Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ vs Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έψαξα για παρόμοια θέματα αλλά δε βοηθήθηκα όσο ήθελα.
Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο σχολές. Αλλά δε ξέρω ποια να επιλέξω.

Θα μου πείτε είναι δύο διαφορετικά αντικείμενα. Αλλά και πάλι δε ξέρω τι να κάνω. Απο τη μία ήθελα Μηχανολόγων αλλά δε το πιάνω στο ΕΜΠ οπότε σκέφτηκα Νυαπηγών. που έχεις κάποια κοινά επαγγελματικά δικαιώματα με τους Μηχανολόγους. Αλλά ακούω ότι δεν έχει καλή αποκατάσταση. Και ειδικά σε 5-6 χρόνια ας πουμε ότι θα βγουμε στην εργασία η ναυτιλία στην Ελλάδα πως θα ναι? ήδη έχει αρχίσει και συρρικώνεται.

Από την άλλη το Πολιτικών Μηχανικών είδα οτι έχει μερικά βαρετά μαθήματα κατά την άποψή ΜΟΥ, αλλά ως αντικέιμενο θα μου άρεσε, εννοώ οργάνωση πόλεων και τέτοια. Αλλά και πάλι εκεί σε 6 χρόνια ας πούμε πως θα είναι ο τομέα αυτός στη χώρα μας?

όπως καταλαβαίνετε το θέμα είναι η επαγγελματική αποκατάσταση.. Θα μου πείτε κανε αυτό που σ αρεσε, αλλα τι να το κάνω το να σπουδάσω αυτό που μου αρέσει και να θέλω να το ασκήσω στο επάγγελμά μου όταν δε βρίσκω δουλεία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
To ναυπηγων απο το μηχανολογων στο ΕΜΠ 300 μορια διαφορα ειχαν περυσι...Οποτε αμα εισαι καπου στη μεση μπορει και να το πιασεις....Και εγω σε ενα παρομοιο διλλημα ειμαι και δε μπορω να αποφασισω...Για μενα πηγαινε ναυπηγων...Η εξειδικευση οσο να πεις μετραει, και στο εξωτερικο ειναι περιζητητοι αν ενδιαφερεσαι για εξωτερικο...Επισης το οτι ειναι το μοναδικο τμημα στην Ελλαδα επισης μετραει...Αλλα η επιλογη δικια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Απλώς ξέρεις τι σκέφτομαι. ότι και στις δύο εργασίες θα χρειαστεί να πάω εξωτερικό. Δηλαδή ο οικοδομικός τομέας στην Ελλάδα δεν είναι στα καλύτερά του. Πώς θα ναι σε 7 χρόνια?
Το ίδιο και με την Ναυτιλία στην Ελλαδα. ήδη όλα τα πλοία φτιάχνονται σε ξένα ναυπηγία κίνα και έτσι.

Μήπως υπάρχει κάνενας απόφοιτος Πολιτικός μηχανικός και κανένας ναυπηγός να με διαφωτίσει για τ αεργασιακά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
κανένας να νοηθήσει? Τόσο δύσκολο θέμα άνοιξα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Kοιτα, οπως και να το κανουμε υπαρχει κορεσμος σε ολο τον κλαδο των μηχανικων...Θα μπορουσες να πεις οτι στους ηλεκτρολογους και στους μηχανολογους ειναι λιγο καλυτερα αλλα και εκει ερχεται κορεσμος σιγα σιγα....Εγω προσωπικα στο μηχανογραφικο μονο μηχανολογων και ηλεκτρολογων δηλωσα...
Εσενα σου προτεινω ναυπηγων γιατι, η σχολη παιρνει πολυ λιγους καθε χρονο και σε ολη την Ελλαδα ειναι η μοναδικη, οποτε δεν υπαρχει και πολυ ανταγωνισμος....Πολιτικων, στην Ελλαδα πλεον μονο υπογραφες μπορεις να βαζεις(αλλα κανενας δεν εζησε μονο απο υπογραφες) οποτε αναγκαστικα στο εξωτερικο θα φυγεις....Εγω στη θεση σου δε θα το σκεφτομουνα καν το πολιτικων και θα πηγαινα ναυπηγων ...Απ'οτι καταλαβα δε μπορεις να αλλαξεις και πολη, οποτε ειναι η καλυτερη επιλογη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Ναι και εγω αυτό σκέφτομαι.
Οπότε το μηχανογραφικό μου θα ναι καπως έτσι:
1. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ
2. Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
3. Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
4. Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ
5. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρα
6. Μηχανολόγων Μηχανικών και Αεροναυπηγών Μηχανικών Πάτρα
7. Μεταλλειολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
στερια-θαλασσα-αερας

οι περισσοτερες κατασκευες ειναι στην στερια,αρα ο βασιλιας της μηχανικης ειναι ο ΠΜ,ομως εχουμε και καμια 50αρια χιλιαδες ΠΜ!
στην θαλασσα κυριαρχος ειναι ο ναυπηγος μηχανολογος και επειδη χουμε τους περισσοτερους εφοπλιστες στον κοσμο αυτο ειναι καλο οποτε θα δουλευει καποιος ειτε στα λιμανια,νηογνωμονας,ειτε σε ασφαλιστικους οργανισμους κ.λπ ειτε στην ασια ως ναυπηγος μηχανολογος,θετικο επισης πως μιλαμε για μια σχολη λιγοι ΝΜΜ
και στον αερα ο αεροναυπηγος με την οποια ειδικοτητα η σχεση του ελληνα σταματαει στην ιστορια με τον ικαρο και τον δαιδαλο.

ο αγρονομος τοπογραφος θα πρεπε να ναι ειδικοτητα του ΠΜ οπως εξω,οι αρχιτεκτονες δεν ειναι ουσιαστικσ μηχανικοι,εξω δεν ειναι και τυπικα(και ενας ΠΜ με προσωπικη ενασχοληση,με σεμιναριο ή μεταπτυχιακο μπορει να παρει καταρτιση αρχιτεκτονικου σχεδιου μεγαλυτερη απο αυτην που εχει,εξαλλου τις υπογραφες τις εχει ηδη),μεταλλουργοι κ.λπ αφορουν πολυ μικρο κομματι της πιτας,ΗΜΜΥ ειναι μονο στα λογια ΗΜΜΥ στην πραξη δουλευουν ως πληροφορικοι οι περισσοτεροι(και μαλιστα ειχαν μικροτερη καταρτιση στην πληροφορικη απο τα καθαροαιμα τμηματα πληροφορικης) οι μηχανολογοι ειναι γενικος κλαδος,μεγαλυτερο ενδιαφερον θα ειχε αν εσπαγεσε μια πενταδα π.χ αεροναυπηγοι,ναυπηγοι μ κ.λπ,για τα ελληνικα δεδομενα ομως ειναι οκ ο γενικος αν και δεν το γλυτωνει το μεταπτυχιακο οποιος θελει να ασχοληθει π.χ με αυτοκινητα, οι χημικοι μηχανικοι εχουν το συν πως μπορουν να εργαστουν ως χημικοι σε σχολειο αλλα ισως ειναι αυτο και το μοναδικο τους συν δεδομενης της πενιας εργοστασιων στον τοπο μας

καπως ετσι ειναι το τοπιο στις πολυτεχνικες σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Κομνηνέ έχεις κάποια σχέση με τους Ναυπηγούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μου το λενε αρκετοι οταν ασχολουμαι με διαφορες σχολες,αν ειμαι φυσικος(προχθες μαλιστα με ρωτησαν),ΗΜΜΥ,βιολογος κ.λπ

οχι απλα καμια φορα τα ψαχνω.
στα χρονια μου μας ειχαν κυριολεκτικα φλομωσει με τις σχολες πληροφορικης που μολις ειχαν ιδρυθει μια χουφτα απο αυτες ,ειχαν την μεγαλυτερη ζητηση τοτε οποτε δεν απεφυγα αυτην την επιλογη
για να ειμαι ειλικρινης δεν ηξερα καν οτι υπηρχε σχολη ναυπηγων μηχανολογων(στας 90ς το ιντερνετ ηταν στα σπαργανα τοσο ως πληροφορηση οσο ως χρηση)
εχω σε μεγαλη εκτιμηση την σχολη των ΝΜΜ την θεωρω την καλυτερη στο ΕΜΠ,σε εξισου μεγαλη εκτιμηση το βιολογικο και το φυσικο στο πανεπιστημιο της κρητης και καποιες αλλες.ειναι σχολες διαμαντια και το λεω μετα απο εκτεταμενη αναζητηση που εκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πώς πρόκεται για μια σχολή με έντονη τη θεωρητική κατεύθυνση, όσο κι αν κάνει εντύπωση σε κάποιον που είναι έξω απ' το χορό, αφού μάλλον θα νομίζει πως πρόκειται για μια εξειδίκευση της μηχανολογίας ή κάτι τέτοιο. ( Ενδεικτικά αναφέρω ότι καθηγητής της σχολής - και απόφοιτός της - διδάσκει μαθήματα "ανωτέρων μαθηματικών", όχι μόνο στα πλαίσια της σχολής, αλλά και σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα της ΣΕΜΦΕ. )
Όσον αφορά τη σύγκριση με τους Πολιτικούς μηχανικούς, που είναι και το topic του thread, η αλήθεια ειναι πώς κάπου μπορεί κάποιος να βρει κοινά στοιχεία ( δομοστατική - ναυπηγικές κατασκευές, εξάλλου αρκετοί πολιτικοί μηχανικοί κάνουν μεταπτυχιακό στους ναυπηγούς γι' αυτό το λόγο ), αλλά από εκεί κι έπειτα μαλλον δεν τίθεται κάποιο θέμα σύγκρισης, αλλάζουν πολύ τα τροπάρια. Άρα μάλλον και χάνει το δίλημμα το νόημά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ

Μέλη ΔΕΠ: 28
14 Καθηγητές
8 Αναπληρωτές Καθηγητές
4 Επίκουροι Καθηγητές
2 Λέκτορες

Τομείς: 4
Εργαστήρια: 6


Σχολή Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ

Μέλη ΔΕΠ: 64
24 Καθηγητές
13 Αναπληρωτές Καθηγητές
14 Επίκουροι Καθηγητές
13 Λέκτορες

Τομείς: 5
Εργαστήρια: 15
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ωπ σε αλλο νημα κολουσε το μηνυμα σου, στην συζητηση που ειχαμε



ειναι αυτο που ελεγα,εχουν πολλα κοινα μαθηματα απο ΣΕΜΦΕ και ΜΜ και μικρο διδακτικο προσωπικο συγκριτικα με τις αλλες σχολες ΕΜΠ
παντως ειχα την αισθηση πως ειναι ακομα περισσοτεροι στην ΠΜ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ωπ σε αλλο νημα κολουσε το μηνυμα σου, στην συζητηση που ειχαμε



ειναι αυτο που ελεγα,εχουν πολλα κοινα μαθηματα απο ΣΕΜΦΕ και ΜΜ και μικρο διδακτικο προσωπικο συγκριτικα με τις αλλες σχολες ΕΜΠ
παντως ειχα την αισθηση πως ειναι ακομα περισσοτεροι στην ΠΜ

Κοινα μαθηματα εχουν με εμας αλλα τις περισσοτερες φορες τα διδασκουν δικοι τους καθηγητες εκτος απο καποια του ενεργειακου κλαδου οπως θερμοδυναμικη, ΜΕΚ ή μεταφορα θερμοτητας. Μαθηματα οπως Στοιχεια, Υλικα, Μηχανουργικη κλπ μπορει να υπαρχουν και στις δυο σχολες αλλα γινονται απο αλλους καθηγητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τα 13 υποχρεωτικα η σεμφε τα διδασκει και τα 4 η ΜΜΕ,2 οι ΗΜΜΥ
εχει και λιγα συνδιδασκαλιας

για τα επιλογης δεν προσεξα τι και πως
απο τον οδηγο σπουδων αυτα,προφανως γνωριζουν καλυτερα οι φοιτουντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
τα 13 υποχρεωτικα η σεμφε τα διδασκει και τα 4 η ΜΜΕ,2 οι ΗΜΜΥ
εχει και λιγα συνδιδασκαλιας

για τα επιλογης δεν προσεξα τι και πως
απο τον οδηγο σπουδων αυτα,προφανως γνωριζουν καλυτερα οι φοιτουντες

Ε η ΣΕΜΦΕ διδασκει Μαθηματικα, Φυσικες, Μηχανικες και στους Ναυπηγους νομιζω και Αριθμητικη Αναλυση. Και κατι μαθηματα ανθρωπιστικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πώς πρόκεται για μια σχολή με έντονη τη θεωρητική κατεύθυνση.

οταν λες θεωρητικη;:hmm:

αληθεια ποσα εργαστηρια εχει η σχολη;

τελος μια απορια μου..το τμημα δεν εχει ιστοσελιδα που σηκωνουν οι καθηγητες υλικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
οταν λες θεωρητικη;:hmm:

αληθεια ποσα εργαστηρια εχει η σχολη;

τελος μια απορια μου..το τμημα δεν εχει ιστοσελιδα που σηκωνουν οι καθηγητες υλικο;

Εννοώ ότι οι περισσότεροι καθηγητές δίνουν έντονη βάση στη θεωρία. Σπάνια θα βρεθεί καθηγητής Ναυπηγός να λύνει ασκήσεις σε πίνακα, όπως βλέπω συχνά να γίνεται στους Μηχανολόγους, φερειπείν. Συχνά στις εξετάσεις υπάρχει ένα μέρος που περιέχει μόνο θεωρητικές ερωτήσεις - και δεν εννοώ αυτές που γράφει κανείς έχοντας διαβάσει την τάδε παραγραφο στην τάδε σελίδα του συγγράμματος του μαθήματος. Τα εργαστήρια είναι αυτα της Ναυτικής Μηχανολογίας, η πειραματική δεξαμενή ρυμούλκυσης και το εργαστήριο Ναυπηγικής Τεχνολογίας. Υποτίθεται ότι υπάρχουν και τα εργαστήρια μελέτης πλοίου και θαλασσίων μεταφορών, αλλά δε μπορώ να φανταστώ τι σημαίνει αυτό, πέραν ίσως ενός team που αναπτύσσει καταλληλο λογισμικό.
Υπάρχει το mycourses.ntua.gr που ανεβαίνει υλικό απ' όλες τις σχολές του ΕΜΠ αλλά πρέπει να είσαι μέλος της Πολυτεχνειακής κοινότητας για να εχεις πρόσβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
οκ thnx για την απαντηση
γενικα το προβλημα με την σχολη ειναι πως αν θες να σχοληθεις με το ουσιαστικο κομματι του αντικειμενου πρεπει να συμβιβαστεις με τα ταξιδια στην ασια
ενω και το διδακτορικο για ακαδημαικη καριερα δνε ειναι καλη ιδεα μαλλον αφου εχει πολυ λιγες θεσεις διδακτικου προσωπικου

απο την αλλη οι πολιτικοι μηχανικοι απασχολουνται στην ελλαδα ,αλλα πλεον πουθενα μαλλον...δεν χτιζεται τιποτα και μιλαμε για στρατο ολοκληρο πολιτικων μηχανικων που απλα βρισκονται στην αναμονη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
οκ thnx για την απαντηση
γενικα το προβλημα με την σχολη ειναι πως αν θες να σχοληθεις με το ουσιαστικο κομματι του αντικειμενου πρεπει να συμβιβαστεις με τα ταξιδια στην ασια
ενω και το διδακτορικο για ακαδημαικη καριερα δνε ειναι καλη ιδεα μαλλον αφου εχει πολυ λιγες θεσεις διδακτικου προσωπικου

απο την αλλη οι πολιτικοι μηχανικοι απασχολουνται στην ελλαδα ,αλλα πλεον πουθενα μαλλον...δεν χτιζεται τιποτα και μιλαμε για στρατο ολοκληρο πολιτικων μηχανικων που απλα βρισκονται στην αναμονη

Δεν είναι πρόβλημα της σχολής αυτό. Είναι μια πραγματικότητα της αγοράς. Αν θες τη γνώμη μου, λίγο απασχολούν τον φοιτητή αυτά τα θέματα. Έχει πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνει κατά τη διάρκεια των σπουδών του στους Ναυπηγούς.
Το διδακτορικό δεν οδηγεί μονοσήμαντα σε ακαδημαϊκή καριέρα εντός της ίδιας της σχολής, ή εντός του ΕΜΠ ευρύτερα. Κάποιοι διδάκτορες βρήκαν δουλειά, άλλοι εφυγαν για άλλα πανεπιστήμια, είτε εντός είτε εκτός Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ναι συμφωνω στην διατυπωση,αυτο εννοουσα

μιλώντας για το διδακτορικο
συγκεκριμενα για την Ναυπηγων ,δυο σχετικες σχολες υπαρχουν στην χωρα και ελαχιστες εξω...αυτο εννοουσα λεγοντας πως οι θεσεις διδακτικου ειναι λιγες
βεβαιως και οι διδακτορες ειναι λιγοτεροι,αλλα και παλι το θεωρω δυσκολη υποθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top