Νηστεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αξίζει να το παλέψεις!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εγώ όχι,δεν έχει κανένα νόημα....Τι δηλαδή? Θα δείξω την πίστη μου επιβιώνοντας μόνο με ελιές? Πριτς!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Miv εξήγησε που ακριβώς βοηθάει η νηστεία με θαλασσινά αυτούς που "δεν αξίζει να απορρίψουν έτσι απλά την νηστεία". Χοληστερίνες για το τίποτα. Καλύτερα φάε ένα ψάρι. Πολύ πιο υγειινό και λιγότερο πιθανό να στο σερβίρουν χαλασμένο (ειδικά κάτι καθαρές δευτέρες που ξεστοκάρουνε απο τα καλαμάρια που έχουν μέινει απο το καλοκαίρι, απαπα):P

Επίσης το οτι κάποιοι νηστεύουν το γάλα, ενώ είναι ακόμα στην ανάπτυξη, είναι δεν είναι λόγω θρησκείας, είναι εγκληματικό.

Πληροφοριακά, ακόμα και η διαρκής φυτοφαγία, μπορεί να γίνει το ίδιο τοξική με την συνεχή κρεατοφαγία.

Πέρα απο αυτά, το λάδι θεωρείται μη νηστίσιμο ακριβώς επειδή βγαίνει απο επεξεργασία. Είναι αρκετά πιο επίπονο να φας λάδι, απο το να φας την ελιά σκέτη (ειδικά παλιότερα που το λάδι έβγαινε απο τους μύλους ξερω γω) Όπως και με το κρέας και τα παράγωγα του, πρέπει να υπάρχει κάποια ισορροποία. Πέραν της πίστης, αυτά τα πράγματα εδραιώθηκαν λίγο και λόγω κοινωνικών αναγκών (θεολόγος μου τα χει πει αυτά).

Προσωπικά, δεν τρώω κρέας την Μ.Β επειδή νηστεύουν οι δικοί μου (αλλα δεν ισχύει το ίδιο με το γάλα το οποίο δεν το νηστεύω με τίποτα) και εκμεταλλεύομαι της ευκαιρίας το πασχαλινό τραπέζι να μου φανεί πιο νόστιμο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εγώ νηστεύω συνήθως τη Μεγάλη Εβδομάδα. Κάποια στιγμή όμως, θα ήθελα να νηστέψω και όλο το 40ήμερο (εκτός από το γάλα που ανέφερε και ο αποπάνω). Μέχρι στιγμής, οι συνθήκες δε μου το 'χουν επιτρέψει. Θα δούμε. Μια καλή ευκαιρία για αποτοξίνωση είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δε χρειαζομαι μια περιοδο νηστειας για να προσπαθησω να γινω καλυτερος ανθρωπος...και απορω γιατι το χρειαζονται οι χριστιανοι.

Προφανώς δεν την χρειαζόμαστε όλοι για τους ίδιους λόγους. Ο KRS έγραψε
ό,τι αυτό σημαίνει για τον καθένα
Το να γίνεις καλύτερος άνθρωπος, δεν έχει σχέση μόνο με την θρησκεία.
Αμάν πια, κόλλημα.

Εγώ νηστεύω συνήθως τη Μεγάλη Εβδομάδα. Κάποια στιγμή όμως, θα ήθελα να νηστέψω και όλο το 40ήμερο (εκτός από το γάλα που ανέφερε και ο αποπάνω). Μέχρι στιγμής, οι συνθήκες δε μου το 'χουν επιτρέψει. Θα δούμε. Μια καλή ευκαιρία για αποτοξίνωση είναι.

Συμφωνώ με όλο και ιδίως με το bold.

Προσωπικά, δεν τρώω κρέας την Μ.Β επειδή νηστεύουν οι δικοί μου (αλλα δεν ισχύει το ίδιο με το γάλα το οποίο δεν το νηστεύω με τίποτα) και εκμεταλλεύομαι της ευκαιρίας το πασχαλινό τραπέζι να μου φανεί πιο νόστιμο :P

Επίσης συμφωνώ. Βλέπω κάποιους που όλη την μεγάλη βδομάδα τρώνε κρέας. ΟΚ, δικαίωμά τους. Προσωπικά όμως, δεν θα το χαιρόμουν το ίδιο το φαγοπότι της Κυριακής του Πάσχα, αν δεν το είχα στερηθεί και λίγο το κρέας.
Και με το γάλα έχεις επίσης δίκιο. Υπάρχει και η οστεοπόρωση, αν λέει κάτι σε αυτά τα άτομα που θεωρούν μωρουδίστικο το να πίνεις γάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σιγα το φαγοποτι της Κυριακης του Πασχα. Εγω μπιφτεκια τρωω, δε μ'αρεσει η μαγειριτσα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Τα'χεις μπερδέψει μάλλον. Η μαγειρίτσα είναι το Μ. Σάββατο το βράδυ. Την Κυριακή έχει αρνί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα'χεις μπερδέψει μάλλον. Η μαγειρίτσα είναι το Μ. Σάββατο το βράδυ. Την Κυριακή έχει αρνί.

Χμ ναι εχεις δικιο. Ε νταξ, ουτε το αρνι μ'αρεσει οποτε δεν αλλαζουν και πολλα, παλι μπιφτεκια τρωω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Χμ ναι εχεις δικιο. Ε νταξ, ουτε το αρνι μ'αρεσει οποτε δεν αλλαζουν και πολλα, παλι μπιφτεκια τρωω. :P

Εμείς τρώμε κατσικάκι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Τι νηστεία, με τις πανελλήνιες? :P

Ποτέ δεν νήστεψα, ακόμα και μικρή θυμάμαι που μας έδινε η γιαγιά μου τα κόκκινα αυγά απο το πρωί του μεγάλου Σαββάτου επειδή πεινάγαμε :P
Το κόκκινο κρέας, λόγω υγείας, δε μπορώ να το κόψω (ούτε θα το έκοβα ποτέ), το τυρί πάει παντού, απορρίπτεται κι αυτό, οστρακοειδή μόνο το καλοκαίρι κλπ κλπ.

Γενικά, δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται μια τέτοια περίοδος για αποτοξίνωση και όχι οποιαδήποτε άλλη περίοδος που να σε βολεύει, που ενδεχομένως να μη χρειάζεσαι τόση ενέργεια και να είσαι πιο χαλαρός.

Το αρνάκι μια χαρά το χαίρομαι στη σούβλα την Κυριακή, έστω κι αν έχω φάει μοσχάρι τη μεγάλη εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γάλα δεν έπινα ποτέ και δεν πίνω, αυτό για μένα δεν είναι πρόβλημα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Σήμερα επίσημα αρχίζει η νηστεία της μεγάλης τεσσαρακοστής.
Θα νηστέψετε;Μαζί με τη μεγάλη εβδομάδα ξεπερνά τις 40 ημέρες.

οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuela

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα νηστέψω όλη τη σαρακοστή από κρέας και τις τελευταίες μέρες της μεγάλης εβδομάδας και από γαλακτωκομικά καθώς και από αβγά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
εγω νηστευα μια μερα, αλλα φετος το σταματω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
εγω νηστευα μια μερα, αλλα φετος το σταματω.

Ψψψψψ... Ρεκόρ έκανες μεγάλε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
εγω νηστευα μια μερα, αλλα φετος το σταματω.

Αυτό θα πει αφοσίωση.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το είπε... [Κατά Ματαθαίον 6:16-18]
...και τό 'κανε.[Κατά Ματθαίον 4:2]
;)

Ο λόγος είναι να δαμάσεις τα πάθη σου και τους πειρασμούς σου. Από ένα Christian viewpoint δείχνει πολύ πιο αναγκαία...

Με συγχωρείς που ξέχασα να σου απαντήσω.

Το πρώτο λινκ λέει "when you fast... blah blah blah". Όχι "fast to become a better Christian/a better man in God's eyes". Διότι η νηστεία ήταν ήδη εβραϊκό έθιμο.

Ε, τί που το έκανε; Να πάμε κι εμείς να σταυρωθούμε.
-----------------------------------------
ΥΓ: Νομίζω πως η ΠΔ έχει μια λίστα από πράγματα που πρέπει αν νηστεύεις, αλλά δε νομίζω να αρέσει στους περισσότερους χριστιανούς. Λέει να μην τρώμε γουρούνι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ε, τί που το έκανε; Να πάμε κι εμείς να σταυρωθούμε.
Άμα είναι να γίνουμε θυσία για να σώσουμε κάποιον, τότε μάλιστα.:)
Η ζωή του Χριστού συμβολίζει αυτή του πιστού Χριστιανού. Περνάει δύσκολα στην αρχή με νηστείες, μετά διδάσκει, διώκεται και πολλές φορές έχει και μαρτυρικό θάνατο...αλλά μετά θα αναστηθεί.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε... λίγο χλωμό το βλέπω... Δεν ξέρω αν μπορεί να είναι κάποιος πολύ σίγουρος αν αναστηθεί, κι αυτό τρομάζει τους χριστιανούς και τον πιστό κάθε θρησκείας, και τον κάθε άνθρωπο, βέβαια, η ιδέα του θανάτου, της παντελής εξάλειψής μας από τον κόσμο αυτό. Αλλά είμαστε κάπως οφφ. Άμα είναι, να συνεχίσουμε στο θέμα της θρησκείας.
Δεν είμαστε όλοι σε θέση να ακολουθήσουμε τη ζωή του Χριστού. Ούτε το 1/20 δε το προσπαθεί καν, πόσο μάλλον να το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
...so?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top