Νομική ή μεταφραστικό;

aphie

Νεοφερμένος

Η aphie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Kαλησπέρα σας ως απόφοιτη πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης με ενδιαφέρει ο κλάδος της νομικής παρόλα αυτα είναι πολλα χρόνια όποτε ειναι κατι που με προβληματίζει κατα πόσο αξιζει στην σημερινή εποχή επίσης γνωρίζω τούρκικα όποτε σκέφτομαι για ορκωτός μεταφραστής η διερμηνέας της γλώσσας .

Δεν ξέρω πως ειναι η επαγγελματική αποκατάσταση
 

monika20

Νεοφερμένος

Η monika20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εμμ εγώ δεν θα σου συνιστούσα νομικη σε καμία περιπίπτω στη.είμαι σε αυτή τη σχολή και δεν μ αρέσει.
θα σου συνιστούσα αν μπορείς να πας να παρακολουθήσεις μαθήματα του 2 ου έτους πριν δώσεις για κατατακτήριες .πρέπει να παθιαζεσαι πολύ με το αντικείμενο . Δεν είναι τόσο δύσκολη όσο ακούγεται απλά το κακό είναι ότι έχεις υπερβολική ύλη.
εγω προτεινω μεταφραστικό με τα χίλια. Η νομικη είναι μια πολύ συντηρητική και δογματική επιστήμη .ασχολείσαι μόνο με το νόμο . Δεν μελετας τίποτα άλλο στη σχολή . Πολύ μονομέρεια .
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
Εμμ εγώ δεν θα σου συνιστούσα νομικη σε καμία περιπίπτω στη.είμαι σε αυτή τη σχολή και δεν μ αρέσει.
θα σου συνιστούσα αν μπορείς να πας να παρακολουθήσεις μαθήματα του 2 ου έτους πριν δώσεις για κατατακτήριες .πρέπει να παθιαζεσαι πολύ με το αντικείμενο . Δεν είναι τόσο δύσκολη όσο ακούγεται απλά το κακό είναι ότι έχεις υπερβολική ύλη.
εγω προτεινω μεταφραστικό με τα χίλια. Η νομικη είναι μια πολύ συντηρητική και δογματική επιστήμη .ασχολείσαι μόνο με το νόμο . Δεν μελετας τίποτα άλλο στη σχολή . Πολύ μονομέρεια .
Ως νομικός, είναι από τις χειρότερες τοποθετήσεις που έχω ακούσει.

Εαν θες μπορούμε να το συζητήσουμε σε ΠΜ.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,331 μηνύματα.
Οπως αναφερθηκε και πανω η νομικη πλεον ειναι σχετικα κορεσμενη και δογματικη επιστημη με σχετικα μεγαλη υλη στα μαθηματα (αλλα βγαινει ευκολα σχετικα στα 4-5 χρονια) ,παρολα αυτα ομως αφου σου αρεσει το αντικειμενο ειναι για εμενα σιγουρα καλυτερη επιλογη απο το μεταφραστικο σε θεμα αμοιβης και αποκαταστασης.Go for it.
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Γενικά δικηγόρος αν δεν έχεις οικογενειακό υπόβαθρο δεν έχεις ελπίδα. Ειδικά η μάχιμη δικηγορία υπάρχει μόνο από αυτούς που οι γονείς τους ήταν δικηγόροι.

Επίσης αν χάσεις μία δίκη στην αρχή της καριέρας το χασοδίκης κολλάει και άντε μετά να το βγάλεις.

Και είναι και η συνείδηση, δεν γίνεται να βγάλεις λεφτά με καθαρή συνείδηση.

Γενικά αυτοί που πετυχαίνουν στην μάχιμη δικηγορία είναι συνειδητοποιημένοι από πολύ νωρίς, δεν έχουν αμφιβολίες αν θέλουν να περάσουν νομική ή όχι.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,331 μηνύματα.

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
Μα να αθωώνεις έναν έμπορο ναρκωτικών.... να σε πληρώνει που τα κατάφερες.... και με αυτά τα λεφτά να ταΐζεις τα παιδιά σου;
Αν όμως αρνηθείς στον έμπορο ναρκωτικών δικαίωμα έκθεσης των απόψεών του στο δικαστήριο πας τον ανθρώπινο πολιτισμό μισή χιλιετία πίσω.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,331 μηνύματα.
Αν όμως αρνηθείς στον έμπορο ναρκωτικών δικαίωμα έκθεσης των απόψεών του στο δικαστήριο πας τον ανθρώπινο πολιτισμό μισή χιλιετία πίσω.
απο το να αθωωονται βιαστες, παιδοφιλοι και δολοφονοι ας παμε και 1000 χρονια πισω.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,973 μηνύματα.
Καλά, από τη νομική δεν βγαίνεις μόνο δικηγόρος. Αλλά και δικηγόρος να γίνεις δεν υπάρχει μόνο το ποινικό δίκαιο και η προοπτική του να υπερασπίζεσαι ενόχους (αλήθεια, κάποιους που φαίνονται ένοχοι και είναι πραγματικά αθώοι, ποιος θα τους υπερασπιστεί; δεν υπάρχει μόνο μία όψη σε κάθε νόμισμα...). Ναυτικό δίκαιο, δίκαιο πνευματικής ιδιοκτησίας, εμπορικό δίκαιο, υπάρχουν ένα σωρό τομείς στους οποίους δεν "αθωώνεις εμπόρους ναρκωτικών". Επίσης, πέραν της μάχιμης δικηγορίας: νομικός σύμβουλος σε εταιρείες, δικαστικό σώμα, διπλωματικό σώμα, συμβολαιογράφος, δημόσια διοίκηση. Και γενικά το πτυχίο της νομικής είναι ισχυρό στην αγορά εργασίας, και σε άσχετους τομείς.
 
Top