Ναυτιλιακών Σπουδών ΠΑΠΕΙ - γνώμες

Kd2105

Νεοφερμένος

Ο Kd2105 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χεραιτησματα, έγραψα 21100 και πέρασα στα Ναυτιλιακα του Πειραιά
και θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η γενική γνώμη για το τμήμα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ε κοίταξε να δεις…σαν τμημα σε βαθμο δυσκολίας είναι εύκολο καθώς μοιάζει με διοίκηση επιχειρήσεων με έμφαση στη ναυτιλία. Γενικά ο κλάδος της ναυτιλίας δεν είναι εύκολος και είναι αρκετά κλειστός…ξέρω άτομα που τελείωσαν τη σχολή και επειδή δεν είχαν κονε σε ναυτιλιακή δεν βρήκαν ποτε δουλειά και ήταν και δύσκολο να βρουν μεταπτυχιακό γιατί είναι εξειδικευμενο αρκετά…δεν μπορείς δλδ να μεταπιδησεις από τον ένα κομμάτι στο αλλο…Από κει και πέρα αν εσυ έχεις ή βρεις κάποιο κονε να σε χώσει σε ναυτιλιακή έχει καλώς ειδάλλως δύσκολα τα πράγματα…Στον αντίποδα ξέρω άτομο που τελείωσε και ένα ΤΕΙ διοίκησης στα κατσάβραχα με το ζόρι και επειδή είχε κονε τον έχωσαν στη ναυτιλιακή από 22 ετών…έμαθε τη δουλειά και τώρα βγάζει πολλά λεφτά

Να ξέρεις πως το ότι η σχολή σαν σχολή είναι ευκολη σε σχέση με πχ Οικονομική επιστημη σαν δουλειά είναι πολυ απαιτητική με βαρβάτα ωράρια αλλά πολυ πολυ καλό μισθό!

Υ.Γ θες ΑΡΙΣΤΑ αγγλικά ειδικά για τον εργασιακό κλάδο της ναυτιλίας
 

Kd2105

Νεοφερμένος

Ο Kd2105 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
@GeorgePap2003
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας. Δηλαδή, θα ήταν προτιμότερο να αφιερώσω χρόνο στο relationship building; Όσον αφορά τα προσόντα τι θα μπορούσε να κάνει εντύπωση σε κάποιον recruiter; Πέρα από το κονε και τα πτυχία, τι άλλο μπορεί να κάνει κάποιον να ξεχωρίσει;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
@GeorgePap2003
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας. Δηλαδή, θα ήταν προτιμότερο να αφιερώσω χρόνο στο relationship building; Όσον αφορά τα προσόντα τι θα μπορούσε να κάνει εντύπωση σε κάποιον recruiter; Πέρα από το κονε και τα πτυχία, τι άλλο μπορεί να κάνει κάποιον να ξεχωρίσει;
Θα σου πω ένα πράγμα...

Έχω άτομο συγγενικό σε ναυτιλιακή με απολυτήριο λυκείου...επειδή είχε ΚΟΝΕ...
Ναι βγαζεις τη σχολη και προσπαθείς να φτιάξεις ΓΕΡΟ κονέ και να βελτιώσεις όσο μπορείς τα αγγλικά σου!

Στο εξωτερικό ισχύουν τα ίδια αλλά κάπως λιγότερο το θέμα με το βύσμα...
Πέρα από το κονε και τα πτυχία, τι άλλο μπορεί να κάνει κάποιον να ξεχωρίσει;
Η προσωπικότητα και η εργασιακή εμπειρία και φυσικά η χρήση ξένων γλωσσών ιδίως της αγγλικής
 

Kd2105

Νεοφερμένος

Ο Kd2105 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
@GeorgePap2003
Και πάλι χίλια ευχαριστώ για τις ταχύτατες απαντήσεις σας. Μιλάω αγγλικά σε proficiency level και σκέφτομαι να μάθω και κινέζικα σαν τριτη γλώσσα. Σχετικά με την προσωπικότητα, ποια χαρακτηριστικά πιστεύεται ότι εκτιμουνται στο ναυτιλιακό περιβάλλον;
Επίσης ζητάω συγνώμη που σας ενοχλώ τόσο αργά.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Και πάλι χίλια ευχαριστώ για τις ταχύτατες απαντήσεις σας. Μιλάω αγγλικά σε proficiency level και σκέφτομαι να μάθω και κινέζικα σαν τριτη γλώσσα.
Ξεκίνα Ισπανικά...αν σκεφτείς γιατί θα δεις γιατί στο λέω...
την προσωπικότητα, ποια χαρακτηριστικά πιστεύεται ότι εκτιμουνται στο ναυτιλιακό περιβάλλον;
Αναλυτικός-κοινωνικός και εξελίξιμος (να μην μένεις στάσιμος)

υ.γ μην μ μιλας στον πληθυντικό είμαι 20 χρονών...
 

Kd2105

Νεοφερμένος

Ο Kd2105 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
@GeorgePap2003
Χαχα χίλια συγνώμη δεν το ήξερα😂
Βεβαίως, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Αποκόμισα πολλά από τις απαντήσεις σου. Άμα μου επιτρέπεις να ρωτήσω εσύ με τι ασχολείσαι; Δηλαδή υπάρχει καμία πιθανότητα να σε δω στο ΠΑΠΕΙ; Λέω τώρα.
Το ξέρω ότι μου απάντησες αλλά με τρώει η περιέργεια γιατί ισπανικά; 😅
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Άμα μου επιτρέπεις να ρωτήσω εσύ με τι ασχολείσαι;
Σπουδάζω οικονομική και περιφερειακή ανάπτυξη στο Πάντειο Πανεπιστήμιο και μπαίνω στο 3ο έτος
Δηλαδή υπάρχει καμία πιθανότητα να σε δω στο ΠΑΠΕΙ; Λέω τώρα.
Όχι δυστυχώς δεν θα με δεις χαχαχαχ εκτός και αν έρθω ΣΕΦ να δω μπάσκετ 😂
Το ξέρω ότι μου απάντησες αλλά με τρώει η περιέργεια γιατί ισπανικά;
Ισπανικά γιατί όσες χώρες μιλάνε ισπανικά περιβάλλονται από θάλασσα (Μεξικό-Παναμάς-Ισπανία-Κόστα Ρίκα) ή μάθε Γερμανικά (Αμβούργο)
 

Kd2105

Νεοφερμένος

Ο Kd2105 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
@GeorgePap2003
Μάλιστα, αντε με το καλό να μπεις και στο 4ο. Χάρηκα πολύ που σε γνώρισα. Καλή επιτυχία και δύναμη.
 

Pierre Bezukhov

Νεοφερμένος

Ο Pierre Bezukhov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θερμά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Παρακολουθώ το φόρουμ αρκετά χρόνια. Με συντρόφευε ιδιαίτερα όταν ήμουν στο Λύκειο.

Είμαι απόφοιτος του Τμήματος Ναυτιλιακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιά. Έκανα το προπτυχιακό (2015-2019) και το μεταπτυχιακό μου (2019-2021) εκεί. Εργάζομαι πριν ακόμα την περάτωση του προπτυχιακού μου στη ναυτιλία.

Όπως το θέτεις στην αρχική σου ερώτηση, η «γενική γνώμη» για το Τμήμα είναι ένα μείγμα αρνητικών και θετικών παρατηρήσεων που τα τελευταία χρόνια θαρρώ πως ευτυχώς κλίνει προς τις τελευταίες. Αδιαμφισβήτητα όμως είναι ένα Τμήμα με ποικίλες δυνατότητες για τους φοιτητές και αποφοίτους του.

Θα χαιρόμουν να απαντήσω σε περισσότερες ερωτήσεις σου.
 

ivannag

Νεοφερμένος

Η ivannag αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θερμά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Παρακολουθώ το φόρουμ αρκετά χρόνια. Με συντρόφευε ιδιαίτερα όταν ήμουν στο Λύκειο.

Είμαι απόφοιτος του Τμήματος Ναυτιλιακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιά. Έκανα το προπτυχιακό (2015-2019) και το μεταπτυχιακό μου (2019-2021) εκεί. Εργάζομαι πριν ακόμα την περάτωση του προπτυχιακού μου στη ναυτιλία.

Όπως το θέτεις στην αρχική σου ερώτηση, η «γενική γνώμη» για το Τμήμα είναι ένα μείγμα αρνητικών και θετικών παρατηρήσεων που τα τελευταία χρόνια θαρρώ πως ευτυχώς κλίνει προς τις τελευταίες. Αδιαμφισβήτητα όμως είναι ένα Τμήμα με ποικίλες δυνατότητες για τους φοιτητές και αποφοίτους του.

Θα χαιρόμουν να απαντήσω σε περισσότερες ερωτήσεις σου.
Καλησπέρα Ό γιος μου παρατάει την πληροφορική παπει για να μπει στα ναυτιλιακά παπει με 10% Επειδή διαβάζω ότι είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση εσύ που τελείωσες τι γνώμη έχεις? Επίσης που αλλού μπορεί να απορροφηθεί ως απόφοιτος ναυτιλιακων? Ευχαριστώ
 

Pierre Bezukhov

Νεοφερμένος

Ο Pierre Bezukhov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα! Εργαζόμενος αρκετά στην καθημερινότητά μου με τη διαχείριση και την παρουσίαση μεγάλου πλήθους δεδομένων – πραγματοποιώ αναλύσεις για τη ναυλαγορά χύδην ξηρών φορτίων – υπάρχουν στιγμές που εύχομαι να είχα σπουδάσει πληροφορική και να είχα καλύτερες γνώσεις προγραμματισμού.

Θαρρώ πως η μετακίνηση από την πληροφορική στα ναυτιλιακά είναι ένα μεγάλο βήμα και ελπίζω να το έχει ζυγίσει καλά στο νου του ο νεαρός.

Σε σχέση με την αγορά εργασίας αισθάνομαι πως αυτή τη στιγμή ο κλάδος βιώνει μια περίοδο στενής προσφοράς αλλά και στενής ζήτησης εργασίας. Αυτές είναι όμως ρευστές συνθήκες οι οποίες μεταβάλλονται με τα χρόνια και για τις οποίες υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις.

Ο τίτλος των σπουδών από μόνος του δεν εξασφαλίζει εργασία. Σε συνδυασμό όμως με ικανοποιητικούς βαθμούς, ζήλο, διάθεση και ερευνητικότητα για το αντικείμενο η επαγγελματική αποκατάσταση δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη στη ναυτιλία. Το δύσκολο – όπως σε κάθε δουλειά – είναι να κάνεις την αρχή αλλά και να ξέρεις ο ίδιος που «πατάς και που βρίσκεσαι» - να έχεις ένα μέτρο των δυνάμεων, γνώσεων και της φιλοδοξίας σου.

Το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος του Πειραιά έχει το χαρακτήρα του «λίγο από όλα». Οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων, οικονομικά, δίκαιο, περιβάλλον, βάσεις δεδομένων κτλ. Όσο κυλάνε τα εξάμηνα «ντύνει» αυτήν τη θεματολογία με ναυτιλιακό περιεχόμενο. Ποντοπόρος και επιβατηγός ναυτιλία, ναυλώσεις, εμπορευματικές αγορές, logistics, δίκαιο της θάλασσας, διοίκηση λιμένων, παράκτια οικονομία και περιβάλλον κτλ.

Έχοντας το πρόγραμμα σπουδών αυτόν το χαρακτήρα οι απόφοιτοι απορροφούνται ως επί το πλείστον σε δουλειές γραφείου που εξυπηρετούν τον πυρήνα της ελληνικής ναυτιλίας· την ποντοπόρο ναυτιλία. Τέτοιες εργασίες αφορούν τα διάφορα τμήματα διαχειριστριών εταιρειών, ναυλομεσιτικά και ναυτασφαλιστικά γραφεία, νηογνώμονες, σημαίες, και τον λοιπό τεράστιο παραναυτιλιακό κλάδο – καύσιμα, επισκευές, εφόδια, διαχείριση πληρωμάτων, τεχνολογία, επικοινωνίες, και πολλά πολλά άλλα.

Κλείνοντας, επανερχόμενος στο θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης, αυτή θα είναι τόσο εύκολη ή δύσκολη όσο περίεργος είναι κάποιος να εξερευνήσει τις διάφορες επιλογές και να ξεχωρίσει προς τα που επιθυμεί να κινηθεί, και έπειτα διαβάζοντας, μελετώντας και χτίζοντας έναν κύκλο επαφών – αρχικά μέσω του Πανεπιστημίου – προς εκείνη την επιθυμητή κατεύθυνση.
 

ivannag

Νεοφερμένος

Η ivannag αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την άμεση απαντηση. Επειδή είναι ένας χώρος που δεν τον γνωρίζω καθόλου μου προκαλεί ανησυχία το γεγονός ότι θα εγκαταλείψει μια σχολή που του δίνει την δυνατότητα να εργαστεί σε διάφορους κλάδους και επιλέγει μια σχολή με πολύ εξειδικευμένο αντικείμενο.Βεβαια από την αρχή ή πληροφορικη αμιγώς δεν του άρεσε και μάλλον την επέλεξε ακούγοντας περισσοτερο καθηγητές του φροντιστηριου που τον έστρεψαν προς τα εκεί λόγω της καλής του επίδοσης στις πανελλαδικες. Το πρόγραμμα σπουδων των Ναυτιλιακών φαντάζει περισσότερο ενδιαφερον γι αυτόν και επειδή εκείνος δεν ειναι μέλος στο ischool ρωταω α/α. Κάτι τελευταίο περα σπο εσενα συμφοιτητες σου που είχαν ενδιαφέρον για το αντικείμενο απορροφηθηκαν στον κλάδο εύκολα η εργάζονται σε άσχετες με το αντικείμενο σπουδων τους δουλειές?
 
Top