Νηστεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Who, μία πρόταση έκανα. Αλλά γίνεται να μπορείς να αντισταθείς στο(ν) αυνανισμό/σεξ, στο να μη θυμώσεις κλπ. και να μην μπορείς να αντισταθείς στο κρέας?!
Κι εμένα μου την σπάνε αυτοί που λες, έτσ δημιουργείται και μία εικόνα του ιδιοτελούς κακού Θεού. :-/

Αν η νηστεία γίνεται μόνο στο φαΐ, τότε είναι άχρηστη.
~[Δε θυμάμαι ποιος ακριβώς Άγιος το είπε.] :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Who, μία πρόταση έκανα. Αλλά γίνεται να μπορείς να αντισταθείς στο(ν) αυνανισμό/σεξ, στο να μη θυμώσεις κλπ. και να μην μπορείς να αντισταθείς στο κρέας?!
Κι εμένα μου την σπάνε αυτοί που λες, έτσ δημιουργείται και μία εικόνα του ιδιοτελούς κακού Θεού. :-/

Αν η νηστεία γίνεται μόνο στο φαΐ, τότε είναι άχρηστη.
~[Δε θυμάμαι ποιος ακριβώς Άγιος το είπε.] :P

Μα σε αντίθεση με το σεξ και τον θυμό το κρέας είναι απαραίτητο για τον έφηβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Για όλα τα τρόφιμα υπάρχει αναμφισβήτητα κάτι αντίστοιχο νηστήσιμο όπως και για το κρέας που είναι τα όσπρια, τα δημητριακά και οι ξηροί καρποί (για πρωτεΐνη).Για το σίδηρο που περιέχει το κρέας υπάρχει άφθονο σε όσπρια κυρίως στις φακές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για όλα τα τρόφιμα υπάρχει αναμφισβήτητα κάτι αντίστοιχο νηστήσιμο όπως και για το κρέας που είναι τα όσπρια, τα δημητριακά και οι ξηροί καρποί (για πρωτεΐνη).Για το σίδηρο που περιέχει το κρέας υπάρχει άφθονο σε όσπρια κυρίως στις φακές.

Ο σιδηρος απο αλλη πηγη εκτος του κρεατος (και συμπληρωματα νταξ) δεν απορροφαται το ιδιο καλα.

Αναφορικά με την πρόσληψη σιδήρου, είναι γνωστό ότι ο σίδηρος ζωικής προέλευσης απορροφάται καλύτερα από τον πεπτικό σωλήνα. Η απορρόφηση σιδήρου φυτικής προέλευσης δεν είναι τόσο καλή αλλά βελτιώνεται σημαντικά από τη βιταμίνη C που περιέχεται σε πολλά φρούτα και λαχανικά.
Το πρόβλημα της απορρόφησης του σιδήρου είναι ένα από τα προβλήματα για τα οποία δεν πρέπει να νηστεύουν για μεγάλες περιόδους οι γυναίκες που εγκυμονούν ή θηλάζουν, τα παιδιά, οι έφηβοι και άτομα με έλλειψη σιδήρου.



https://www.medlook.net/article.asp?item_id=1595
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Ποιο το νόημα να μην κάνει κάποιος σεξ την Μ.Βδομάδα; Ακόμη και το να μην τρώει κρέας. ΤΙ ακριβώς δοκιμάζουμε; Υποτείθεται ότι ο άνθρωπος είναι παμφάγο, και κανείς δεν είπε στην τελική ότι θέλουμε να σκοτώνουμε τα ζώα. Αλλά είναι απλά η φύση.
Περιμένω απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το site που παραπέμπεις σεβαστή Krou αρχίζει ως εξής:

Η νηστεία έχει σίγουρα μεγάλη θρησκευτική αξία αλλά παράλληλα είναι ευεργετική για την υγεία μας όταν γίνεται με το σωστό τρόπο.


Σίγουρα ένας άνθρωπος με προβλήματα υγείας, μικρά παιδιά, εργαζόμενοι,....κλπ, δεν πρέπει να νηστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όντας άθεη, δεν υπάρχει λόγος να νηστέψω, αλλά γουστάρω πολύ την περίοδο της νηστείας γιατί γεμίζει ο τόπος θαλασσινά, όσπρια, χαλβάδες κλπ που τα λατρεύω :D

PS: Γιατί να είναι τόσο ακριβό το χταπόδι γαμώτο, ΓΙΑΤΙ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Krou, οι φακές τί λένε?

ΤΙ ακριβώς δοκιμάζουμε;
Ο καθένας ορίζει όποτε γουστάρει την περίοδο της νηστείας. Το βάζει ως δοκιμασία στον εαυτό του, για να απεξαρτηθεί από όλες τις ηδονές. Όπως κάποιος θα ήθελε να κάνει και δίαιτα, παράδειγμα. Ή όπως προσπαθεί κάποιος να κόψει το κάπνισμα.

Υποτείθεται ότι ο άνθρωπος είναι παμφάγο, και κανείς δεν είπε στην τελική ότι θέλουμε να σκοτώνουμε τα ζώα.
Δηλαδή αν μεγαλώσεις ένα παιδί χωρίς να φάει ποτέ του κρέας πιστεύεις πως θα πεθάνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το site που παραπέμπεις σεβαστή Krou αρχίζει ως εξής:

Η νηστεία έχει σίγουρα μεγάλη θρησκευτική αξία αλλά παράλληλα είναι ευεργετική για την υγεία μας όταν γίνεται με το σωστό τρόπο.


Σίγουρα ένας άνθρωπος με προβλήματα υγείας, μικρά παιδιά, εργαζόμενοι,....κλπ, δεν πρέπει να νηστεύουν.

Ναι αλλα λεει κιολας οτι οι εφηβοι να μη νηστευουν και εδω ειναι φορουμ γεματο εφηβους :) Δεν ειναι και η μονη πηγη που το λεει, προηγουμενως ξανα ειπωθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ναι αλλα λεει κιολας οτι οι εφηβοι να μη νηστευουν και εδω ειναι φορουμ γεματο εφηβους :) Δεν ειναι και η μονη πηγη που το λεει, προηγουμενως ξανα ειπωθηκε.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου krou δεν νομίζω οτι λέω κάτι διαφορετικό.Μικρά παιδιά, έφηβοι, και γενικά κατηγορίες ευάλωτων ομάδων ανθρώπων δεν πρέπει να νηστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχω έναν φίλο (σχετικά παχουλό) που αθλείται κιόλας. Αυτός κάνει όλες τις νηστείες πάντα, εκτός από το λάδι, δεν το κόβει ποτέ.
Αλλιώς ό,τι θέλετε. Και είναι και μια χαρά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Oι αντρες δεν εχουν τοσο προβλημα στο σιδηρο τους οσο οι γυναικες, ειδικα στην εφηβεια οι κοπελες πρεπει να το προσεχουν. Μιλαμε παντα για 40ημερη νηστεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχω έναν φίλο (σχετικά παχουλό) που αθλείται κιόλας. Αυτός κάνει όλες τις νηστείες πάντα, εκτός από το λάδι, δεν το κόβει ποτέ.
Αλλιώς ό,τι θέλετε. Και είναι και μια χαρά. ;)

Και εγώ έχω ένα φίλο ο οποίος καπνίζει σαν φουγάρο και δεν έχει πάθει καρκίνο. Είναι μια χαρά!

(πιο σοβαρά, στην γενική περίπτωση ο έφηβος χρειάζεται πλήρη διατροφή, όταν θα σου λείψει και αν θα σου λείψει, τότε θα το καταλάβεις, μέχρι τότε θα είσαι μια χαρά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Το τσιγάρο έχει κι αυτό κάποια αποτελέσματα, αν και όχι τόσο άμεσα. Στο θέμα του φαγητού όμως τα βλέπεις άμεσα.

Μην με πάρετε για κανέναν που λέει "Μη φας κρέας, παλιόπαιδο!". :)
Όπως ξαναείπα είμαι υπέρ της νηστείας για όλα τα πάθη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Νηστεία ολέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν ειμαι γιατρός γι ανα ξέρω το πότε εμφανίζονται τα προβλήματα διατροφής.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι φυσικά θα είσαι καλά, μέχρι να πάθεις κάτι.
Και στο τσιγάρο το ίδιο γίνεται, μέχρι να πάθεις κάτι, είσαι καλά.

Δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο, αλλα δεν ξέρεις πότε θα σε χτυπήσει.
Για να λένε οι διαιτολόγοι όχι στην μακρά νηστεία των εφήβων κάτι θα ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrysoulitsa97

Νεοφερμένος

Η χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ παιδιά κάνω 2-3 βδομάδες νηστεία κάθε Πάσχα και μου αρέσει πολύ γιατί επειδή δεν μπορώ να φάω και πολλά πράγματα κι έτσι χάνω κιλά.... Γενικά πιστεύω ότι ο οργανισμός μας αξίζει μία εβδομάδα νηστεία κάθε τόσο γιατί αποτοξινωνόμαστε και χάνουμε κιλά πανεύκολα..... Αφήστε που και με λίγη γυμναστική εκείνες τις μέρες γίνονται θαύματα!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Εγώ παιδιά κάνω 2-3 βδομάδες νηστεία κάθε Πάσχα και μου αρέσει πολύ γιατί επειδή δεν μπορώ να φάω και πολλά πράγματα κι έτσι χάνω κιλά.... Γενικά πιστεύω ότι ο οργανισμός μας αξίζει μία εβδομάδα νηστεία κάθε τόσο γιατί αποτοξινωνόμαστε και χάνουμε κιλά πανεύκολα..... Αφήστε που και με λίγη γυμναστική εκείνες τις μέρες γίνονται θαύματα!!!!!!
Εμένα αυτό μου θυμίζει δίαιτα και όχι νηστεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σωστά έτσι και αλλιώς δεν την κάνεις για αυτό υποτίθεται τη νηστεία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Εμένα αυτό μου θυμίζει δίαιτα και όχι νηστεία.
Σου λεει αφου ειναι να νηστευσω ας χασω και κανα κιλο.2 σε 1 :lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top