Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ vs Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,340 μηνύματα.
διορθωνω για αποφυγη παρεξηγησεων..ναυπηγος μηχανολογος μηχανικος και οχι απλα ναυπηγος!

λογικα ο πατερας του φιλου σου εχει παρει 2 πτυχια!γιατι παλιοτερα ηταν ενωποιημενοι ηλεκτρολογοι και μηχανολογοι σε ενα τμημα...τωρα οι ναυπηγοι δεν θυμαμαι να συμπεριλαμβανονταν στη παρεα αυτη!εκτος και αν κανω λαθος!:P

Το Τμήμα με τα "πλοία" ονομαζόταν μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '90 ως "Ναυπηγών ΕΜΠ". Σκέτο! Στη συνέχεια προσθέσανε στην ταμπέλα και το "Ναυπηγών Μηχανικών ΕΜΠ" και λίγο αργότερα (αυτό που ξέρετε δηλαδή) το "Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών" μιας και ό,τι κάνει εργασιακά ο Μηχανολόγος Μηχανικός, κάνει και ο Ναυπηγός Μηχανολόγος Μηχανικός (πλας πλοία)...

Η άλλη σχολή (ακόμα πιο παλιά) ήταν "Ηλεκτρολόγος-Μηχανολόγος Μηχανικός". Οι Ναυπηγοί ήταν σόλο ανέκαθεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Στους ναυπηγούς φίλε δεν σε απορροφούν.Αυτόπου έχω ακούσει είναι ότι αρκετοί πάνε Ντουμπάι για κανα χρόνο και μετα παίρνουν ειδίκευση στα οικονομικα για να διευθύνουν οικονομικά ναυτιλιακές εταιρίες .Πάντως οι ηλεκτρολόγοι κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Στους ναυπηγούς φίλε δεν σε απορροφούν.Αυτόπου έχω ακούσει είναι ότι αρκετοί πάνε Ντουμπάι για κανα χρόνο και μετα παίρνουν ειδίκευση στα οικονομικα για να διευθύνουν οικονομικά ναυτιλιακές εταιρίες .Πάντως οι ηλεκτρολόγοι κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη επιλογή

Φίλε μου και γω αυτό ακούω τόσα χρόνια, ότι οι Ηλεκτρολόγοι είναι η καλύτερη επιλογή, αλλά άλλα έλεγε η έρευνα του ΤΕΕ όταν τη διάβασα...

ανεργία 1%...
και είναι οι πιο ακριβοπληρωμένοι μηχανικοί στην Ελλάδα...
Εγώ δεν θα πήγαινα ποτέ, αλλά σίγουρα πρέπει να είναι κ αυτή πολυ καλή επιλογή, ίσως καλύτερη και από μηχ-μηχ ΕΜΠ...
και σίγουρα αυτό οφείλεται στο ότι η σχολή παίρνει 60 άτομα ετησίως ONLY:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Φίλε μου και γω αυτό ακούω τόσα χρόνια, ότι οι Ηλεκτρολόγοι είναι η καλύτερη επιλογή, αλλά άλλα έλεγε η έρευνα του ΤΕΕ όταν τη διάβασα...

ανεργία 1%...
και είναι οι πιο ακριβοπληρωμένοι μηχανικοί στην Ελλάδα...
Εγώ δεν θα πήγαινα ποτέ, αλλά σίγουρα πρέπει να είναι κ αυτή πολυ καλή επιλογή, ίσως καλύτερη και από μηχ-μηχ ΕΜΠ...
και σίγουρα αυτό οφείλεται στο ότι η σχολή παίρνει 60 άτομα ετησίως ONLY:P

Εγώ πάντως ξέρω αυτό για τους ΗΜΜΥ (ότι έχουν πολύ καλή επ. αποκατάσταση) τώρα για ναυπηγούς δεν ξέρω...αλλά είναι όντως οι πιο ακριβοπληρωμένοι μηχανικοί?? Περισσότερο και από τους πολιτικούς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εγώ πάντως ξέρω αυτό για τους ΗΜΜΥ (ότι έχουν πολύ καλή επ. αποκατάσταση) τώρα για ναυπηγούς δεν ξέρω...αλλά είναι όντως οι πιο ακριβοπληρωμένοι μηχανικοί?? Περισσότερο και από τους πολιτικούς??

Φίλε μου αν με ρώταγες και εμένα αυτό θα σου έλεγα, Ηλεκτρολόγοι,μηχανολόγοι,πολιτικοί...
αλλά η έρευνα αυτά λέει...
και δεν εξηγείται αλλιώς,
υπάρχει ανύπαρκτος κορεσμός...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Φίλε μου αν με ρώταγες και εμένα αυτό θα σου έλεγα, Ηλεκτρολόγοι,μηχανολόγοι,πολιτικοί...
αλλά η έρευνα αυτά λέει...
και δεν εξηγείται αλλιώς,
υπάρχει ανύπαρκτος κορεσμός...:P

:lol::lol::lol: Μπορείς να μου στείλεις ένα link για αυτή την έρευνα????:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
μάγκες αν μπείτε στο site του Μετσόβιου και δείτε για τις σχολές θα δείτε ότι σε όλες λέει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση (ακόμα και στους μεταλιολόγους...έλεος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
https://www.naval.ntua.gr/presentations_hmerida/Fragkopoulos.pdf

Την ερευνα του 2001 που αναφερει ως πηγη δεν την εχω βρει για να ειμαι ειλικρινης αλλα δε νομιζω η παρουσιαση αυτη να λεει ο,τι να ναι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
:lol::lol::lol: Μπορείς να μου στείλεις ένα link για αυτή την έρευνα????:thanks:

Ααα, τώρα βλέπω έχει γίνει και άλλη μια έρευνα το 2007,πάω να το διαβάσω...
Εγώ πάντως μίλαγα με βάση αυτό (2006).
Διαβάστε το:
https://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/neoi_mixanikoi/Tab5230282:Tab

Το ΤΕΕ κάνει κατά καιρούς τέτοιες έρευνες και αν δείς σε σύγκριση με την προηγούμενη έρευνα τα πράγματα για τους Μηχανικούς δεν είναι και τόσο ρόδινα όσο λέγονται...
Δεν μπορώ να πώ κατά πόσο έγκυρο είναι, αλλά σίγουρα πιο αντικειμενικό από κάθε άλλη έρευνα (πχ. ΕΜΠ κλπ.) αφού δεν έχει λόγο να πει ψέματα...;)
Εμένα πάντως μου έλυσε πάαααρα πολλές απορίες και μάλιστα είδα πράγματα που μου έκανα εντύπωση...:iagree:
-----------------------------------------
και από την Έρευνα του 2007,προκύπτουν τα εξής:
(πηγή:https://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/neoi_mixanikoi/Tab5230282:Tab2)
1,3% ανεργία
το 86% βρήκε δουλειά μέσα στο πρώτο εξάμηνο...
το 11,6% αναφέρει ετήσιο εισόδημα μέχρι ?18.000, το 18,5% από ?18.000 έως
?25.000, το 26,4% από ?25.0000 έως ?40.000 και το 26,4% πάνω από ?40.000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos91

Νεοφερμένος

Ο xristos91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ξερω οτι τελειωνοντας μηχανολογος μπορεις να εγγραφεις στο 7ο εξαμηνο των ναυπηγων.ισχυει κατι αντιστοιχο και με τις υπολοιπες πολυτεχνικες σχολες?δηλ απο ηλεκτρολογος,ή χημικος μηχανικος σε ποιο εξαμηνο των ναυπηγων εγγραφεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ξερω οτι τελειωνοντας μηχανολογος μπορεις να εγγραφεις στο 7ο εξαμηνο των ναυπηγων.ισχυει κατι αντιστοιχο και με τις υπολοιπες πολυτεχνικες σχολες?δηλ απο ηλεκτρολογος,ή χημικος μηχανικος σε ποιο εξαμηνο των ναυπηγων εγγραφεσαι?

στο 5ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
ξερω οτι τελειωνοντας μηχανολογος μπορεις να εγγραφεις στο 7ο εξαμηνο των ναυπηγων.ισχυει κατι αντιστοιχο και με τις υπολοιπες πολυτεχνικες σχολες?δηλ απο ηλεκτρολογος,ή χημικος μηχανικος σε ποιο εξαμηνο των ναυπηγων εγγραφεσαι?

αν δεν κανω λαθος ισχυει το αντιθετο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι διπλωματούχοι μηχανολόγοι μηχανικοί εγγράφονται στο 7ο εξάμηνο της σχολής ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ και οι απόφοιτοι της σχολής ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ εγράφονται στο 7ο εξάμηνο της σχολής μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ και των τμημάτων μηχανολόγων μηχανικών των πολυτεχνικών σχολών των πανεπιστημίων μετά από επιτυχία στις κατατακτήριες εξετάσεις.

Οι διπλωματούχοι πολιτικοί μηχανικοί, αγρονόμοι-τοπογράφοι μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, χημικοί μηχανικοί, μεταλλειολόγοι-μεταλλουργοί μηχανικοί εγγράφονται στο 5ο εξάμηνο της σχολής ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών, της σχολής μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ και των τμημάτων μηχανολόγων μηχανικών των πανεπιστημίων μετά από επιτυχία στις κατατακτήριες εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ναι και ολα αυτα για μια και μονο μια θεση απο κατατακτηριες.Απο αλλο τμημα ΑΕΙ προς τους ναυπηγους εννοω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ναι και ολα αυτα για μια και μονο μια θεση απο κατατακτηριες.Απο αλλο τμημα ΑΕΙ προς τους ναυπηγους εννοω.

Όντως οι ναυπηγοί παίρνουν μόνο εναν απόφοιτο ΑΕΙ. Πόσοι όμως δηλώνουν συμμετοχή στις κατατακτήριες εξετάσεις και προσέρχονται σε αυτές? Μπορεί να είναι 4-5, δεν ξέρεις. Η σχολή ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών δεν είναι από τις δημοφιλέστερες για 2ο πτυχίο. Οπότε δεν παίζει ρόλο μόνο η προσφορά αλλά και η ζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Οσοι και να ειναι φιλε Civilara, ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος γιατι δεν θα παει κανενας φιλολογος να γινει ναυπηγος, καποιος απο το πολυτεχνειο θα παει.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μην το λες αυτό, δεν είναι απόλυτο. Πέρυσι (όπως και φέτος) η σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ θα έπαιρνε 2 αποφοίτους ΑΕΙ. Αίτηση για συμμετοχή στις κατατατκτήριες τον Δεκέμβριο του 2008 έκαναν 15 απόφοιτοι ΑΕΙ και προσήλθαν 5 στις κατατακτήριες εξετάσεις. Από τους 5 πήραν μόνο 1 γιατί οι άλλοι 4 δεν πέρασαν την βάση και στα 3 μαθήματα. Άρα ο ανταγωνισμός δεν είναι τόσο τεράστιος για τους απόφοιτους ΑΕΙ. Δε νομίζω στην σχολή ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ να υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση εκ μέρους των αποφοίτων ΑΕΙ. Αν πιάσεις την βάση και στα 3 μαθήματα και λίγο παραπάνω είσαι μέσα σε αυτές τις σχολές. Οι θέσεις είναι μεν ελάχιστες (2 για μηχανολόγους ΕΜΠ και 1 για ναυπηγούς μηχανολόγους ΕΜΠ) αλλά και οι υποψήφιοι απόφοιτοι ΑΕΙ που δίνουν κατατακτήριες εξετάσεις είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού (άντε των 2 βαριά-βαριά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αυτο κατι λεει για την βαση, οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο να την πιασουν ολοι.Ειδικα στοιχεια μηχανων και ρευστα τα θεματα ειναι πολυ βαρβατα γι αυτο αρκετοι δινουν μεχρι και 2 φορες κατατακτηριες για να περασουν ( φυσικα δεν νομιζω οτι πηγαν αδιαβαστοι την πρωτη φορα!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angi

Νεοφερμένος

Η angi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
δεν εχω καταλαβει τι ακριβως παιζει με αυτες τις κατατακτηριες που λετε... δηλαδη μεταπηδας σε οποιο τμημα θες δινοντας επιτυχεις εξετασεις και λαμβανεις 2ο πτυχιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
δεν εχω καταλαβει τι ακριβως παιζει με αυτες τις κατατακτηριες που λετε... δηλαδη μεταπηδας σε οποιο τμημα θες δινοντας επιτυχεις εξετασεις και λαμβανεις 2ο πτυχιο?

τελειωνεις τις προπτυχιακες σπουδες ενος τμηματος και για να μην ξανακανεισ τα πρωτα 1-2 χρονια που κατα βαση ειναι περιπου τα ιδια σε ολους τους μηχανικους (μαθηματικα και φυσικες)...δινεις κατατακτηριες και αν τις περασεις εντασσεσαι σε καποιο μετεπειτα εξαμηνο της σχολης που πετυχες...!σε ποιο εξαμηνο θα μπεις διαφερει απο το ποιο τμημα τελειωσες και σε ποιο τμημα θελεις να εισαχθεις! και ετσι πας για 2ο πτυχιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top