Νηστεία

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Βασικά όχι. Ποτέ μου δεν νήστεψα και ούτε θα το κάνω τώρα. Μια ζωή έψαχνα την μεγάλη βδομάδα και ειδικά την παρασκευή, ανοιχτά μαγαζιά για να φάω και να αποφύγω την καθιερωμένη φασολάδα. Συνήθως δεν έβρισκα τίποτα. Πολλοί λένε, ότι είναι ένας καλός τρόπος για να αδυνατίσεις. Ναι τρώγοντας καλαμαράκια. Δεν θα πάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Εγω νταξ δεν ειμαι πολυ της νηστειας αλλα αφου ολοι στην οικογενεια νηστευουν δεν υπαρχει τιποτα αλλο για φαι αρα και εγω τρωω τα ιδια.Ομως σημερα εγω εφαγα μισο ταψι ντολμαδακια,ενα πιατο γαριδες και αλλο ενα μυδια, ειναι νηστεια αυτο?????Δεν νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Εγώ νηστεύω τη Μ. βδομάδα και μια βδομάδα πριν.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ποτέ δεν νηστεύω. Γενικά ούτε και στην οικογένεια. Αν είναι την Μ. Δευτέρα να λέμε νηστεύω και να πλακωνόμαστε σε όλα τα ψαροειδή(που δεν έχουν αίμα) και να σκάμε δεν το θεωρώ νηστεία, όσο και αν μου το λέει ο άλλος. Σαν να κοροιδεύουμε και τον εαυτό μας ένα πράμα.
Αν με κάνει περισσότερο χριστιανή ή λιγότερο αυτό το έθιμο δεν με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Θεωρώ πως η νηστεία 40 ημερών με τις σημερινές συνθήκες ζωής δεν είναι εφικτή και ιδιαίτερα σε άτομα σαν τους έφηβους που έχουν τεράστια ανάγκη τις πρωτεϊνες. Οπότε, αρκούμαι στην Καθιερωμένη νηστεία της καθαράς Δευτέρας όπως και της Μεγάλης Εβδομάδας, με απλή μη κρεατοφαγία τις Τετάρτες και τις Παρασκευές της Σαρακοστής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δε βλέπω το λόγο να νηστεύει κανείς, και χριστιανός να είναι. Δεν είπε να κάνουμε κάτι τέτοιο ο Χριστός, ούτως ή άλλως. Οι άνθρωποι το είπαν.
Το είπε... [Κατά Ματαθαίον 6:16-18]
...και τό 'κανε.[Κατά Ματθαίον 4:2]
;)

Ο λόγος είναι να δαμάσεις τα πάθη σου και τους πειρασμούς σου. Από ένα Christian viewpoint δείχνει πολύ πιο αναγκαία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ωχ Παναϊα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αυτό είπα κι εγώ όταν είδα το post του Crook. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Το είπε... [Κατά Ματαθαίον 6:16-18]
...και τό 'κανε.[Κατά Ματθαίον 4:2]
;)

Ο λόγος είναι να δαμάσεις τα πάθη σου και τους πειρασμούς σου. Από ένα Christian viewpoint δείχνει πολύ πιο αναγκαία...

Μα για κάποιον μπορεί να μην είναι "πειρασμός" το κρέας/αυγα κλπ αλλά το τσιγάρο ή το σεξ ξερω γω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αφού δεν του είναι πειρασμό το κρέας, τότε δεν θα τον πείραζε να το κόψει κι αυτό μαζί, σωστά? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αφού δεν του είναι πειρασμό το κρέας, τότε δεν θα τον πείραζε να το κόψει κι αυτό μαζί, σωστά? :D

.....Αποχη από το σεξ για 40 μέρες δλδ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ακριβώς.
Καλά, δεν σε πιέζει και κανείς. Ο Θεός είπε να το νηστεύσουμε, κι όποιος θέλει Τον ακολουθάει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Για το σεξ τουλάχιστον όχι τη Μ.Εβδομάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δισεκατομμύρια Ινδοί Σιχ στον πλανήτη αρνούνται να φάνε οτιδήποτε έχει αίμα κι όμως τρώνε θαλασσινά (όχι ψάρια) και πάνω σ'αυτό βασίζεται ολόκληρη η φιλοσοφία τους. Σαφέστατα κι έχει συμβολισμό νηστείας το να ΜΗΝ τρως ό,τι έχει αίμα. Δεν είναι απλά μια αντικατάσταση του κρέατος με θαλασσινά, αυτά δεν ισχύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ποια θαλασσινα δεν εχουν αιμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όλα εκτός των ψαριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το χταποδι εχει αιμα.
Και το καλαμαρι
3 καρδιες εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλαμάρια,Σουπιές,Μύδια,Γαρίδες,Καραβίδες,
Καβούρια,Αστακοί,Μύδια,Γάμπαρη,Χταπόδια και άλλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!eLenI...@!

Νεοφερμένος

Η !eLenI...@! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγώ βασικά ξεκινάω να νηστεύω τη μεγάλη βδομάδα,αλλά ποτέ δεν το τηρώ.Γενικά είμαι τελείως αντίθετη με όλα αυτά.Δεν πιστεύω δηλαδή ότι μπορεί μια νηστεία ή οποιοδήποτε άλλο χριστιανικό έθιμο σε κάνει καλό Χριστιανο.Δεν πάω καθόλου τους παπάδες που είναι παπάδες μόνο για τα μάτια του κόσμου και λένε ότι η νηστεία είναι απαραίτητη (ασφαλώς δεν είναι όλοι έτσι,αλλά ας το παραδεχτούμε.Είναι η πληοψηφία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ αίμα σε κανένα εκ των δύο. Τουλάχιστον αίμα με την ανθρώπινη έννοια. Είτε σε ζώα που μόλις έχω ψαρέψει, είτε σε αυτά που βλέπω πριν το μαγείρεμα, είτε σε αυτά που τρώω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top