Νηστεία

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Σήμερα επίσημα αρχίζει η νηστεία της μεγάλης τεσσαρακοστής.
Θα νηστέψετε;Μαζί με τη μεγάλη εβδομάδα ξεπερνά τις 40 ημέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
ναι θα νηστεψω ολη τη σαρακοστη..μονο το γαλα δεν νηστευω κ τα αυγα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
εγώ νηστεύω 2 βδομάδες.τη Μεγάλη εβδομάδα κ την εβδομάδα πριν.ούτε κρέας ούτε γάλα ούτε αυγά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω ποτε δε νηστεψα,περα απο τη μεγαλη βδομαδα.μονο την καθαρα δευετρα και τη Μ.Β.:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ποσο σπαστικο ειναι να μην υπαρχει τιποτα να φας τη Μεγαλη Βδομαδα επειδη ολοι νηστευουν στο εξοχικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ποσο σπαστικο ειναι να μην υπαρχει τιποτα να φας τη Μεγαλη Βδομαδα επειδη ολοι νηστευουν στο εξοχικο.

Μαζί σου.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εγω νηστευω μονο τη Μ.Εβδομάδα .Βασικά,πιστευω οτι η νηστία είναι απλώς ενα έθιμο του Χριστιανισμού το οποιο ακολουθούμε απλως σαν μια απλή συνήθεια.Ουτε το 20% αυτων που νηστευουν δεν το κανει επειδη το νιώθει,κατα τη γνωμη μου.Εσεις τι λέτε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Γενικά η νηστεία δεν είναι μόνο η διατροφή αλλά ένα ''πακέτο''.Μπορείς να μη κάνεις το κομμάτι εκείνο της διατροφής αλλά να προσπαθήσεις να γίνεις καλύτερος άνθρωπος, ό,τι αυτό σημαίνει για τον καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Εγω νηστευω μονο τη Μ.Εβδομάδα .Βασικά,πιστευω οτι η νηστία είναι απλώς ενα έθιμο του Χριστιανισμού το οποιο ακολουθούμε απλως σαν μια απλή συνήθεια.Ουτε το 20% αυτων που νηστευουν δεν το κανει επειδη το νιώθει,κατα τη γνωμη μου.Εσεις τι λέτε???
βασικά αυτό είναι θέμα της πίστης του καθενός.....μπόρει κάποιοι να το κάνουν από συνήθεια αλλά κάποιοι αλλοι το νιώθουν πραγματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γενικά η νηστεία δεν είναι μόνο η διατροφή αλλά ένα ''πακέτο''.Μπορείς να μη κάνεις το κομμάτι εκείνο της διατροφής αλλά να προσπαθήσεις να γίνεις καλύτερος άνθρωπος, ό,τι αυτό σημαίνει για τον καθένα.

Δε χρειαζομαι μια περιοδο νηστειας για να προσπαθησω να γινω καλυτερος ανθρωπος...και απορω γιατι το χρειαζονται οι χριστιανοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δε χρειαζομαι μια περιοδο νηστειας για να προσπαθησω να γινω καλυτερος ανθρωπος...και απορω γιατι το χρειαζονται οι χριστιανοι.


Σωστος ο παικτης!!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Μάλλον επειδή πολλά πράγματα που εσένα, Krou, σου φαντάζουν απλά και φυσιολογικά θεωρούνται αμαρτίες από μία Χριστιανική γωνία. ;)
Και δεν μιλάω για αυνανισμό, σεξ, κρέας και τέτοια, αλλά για πιο βαθιά!

Worth giving a shot. Νομίζω θα το παλέψω. Κι αυτή την φορά μία γενική κι όχι μόνο στο φαΐ.

EDIT: kiki1993, είσαι Cultural Christian! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
(ειναι λιγακι off topic)να σου πω την αληθεια δεν ξερω ουτε εγω τι ειμαι!!!!Πιστευω οτι υπαρχει μια ανώτερη δυναμη αλλα δεν ξέρω τι ακριβως κάνει,εαν ονομαζεται Θεος,Βουδας,ψυχη,φυση κτλ.ακομη το ψάχνω!
(εεεεε....αυτο το μνμ παει στον Φουσεκη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μάλλον επειδή πολλά πράγματα που εσένα, Krou, σου φαντάζουν απλά και φυσιολογικά θεωρούνται αμαρτίες από μία Χριστιανική γωνία. ;)
Και δεν μιλάω για αυνανισμό, σεξ, κρέας και τέτοια, αλλά για πιο βαθιά!

Οπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο μοντέρνος τρόπος ζωής δε μου επιτρέπει να νηστέψω 40 μέρες, δυστυχώς. Σαφώς, θα νηστέψω τη Μεγάλη Εβδομάδα, λόγω πίστεως. Από κει και πέρα, ναι, είμαι της άποψης ότι πρέπει να το κάνεις μόνο εφ'οσον το νιώθεις. Και μπορώ να βεβαιώσω τους αντιρρησίες ότι η πνευματική προετοιμασία για το Μεγάλο Πάσχα (για τους Χριστιανούς) βασίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό και στη νηστεία. Αλλά εντάξει, προσωπικά πιστεύω ότι τη νηστεία πρέπει να την κάνεις, ακόμη κι αν δεν πιστεύεις. Στο κάτω-κάτω κι εντελώς βιολογικά να το δεις, ο οργανισμός αποτοξινώνεται. Και μάλιστα αν δεν το ρίξεις στην υπερβολή ούτε στη νηστεία, με απίστευτες στερήσεις, ούτε το Πάσχα, με απίστευτες ποσότητες λίπους, τότε βοηθάει πάρα πολύ σε ένα γενικό reset του οργανισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Θα σου πω αυτό που είχε πει κι ο Γέροντας Παΐσιος.
Ο Θεός κρίνει διαφορετικά έναν Χριστιανό από έναν άθεο, με τον Χριστιανό είναι πιο αυστηρός, γιατί περιμένει περισσότερο από αυτόν.
Σε έναν άθεο θα χρεωθεί η μοιχεία ως αμαρτία. Σε έναν Χριστιανό θα χρεωθεί ως αμαρτία ακόμα και η σκέψη του να μοιχεύσει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Γενικά η νηστεία δεν είναι μόνο η διατροφή αλλά ένα ''πακέτο''.Μπορείς να μη κάνεις το κομμάτι εκείνο της διατροφής αλλά να προσπαθήσεις να γίνεις καλύτερος άνθρωπος, ό,τι αυτό σημαίνει για τον καθένα.

γιατι ουσιαστικανηστεια δεν ειναι να νηστευεις το φαγητο,αλλα τις απολαυσεις.αν πχ καποιος γενικα νηστευει,ειναι πολυ λιτοδίαιτος αλλα καπνιζει σα φουγαρο και κατεβαζει κανατες καφε(δλδ σε αυτα βρισκει απολαυση),εκει πρεπει να νηστεψει.περα απο τη μετανοια και τα συναφή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Φουσεκη σταματα να ταμπελοποιεις τον καθενα αναλογα με τις λεπτομερειες που εντεινει σε καθε θρησκεια, ειναι σπαστικο. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
κι εγω cultural ειμαι.:Dκαι πολλοι μαλλον,αν το παμε ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
A, δε νηστεύω ποτέ... Την Κ. Δευτέρα μόνο, επειδή δεν έχει πράμα καλό στο ψυγείο, κι άαααμα νηστέψω... Δε βλέπω το λόγο να νηστεύει κανείς, και χριστιανός να είναι. Δεν είπε να κάνουμε κάτι τέτοιο ο Χριστός, ούτως ή άλλως. Οι άνθρωποι το είπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top