαν και είδαν το αδιέξοδο, προσπαθούν απεγνωσμένα να αλλάξουν κλάδο. Να υπολογίσουμε και το ψυχολογικό κόστος: 4 +χρόνια σπουδών και τελικά να μην αποπληρώνονται ποτέ, αυτό σε φθείρει είναι σα να πήγαν οι κόποι σου χαμένοι..

Έχοντας μιλήσει και με παλιούς δικηγόρους, κυριαρχεί η εξής αντίληψη: Παλιά κανείς δεν πήγαινε να γίνει δικαστής, όσοι πήγαιναν για δικαστές ήταν αυτοί που δεν τα κατάφερναν στη μάχιμη δικηγορία. Τώρα τρέχουν όλοι να δώσουν εξετάσεις για το δικαστικό. Και πόσοι ακόμα να μπουν εκεί ή στο ΝΣΚ? Και τελικά να μπουν να κάνουν κάτι που δεν ψήνονται και τόσο? Πόσο αποδοτικοί και παραγωγικοί θα είναι? Είναι κρίμα που η μάχιμη δικηγορία έχει ξεπέσει τόσο.. Επηρεάστηκε όμως πάρα πολύ και από την οικονομική κρίση και ήταν φυσιολογικό αυτό.

Τελικά ο αρχικός συνολικός προβληματισμός είναι πολύ βάσιμος. Καλό θα είναι η κίνηση για την επιλογή επαγγέλματος που κάνει κάποιος να έχει συνυπολογίσει και τον παράγοντα της επαγγελματικής αποκατάστασης και του καλού μισθού στην εξίσωση και όχι μόνο αυτό που μας αρέσει. Πρέπει να είναι ένας συνδυασμός ανάμεσα σε κάτι που αγαπάμε (έως έναν ικανοποιητικό για εμάς βαθμό) και μπορεί να πληρώσει (έως έναν ικανοποιητικό για εμάς βαθμό) επειδή υπάρχει δουλειά. Αν δεν γίνει αυτό, αργότερα ο πενιχρός μισθός θα έχει ως αποτέλεσμα να μην ζει κάποιος όπως θα ήθελε να ζει ή το αντίθετο: να ζει όπως θέλει αλλά να μην την παλεύει λεπτό στη δουλειά του.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Στην επαρχία (συμπεριλαμβανομένης της Θεσσαλονίκης) ο ασκούμενος θα παίρνει στην καλύτερη μέχρι 300, εκτός αν κάνει άσκηση σε τράπεζα.

Στην Αθήνα κυμαίνονται από 400 μέχρι 1200 περίπου, αλλά το 90% των ασκουμένων παίρνει μέχρι 600.

Η άσκηση κρατάει τυπικά 1μιση χρόνο, αλλά ουσιαστικά 2-2μιση, επειδή οι εξετάσεις γίνονται ανά εξάμηνο και, άρα, είναι πολύ πιθανό να τις χάσεις ακόμα και για μια μέρα, ενώ άπαξ και δώσεις πρέπει να περιμένεις γύρω στους 4 μήνες να βγουν αποτελέσματα, να βγει το ΦΕΚ διορισμού και να ορκιστείς.

Άρα όποιος σκέφτεται νομική καλό είναι να ξέρει πως για τα επόμενα 6 τουλάχιστον χρόνια θα πρέπει να βιοπορίζεται με κάποιον άλλο τρόπο.

Ως μόλις διορισμένος δικηγόρος βγάζεις από 800 εως 1700 αν είσαι σε γραφείο άλλου, μισθός που με τα χρόνια αυξάνεται, ενώ αν ανοίξεις δικό σου φυσικά μπορείς να βγάζεις πολύ περισσότερα ή και τίποτα.

Δημόσιο, δικαστικό κλπ. πηγαίνουν πολλοί όχι τόσο από έλλειψη αποκατάστασης, αλλά επειδή ως δικηγόρος δεν έχεις ωράριο, ενώ δεν είναι σπάνιο να χρειαστεί να άλλαξεις άδειες και διακοπές επειδή μπορεί να προκύψει κάτι απρόοπτο τελευταία στιγμή.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,174 μηνύματα.
τα εντελώς τυπικά και αξιολογικής υφής στοιχεία,
Από πότε η ερώτηση για την επαγγελματική αποκατάσταση είναι τυπική; Δεν έχει άδικο ο φίλος για την ερώτηση που κάνει και για τα ερωτήματα που θέτει

Η δική μου άποψη είναι πως η Νομική ΑΞΙΖΕΙ πραγματικά αν έχεις κάποιον γνωστό δικηγόρο να σε προωθήσει-ειδάλλως είναι χαμένος κόπος και χρόνος! Οι περισσότεροι "μάχιμοι" δικηγόροι λαμβάνουν πενιχρότατους μισθούς που δεν ανταποκρίνονται στο κόστος ζώης της χώρας κ είναι και εξεφευτελιστικοί! Προσωπικά έχω φίλους μου που είναι απόφοιτοι Νομικής και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι "μάχημος" δικηγόρος-άλλοι ασχολούνται με νομικά ζητήματα σε εταιρείες άλλοι είναι στη προετοιμασία για εξετάσεις στην Εθν.Σχολή Δημόσιας Διοίκησης για να εξασφαλίσουν έναν σίγουρο και καλό μισθό και άλλοι ξανα-έδωσαν πανελλήνιες και μπήκαν Αστυνομία ή Λιμενικο!
Είναι τυχαίο που τεράστιο ποσοστό αποφοίτων νομικής τρέχουν να πάρουν μέρος σε προκηρύξεις για να δουλέψουν οπουδήποτε με σίγουρο μισθό?
*ΕΣΔΑ δίνουν οι περισσότεροι και καλά κάνουν-δεν υπάρχει πλεον λόγος να σπουδάσει κάποιος Νομική το 2024 στην Ελλάδα αν δεν έχει κάποιον γνωστό δικηγόρο
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
ΕΣΔΑ δίνουν οι περισσότεροι και καλά κάνουν-δεν υπάρχει πλεον λόγος να σπουδάσει κάποιος Νομική το 2024 στην Ελλάδα αν δεν έχει κάποιον γνωστό δικηγόρο
Ναι γενικώς μιλάω. Ο λόγος που μπήκαν στη σχολή δεν μπορεί να είναι για διορισμό σε υπηρεσίες (τουλάχιστον για την πλειοψηφία). Είναι sad αυτό, σου γαμάει τα όνειρα και τους στόχους.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.
Μακρια απο νομικη εκτος αμα σου αρεσει πολυ και θες να το κυνηγησεις για διπλωματικο ή δικαστικο σωμα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,174 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,174 μηνύματα.
Ο λόγος που μπήκαν στη σχολή δεν μπορεί να είναι για διορισμό σε υπηρεσίες
Όχι δεν είναι-άλλοι μπήκαν γιατί το είχαν λίγο "ρομαντικά στο μυαλό τους" και άλλοι γιατί έγραψαν καλά πανελλήνιες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ε ρε συ αμα εισαι πολυ καυλωμενος και καλος με το αντικειμενο θα βρεις την ακρη πιστευω.
Αυτό μπορεί να ισχυεί στους μηχανικούς (δεν ξέρω κιολας αλλά εκεί έχω δει τους πορωμένους κ πάνε πολύ καλά)
Στις εξετάσεις αυτές έχεις προφορική εξέταση που εκεί στη κυριολεξία περνάνε ΟΠΟΙΟΝ θέλουν
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
Στην επαρχία (συμπεριλαμβανομένης της Θεσσαλονίκης) ο ασκούμενος θα παίρνει στην καλύτερη μέχρι 300, εκτός αν κάνει άσκηση σε τράπεζα.

Στην Αθήνα κυμαίνονται από 400 μέχρι 1200 περίπου, αλλά το 90% των ασκουμένων παίρνει μέχρι 600.

Η άσκηση κρατάει τυπικά 1μιση χρόνο, αλλά ουσιαστικά 2-2μιση, επειδή οι εξετάσεις γίνονται ανά εξάμηνο και, άρα, είναι πολύ πιθανό να τις χάσεις ακόμα και για μια μέρα, ενώ άπαξ και δώσεις πρέπει να περιμένεις γύρω στους 4 μήνες να βγουν αποτελέσματα, να βγει το ΦΕΚ διορισμού και να ορκιστείς.

Άρα όποιος σκέφτεται νομική καλό είναι να ξέρει πως για τα επόμενα 6 τουλάχιστον χρόνια θα πρέπει να βιοπορίζεται με κάποιον άλλο τρόπο.

Ως μόλις διορισμένος δικηγόρος βγάζεις από 800 εως 1700 αν είσαι σε γραφείο άλλου, μισθός που με τα χρόνια αυξάνεται, ενώ αν ανοίξεις δικό σου φυσικά μπορείς να βγάζεις πολύ περισσότερα ή και τίποτα.

Δημόσιο, δικαστικό κλπ. πηγαίνουν πολλοί όχι τόσο από έλλειψη αποκατάστασης, αλλά επειδή ως δικηγόρος δεν έχεις ωράριο, ενώ δεν είναι σπάνιο να χρειαστεί να άλλαξεις άδειες και διακοπές επειδή μπορεί να προκύψει κάτι απρόοπτο τελευταία στιγμή.
Η άσκηση λογίζεται ως χρόνος δικηγορίας;

Δηλαδή ένας ασκούμενος που παίρνει άδεια θεωρείται πως δικηγορεί ήδη ενάμιση χρόνο;
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Αυτό μπορεί να ισχυεί στους μηχανικούς (δεν ξέρω κιολας αλλά εκεί έχω δει τους πορωμένους κ πάνε πολύ καλά)
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό και ο λόγος είναι ότι υπάρχουν άπειρα πεδία στον κάθε κλάδο μηχανικού.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Η άσκηση λογίζεται ως χρόνος δικηγορίας;

Δηλαδή ένας ασκούμενος που παίρνει άδεια θεωρείται πως δικηγορεί ήδη ενάμιση χρόνο;
Όχι δεν θεωρείται δικηγορία.

Και στο εξωτερικό έχουν το PQE (post-qualified experience).
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,174 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
Όχι δεν θεωρείται δικηγορία.

Και στο εξωτερικό έχουν το PQE (post-qualified experience).
Ευχαριστώ!
Οι περισσότεροι ΔΕΝ δικηγορεύουν ΠΟΤΕ
Δεν ρώτησα αυτό ρε αδερφέ.

Ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο που μόνο ο Nihilist μπορούσε να απαντήσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top