Να αλλάξω κατεύθυνση?

asia

Νεοφερμένος

Η asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Φέτος ξεκίνησα την β λυκείου και στοχεύω να περάσω χημικό αλλά από υγείας. Ήδη έχω ξεκινήσει στο φροντιστήριο προετοιμασία και την ύλη της γ στην βιολογια. Αρχίζω να έχω κάποιες αμφιβολίες καθώς και το ίντερνετ αλλά και γνωστοί μου, μου προκαλούν αμφιβολίες για το αν πρέπει να περάσω από υγείας η από θετικη. Πάντα είχα ένα θέμα με τα μαθηματικά αλλά μπορώ να κάνω γρήγορους υπολογισμούς και κατανοώ απλές έννοιες και τυπους. Μάλιστα στην άλγεβρα με λίγο διάβασμα και εξάσκηση τα καταφερνω. Τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι αυτά που μου κάνουν την ζωή δύσκολη. Θα πρέπει να συνεχισω την προετοιμασία για το υγείας η να αλλάξω και να πάω θετική τώρα που είναι νωρίς?
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Φέτος ξεκίνησα την β λυκείου και στοχεύω να περάσω χημικό αλλά από υγείας. Ήδη έχω ξεκινήσει στο φροντιστήριο προετοιμασία και την ύλη της γ στην βιολογια. Αρχίζω να έχω κάποιες αμφιβολίες καθώς και το ίντερνετ αλλά και γνωστοί μου, μου προκαλούν αμφιβολίες για το αν πρέπει να περάσω από υγείας η από θετικη. Πάντα είχα ένα θέμα με τα μαθηματικά αλλά μπορώ να κάνω γρήγορους υπολογισμούς και κατανοώ απλές έννοιες και τυπους. Μάλιστα στην άλγεβρα με λίγο διάβασμα και εξάσκηση τα καταφερνω. Τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι αυτά που μου κάνουν την ζωή δύσκολη. Θα πρέπει να συνεχισω την προετοιμασία για το υγείας η να αλλάξω και να πάω θετική τώρα που είναι νωρίς?
αφού έχεις δυνατότητα να περάσεις χημικό απο υγείας πιστεύω πως δεν χρειάζεται να αλλάξεις κατεύθυνση , βέβαια δεν ξέρω κάτα πόσο η βιολογία θα σε βοηθήσει στα μαθήματα της σχολής μετέπειτα , αλλά αν περάσεις μετά μπορείς να ασχοληθείς με τα μαθηματικά
 

asia

Νεοφερμένος

Η asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η ανισυχια μου είναι τα μαθηματικά της σχολής καθώς πολλοί λένε ότι είναι δύσκολα και άλλοι λένε ότι με λίγο διάβασμα και προσπάθεια τα κατανοείς. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν θέλω να πάω στην σχολή με κενά που δεν μπορούν να καλυφθούν αργότερα. Πάντως σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου🫶💗
 

Hased Babis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μπάμπης Παπαθανασίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Όπως και η αγαπητή Σμαρώ έτσι και εγώ προερχομαστέ από τις Ανθρωπιστικές Σπουδές, αλλά έχω να σχολιάσω κάτι, στην Β' Δέσμη (η σημερινή υγείας), παρόλου που εξετάζοταν στα ιδία μάθηματα με σήμερα, κάνανε έξτρα μαθηματικά (απλά μαθηματικά, μην φανταστείς τίποτα μαθηματικά για Πολυτεχνείο) στα οποία τα δίναν ενδοσχολικά, ίσως αυτό να ήταν μια λύση. Από κει και πέρα, οι κλάδοι της Χημείας με τους οποίους θέλει να ασχοληθεί η κοπέλα μάλλον είναι από αυτούς πού έχουν να κάνουν με συνδυασμό Χημείας και Βιολογίας (Βιοχημεία, Χημεία Τροφίμων κ.τ.λ), δεν νομίζω ότι την ενδιαφέρουν τα Υλικά ή η Βιομηχανική Χημεία ας πούμε, εκεί θέλει πολλά μαθηματικά. Είναι το κλασικό δίλημμα Πληροφορική από Θετική ή από Οικονομίας; Χημικό ή Γεωπονική από Θετική ή Υγείας; Κάποιες επιστήμες είναι η τομή πολλών πραγμάτων, και δεν πειράζει η αφετηρία του καθενός (εκτός άμα κάποιος περάσει Πολυτεχνείο απο Οικονομίας xd), Απλά να γίνεις καλύτερος από ότι είσαι τώρα και μια χαρά θα είσαι.
 

asia

Νεοφερμένος

Η asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
@Μαθητής του 15 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με καθησυχάζουν όλα αυτά που είπες. Έχεις δίκιο στο ότι πρέπει να γίνω καλύτερη και θα βάλω τα δυνατά μου💗🫶
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Φέτος ξεκίνησα την β λυκείου και στοχεύω να περάσω χημικό αλλά από υγείας. Ήδη έχω ξεκινήσει στο φροντιστήριο προετοιμασία και την ύλη της γ στην βιολογια. Αρχίζω να έχω κάποιες αμφιβολίες καθώς και το ίντερνετ αλλά και γνωστοί μου, μου προκαλούν αμφιβολίες για το αν πρέπει να περάσω από υγείας η από θετικη. Πάντα είχα ένα θέμα με τα μαθηματικά αλλά μπορώ να κάνω γρήγορους υπολογισμούς και κατανοώ απλές έννοιες και τυπους. Μάλιστα στην άλγεβρα με λίγο διάβασμα και εξάσκηση τα καταφερνω. Τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι αυτά που μου κάνουν την ζωή δύσκολη. Θα πρέπει να συνεχισω την προετοιμασία για το υγείας η να αλλάξω και να πάω θετική τώρα που είναι νωρίς?
Νομιζω οτι παιζεις ρουλετα...
Αγαποντας την υπεροχη χημεια σωστα λες οτι αν την προσεγγισω απο το 3ο που μαλλον η βιολογια ειναι πιο ευκολη απο τα μαθηματικα εχω καλες πιθανοτητες,,οκ καλη σκεψη
Ελα ομως που τα χημικα ειναι ταβανια και δυσκολα πιανονται τα μορια?
Και αν δεν τα πιασεις ? τοτε τι? η επομενη λυση ειναι οι γεωπονιες
Εξαιρετικη επιστημη, ανωτερη ,με οραμα ..ισως και καλυτερη απο χημεια αλλα δεν την θελεις.
Οι ρεαλιστικες πιθανοτητες ειναι κατα σου...
Κοιτοντας τα σταρτιστικα των πανελληνιων βλεπουμε οτι το ευρος μοριων που θελουν οι χημείες 17000-16000 το πιανουν το 9% των παιδιων του 3ου πεδιου
1696155802414.png

Υπαρχει ομως και η χημεια καβαλας προς το παρον που ειναι στα 14000 μορια...
Το ασχημο με το 3ο παιδιο ειναι οτι εχει το βλεμα στραμενο στις ιατρικες..οποτε παιδια διαβασμενα και εχοντας ξοδεψει και πολυ χρημα αν δεν πιασουν τις ιατρικες κατεβαζουν τον πυχη ως εξεις:
Ιατρικη , αλλες ιατρικες, φαρμακα και βιολογιες ,χημειες..
Οποτε εχεις να ανταγωνιστεις και την ομαδα αυτη των καλα διαβασμενων..

Πηγαινοντας στο 2ο πεδιο ...εχεις την επιλογη εκτος των χημειων να επιλεξεις και αυτες των χημικων μηχανικων με αυτη της Κοζανης να παιζει στα 15000 μορια και των Χανιων στα 13000 μορια..
Αυτες κατι κανουν απο χημεια...οχι τοσο πολυ βεβαια... αλλα καπακωνουν τους χημικους σε ευκολια ευρεσης εργασιας και χρηματα.
Και φυσικα εχεις και πολες σχολες μηχανικων και ολες τις γεωπονιες
Μα εχει μαθηματικα..ε εχει... τι να κανουμε? εχει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η ανισυχια μου είναι τα μαθηματικά της σχολής καθώς πολλοί λένε ότι είναι δύσκολα και άλλοι λένε ότι με λίγο διάβασμα και προσπάθεια τα κατανοείς. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν θέλω να πάω στην σχολή με κενά που δεν μπορούν να καλυφθούν αργότερα. Πάντως σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου🫶💗
Για ποιας σχολης μαθηματικα αναφερεσαι?
 

asia

Νεοφερμένος

Η asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Νομιζω οτι παιζεις ρουλετα...
Αγαποντας την υπεροχη χημεια σωστα λες οτι αν την προσεγγισω απο το 3ο που μαλλον η βιολογια ειναι πιο ευκολη απο τα μαθηματικα εχω καλες πιθανοτητες,,οκ καλη σκεψη
Ελα ομως που τα χημικα ειναι ταβανια και δυσκολα πιανονται τα μορια?
Και αν δεν τα πιασεις ? τοτε τι? η επομενη λυση ειναι οι γεωπονιες
Εξαιρετικη επιστημη, ανωτερη ,με οραμα ..ισως και καλυτερη απο χημεια αλλα δεν την θελεις.
Οι ρεαλιστικες πιθανοτητες ειναι κατα σου...
Κοιτοντας τα σταρτιστικα των πανελληνιων βλεπουμε οτι το ευρος μοριων που θελουν οι χημείες 17000-16000 το πιανουν το 9% των παιδιων του 3ου πεδιου
View attachment 123042
Υπαρχει ομως και η χημεια καβαλας προς το παρον που ειναι στα 14000 μορια...
Το ασχημο με το 3ο παιδιο ειναι οτι εχει το βλεμα στραμενο στις ιατρικες..οποτε παιδια διαβασμενα και εχοντας ξοδεψει και πολυ χρημα αν δεν πιασουν τις ιατρικες κατεβαζουν τον πυχη ως εξεις:
Ιατρικη , αλλες ιατρικες, φαρμακα και βιολογιες ,χημειες..
Οποτε εχεις να ανταγωνιστεις και την ομαδα αυτη των καλα διαβασμενων..

Πηγαινοντας στο 2ο πεδιο ...εχεις την επιλογη εκτος των χημειων να επιλεξεις και αυτες των χημικων μηχανικων με αυτη της Κοζανης να παιζει στα 15000 μορια και των Χανιων στα 13000 μορια..
Αυτες κατι κανουν απο χημεια...οχι τοσο πολυ βεβαια... αλλα καπακωνουν τους χημικους σε ευκολια ευρεσης εργασιας και χρηματα.
Και φυσικα εχεις και πολες σχολες μηχανικων και ολες τις γεωπονιες
Μα εχει μαθηματικα..ε εχει... τι να κανουμε? εχει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Για ποιας σχολης μαθηματικα αναφερεσαι?
Αναφέρομαι στο χημικό. Ναι σίγουρα υπάρχουν τα πρόβληματα που ανέφερες παραπανω αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι αλλο μπορώ να κάνω με την ζωή μου
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.
Φέτος ξεκίνησα την β λυκείου και στοχεύω να περάσω χημικό αλλά από υγείας. Ήδη έχω ξεκινήσει στο φροντιστήριο προετοιμασία και την ύλη της γ στην βιολογια. Αρχίζω να έχω κάποιες αμφιβολίες καθώς και το ίντερνετ αλλά και γνωστοί μου, μου προκαλούν αμφιβολίες για το αν πρέπει να περάσω από υγείας η από θετικη. Πάντα είχα ένα θέμα με τα μαθηματικά αλλά μπορώ να κάνω γρήγορους υπολογισμούς και κατανοώ απλές έννοιες και τυπους. Μάλιστα στην άλγεβρα με λίγο διάβασμα και εξάσκηση τα καταφερνω. Τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι αυτά που μου κάνουν την ζωή δύσκολη. Θα πρέπει να συνεχισω την προετοιμασία για το υγείας η να αλλάξω και να πάω θετική τώρα που είναι νωρίς?
Και εγώ Β λυκείου είμαι. Απο οτι έχω ακουστά τα μαθηματικά Ι και ΙΙ τα διδάσκουν απο την αρχή, αλλα γενικά το χημικό εχει ζόρικα μαθηματικά και μου έχουν πει συμφορουμίτες οτι θα ήταν καλύτερο απο θετική γιατι σε προετοιμάζει. Δε νομιζω να υπαρξει διαφορά ειτε μπεις απο υγείας ή θετική αλλα αν μπείς απο υγείας καλό είναι να διαβάσεις ολοκληρώματα κλπ (υλη Γ λυκείου μαθηματικών) μόνη σου να μην έρθουν όλα με την μία και να εισαι προετοιμασμένη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Αναφέρομαι στο χημικό. Ναι σίγουρα υπάρχουν τα πρόβληματα που ανέφερες παραπανω αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι αλλο μπορώ να κάνω με την ζωή μου
Την ζωη σου να την χαρεις ,,το πανεπιστημιο δεν εχει σχεση με την ζωη.

Τα μαθηματικα του χημικου ειναι αστεια ... βασικα αν ξερεις μεθοδο τριων εισαι ενταξει ,,και στην φυσικοχημεια απλα ολοκληρωματακια και να ελενιζεις .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και εγώ Β λυκείου είμαι. Απο οτι έχω ακουστά τα μαθηματικά Ι και ΙΙ τα διδάσκουν απο την αρχή, αλλα γενικά το χημικό εχει ζόρικα μαθηματικά και μου έχουν πει συμφορουμίτες οτι θα ήταν καλύτερο απο θετική γιατι σε προετοιμάζει. Δε νομιζω να υπαρξει διαφορά ειτε μπεις απο υγείας ή θετική αλλα αν μπείς απο υγείας καλό είναι να διαβάσεις ολοκληρώματα κλπ (υλη Γ λυκείου μαθηματικών) μόνη σου να μην έρθουν όλα με την μία και να εισαι προετοιμασμένη
μην ακουτε φημες ..και σας φοβιζουν
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.
μην ακουτε φημες ..και σας φοβιζουν
Κοίτα εγώ τις φήμες δεν τις πολυπιστεύω απλως τις έχω στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μου ωστε να έχω μια μικρή εικόνα για το πως θα είναι τα πραγματα. With a grain of salt οπως λενε οι αγγλοι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Κοίτα εγώ τις φήμες δεν τις πολυπιστεύω απλως τις έχω στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μου ωστε να έχω μια μικρή εικόνα για το πως θα είναι τα πραγματα. With a grain of salt οπως λενε οι αγγλοι
καλα... να τις εχεις πισω..
αλλα ακουω κατι παραξενιες και δεν μπορω το φοβιζειν
 

asia

Νεοφερμένος

Η asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και εγώ Β λυκείου είμαι. Απο οτι έχω ακουστά τα μαθηματικά Ι και ΙΙ τα διδάσκουν απο την αρχή, αλλα γενικά το χημικό εχει ζόρικα μαθηματικά και μου έχουν πει συμφορουμίτες οτι θα ήταν καλύτερο απο θετική γιατι σε προετοιμάζει. Δε νομιζω να υπαρξει διαφορά ειτε μπεις απο υγείας ή θετική αλλα αν μπείς απο υγείας καλό είναι να διαβάσεις ολοκληρώματα κλπ (υλη Γ λυκείου μαθηματικών) μόνη σου να μην έρθουν όλα με την μία και να εισαι προετοιμασμένη
Πάνω κάτω αυτό σκέφτομαι να κάνω. Απλά με μπερδεύει η πολυφωνία στο αν τα μαθηματικά του χημικού είναι δύσκολα η όχι γιατί όσοι λένε ότι είναι δύσκολα τα αναφερονουν ως "σκληροπυρηνικά". Όπως είπα και πιο πάνω ναι ναι είμαι λίγο σκραπα στα μαθηματικά αλλά μπορώ να κάνω γρήγορες πράξεις. Δυσκολεύομαι στα μαθηματικά που ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο εκτός από αρθμους
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.
Πάνω κάτω αυτό σκέφτομαι να κάνω. Απλά με μπερδεύει η πολυφωνία στο αν τα μαθηματικά του χημικού είναι δύσκολα η όχι γιατί όσοι λένε ότι είναι δύσκολα τα αναφερονουν ως "σκληροπυρηνικά". Όπως είπα και πιο πάνω ναι ναι είμαι λίγο σκραπα στα μαθηματικά αλλά μπορώ να κάνω γρήγορες πράξεις. Δυσκολεύομαι στα μαθηματικά που ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο εκτός από αρθμους
Aμα πραγματικα το θες θα το βγάλεις, ανωτερο επιπεδο ειναι, μια επιστημη βγαζεις. Σιγουρα δεν ειναι παιχνιδι αλλα θα το βγαλεις αν προσπαθησεις
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
Φέτος ξεκίνησα την β λυκείου και στοχεύω να περάσω χημικό αλλά από υγείας. Ήδη έχω ξεκινήσει στο φροντιστήριο προετοιμασία και την ύλη της γ στην βιολογια. Αρχίζω να έχω κάποιες αμφιβολίες καθώς και το ίντερνετ αλλά και γνωστοί μου, μου προκαλούν αμφιβολίες για το αν πρέπει να περάσω από υγείας η από θετικη. Πάντα είχα ένα θέμα με τα μαθηματικά αλλά μπορώ να κάνω γρήγορους υπολογισμούς και κατανοώ απλές έννοιες και τυπους. Μάλιστα στην άλγεβρα με λίγο διάβασμα και εξάσκηση τα καταφερνω. Τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι αυτά που μου κάνουν την ζωή δύσκολη. Θα πρέπει να συνεχισω την προετοιμασία για το υγείας η να αλλάξω και να πάω θετική τώρα που είναι νωρίς?
Πήγαινε απο υγείας . Δεν έχει νόημα να ανταγωνιστείς συμμαθητές σου που θα δώσουν την ευκολότερη βιολογία και ανεβάζουν τις βάσεις στον Θεό . Άσε που η πλειοψηφία του 3ου όπως σου λέει ο Γιάννης στοχεύουν ιατρικές/φαρμακευτικές και εαν δεν μπει επιλέγει τα χημικά σαν placeholder σχολή μέχρι να ξαναδώσουν του χρόνου . Δεν σε συμφέρει το 2ο για χημικό .

Τώρα τι σε προετοιμάζει καλύτερα για την σχολή...νομίζω η απάντηση είναι αυτονόητη . Αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά εφόσον το υπουργείο δεν λέει να διορθώσει την αστοχία που υπάρχει .

Τώρα για το εαν είναι δύσκολα τα μαθηματικά...ερώτηση άνευ νοήματος πιστεύω . Εξαρτάται σε τι επίπεδο θα εμβαθύνεις στο εκάστοτε αντικείμενο . Αλλά ναι , είναι λογική αυτή η σκληπυρηνική στάση που βλέπεις . Αμφιβάλλω οτι θα συμφωνήσει κάποιος οτι μπορείς να κατανοήσεις κβαντομηχανική σε αρκετό βάθος ας πούμε χωρίς τα εργαλεία που προσφέρουν τα ανώτερα μαθηματικά .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πηγαινοντας στο 2ο πεδιο ...εχεις την επιλογη εκτος των χημειων να επιλεξεις και αυτες των χημικων μηχανικων με αυτη της Κοζανης να παιζει στα 15000 μορια και των Χανιων στα 13000 μορια..
Αυτες κατι κανουν απο χημεια...οχι τοσο πολυ βεβαια... αλλα καπακωνουν τους χημικους σε ευκολια ευρεσης εργασιας και χρηματα.
Και φυσικα εχεις και πολες σχολες μηχανικων και ολες τις γεωπονιες
Γιάννη νομίζω οτι δεν είναι καλή συμβουλή αυτή . Η κοπέλα λέει οτι βλέπει μαθηματικά χωρίς αριθμούς και πελαγώνει...εαν δεν το θέλει η ίδια , δεν πρόκειται να τα καταφέρει σε μια τόσο δύσκολη σχολή όσο αυτή των χημικών μηχανικών ούτε με τάμα στην Παναγία .
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Μαθηματικα με αριθμους δεν εχουμε ..αλλα ειπε το παιδι τα παει καλα με αλγευρα ...εχει αριθμους εκει?

Τι να λεμε ...τα μαθηματικα ειναι πιο δυσκολα απο την βιολογια αλλα και πιο λιγες επιλογες ..για αυτο ειπα ρουλετα υποθεση
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,146 μηνύματα.
Πήγαινε απο υγείας . Δεν έχει νόημα να ανταγωνιστείς συμμαθητές σου που θα δώσουν την ευκολότερη βιολογία και ανεβάζουν τις βάσεις στον Θεό .
Συμφωνώ ότι η κατανόηση της βιολογίας είναι ευκολότερη ωστόσο αυτό δεν μεταφράζεται αναγκαστικά σε υψηλότερη βαθμολογία. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να εκτιμηθεί και εξαρτάται από τα εκάστοτε θέματα της χρονιάς.

Πέρυσι συμφώνα με τα στατιστικά του aeitei , το 15,34 % των υποψηφίων του 3ο πεδίου πέτυχε βαθμολογία 18-20 στην βιολογία
Ενώ το 17,76% των υποψηφίων του 2ο πεδίου πέτυχε βαθμολογία 18-20 στα μαθηματικά.

@asia Εγώ στην θέση σου θα σκεφτόμουν ποιοί κλάδοι της χημείας μου αρέσουν. Πχ αν σου αρέσει η βιοχημεία ή φαρμακευτική χημεία , καλύτερο είναι να πας από 3ο πεδίο ώστε να μπορείς να ψάξεις και εναλλακτικές σχολές κατά την διάρκεια της χρονιάς ( βιοχημείας/βιοτεχνολογίας , φαρμακευτική , γεωπονικά κτλ κτλ )
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.
Τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι αυτά που μου κάνουν την ζωή δύσκολη
Μόλις τώρα το παρατήρησα αυτό.
Στο φροντιστήριο (και οι ιδιοι καθηγητές του σχολείου) μας λένε οτι τα μαθηματικά κατεύθυνσης ειναι άχρηστα, και παρόλο που καλο είναι να τα προσέχουμε δεν εχουν τοσο σημαντική αξία στην Γ λυκείου όσο η άλγεβρα γενικής παιδείας. Ε νταξ, τα διανύσματα μεχρι στιγμής είναι ζόρικα ισχύει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι η κατανόηση της βιολογίας είναι ευκολότερη ωστόσο αυτό δεν μεταφράζεται αναγκαστικά σε υψηλότερη βαθμολογία. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να εκτιμηθεί και εξαρτάται από τα εκάστοτε θέματα της χρονιάς.
Προτείνεις να πάει απο το 2ο εαν κατάλαβα καλά άρα ;
Γιατί εδώ μιλάμε τι την συμφέρει στατιστικά . Εαν στις 20 χρονιές ευνοηθούν και 2-3 φορές τα παιδιά του 2ου , για εμένα αυτό δεν αποτελεί καλό δείκτη για επιλογή κατεύθυνσης .

Τις βαθμολογικές αυτές διαφορές που λες τις βλέπεις κυρίως στο πανεπιστήμιο όταν ακούς απο σχολές υγείας και οικονομικών κάτι 8αρια-9αρια , ενώ σε φυσικομαθηματικές και πολυτεχνικές το αντίστοιχο 9 είναι το 6-7 . Εκεί ας πούμε η δυσκολία των αντικειμένων είναι ξεκάθαρος παράγοντας ( ανάλογα και τις σχολές πάντα ) . Εκτός εαν δεχτούμε οτι οι μεν φοιτητές είναι πιο χαζοί απο τους δε , το οποίο δεν στέκει ούτε απο τα γεγονότα ( καμία σχέση ο τρόπος εξέτασης στις μεν και στις δε ) αλλά ούτε και απο την στατιστική .

Άσε που παίζει ρόλο και κάτι άλλο . Πόσο εύκολα γράφεις τις βαθμολογίες ανάλογα και το επίπεδο σου . Τι εννοώ . Εαν αυτό το 17% στο 2ο είναι ξυράφια στο 75% και αυτό το 15% στο 3ο είναι μέτριοι στο 60% τους , και απλώς έχουν ξεσκιστεί στο διάβασμα , δεν σημαίνει οτι εαν πάει 2ο στατιστικά έχει περισσότερες πιθανότητες να βγάλει πιο εύκολα βαθμό απο οτι στο 3ο . Γιατί η ίδια απλούστατα μπορεί να μην τραβάει για κάτι τέτοιο . Γενικά τα μαθηματικά δεν είναι καν μάθημα που επειδή έχεις διαβάσει σημαίνει οτι θα γράψεις κιόλας .
 
Τελευταία επεξεργασία:

AfroChem

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AfroChem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Φέτος ξεκίνησα την β λυκείου και στοχεύω να περάσω χημικό αλλά από υγείας. Ήδη έχω ξεκινήσει στο φροντιστήριο προετοιμασία και την ύλη της γ στην βιολογια. Αρχίζω να έχω κάποιες αμφιβολίες καθώς και το ίντερνετ αλλά και γνωστοί μου, μου προκαλούν αμφιβολίες για το αν πρέπει να περάσω από υγείας η από θετικη. Πάντα είχα ένα θέμα με τα μαθηματικά αλλά μπορώ να κάνω γρήγορους υπολογισμούς και κατανοώ απλές έννοιες και τυπους. Μάλιστα στην άλγεβρα με λίγο διάβασμα και εξάσκηση τα καταφερνω. Τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι αυτά που μου κάνουν την ζωή δύσκολη. Θα πρέπει να συνεχισω την προετοιμασία για το υγείας η να αλλάξω και να πάω θετική τώρα που είναι νωρίς?
Η εισαγωγή στο χημικό απο το πεδίο υγείας είναι πιο εύκολη λόγω της βιολογίας. Νομίζω οτι η αποψη που σου λενε για σκληροπυρηνικα μαθηματικα είναι εν μέρει υπερβολική. Σε προπτυχιακό επίπεδο και στα μαθήματα κορμού δεν εμβαθύνουμε σε δυσνόητες έννοιες. Μπορεις να τα καταφέρεις με διαβασμα. Στο απθ που ειμαι, μονο τα μαθηματικα 1 ηταν υποχρεωτικά, ενώ τα μαθηματικά 2 σκέψου είναι επιλογής. Οι φυσικοχημείες είναι λιγο ζόρι, γιατι παιζουν ολοκληρωματα, παραγωγισεις, μαθηματικες αποδείξεις.
Οι περισσότεροι συμφοιτητές μου είναι απο υγείας και οι καθηγητές αυτό το γνωρίζουν. Υπάρχει υλικό που ανεβαζουν και μπορεί να σε βοηθήσει να τα κατανοήσεις, όπως και το βιβλιο και το ιντερνετ.
Εξαρταται πάντα ποιος κλαδος της χημειας σου αρεσει. Εχουμε κατεύθυνση βιοχημειας πχ που εκει τα μαθηματικα περισσεύουν. Υπάρχει όμως για παράδειγμα και ο τομέας της κβαντικής και υπολογιστικής χημείας, όπου εκεί για να κατανοήσεις σε βάθος, σου είναι απαραίτητα τα ανώτερα μαθηματικά.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,146 μηνύματα.
Προτείνεις να πάει απο το 2ο εαν κατάλαβα καλά άρα ;
Γιατί εδώ μιλάμε τι την συμφέρει στατιστικά . Εαν στις 20 χρονιές ευνοηθούν και 2-3 φορές τα παιδιά του 2ου , για εμένα αυτό δεν αποτελεί καλό δείκτη για επιλογή κατεύθυνσης .

Άσε που παίζει ρόλο και κάτι άλλο . Πόσο εύκολα γράφεις τις βαθμολογίες ανάλογα και το επίπεδο σου . Τι εννοώ . Εαν αυτό το 17% στο 2ο είναι ξυράφια και αυτό το 15% είναι μέτριοι και απλώς έχουν ξεσκιστεί στο διάβασμα , δεν σημαίνει οτι εαν πάει 2ο στατιστικά έχει περισσότερες πιθανότητες να βγάλει πιο εύκολα βαθμό απο οτι στο 3ο . Γιατί η ίδια απλούστατα μπορεί να μην τραβάει για κάτι τέτοιο . Γενικά τα μαθηματικά δεν είναι καν μάθημα που επειδή έχεις διαβάσει σημαίνει οτι θα γράψεις κιόλας .
Όχι δεν προτείνω να πάει από το δεύτερο , αυτό που προτείνω είναι η απόφαση της να μην εδραιωθεί στην ευκολία/δυσκολία του εκάστοτε μαθήματος.
Εγώ θεωρώ ότι για να διαλέξουμε πεδίο πρέπει : Να μας αρέσουν τα μαθήματα του πεδίου , και να έχουμε σίγουρα 4-5 σχολές που μας ενδιαφέρουν σε όλες τις βαθμολογικές κλίμακες.
Το 3ο πεδίο είναι αρκετά καλό για κάποιον που του αρέσει η χημεία. Έχει φαρμακευτική, βιολογικά , χημικά, βιοχημεία , γεωπονία
 
Top