Ναυπηγών - Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
(σιγουρα, ο,τι μαθημα εχεις να διαβασεις στις πανελληνιες, το μισεις μετα.. και γω το ιδιο ενιωθα. Αλλα τελικα αλλαξα γνωμη :p Παντως, με αυτο που εγραψα, ηθελα να πω πως ολα τα μαθηματα γινονται τωρα σε αλλο επιπεδο ;) )

Εμενα ηταν πρωτη επιλογη (απο μικρος το ηθελα :D ) και ειμαι οντως ευχαριστημενος! Η οργανωση στη σχολη (και γενικα στο ΕΜΠ) ειναι πολυ καλη. Τα μαθηματα ειναι ενδιαφεροντα.. Βεβαια, αυτο ισχυει περισσοτερο σε μεγαλυτερα εξαμηνα. Αλλα σε οποιον αρεσουν τα μαθηματικα και η φυσικη δεν θα χει κανενα προβλημα. Ευκολα τα παρακολουθεις τα μαθηματα.
Για το χρονο διαβασματος δεν μπορω να σου πω και πολλα... :/ γιατι λεω να το εφαρμοσω απο του χρονου μια και φετος ειπα να χαλαρωσω λιγο. :p Βεβαια στις εξεταστικες στρωθηκα. Οπου υπαρχει προβλημα, μπορεις να βρεις και βοηθηματα που κανουν πολυ καλη δουλεια! Οσο περνα ο καιρος παντως, βλεπεις που πρεπει να επικεντρωνεσαι. Υπαρχουν καθηγητες που βαζουν παρομοια θεματα καθε χρονο και η υλη των μαθηματων ειναι τεραστια. Εκει δεν νομιζω πως πρεπει να διαβαζεις καθημερινα. Ομως, μαθηματα που πρεπει να τα 'χωνεψεις' γιατι η γνωση τους ειναι απαραιτητη σε πολλα αλλα μαθηματα, οπως η αλγεβρα στο 1ο εξαμηνο, εκει πρεπει να ριχνεις μια ματια. Υπαρχουν και καποια ευκολα μαθηματα παντως. Δεν ειναι ολα παλουκια ;)
Με το σχεδιο εγω δεν ειχα προβλημα γιατι γενικα ασχολουμαι με αυτο. Δεν μετραει παντως αν κανεις 'ομορφο' σχεδιο αλλα αν τηρεις τους κανονισμους. Αυτο εχει σημασια. Οποτε το αν πιανει το χερι σου η οχι δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα. Στον υπολογιστη χρησιμοποιουμε το Inventor της Autodesk. Ευκολο προγραμμα ειναι.. Το μαθαινεις κανοντας τις διαφορες εργασιες στο μαθημα, οπου σου εξηγει και ο καθηγητης ο,τι απορια εχεις. ;)

Αν εισαι απο Αθηνα, μπορεις να ερθεις στο πολυτεχνειο να ρωτησεις και καθηγητες για τη σχολη ;) Ειχα παει και μου απαντησαν σε διαφορες ερωτησεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apsofable

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Σημερα εμαθα οτι μπηκα στην Ναυπηγων 11ος!(τον κερατα που μου φαγε τη δεκαδαααααα:Ρ).Παντως οντως το σχεδιο με φοβιζει λιγο...θα δουμε!παντως ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος και ελπιζω ολα να πανε καλα!Και παλι συγχαρητηρια σε οσους πετυχαν και ενα μεγαλο χαιρεται στα ηδη φοιτητονια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Σημερα εμαθα οτι μπηκα στην Ναυπηγων 11ος!(τον κερατα που μου φαγε τη δεκαδαααααα:Ρ).Παντως οντως το σχεδιο με φοβιζει λιγο...θα δουμε!παντως ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος και ελπιζω ολα να πανε καλα!Και παλι συγχαρητηρια σε οσους πετυχαν και ενα μεγαλο χαιρεται στα ηδη φοιτητονια:)
χααχαχαχχα το ίδιο καταριόταν και μια φιλη μου............................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

far

Νεοφερμένος

Ο far αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μόλις έμαθα οτι πέρασα ΝΜΜ. Αρχικά ήλπιζα να περάσω ΗΜΜΥ ή ΜΜ και δεν είχα ψάξει πολύ τους ΝΜΜ, οπότε σήμερα έλιωσα λίγο στο ιντερνετ :P. Όλα καλά αλλά σκέφτομαι οτι τα καράβια και τα πλοία δε μου είχαν κεντρίσει ποτέ το ενδιαφέρον, οτι μου είναι ψιλοαδιάφορα, δεν έχω ασχοληθεί, κλπ. και δεν ξέρω αν θα μου αρέσει η σχολη ή τουλάχιστον αν θα την παλέψω εκεί... Λέω να μπω να δω πως είναι και άμα δε μου αρέσει να περάσω κάπου αλλού με το 10% ή να πάω εξωτερικό.
Πάντως καμιά γνώμη ή καμιά παρόμοια εμπειρία θα ήθελα για να ξέρω τι να περιμένω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apsofable

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Την καλυτερη γνωμη θα την παρεις απο το ιδιο το προγραμμα σπουδων της σχολης φιλτατε το οποιο μπορεις πολυ ευκολα να βρεις απο το σαιτ της σχολης.Σιγουρα η γνωμη ενος φοιτητή ή σαφως ενος διπλωματουχου ναυπηγου ειναι πολυ σημαντικη επισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εγώ μπήκα 26ος στους ναυπηγούς(τους 16 κεραταδες που μου φαγαν τη 10αδα :p )
είμαι πολύ ενθουσιασμένος και ελπίζω να συνεχίσω να είμαι και στη σχολή!!!
το μόνο που με απογοήτευσε το site της σχολής, από σχεδιασμό ειδικά δεν λέει και πολλά σε σύγκριση με άλλων σχολών :ppp (https://www.naval.ntua.gr/)
συγχαρητηρια σε όλους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apsofable

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ρε παιδες ξερετε ποτε αρχιζουν εγγραφες;Επισης να ζητησω μια συμβουλη απο καποιον παλιο για το μαθημα επιλογης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
13-30 oι εγγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ezkallithea

Νεοφερμένος

Ο Eni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
τι θες να ρωτησεις για το επιλογης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouna

Νεοφερμένος

Η ouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδιά..τι κάνετε?είμαι τόσο απελπισμένη p κάνω εγγραφες σε άκυρα site με την ελπίδα ότι κάποιος θα με βοηθήσει. φέτος θα πάω ξι λυκείου και δη ξέρω τι θέλω να κάνω. έχω σκεφτεί κάτι βασικά αλλα θέλω η m βοηθήσετε. για ναυπηγών μηχανικών μπορώ να πάω από τεχνολογική λογικά αλλα τι επιλεγόμενο πρέπει να πάρω?χρειάζομαι σχέδιο? και μήπως γίνεται από τον κλάδο της χημείας-βιοχημείας για να μπορέσω να γράψω καλά πανελλήνιες? thnx g τη χρόνο σας.ελπίζω κάποιος να το διαβάσει auto.pff
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αφού ανήκει στο 4ο πεδίο μπορείς ή από τεχνολογική ή από θετική. Εκτενέστερα δεν ξέρω να σου πω, λίγο που έψαξα δε θέλει ειδικό μάθημα αλλά καλύτερα ας απαντήσει κάποιος που ξέρει πιο καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ειδικό μάθημα δεν θέλει σίγουρα και επιλογή μπορείς να πάρεις ότι θέλεις, δεν έχει σημασία(ακόμα και ιστορία-δεν στο προτείνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Οτι και να πάρεις 6ο μάθημα ΟΚ είσαι. Σκέψου μόνο αν θέλεις και οικονομικές σχολές, οπότε θα πρέπει να πάρεις μαθηματικά και φυσικά και ΑΟΘ.
Για βοήθεια μπορείς να επισκεφτείς το ΚΕΣΥΠ της περιοχής σου και να μιλήσεις με τον σύμβουλο που έχει αναλάβει το σχολείο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ezkallithea

Νεοφερμένος

Ο Eni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
γραφειο σεπ δεν εχει το σχολειο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apsofable

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ποιο θα με συμβουλευατε να παρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εδώ
η ανακοίνωση της γραμματείας των ναυπηγών για τα απαραίτητα έγγραφα της εγγραφής..
ΠΡΟΣΟΧΗ!!
Μέχρι αυτήν την παρασκευή οι εγγραφές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVas

Νεοφερμένος

Ο VforVas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας ειμαι απο θεσσαλονικη και ενδιαφερομαι για τους μηχανολογους μηχανικους ναυπηγων στο ΕΜΠ... θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
Τι ειναι καλυτερο; Να παω στους μηχανολογους μηχανικους του ΑΠΘ και να κανω μεταπτυχιακο στους Ναυπηγους του ΕΜΠ ή να παω στους Ναυπηγους στο ΕΜΠ απευθειας; Επισης διαβασα πως αν κανω μεταπτυχιακο μπορω να ασχοληθω μονο με την ναυτικη μηχανολογια ισχυει (ενδιαφερομαι περισσοτερο για σχεδιαση); Επισης μπορω να επικοινωνησω σε καποιο γραφειο η κατι παρομοιο ωστε να μου λυθουν ολες οι αποριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dennisd

Νεοφερμένος

Ο dennisd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ρε φιλε κι εγω στην ιδια κατασταση με εσενα βρισκομαι και ψαχνω πληροφοριες ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoner

Νεοφερμένος

Ο zoner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας παιδιά
φέτος έδωσα πανελλήνιες και δήλωσα πρώτη επιλογή ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών εμπ αφού η βάση ήταν ίδια πέρυσι και πρόπερσι και είμαι πάνω από αυτήν
μήπως κάποιος ξέρει να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για την σχολή καθώς και/ή κάποιο site?

άσχετο, αλλά κάπου άκουσα πως επίσης υπάρχει ραδιοφωνικός σταθμός στο πολυτεχνείο ισχύει αυτό?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μήπως κάποιος ξέρει να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για την σχολή καθώς και/ή κάποιο site?
Πληροφορίες: δες όλο το thread.
Site: στο 1ο post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top