Να μείνω στους Μηχανολόγους Πάτρας ή να ξαναδώσω;

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Παντως, απο την οποια ερευνα εκανα φετος για το τμημα Μηχ. Μηχ. (ωραιο ακουγεται αυτο)&αεροναυπηγων Πατρας, δε θα ελεγα πως υστερει του αντιστοιχου τμηματος του ΕΜΠ, και γι'αυτο το εβαλα 2ο στο μηχανογραφικο.
Αλλα αν ειναι θεμα κατοικιας κλπ, θα το σκεφτομουν να ξαναδωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Φέτος έδωσα για πρώτη φορά πανελλήνιες έχοντας αρχικό στόχο τις πολυτεχνικές σχολές του ΑΠΘ. Δυστυχώς όμως έβγαλα 18074 μόρια, οπότε εισάγομαι στους Μηχανολόγους & Αεροναυπηγούς Πάτρας. Για κάποιο λόγο το έχω πάρει πολύ άσχημα... Οπότε σκεφτομαι να ξαναδώσω του χρόνου, με στόχο το Μετσόβιο στην Αθήνα (ξέρω, φέτος ήθελα Θεσσαλονίκη).
Η σκέψη μου αυτή βασίζεται στους εξής λόγους:

  • Έχω σπίτι στην Αθήνα και σε πολύ καλή περιοχή( Θα μου πείτε, τώρα περίμενες ρε φιλαράκι να το θυμηθείς; Πώς να ήξερα τα χάλια που θα έφτανε το κράτος...)

  • Το ΕΜΠ έχει πολύ καλό όνομα (σχετικό αυτό) δίνοντας παράλληλα αρκετές πιθανότητες για ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.

  • Καλύτερες εγκαταστάσεις, καλύτερη πρακτική άσκηση.
  • Πιό ευέλικτο πρόγραμμα σπουδών (Ροές)

  • Πλέον με την κατάργηση των μετεγγραφών, ο αριθμός των πρωτοετών έρχεται σε νορμάλ επίπεδα.

  • Έχει περισσότερα κονδύλια, αφού αποτελεί καθαρά πολυτεχνείο και όχι τμήμα.

  • Μπορείς με κόπο να βγάλεις έναν καλό βαθμό (και όχι να μονάσεις για ένα 7,5 όπως στη θεσσ/νίκη και στην πάτρα).
  • Προσωπικά μου προκαλεί περισσότερη διάθεση για εργασία.
  • Πιο ευέλικτο πρόγραμμα σπουδών (ροές).
  • ''

  • Εάν ασχοληθείς σοβαρά, είναι δυνατόν να το τελειώσεις σε νορμάλ χρόνο. Στην Θεσσαλονίκη ο Μ.Ο. αποφοίτησης είναι τα 7.5 (?) χρόνια. Δεν μπορώ να σπουδάζω για πάντα.

Με ενδιαφέρουν κυρίως οι σχολές Ηλεκτρολόγων, Πολιτικών, Μηχανολόγων (3η επιλογή) και Ναυπηγών Μηχανολόγων (αλήθεια, έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους μηχανολόγους; )...
Αξίζει; Θα τα καταφέρω, με δεδομένο ότι δεν έχω κενά από φέτος;

Εγω θα πω την αποψη μου συμφωνα με το πρωτο σου post.
1)Λες ''Για κάποιο λόγο το έχω πάρει πολύ άσχημα'' . Νομιζω πως το λογο που το εχεις παρει ασχημα λιγο πολυ τον ξερεις και τον εχεις το μυαλο σου. Εγω πιστευω πως ο λογος ειναι οτι δεν εβγαλες τα μορια που ηθελες και που πιστευες οτι αξιζες . Εμενα μου κανει εντυπωση αλλο ομως.Υποτιθεται οτι στο μηχανογραφικο βαζουμε τις σχολες και τα αντικειμενα που μας αρεσουν και που θα θελαμε να σπουδασουμε αμα ποιασουμε την βαση του.Απο τη στιγμη που αυτην ποιανεις τοτε λογικα θα ηθελες να πας αφου τη δηλωσες.Κατι για το οποιο δεν σε βλεπω προθυμο κι ας μην εχουν ανακοινωθει ακομα οι βασεις.Αρα λαθος συμπληρωση μηχανογραφικου αφου το κριτηριο συμπληρωσης του ειναι το που θα ηθελες να περασεις.

2) Το σπιτι στην Αθηνα το υπολογιζες και φετος ,αλλα αυτο δεν ηταν μαλλον αρκετο απο το να σε αποτρεψει απο το ΑΠΘ.Επισης η οικονομικη κριση δεν εφτασε φετος, τα πραγματα για την Ελλαδα φενοταν δυσοίωνα εδω και παρα πολυ καιρο , οποτε τα χαλια που θα εφτανε το κρατος ολοι το ψιλιαζομασταν και ακομα αυτα τα χαλια τα βλεπουμε.

3) Ολα αυτα που λες για το Μετσοβιο ειμαι σιγουρος οτι τα ηξερες ή αν οχι ολα ,τα περισσοτερα . Τα συνηπολογισες στο μηχανογραφικο σου αλλα διαλεξες ΑΠΘ.Το ΕΜΠ δεν τα αποκτησε τωρα ολα αυτα, το καλο ονομα και την χρηματοδοτηση την εχει πολυ καιρο.

4)και φτανω εδω ''Προσωπικά μου προκαλεί περισσότερη διάθεση για εργασία.'' .Ποιο, το ΕΜΠ; Ακομα και αυτο να ειναι θα σου πω οτι το ΕΜΠ ειναι 5 χρονια το λιγοτερο.Δεν ειναι μονο 1 χρονος και τα πραγματα μπορει να αλλαξουν και να μην σου δινει οπως λες διαθεση μετεπειτα.Τοτε τι θα κανεις; Θα τα παρατησεις; Επισης σου δινει περισσοτερη διαθεση αλλα επελεξες ΑΠΘ και οχι ΕΜΠ.

5)''Ηθική δικαίωση της προσπάθειας και των κόπων μου, ήξερά ότι μπορούσα να τα πάω καλύτερα.'' . Αφου το ηξερες και με τοσα θετικα θα επρεπε να εβαζες πρωτη επιλογη ΕΜΠ.Αυτη η φραση σου ειναι ενα μεγαλο μερος του λογου που θες να ξαναδωσεις.Για το γαμωτο που λεμε.

Κοιτα...την επιλογη να επιλεξεις ΑΠΘ και οχι ΕΜΠ (αφου οπως λες εχει τοσα θετικα αυτη η επιλογη) θα την εκρινα σωστοτατη μονο στην περιπτωση που αυτος ηταν ο στοχος σου και γι αυτο εκανες στην ακρη ολα τα αλλα. Αν ηταν ομως ο στοχος σου τοτε θα ξαναεδινες για να τον πετυχεις.Κατι που απο τα λεγομενα σου δεν ισχυει...Η περιπτωση σου εχει αρκετα κοινα στοιχεια με την περσινη δικη μου και γι αυτο στα λεω αυτα. Το να ξαναδωσει ξανα πανελλαδικες καποιος θελει μεγαλα κοτσια .Και αυτο ειμαι σιγουρος πως θα στο πουνε οι περισσοτεροι που εκαναν αυτην την επιογη.Οταν εδινα πρωτη χρονια εβλεπα ορισμενους περσινους να ξαναδινουν και ελεγα <<Ενταξει ρε, αυτοι τα εχουν ξανακανει και τωρα πανε για πολυ ψηλα, ειναι πιο ευκολα γι αυτους>> . Αυτο ομως σε καμια περιπτωση δεν ισχυει και το ειδα και περσυ αλλα και φετος που εδινα δευτερη χρονια. Κανενας δεν σου εγγυαται οτι θα βγαλεις τα μορια σου (18076) ή οτι τα θεματα θα σου φανουν πιο ευκολα.
Αποψη μου ειναι να περιμενεις να βγουν οι βασεις, να πας στην σχολη να γραφτεις και να παρεις πληροφοριες γι αυτην και αν για τους δικους σου λογους δεν εισαι ευχαριστημενος τοτε και οχι εν θερμω, αποφασιζεις τι θα κανεις για να πετυχεις τον στοχο σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
  • Μπορείς με κόπο να βγάλεις έναν καλό βαθμό (και όχι να μονάσεις για ένα 7,5 όπως στη θεσσ/νίκη και στην πάτρα).
    ;


  • Aν και προσωπικά πιστεύω ότι το Μετσόβιο είναι πιο δύσκολο από τα άλλα Πολυτεχνείακα τμήματα αυτό που είπες ότι έχεις σπίτι στην αθήνα αρχίζει να με προβληματίζει ως προς τι ειναι καλύτερο για σένα.

    Γενικά όμως το τμήμα που μπήκες είναι σαν το Μηχανολόγων Μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,930 μηνύματα.
Εγω θα πω την αποψη μου συμφωνα με το πρωτο σου post.
1)Λες ''Για κάποιο λόγο το έχω πάρει πολύ άσχημα'' . Νομιζω πως το λογο που το εχεις παρει ασχημα λιγο πολυ τον ξερεις και τον εχεις το μυαλο σου. Εγω πιστευω πως ο λογος ειναι οτι δεν εβγαλες τα μορια που ηθελες και που πιστευες οτι αξιζες . Εμενα μου κανει εντυπωση αλλο ομως.Υποτιθεται οτι στο μηχανογραφικο βαζουμε τις σχολες και τα αντικειμενα που μας αρεσουν και που θα θελαμε να σπουδασουμε αμα ποιασουμε την βαση του.Απο τη στιγμη που αυτην ποιανεις τοτε λογικα θα ηθελες να πας αφου τη δηλωσες.Κατι για το οποιο δεν σε βλεπω προθυμο κι ας μην εχουν ανακοινωθει ακομα οι βασεις.Αρα λαθος συμπληρωση μηχανογραφικου αφου το κριτηριο συμπληρωσης του ειναι το που θα ηθελες να περασεις.

2) Το σπιτι στην Αθηνα το υπολογιζες και φετος ,αλλα αυτο δεν ηταν μαλλον αρκετο απο το να σε αποτρεψει απο το ΑΠΘ.Επισης η οικονομικη κριση δεν εφτασε φετος, τα πραγματα για την Ελλαδα φενοταν δυσοίωνα εδω και παρα πολυ καιρο , οποτε τα χαλια που θα εφτανε το κρατος ολοι το ψιλιαζομασταν και ακομα αυτα τα χαλια τα βλεπουμε.

3) Ολα αυτα που λες για το Μετσοβιο ειμαι σιγουρος οτι τα ηξερες ή αν οχι ολα ,τα περισσοτερα . Τα συνηπολογισες στο μηχανογραφικο σου αλλα διαλεξες ΑΠΘ.Το ΕΜΠ δεν τα αποκτησε τωρα ολα αυτα, το καλο ονομα και την χρηματοδοτηση την εχει πολυ καιρο.

4)και φτανω εδω ''Προσωπικά μου προκαλεί περισσότερη διάθεση για εργασία.'' .Ποιο, το ΕΜΠ; Ακομα και αυτο να ειναι θα σου πω οτι το ΕΜΠ ειναι 5 χρονια το λιγοτερο.Δεν ειναι μονο 1 χρονος και τα πραγματα μπορει να αλλαξουν και να μην σου δινει οπως λες διαθεση μετεπειτα.Τοτε τι θα κανεις; Θα τα παρατησεις; Επισης σου δινει περισσοτερη διαθεση αλλα επελεξες ΑΠΘ και οχι ΕΜΠ.

5)''Ηθική δικαίωση της προσπάθειας και των κόπων μου, ήξερά ότι μπορούσα να τα πάω καλύτερα.'' . Αφου το ηξερες και με τοσα θετικα θα επρεπε να εβαζες πρωτη επιλογη ΕΜΠ.Αυτη η φραση σου ειναι ενα μεγαλο μερος του λογου που θες να ξαναδωσεις.Για το γαμωτο που λεμε.

Κοιτα...την επιλογη να επιλεξεις ΑΠΘ και οχι ΕΜΠ (αφου οπως λες εχει τοσα θετικα αυτη η επιλογη) θα την εκρινα σωστοτατη μονο στην περιπτωση που αυτος ηταν ο στοχος σου και γι αυτο εκανες στην ακρη ολα τα αλλα. Αν ηταν ομως ο στοχος σου τοτε θα ξαναεδινες για να τον πετυχεις.Κατι που απο τα λεγομενα σου δεν ισχυει...Η περιπτωση σου εχει αρκετα κοινα στοιχεια με την περσινη δικη μου και γι αυτο στα λεω αυτα. Το να ξαναδωσει ξανα πανελλαδικες καποιος θελει μεγαλα κοτσια .Και αυτο ειμαι σιγουρος πως θα στο πουνε οι περισσοτεροι που εκαναν αυτην την επιογη.Οταν εδινα πρωτη χρονια εβλεπα ορισμενους περσινους να ξαναδινουν και ελεγα <<Ενταξει ρε, αυτοι τα εχουν ξανακανει και τωρα πανε για πολυ ψηλα, ειναι πιο ευκολα γι αυτους>> . Αυτο ομως σε καμια περιπτωση δεν ισχυει και το ειδα και περσυ αλλα και φετος που εδινα δευτερη χρονια. Κανενας δεν σου εγγυαται οτι θα βγαλεις τα μορια σου (18076) ή οτι τα θεματα θα σου φανουν πιο ευκολα.
Αποψη μου ειναι να περιμενεις να βγουν οι βασεις, να πας στην σχολη να γραφτεις και να παρεις πληροφοριες γι αυτην και αν για τους δικους σου λογους δεν εισαι ευχαριστημενος τοτε και οχι εν θερμω, αποφασιζεις τι θα κανεις για να πετυχεις τον στοχο σου :)
Φίλε Γιώργο, αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Σε ένα μεγάλο μέρος συμφωνώ με αυτά που λές.

Κατέληξα στους μηχανολόγους Πάτρας, μιας και από εκεί και έπειτα δεν είχα κάποια άλλη σχολή να με ενδιαφέρει. Οπότε καθώς συμπλήρωνα το μηχανογραφικό, είπα να βάλω την εν λόγω σχολή, αφού είναι σχετικά κοντά στα ενδιαφέροντά μου. Ήθελα να επιλέξω τουλάχιστον μια σχολή που το αντικείμενό της είναι σχετικό με αυτό που θέλω να ασχοληθώ, στην περίπτωση που δεν τα πήγαινα καλά τη δεύτερη χρονιά.

Όσο για το οικονομικό συμφωνώ πως φαίνεται αρκετά μπερδεμένο, αλλά έτσι είναι:( Εάν έπιανα Θεσ/νίκη για παράδειγμα, θα μπορούσα να νοικιάσω από θείο μου πολύ φτηνα (γύρω στα 100 ευρώ), οπότε δεν θα ήταν τόσο δυσβάσταχτο οικονομικά το να πάω.
Ε και αφού σκεύτομαι να δώσω δεύτερη χρονιά, λέω "θα το φάω που θα το φάω το μανίκι, ας εχω στόχο τους ηλεκτρολόγους/πολιτικούς στην Αθήνα, μιας και είναι το πιο συμφέρον από πλευρά οικονομικού για την οικογένειά μου (αλλά και από άποψη σχολής για εμένα)"

Ας πιάσω τουλάχιστον ΗΜΤΥ Πάτρας (αφού η σχολή είναι αυτή που με ενδιαφέρει) και στη συνέχεια το σκέφτομαι το οικονομικό (και πάλι δύσκολο)
Υπομονή για τις βάσεις... Οψόμεθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top