Να λερώσουμε τους τοίχους (;;;)

Συμφωνείτε με αυτήν την δράση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Ναι

    Ψήφοι: 16 27.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 42 72.4%

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Η υγιεινή ενός δημόσιου χώρου είναι θέμα μικροαστικών και συντηρητικών απόψεων; Να το κάνουμε κοτέτσι μήπως όπως του αρμόζει να είναι; Γιατί για Πανεπιστήμιο δεν αρμόζει να είναι. Το Πανεπιστήμιο πρέπει να μπορεί να στέκεται επαξίως σε αυτό που υποτίθεται ότι επιτελεί στην κοινωνία και στην αγορά εργασίας.

Αν ΟΛΑ οσα υποτίθεται οτι κάνε ,τα κάνει,τότε θα θεωρήσω το ποστ σου πετυχημένο.
Αν πιστεύεις πως οι βαμμένοι τοίχοι,το αποπροσανατολίζουν και το κάνουν να παρεκκλίνει του σκοπού του,τότε
απλά επιβεβαιώνεις τα όσα είπα περί συντηρητικών μικροαστικών και συμπληρώνω τώρα,ΗΛΙΘΙΩΝ απόψεων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Αν ΟΛΑ οσα υποτίθεται οτι κάνε ,τα κάνει,τότε θα θεωρήσω το ποστ σου πετυχημένο.
Αν πιστεύεις πως οι βαμμένοι τοίχοι,το αποπροσανατολίζουν και το κάνουν να παρεκκλίνει του σκοπού του,τότε
απλά επιβεβαιώνεις τα όσα είπα περί συντηρητικών μικροαστικών και συμπληρώνω τώρα,ΗΛΙΘΙΩΝ απόψεων :)

Ντάξει. Όμως ο καθένας θα ήθελε να σπουδάζει και να κοινωνικοποιείται σε υποδομές ΜΙΤ USA. Ας αρκεστούμε εδώ στην Ελλάδα σ' αυτό που είμαστε ικανοί να έχουμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ντάξει. Όμως ο καθένας θα ήθελε να σπουδάζει και να κοινωνικοποιείται σε υποδομές ΜΙΤ USA. Ας αρκεστούμε εδώ στην Ελλάδα σ' αυτό που είμαστε ικανοί να έχουμε. ;)

Θα μπορούσα τώρα κάλλιστα να απαντήσω "Ας πάτε στο ΜΙΤ να σπουδάσετε",
όπως ακούστηκαν απόψεις "Βάψτε τα σπίτια σας"...(απαντώντας φυσικά σε αυτούς που τα είπαν..)
αλλά έχω και κάποια στοιχειώδη νοημοσύνη,οπότε παραμένω σιωπηλός και βάζω θετική στο post σου,όπου με βρίσκει σύμφωνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αν ΟΛΑ οσα υποτίθεται οτι κάνε ,τα κάνει,τότε θα θεωρήσω το ποστ σου πετυχημένο.
Αν πιστεύεις πως οι βαμμένοι τοίχοι,το αποπροσανατολίζουν και το κάνουν να παρεκκλίνει του σκοπού του,τότε
απλά επιβεβαιώνεις τα όσα είπα περί συντηρητικών μικροαστικών και συμπληρώνω τώρα,ΗΛΙΘΙΩΝ απόψεων :)

Απόψεις του τύπου "Δεν κάνει άλλα, αυτό μας πειράζει" είναι απόψεις μικροαστικές και ηλίθιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Απόψεις του τύπου "Δεν κάνει άλλα, αυτό μας πειράζει" είναι απόψεις μικροαστικές και ηλίθιες.
Dude.
Πιστεύω έχεις δυο επιλογές.
Η πρώτη:
καταλαβαίνεις τι λέω--->έχεις απάντηση--->την σκέφτεσαι--->την διατυπώνεις
και η δεύτερη:
Δεν μιλάς αν δεν καταλαβαίνεις τι λέει ο άλλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Αν ΟΛΑ οσα υποτίθεται οτι κάνε ,τα κάνει,τότε θα θεωρήσω το ποστ σου πετυχημένο.
Αν πιστεύεις πως οι βαμμένοι τοίχοι,το αποπροσανατολίζουν και το κάνουν να παρεκκλίνει του σκοπού του,τότε
απλά επιβεβαιώνεις τα όσα είπα περί συντηρητικών μικροαστικών και συμπληρώνω τώρα,ΗΛΙΘΙΩΝ απόψεων :)


Οπως αναποφευκτα (κι ας μην το αρνηθουμε) η εμφανιση ενος ανθρωπου σου εμπνεει αντιστοιχα συναισθηματα (εμπιστοσυνης, σοβαροτητας κλπ), ετσι κι ενας χωρος προσεγμενος και καθαρος σου δημιουργει τελειως διαφορετικες εντυπωσεις απο εναν χωρο βρωμικο, απεριποιητο.

Πες ειναι ενα πανεπιστημιο που την μια περιοδο ειναι πολυ περιποιημενο, καθαρο, ομορφο και την αλλη βρωμικο, διχως κανεις να το περιποιειται και στο ελεος του θεου αλλα με ιδιους καθηγητες. Αυτοματως, αλλη διαθεση σου προξενει το πανεπιστημιο τη μια περιοδο αλλη την αλλη, ειτε καλως ειτε κακως.
Ακομη και στο δωματιο μου το βλεπω εγω, ιδιως αμα θελω να διαβασω ή να κανω καποια δουλεια τελος παντων. Αμα γινεται χαμος, νιωθω περιεργα, ασχημα, ενω αμα ειναι οργανωμενο και συμμαζεμενο νιωθω αυτοματα και πιο ευκολο να οργανωσω και την σκεψη μου γιατι με βοηθαει και ο περιβαλλοντας χωρος.

Τωρα την ατακα περι μικροαστικων αντιληψεων την εχετε κανει μια καραμελα που συνεχως πιπιλατε. Δειτε στην πραξη τι γινεται και πώς νιωθετε εσεις. Εσενα ή οποιον αλλο δεν τον ενοχλει, εμενα με ενοχλει. Εσενα ο ταδε χωρος σου δημιουργει ταδε συναισθηματα κι εμενα αλλα, τα οποια ειτε σε βοηθουν να κανεις κατι ειτε σε εμποδιζουν ειτε ειναι ουδετερα. Αυτο που κανω εγω, ειναι να παιρνω τις περιπτωσεις ποια ειναι η συμφερουσα για εμενα σαν φοιτητρια η οποια θα βρισκεται μεσα σε εκεινον τον χωρο. Κατα ποσο δηλαδη με εξυπηρετει ο ενας χωρος (καθαρος κλπ) απο τον αλλο (βρωμικος κλπ) σε αυτο που εχω να κανω εκει (μαθημα κυριως).


Επισης, ας μην βαζουμε στα στοματα μας ή των αλλων κουβεντες οπως ''τι αρμοζει σε νεους'', ''συντηρητισμος'' γιατι χανουν και την πραγματικη τους εννοια.
Ας αρχισω κι εγω να λεω ''Μην λαϊκιζετε'' αντιστοιχα, που θα ηταν τελειως φαουλ. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Τελικά, κάποιοι άνθρωποι δεν "έρχονται" με τίποτα. Ακόμα κι αν η πρυτανεία έλεγε, ορίστε παιδιά, πάρτε αυτήν την ατελείωτη μάντρα και φτιάξτε ελεύθερα ένα συλλογικό mural της αρεσκείας σας, οι επαναστάτες "με γούστο" θα λέρωναν και όλους τους υπόλοιπους χώρους, απλά από αντίδραση. Ακόμα κι αν κάποιος καλλιτέχνης προσφερόταν να φτιάξει ένα αξιόλογο έργο σε κάποιο σημείο, είμαι πεπεισμένος ότι οι μεν αντιπολιτευόμενοι καθηγητές θα κατήγγειλαν τον υπεύθυνο για υποτιθέμενες αναθέσεις κάτω απ' το τραπέζι, οι δε φοιτητές "με γούστο" θα το μαγάριζαν πατόκορφα, γιατί δεν θα ταίριαζε στην επαναστατική τους αισθητική. Το ίδιο δεν ισχύει και με τις αφίσες? Δεν υπάρχουν προκαθορισμένοι χώροι ανάρτησης τους, τα όρια των οποίων δεν γίνονται ποτέ σεβαστά από κανέναν? Εμένα θα μου άρεσε ΜΙΑ φορά να δω μια δράση, π.χ. μια συναυλία για να αγοραστούν μικρόφωνα ή να εκσυγχρονιστεί μια βιβλιοθήκη, να βελτιωθεί ΚΑΤΙ. Από μηδενιστικές δράσεις αποδόμησης, τύπου γαμήστε τα όλα και αντίδραση για την αντίδραση, πήξαμε. Και μια και τα χω πάρει τώρα που ξαναδιαβάζω το απόσπασμα "Είναι το Πολυτεχνείο που θα υπάρχει σαν χώρος μόνο για παρακολούθηση, διάβασμα, εξετάσεις και ερευνητικά προγράμματα για εταιρείες ή τον στρατό. Είναι το Πολυτεχνείο για φοιτητές-ρομπότ που προετοιμάζονται να γίνουν όσο πιο παραγωγικοί γίνεται για τους αυριανούς εργοδότες.", θα ήθελα να προσθέσω ότι ΝΑΙ ΡΕ, γι' αυτό είναι κατά κύριο λόγο ο χώρος, ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑ και ΝΑΙ ΡΕ, εγώ αυτό θέλω να γίνω, παραγωγικός, μπας και βρω ποτέ μια δουλειά της προκοπής και ΟΧΙ ΡΕ, το να πιστεύω όλα αυτά και να δουλεύω στο τέρμα δε με κάνει συντηρητικό, ούτε ρομποτάκι κανενός. Ρομποτάκι θα γινόμουνα, άμα ακολουθούσα σαν υπνωτισμένο πρόβατο το κάθε τσομπανόσκυλο, που για να ανέβει στην εσωτερική ιεραρχία του κόμματός του, θα με έβαζε να διαλάω ό,τι βρω μπροστά μου, λες κι είμαι κάνας ψυχάκιας χουλιγκάνος, με προπέτασμα καπνού μες στη μούρη μου μισοχωνεμένες και παπαγαλισμένες ανατρεπτικές αοριστίες του προπερασμένου αιώνα. Από μένα λοιπόν, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Dude.
Πιστεύω έχεις δυο επιλογές.
Η πρώτη:
καταλαβαίνεις τι λέω--->έχεις απάντηση--->την σκέφτεσαι--->την διατυπώνεις
και η δεύτερη:
Δεν μιλάς αν δεν καταλαβαίνεις τι λέει ο άλλος..

Λοιπόν απ'όσο καταλαβαίνω αυτή είναι η αποψή σου:
Μπαίνοντας σε θέματα σαν και αυτά καταλαβαίνω πάντα, γιατί η κοινωνία μας είναι πιο πίσω και την εποχή των δεινοσαύρων.
Αναρωτιέμαι πραγματικά, υπάρχουν δυο κόσμοι?Αυτος που ζω και αυτός του ischool?Γιατί όταν βγω έξω και συζητήσω με φίλους,γνωστούς ποτέ δεν ακούγονται οι ηλίθιες απόψεις που εκφράζονται εδώ μέσα ,όπου ο καθένας προβάλλει μια παπαρολογία παρουσιάζοντας την ως επιχειρηματολογία?
Πόσο μίζερες είναι οι ζωές ορισμένων εδώ μέσα?Θα σας χαλάσει την αισθητική,ένας τοίχος ζωγραφισμένος και γεμάτος με μηνύματα αισιοδοξίας,ένας τοίχος γεμάτος όνειρα ,ένας τοίχος ζωγραφισμένος με την υπογραφή της νιότης?
Ήμαρτον...
Και μπορώ να πω πως συμφωνώ. Το θέμα είναι το τι εννοεί ο καθένας μας με την τελευταία σου πρόταση. Εγώ εννοώ τέχνη, εικόνες σχετικές με την σχολή που εκφράζουν όλους τους φοιτητές και όχι συνθήματα και πολιτικές ατάκες.

Τώρα εγώ αυτό κατάλαβα αυτό απάντησα. Αν θες γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος τι εννοούσες να σου απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Στα μηνυματα τεχνης και αισιοδοξιας δεν νομιζω εξαλλου να διαφωνησε και κανεις.
Εγω οσες φορες ετυχε να μπω στο ΑΠΘ σε καποιο τμημα, ολο χαζομαρες ειδα να γραφει και σχεδον αποκλειστικα κομματικα συνθηματα. Ε οχι, αυτο δεν μου αρεσει. Οταν παω στην πορεια, να τα δω τα συνθηματα και να τα φωναξω. Ας ξεχωριζουμε την τεχνη απο τον βανδαλισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Έργα τέχνης και αρχιτεκτονικής στους χώρους του ΜΙΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οπως αναποφευκτα (κι ας μην το αρνηθουμε) η εμφανιση ενος ανθρωπου σου εμπνεει αντιστοιχα συναισθηματα (εμπιστοσυνης, σοβαροτητας κλπ), ετσι κι ενας χωρος προσεγμενος και καθαρος σου δημιουργει τελειως διαφορετικες εντυπωσεις απο εναν χωρο βρωμικο, απεριποιητο.

Πες ειναι ενα πανεπιστημιο που την μια περιοδο ειναι πολυ περιποιημενο, καθαρο, ομορφο και την αλλη βρωμικο, διχως κανεις να το περιποιειται και στο ελεος του θεου αλλα με ιδιους καθηγητες. Αυτοματως, αλλη διαθεση σου προξενει το πανεπιστημιο τη μια περιοδο αλλη την αλλη, ειτε καλως ειτε κακως.
Ακομη και στο δωματιο μου το βλεπω εγω, ιδιως αμα θελω να διαβασω ή να κανω καποια δουλεια τελος παντων. Αμα γινεται χαμος, νιωθω περιεργα, ασχημα, ενω αμα ειναι οργανωμενο και συμμαζεμενο νιωθω αυτοματα και πιο ευκολο να οργανωσω και την σκεψη μου γιατι με βοηθαει και ο περιβαλλοντας χωρος.

Τωρα την ατακα περι μικροαστικων αντιληψεων την εχετε κανει μια καραμελα που συνεχως πιπιλατε. Δειτε στην πραξη τι γινεται και πώς νιωθετε εσεις. Εσενα ή οποιον αλλο δεν τον ενοχλει, εμενα με ενοχλει. Εσενα ο ταδε χωρος σου δημιουργει ταδε συναισθηματα κι εμενα αλλα, τα οποια ειτε σε βοηθουν να κανεις κατι ειτε σε εμποδιζουν ειτε ειναι ουδετερα. Αυτο που κανω εγω, ειναι να παιρνω τις περιπτωσεις ποια ειναι η συμφερουσα για εμενα σαν φοιτητρια η οποια θα βρισκεται μεσα σε εκεινον τον χωρο. Κατα ποσο δηλαδη με εξυπηρετει ο ενας χωρος (καθαρος κλπ) απο τον αλλο (βρωμικος κλπ) σε αυτο που εχω να κανω εκει (μαθημα κυριως).


Επισης, ας μην βαζουμε στα στοματα μας ή των αλλων κουβεντες οπως ''τι αρμοζει σε νεους'', ''συντηρητισμος'' γιατι χανουν και την πραγματικη τους εννοια.
Ας αρχισω κι εγω να λεω ''Μην λαϊκιζετε'' αντιστοιχα, που θα ηταν τελειως φαουλ. ^^

Γιατί οι ζωγραφισμένοι τοίχοι συνεπάγονται βρώμικο πανεπιστήμιο; εδώ θα μου πεις ο άλλος πιο πάνω θέτει και θέμα υγιεινής, ακόμα μόνο για κίνδυνο εξάπλωσης χολέρας δεν έχω ακούσει ( όπως με τις απεργίες των καθαριστών ).

Έλα να βλέπω σεντόνια αγανάκτησης νέων που τους φταίνε οι αναρχοάπλυτοι αντιδραστικοί που δεν είμαστε Ευρώπη, έχει ζουμί το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Βασιλη, ελεος, διαβαζε καλυτερα τα σεντονακια μας αν ειναι να τα διαβαζεις in the first place.

Ας παραθεσω 2-3 κομματια που εγραψα παραπανω:

''Στα μηνυματα τεχνης και αισιοδοξιας δεν νομιζω εξαλλου να διαφωνησε και κανεις.''

''Επισης ουτε εγω διαφωνω με τα ωραια και πετυχημενα graffiti (οχι τα συνθηματα και τα ''Σουλα Σ'αγαπαω δεν τα θεωρω graffiti) να διακοσμουν χωρους του πανεπιστημιου, οπουδηποτε εκτος του αμφιθεατρου θα ελεγα. Αμα ειχε κανενα ωραιο graffiti στο αμφιθεατρο ολοι θα το χαζευαν και θα εδιναν σημασια στον καθηγητη (αν και, θα μου πειτε, και να του εδιναν πολλα θα καταλαβαιναν χD).''

Συμπερασμα: Οχι δεν με ενοχλει να υπαρχουν τοιχοι (ειτε στο πανεπιστημιο, ειτε και στην πολη) που να δινονται σε καλλιτεχνες (οπως graffiti για παρδειγμα) για να τους στολισουν οπως αυτοι επιθυμουν. Αρκετα πετυχημενη ωστοσο ηταν η παρατηρηση του Jonas οτι πολλοι ειτε ακυροι, ειτε καποιο ''αντιπαλο'' graffiti crew κλπ, θα πανε να το χαλασουνε (το εχω δει και στην πολη μου αρκετες φορες). Αμα ειναι ο αλλος να κοπιασει για να δημιουργησει κατι που θα εκτιθεται δημοσιως, ας το σεβομαστε τουλαχιστον.

Γενικα, το ολο θεμα δεν εχει να κανει με καποια πολιτικη αντιθεση, αλλα με σεβασμο σε χωρο, σε ανθωπους και οτιδηποτε, με ευγενεια που μαλλον οι Ελληνες εχουμε ξεχασει τι σημαινει (ή τουλαχιστον η πλειοψηφια απο εμας). Ειναι τελειως αστειο που κατανομαζεις και εσυ (και αλλοι) οσους κριτικαρουν τα ακυρα συνθηματα σε τοιχους ως ''εναντιον των αναρχοαπλυτων''. Πού ξερεις οτι κι εγω δεν ειμαι αναρχικη ή αριστερη δηλαδη; Ασε που φανταζει τελειως μονοπλευρη η παρατηρηση. Ειτε εισαι αριστερος ειτε δεξιος ειτε αναποδος ειτε κωλοτουμπας, αν δεν σου αρεσει κατι απλα δεν σου αρεσει και τελεία. Επειδη δηλαδη, η πλειοψηφια των αναρχικων πετανε μολοτωφ σημαινει πως ολοι το κανουν; Ή επειδη η πλειοψηφια των δεξιων θελουν να βολευτουν (αν και ολες οι μεριες το θελουν) σημαινει πως ολοι οι δεξιοι ειναι του βολεματος; Επειτα, κοκορυεστε οτι ειστε και ανοιχτομυαλοι και δεν ταμπελιαζετε. Yeah right.

Ποιο ειναι το προβλημα και τι λες εσυ. Εχεις ενα θεμα περι λερωμενων τοιχων και μιλας για αναρχοαπλυτους αντι να ασχολεισαι με την ουσια. Εχεις μπροστα σου ενα θεμα και αντι να εκφερεις αποψη ή να αντιρρηση στα λεγομενα των υπολοιπων, προσπαθεις να καταλαβεις πολιτικες πεποιθησεις και τα συναφη;

Φτανει πλεον με το να συζητας με καποιον και , αντι να σε παρακολουθει, να προσπαθει να καταλαβει πρωτα τι ψηφιζεις ή αν εισαι δεξιος/αριστερος ή το στυλ σου, προτου σε ακουσει σοβαρα. Και δεν αναφερομαι μοναχα σε εσενα Βασιλη, αλλα σε ολους.



Σημειωση: Παντως υπακουσα και για μια ακομη φορα, εγραψα το σεντονακι μου το οποιο ευελπιστω να διαβασετε ολοκληρο, αντι να παρετε 2 σειρες και να το διαστρεβλωσετε κατα το δοκουν. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
βρε παιδιά πάμε καλά ? να υπάρχουν ζωγραφιές η graffiti σαν αυτές που έδειξε ο τυπάς από πάνω οοκ μια χαρά όμορφο , καλαίσθητο, μοντέρνο.. αλλά οι βρωμιές του κάθε τσάτσου χωμένου στις παρατάξεις? what for ?
αλλά τώρα φάση *να λερώσουμε τους τοίχους της ΣΕΜΦΕ* ... WTF ?:confused: γιατί μας τους βάψανε λευκούς ? και δεν μπορούμε πια να κάνουμε κατάληψη με αίτημα να βάψουν τους τοίχους .... και πάνε να σβήσουν τις πολιτικές ιδεολογίες από το ΕΜΠ... τι να πεις ? ΕΜΠ είναι το γαμημένο δεν είναι Πάντειος... δεν πας για να αναλύσεις τις πολιτικές σου ιδεολογίες και να λερώσεις τους τοίχους ... πας να μάθεις φυσικά και μαθηματικά ...

just sayin'

Συμφωνώ σχετικά με το ότι οι βρωμιές κάθε χωμένου/ερωτοχτυπημένου/βάνδαλου δεν αρμόζουν ούτε στο Ε.Μ.Π. ούτε πουθενά.

Ωστόσο, αυτό που γράφεις λίγο παρακάτω είναι φοβερά θλιβερό από τα χείλη μίας 18χρονης!
Ναι, τα Πανεπιστήμια οφείλουν να είναι (συν τοις άλλοις) χώροι γνωριμίας με ανθρώπους και ιδεολογίες, ανταλλαγής διαφορετικών απόψεων και διαμόρφωσης προσωπικοτήτων, και όχι στεγνά (και στυγνά ενίοτε) τεχνοκρατικά ιδρύματα με πάλλευκους τοίχους.
Κι αυτό επειδή - πολύ απλά - στεγάζουν ανθρώπους και μυαλά που τώρα πλάθονται και αποκτούν μία σοβαρή εικόνα για τους ανθρώπους και τον κόσμο.
Ναι, τα Πανεπιστήμια οφείλουν να διαμορφώνουν (υγιή) πολιτική συνείδηση, κι όχι μόνο να καταρτίζουν άριστους γνώστες φυσικομαθηματικών και μηχανικής, αλλά αδαείς σε κοινωνικά ζητήματα, προκατειλημμένους και φοβικούς, φανατικούς της ακροδεξιάς.
Μήπως δηλαδή θα αμφισβητήσεις την αναγκαιότητα βιβλιοθηκών, λεσχών ενδιαφερόντων και αθλητικών συλλόγων, γυμναστηρίων, αιθουσών προβολής ταινιών, ακόμη και θεάτρων, επειδή δε σπουδάζεις σε σχολή ανθρωπιστικών/πολιτικών επιστημών;
Ας μετονομάσουμε λοιπόν το M.I.T., που διαθέτει όλα τα παραπάνω και πολλά άλλα, σε Massachusetts Institute Of Technology & Political Sciences. (Κάτι να θυμίζει Πάντειο δηλαδή.)

(Κι εγώ, πηγαίνοντας σε λίγες μέρες στη Σχολή, προτίθεμαι να την παρακολουθήσω συστηματικά, να αδράξω κάθε δυνατή γνώση και να καταρτιστώ στο μέγιστο δυνατό, ώστε να καταστώ κάποτε ικανός και ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας, αλλά θα ήθελα και μη λευκούς πλην καλαίσθητους τοίχους, και πολιτιστικές δραστηριότητες. Ευτυχώς, η Σχολή (με εξαιρετικές εγκαταστάσεις) κι η πόλη διαθέτουν και τα δύο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Οι υποκειμενικές τοιχογραφίες είναι μορφή επιβολής. Το μήνυμα μπορεί να είναι όσο αναρχικό θέλει, η πράξη όμως (η οποία μετρά στην τελική, αφού οι ιδεολογίες υπάρχουν για να εφαρμόζονται κι όχι να μένουν στην θεωρία) είναι φασιστική. Οι τοίχοι ανήκουν σε όλους, αριστερούς, κεντρώους και δεξιούς, κομματικοποιημένους ή μη, επομένως όσοι πραγματικά διατυμπανίζουν την δημοκρατία, πρέπει πρώτα να μπουν πρώτα στην λογική "σέβομαι την άποψη του άλλου". Μπορεί κάποιος να μην υποστηρίζει τα ίδια, μπορεί να μην τον εμπνέουν οι "λερωμένοι τοίχοι", μπορεί να το θεωρεί βανδαλισμό. Ελάχιστη σημασία έχει, αυτά είναι υποκειμενικά και αδίκως μαλώνετε. Το θέμα είναι ότι δεν γουστάρει τις ταγκιές, οπότε το μόνο αποδεκτό είναι κάτι που δεν προσβάλλει κανέναν, όπως ένα έργο τέχνης ή ένας μονόχρωμος τοίχος. Αποδεχτείτε το ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο, να καλυπτονται οι τοιχοι των Πανεπιστημιων με συνθηματα, γκραφιτι,αφισες η οτιδηποτε αλλο υποβαθμιζει την αισθητικη μας καλλιεργεια . Αν ο καθε φοιτητης/φοιτητρια επιθυμει να εκφρασει τον εσωτερικο του κοσμο, ζωγραφιζοντας στους τοιχους των Πανεπιστημιων , τοτε δε σεβεται ουτε το Πανεπιστημιο στο οποιο φοιτα και αποτελει δημοσια περιουσια αλλα ουτε και τους συμφοιτητες του καθως ενεργει αυθαιρετα και χωρις την εγκριση τους.Επιπλεον, οσον αφορα τα Ελληνικα Πανεπιστημια οι ''ζωγραφιες'' εχουν συνηθως κομματικο περιεχομενο η περνουν ανουσια μηνυματα.Εξαλλου υπαρχουν και σοβαροτερα προβληματα ,απο το χρωμα του τοιχου , που σχετιζονται με την τριτοβαθμια εκπαιδευση και θα επρεπε να απασχολουν τους φοιτητες/τριες.Τελος , δε σχετιζονται μεταξυ τους οι εννοιες τεχνη και βανδαλισμος.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ρε ξυπνήστε επιτέλους!
Δε μιλάμε για κακόγουστο "μπογιάτισμα", αλλά για τέχνη.

Αν γινόταν κάτι όμορφο στους τοίχους του πανεπιστημίου, για ποιο λόγο να μην το κάνεις;
Θα μπορούσε μάλιστα να αποτελεί και έργο εθελοντών από τους φοιτητές της σχολής καλών τεχνών (και όχι μόνο)
Είναι σαν να λέτε ότι υπάρχει ένα δημόσιο χαρτί και απαγορεύεις σε έναν νέο να γράψει ένα όμορφο ποιήμα, γιατί το χαρτί δεν είναι δικό του!
Δηλαδή, ουσιαστικά, ταριχεύεις την τέχνη!
Και το κάνουν οι -δήθεν- συνεχιστές του ελληνικού πολιτισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ακόμη και τις στολές που κοροιδεύεις δεν τις έχουν τυχαία τα καλύτερα σχολεία του κόσμου.
Αλλά μάλλον δεν ξέρεις που αποσκοπούν.

Κομφορμισμός ρε μ.... :clapup::clapup:
Ε ρε τι ακούμε

Θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο, να καλυπτονται οι τοιχοι των Πανεπιστημιων με συνθηματα, γκραφιτι,αφισες η οτιδηποτε αλλο υποβαθμιζει την αισθητικη μας καλλιεργεια . Αν ο καθε φοιτητης/φοιτητρια επιθυμει να εκφρασει τον εσωτερικο του κοσμο, ζωγραφιζοντας στους τοιχους των Πανεπιστημιων , τοτε δε σεβεται ουτε το Πανεπιστημιο στο οποιο φοιτα και αποτελει δημοσια περιουσια αλλα ουτε και τους συμφοιτητες του καθως ενεργει αυθαιρετα και χωρις την εγκριση τους.Επιπλεον, οσον αφορα τα Ελληνικα Πανεπιστημια οι ''ζωγραφιες'' εχουν συνηθως κομματικο περιεχομενο η περνουν ανουσια μηνυματα.Εξαλλου υπαρχουν και σοβαροτερα προβληματα ,απο το χρωμα του τοιχου , που σχετιζονται με την τριτοβαθμια εκπαιδευση και θα επρεπε να απασχολουν τους φοιτητες/τριες.Τελος , δε σχετιζονται μεταξυ τους οι εννοιες τεχνη και βανδαλισμος.:hmm:

Αν η ενδεχόμενη καλλιτεχνική διακόσμηση των χώρων των Πανεπιστημίων προερχόταν από μια συλλογική απόφαση όλων το φοιτητών? Εγώ θα ήμουν κάλλιστα υπέρ μιας τέτοιας ενέργειας. Τώρα ατομικές ενέργειες και βανδαλισμοί πιστεύω δεν αρέσουν σε κανέναν ανεξαρτήτου πολιτικής ταυτότητας. Και σε μια κοπέλα από προηγούμενο μήνυμα που μιλά για το γαμημένο ΕΜΠ και την Πάντειο. Εεεμ κοπελιά διακρίνω μια τάση υποβιβασμού της αξίας μιας επιστήμης? Η επειδή πέρασες ΕΜΠ θεωρείς τον εαυτό σου άξια Επιστήμων του MIT ενώ οι της Παντείου ούτε για φτύσιμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ρε ξυπνήστε επιτέλους!
Δε μιλάμε για κακόγουστο "μπογιάτισμα", αλλά για τέχνη.

Αν γινόταν κάτι όμορφο στους τοίχους του πανεπιστημίου, για ποιο λόγο να μην το κάνεις;
Θα μπορούσε μάλιστα να αποτελεί και έργο εθελοντών από τους φοιτητές της σχολής καλών τεχνών (και όχι μόνο)
Είναι σαν να λέτε ότι υπάρχει ένα δημόσιο χαρτί και απαγορεύεις σε έναν νέο να γράψει ένα όμορφο ποιήμα, γιατί το χαρτί δεν είναι δικό του!
Δηλαδή, ουσιαστικά, ταριχεύεις την τέχνη!
Και το κάνουν οι -δήθεν- συνεχιστές του ελληνικού πολιτισμού.

Τι όμορφο ποιήμα? Εμένα ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ.Άσχετα που δεν το διάβασα ακόμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Βασιλη, ελεος, διαβαζε καλυτερα τα σεντονακια μας αν ειναι να τα διαβαζεις in the first place.

Ας παραθεσω 2-3 κομματια που εγραψα παραπανω:



Συμπερασμα: Οχι δεν με ενοχλει να υπαρχουν τοιχοι (ειτε στο πανεπιστημιο, ειτε και στην πολη) που να δινονται σε καλλιτεχνες (οπως graffiti για παρδειγμα) για να τους στολισουν οπως αυτοι επιθυμουν. Αρκετα πετυχημενη ωστοσο ηταν η παρατηρηση του Jonas οτι πολλοι ειτε ακυροι, ειτε καποιο ''αντιπαλο'' graffiti crew κλπ, θα πανε να το χαλασουνε (το εχω δει και στην πολη μου αρκετες φορες). Αμα ειναι ο αλλος να κοπιασει για να δημιουργησει κατι που θα εκτιθεται δημοσιως, ας το σεβομαστε τουλαχιστον.

Γενικα, το ολο θεμα δεν εχει να κανει με καποια πολιτικη αντιθεση, αλλα με σεβασμο σε χωρο, σε ανθωπους και οτιδηποτε, με ευγενεια που μαλλον οι Ελληνες εχουμε ξεχασει τι σημαινει (ή τουλαχιστον η πλειοψηφια απο εμας). Ειναι τελειως αστειο που κατανομαζεις και εσυ (και αλλοι) οσους κριτικαρουν τα ακυρα συνθηματα σε τοιχους ως ''εναντιον των αναρχοαπλυτων''. Πού ξερεις οτι κι εγω δεν ειμαι αναρχικη ή αριστερη δηλαδη; Ασε που φανταζει τελειως μονοπλευρη η παρατηρηση. Ειτε εισαι αριστερος ειτε δεξιος ειτε αναποδος ειτε κωλοτουμπας, αν δεν σου αρεσει κατι απλα δεν σου αρεσει και τελεία. Επειδη δηλαδη, η πλειοψηφια των αναρχικων πετανε μολοτωφ σημαινει πως ολοι το κανουν; Ή επειδη η πλειοψηφια των δεξιων θελουν να βολευτουν (αν και ολες οι μεριες το θελουν) σημαινει πως ολοι οι δεξιοι ειναι του βολεματος; Επειτα, κοκορυεστε οτι ειστε και ανοιχτομυαλοι και δεν ταμπελιαζετε. Yeah right.

Ποιο ειναι το προβλημα και τι λες εσυ. Εχεις ενα θεμα περι λερωμενων τοιχων και μιλας για αναρχοαπλυτους αντι να ασχολεισαι με την ουσια. Εχεις μπροστα σου ενα θεμα και αντι να εκφερεις αποψη ή να αντιρρηση στα λεγομενα των υπολοιπων, προσπαθεις να καταλαβεις πολιτικες πεποιθησεις και τα συναφη;

Φτανει πλεον με το να συζητας με καποιον και , αντι να σε παρακολουθει, να προσπαθει να καταλαβει πρωτα τι ψηφιζεις ή αν εισαι δεξιος/αριστερος ή το στυλ σου, προτου σε ακουσει σοβαρα. Και δεν αναφερομαι μοναχα σε εσενα Βασιλη, αλλα σε ολους.



Σημειωση: Παντως υπακουσα και για μια ακομη φορα, εγραψα το σεντονακι μου το οποιο ευελπιστω να διαβασετε ολοκληρο, αντι να παρετε 2 σειρες και να το διαστρεβλωσετε κατα το δοκουν. ^^


Ναι, συνέδεσες τους ζωγραφισμένους τοίχους με βρώμικα πανεπιστήμια και εσύ και άλλοι και ναι, μου παραθέτεις άλλα αντί άλλων δε ξέρω γιατί, ίσως για το λόγο που εξηγώ παρακάτω.

Τα περισσότερα μηνύματα εδώ μέσα συμμερίζονται τη λογική που λέει ότι είμαστε μια χώρα μπουρδέλο, μη ανεπτυγμένη, που προσπαθεί να "εσυγχρονιστεί" αλλά δε γίνεται γιατί υπάρχουν κάποιες νοοτροπίες που μας κρατούν πίσω, κάτι που επεκτείνεται σε κάθε τομέα με διαφορετική μορφή. Στα πανεπιστήμια πχ είναι οι παρατάξεις με τις διάφορες ενέργειές τους κλπ δε θα το αναλύσω, δε λέω κάτι που δε ξέρουν όλοι. Γενικούρες που δεν καταλήγουν πουθενά αλλά μόνο ικανοποιούν την κλάψα μας και την αποποίηση τυχών ευθυνών ( αυτή η χώρα δε θα αλλάξει ποτέ κλπ ).
Καμία πολιτική στοχοποίηση ( αυτό δεν επιδιώκω να το κάνω ποτέ έτσι κι αλλιώς ) το "ανασχοάπλυτοι" ήταν μεταξύ σοβαρού κι αστείου. Και μάθετε επιτέλους ότι παράθεση σε μήνυμα δε θα πει απαραίτητα ευθεία απάντηση επί προσωπικού.

Την άποψή μου την έχω ήδη γράψει:
Εφόσον το πανεπιστήμιο είναι όπως λέτε ( και λέω ) δημόσιο και ανήκει πάνω από όλα σε αυτούς που του δίνουν ζωή δηλαδή στους φοιτητές και όχι στην κυρά Λίτσα στο Χαλάνδρι που νομίζει ότι έχει άποψη πάνω στα πάντα επειδή πληρώνει φόρους, αυτά τα θέματα θα έπρεπε να αποφασίζονται δημοκρατικά μέσω μιας ΓΣΣΦ. Και κάπου εκεί θα βλέπαμε ποιοι πραγματικά θα ενδιαφέρονταν για το πανεπιστήμιο και ποιοι το βλέπουν σαν μια μηχανή πιστοποιητικών εργασίας. Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγρίους.
Από και και πέρα έχω βαρεθεί διαβάζοντας τα υπόλοιπα μηνύματα να βλέπω την ίδια και την ίδια άποψη περί ελιτισμού όσον αφορά την τέχνη, και την επιλεκτική ανοχή στην ανθρώπινη έκφραση. Δε θα κάτσω να διαφωνήσω στο τι είναι τέχνη αλλά θα πω αυτό. Αν αποδέχεσαι τον πραγματικά δημόσιο χαρακτήρα ενός πανεπιστημίου τότε αποδέχεσαι και ένα πανεπιστήμιο λαϊκό που εκφράζει την κοινωνία, συμπορεύεται με αυτήν και είναι αναπόσπαστο κομμάτι της. Όχι μια επιχείρηση παραγωγής υποψήφιων επαγγελματιών. Προτιμώ να δω τους ίδιους τους φοιτητές ( και το ΔΕΠ γιατί όχι ) να ενδιαφέρονται για το πανεπιστήμιο και έμπρακτα και συλλογικά να φροντίζουν για αυτό, είτε ζωγραφίζοντας τους τοίχους, είτε φυτεύοντας δέντρα είτε καθαρίζοντάς το, είτε οτιδήποτε άλλο, παρά τίποτα από όλα αυτά, ή αποστειρωμένεες ενέργειες επαγγελματιών στη καλύτερη για να λέμε με στόμφο πως έχουμε ένα Ευρωπαϊκής κλάσης πανεπιστήμιο ( χωρίς να ξέρουμε απαραίτητα τι γίνεται και έξω ). Έτσι κι αλλιώς ξέρω πως εφόσον το δημόσιο εκφράζει όλους και όχι μόνο εμένα προφανές είναι να δω και κάτι που μπορεί να μη με εκφράζει.
Για τα υπόλοιπα περί "ναι αλλά έτσι δεν εμποδίζεις κανέναν να πηγαίνει και να γράφει Α + Β = LFE " να βλέπουμε το θέμα και από την πρακτική του μεριά. Αυτά γίνεται και σε ένα πανεπιστήμιο με λευκούς τοίχους. Στην τελική, αν οι ίδιοι οι φοιτητές το θελήσουν μπορούν οι ίδιοι να ορίσουν μια ομάδα χ ατόμων που θα θεωρούν ταλαντούχους στο θέμα αυτό ( αν και εγώ θα διαφωνούσα όπως είπα ). Όλα είναι θέμα οργάνωσης. Απλά επειδή στα μάτια του μέσου φοιτητή αυτά φαντάζουν ανύπαρκτα καθόμαστε και μιλάμε για σενάρια επιστημονικής φαντασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top