Ναρκωτικά

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όχι, δεν υπάρχει ανάγκη να δοκιμάσω ναρκωτικά και δεν θα το κάνω.
Εμένα πάντως αυτό μου φαίνεται αρκετά ελκυστικό σαν περιγραφή:

Bright colours, and visuals (ie. things start to move and breathe) some 2 dimensional patterns become apparent upon shutting eyes. Confused or reminiscent thoughts. Change of short term memory leads to continual distractive thought patterns. Vast increase in creativity becomes apparent as the natural brain filter is bypassed.

Ακόμα και αυτό, που είναι πολύ πιο extreme, φαίνεται ωραίο, αλλά δε νομίζω οτι θα το άντεχα:

Total loss of visual connection with reality. The senses cease to function in the normal way. Total loss of ego. Merging with space, other objects or the universe. The loss of reality becomes so severe that it defies explanation. The earlier levels are relatively easy to explain in terms of measureable changes in perception and thought patterns. This level is different in that the actual universe within which things are normally perceived, ceases to exist!

Δεν το έχω ανάγκη ή κάτι τέτοιο, περιέργεια είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απ'οσα έχω δει στη ζωή μου και σχετίζονται με τα ναρκωτικά, όλα μηδενός εξαιρουμένου ήταν θεάματα κατάντιας. Μόνο παράδειγμα προς αποφυγή είναι για μένα τα ναρκωτικά οπότε δε μπορώ να πω ότι μου εμπνέουν κάποια περιέργεια. Μόνο ίσως το τσιγάρο, αλλά και πάλι δεν σκοπεύω να καπνίσω, έχω χάσει άνθρωπο εξ'αιτίας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Όχι, δεν υπάρχει ανάγκη να δοκιμάσω ναρκωτικά και δεν θα το κάνω.
Ο διαχωρισμός σε μαλακά-σκληρά είναι απλά νομιμοποίηση ενός status που εξελίχθηκε με τα χρόνια ως γέννημα μιας φιλελευθεροποίησης προς τη λάθος κατεύθυνση, δεν είναι αποκατάσταση κάποιας αδικίας, οπότε σε παρούσα φάση διαφωνώ καθέτως. Όλα τα ναρκωτικά, χωρίς διαχωρισμό, εκτός νόμου, εγώ δεν είδα να ελλατώνουν το τσιγάρο επειδή είναι νόμιμο και άρα απομυθοποιημένο όπως πολύ θα ήθελα, εγώ και άλλοι, να συνέβαινε.
Διαβασε ξανα τι γραφεις , θα δεις οτι δεν βγαινει νοημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, ελληνικά νομίζω ξέρω πολύ καλά, όπως και ανάγνωση. In brief, ο διαχωρισμός μεταξύ μαλακών ναρκωτικών έρχεται απλά και μόνο επειδή κάποια ναρκωτικά χρησιμοποιούνται περισσότερο από άλλα κι έχουν μικρότερη επίδραση. Αυτό δεν τα καθιστά ούτε λιγότερο εθιστικά, ούτε λιγότερο επικίνδυνα, δεν είναι παιχνίδι τα μαλακά και θάνατος τα βαριά. Και τα δύο θάνατος είναι.
Το επιχείρημα που θέτουν πολλοί είναι πως η νομιμοποίηση έστω των μαλακών θα τα απομυθοποιήσει και τελικά θα μειωθεί η χρήση τους. Ε, και σου λέω πως και τα τσιγάρα είναι νόμιμα, αλλά καπνίζουν όλο και περισσότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αναθεμα αν αυτο που εγραψες πριν ειναι σωστο , διαβασε το παλι --> "Όλα τα ναρκωτικά, χωρίς διαχωρισμό, εκτός νόμου, εγώ δεν είδα να ελλατώνουν το τσιγάρο επειδή είναι νόμιμο και άρα απομυθοποιημένο όπως πολύ θα ήθελα, εγώ και άλλοι, να συνέβαινε" *hint : σημεια στιξης
Η μαριχουανα οπως ειπα ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι δεν ειναι εθιστικη οποτε το επιχειρημα σου δεν ευσταθει.Δεν υποστηριξα οτι με την νομιμοποιηση θα μειωθει η χρηση , εκανα λογο για το οτι δεν βλεπω κανενα νοημα να μην πωλειται η μαριχουανα στα φαρμακια οταν ειναι γεγονος οτι βλαπτει λιγοτερο απ το αλκοολ
Εντιτ : Επιπλεον δεν ευσταθει οτι θανατος ειναι και οι δυο κατηγοριες μια και 0 ειναι αριθμος των ατομων που πεθαινουν απ μαριχουανα και χρονο στις ΗΠΑ ενω 20.000 ανα ετος πεθαινουν απ αλκοολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Βιολογικώς, ναι. Αλλά πνευματικά δεν σε εθίζει αυτή η ευφορία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αυτο δεν αποτελει επιχειρημα για την μη καθιδρυση της , οι ψυχολογικες εξαρτησεις περιλαμβανουν τα παντα μεχρι και το φαγητο.Εδω ειναι που εμφανιζεται η προσωπικη ευθυνη , η οποια ειναι ορθη στη σκεψη οταν απορρεει απ μια καλα εφαρμοσμενη κοινωνικοποίηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ναι, και για το ποτό τα ίδια είναι.
Φυσικά κι είμαι υπέρ της νομιμοποίησής της. Και μάλλον και όλων των ναρκωτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το αλκοολ ειναι σωματικα εθιστικό ομως.
"νομιμοποίησή όλων των ναρκωτικών" , καλα μην το χ*σουμ*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Σιγά-σιγά θα γίνει κι αυτό, αν αρχίσεις με κάναβη.
Και για ποιον λόγο όχι δηλαδή; Προτιμάς να χαλάνε όλες τους τις περιουσίες νεαρά παιδιά και να πλουτίζουν μεγαλέμπορες; Η μαύρη αγορά πάντα φέρνει προβλήματα, τα ναρκωτικά χρειάζονται να νομιμοποιηθούν και να φορολογούνται. Ή μήπως να μιλήσουμε για τις τριτοκοσμικές χώρες που δουλεύουν σαν σκυλιά; Ίσως να μην αλλάξει πολύ η κατάσταση, δεν ξέρω, αλλά σίγουρα ένα νόμιμο εργοστάσιο παραγωγής θα ήταν πολύ καλύτερο. Άσε που μπορεί να υπάρχει και περαιτέρω επεξεργασία, ίσως να κάνει και καλό.
Για περιορισμούς κατοχής δεν είμαι σίγουρος ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν θα επεκταθω περαιτερω , ειμαι απλα υπερ της νομιμοποιησης της μαριχουανας.
Δεν εχω ορεξη να πατησω στο θεμα της ηρωινης , που και γι'αυτην κυκλοφορουν διαφοροι μυθοι οπως οτι με μια ενεση εξαρτηθηκες για την υπολοιπη ζωη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ των ελαφρών και των σκληρών ναρκοντικών. Μόνο τα στερεότυπα τα βάζουν στο ίδιο τσουβάλι. Εγώ είμαι υπέρ της νομιμοποίησης των ελαφρών και είμαι της άποψης, οτι αυτή είναι ένα σημαντικό βήμα για το σωστό διαχωρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ των ελαφρών και των σκληρών ναρκοντικών. Μόνο τα στερεότυπα τα βάζουν στο ίδιο τσουβάλι. Εγώ είμαι υπέρ της νομιμοποίησης των ελαφρών και είμαι της άποψης, οτι αυτή είναι ένα σημαντικό βήμα για το σωστό διαχωρισμό.


Δεν θα επεκταθω περαιτερω , ειμαι απλα υπερ της νομιμοποιησης της μαριχουανας.
Δεν εχω ορεξη να πατησω στο θεμα της ηρωινης , που και γι'αυτην κυκλοφορουν διαφοροι μυθοι οπως οτι με μια ενεση εξαρτηθηκες για την υπολοιπη ζωη σου.

Γιατί να νομιμοποιηθούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το τσιγάρο και το αλκοόλ γιατί είναι νόμιμα; Είναι πολύ πιο βλαβερά. Η μαριχουάνα και διάφορα ψυχοτρόπα ναρκωτικά (LSD, μανιτάρια κτλ) δεν είναι εθιστικά. Τα δεύτερα μάλιστα δεν είναι ούτε καν τοξικά.

Psilocybin mushrooms are non-addictive although they do create short term increases in tolerance of users.
https://en.wikipedia.org/wiki/Magic_mushroom#Effects

LSD is not considered addictive, in that its users do not exhibit the medical community's commonly accepted definitions of addiction and physical dependence.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lsd#Dosage

A common misconception, even seen in the professional environment, is that the effects experienced from psilocybin are due to a poisonous nature of the compound, yet the National Institute for Occupational Safety and Health, a branch of the Center for Disease Control, rated psilocybin less toxic than aspirin.
https://en.wikipedia.org/wiki/Magic_mushroom#Effects

LSD is generally considered nontoxic, although it may temporarily impair the ability to make sensible judgments and understand common dangers, thus making the user more susceptible to accidents and personal injury.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lsd#Potential_risks_of_LSD_use
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά άμα νομιμοποιηθούν σίγουρα θα αυξηθούν οι χρήστες και αυτό δεν νομίζω να είναι καλό.Το τσιγάρο δεν είναι και το πιο σκληρό ναρκωτικό.Όσοι καπνίζουν δεν νομίζω να βρίσκονται σ'αλλη γη σ'αλλα μέρη όπως οι χρήστες άλλων ναρκωτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είπαμε να κάνεις μπάφους και να τρως μανιτάρια όταν πας για καφέ, προφανώς σπίτι σου θα τα κάνεις αυτά με την κατάλληλη παρέα/ατμόσφαιρα/διάθεση. Αλλιώς χάνει ούτως ή άλλως η εμπειρία.
Οι "χρήστες" αλκοόλ πάντως εύκολα πάνε σε άλλη γη και άλλα μέρη. Μέθη το λένε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι αλλά άμα νομιμοποιηθούν σίγουρα θα αυξηθούν οι χρήστες και αυτό δεν νομίζω να είναι καλό.Το τσιγάρο δεν είναι και το πιο σκληρό ναρκωτικό.Όσοι καπνίζουν δεν νομίζω να βρίσκονται σ'αλλη γη σ'αλλα μέρη όπως οι χρήστες άλλων ναρκωτικών.

Απ'οσο εχω καταλαβει απο αυτα που εχω διαβασει ο διαχωρισμος σκληρων/μαλακων δε γινεται βασει των παραισθησιογονων ουσιων, αλλα το ποσο ευκολα εθιζουν. Ε και το τσιγαρο εθιζει πιο ευκολα, αρα ειναι πιο σκληρο απο μαριχουανα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είπαμε να κάνεις μπάφους και να τρως μανιτάρια όταν πας για καφέ, προφανώς σπίτι σου θα τα κάνεις αυτά με την κατάλληλη παρέα/ατμόσφαιρα/διάθεση. Αλλιώς χάνει ούτως ή άλλως η εμπειρία.
Οι "χρήστες" αλκοόλ πάντως εύκολα πάνε σε άλλη γη και άλλα μέρη. Μέθη το λένε :P

Γι'αυτό είπα μόνο για το τσιγάρο και δεν ανέφερα το αλκοόλ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ωραία, οπότε:

Το τσιγάρο είναι άκρως εθιστικό και έχει χίλιες μύριες βλαβερές ουσίες.
Το αλκοόλ δημιουργεί επίσης προβλήματα υγείας και μπορεί να σε φέρει σε κατάσταση στην οποία δεν ελέγχεις και πολύ τι κάνεις, ούτε επικοινωνείς ιδιαίτερα με το περιβάλλον.

Η μαριχουάνα δεν είναι εθιστική αλλά έχει κι αυτή χίλιες μύριες βλαβερές ουσίες (πιο τοξική απο το τσιγάρο είναι).
LSD, μανιτάρια και λοιπές ουσίες δεν είναι εθιστικές, ούτε τοξικές αλλά σε φέρνουν κι αυτά σε κατάσταση παρόμοια με το αλκοόλ.

Γιατί τα πρώτα δυο είναι νόμιμα ενώ τα δεύτερα δυο όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ειμαι υπερ της νομιμοποιησης του χασις.

Γιατί να νομιμοποιηθούν?

Θα σου πω αμεσως:
Γιατι δεν θα βγαζει ο καθε κατεστραμενος 50 ευρω πουλωντας ενα γραμμαριο ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ που κανεις δεν ελεγχει. Αν νομιμοποιηθει θα τρεξουν ολοι να δοκιμασουν και μετα there is balance.
Ολα τα αλλα νομιμα(αλκοολ, τσιγαρα) ειναι πιο επιβλαβη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top